والدین یک نوجوان

من در چشمان تو هستم، اینقدر نزدیک!

چند روز پیش درخواستی دیدم با این مضمون:” استخدام روانشناس جهت اصلاح رفتار یک نوجوان در منزل “.

نمیدانم آیا این درخواست از سوی والدین این نوجوان بود یا از سوی مراقبان او. جدا از ابرازهمدلی با والدینی که با فرزندانشان مشکلات جدی دارند به گونه ای که دیگر امیدی به اصلاح ندارند و جدا از مشکلات مربوط به بیماری خاص که ممکن است این نوجوان را درگیرکرده و نیاز به کمک تخصصی داشته باشد، این پیام ، تفکر بعضی از والدین را یادآوری می کند : به ما (والدین ) کاری نداشته باشید فقط رفتار نوجوان ما را اصلاح کنید و یا ما به تکلیف خود عمل کرده ایم ، فرزندمان ناخلف است شما او را اصلاح کنید. لازم نیست روانشناس باشیم تا بدانیم حتی صحبت کردن مادر با جنینش تا چه حد بر رشد شخصیت و یادگیری او تاثیر دارد چه رسد به تاثیر همین ارتباطات در کودک و نوجوان. سالها پیش در کشور فرانسه تحقیق جالبی بر روی یک زوج فرانسوی انجام گرفت. این تحقیق از تشکیل لقاح تا چهارده سالگی یک دختر را در برمی گرفت. در تمام این سالها متخصصین در کنار والدین بودند، روانشناسان به آنها آموزش می دادند چگونه با هم ارتباط عاطفی داشته باشند، چگونه در مورد نگرانیها و مسائلشان با هم  صحبت کنند چگونه با جنین صحبت کنند چه داستانهایی برایش بخوانند و چه موسیقی برایش پخش کنند و هزاران نکته دیگر و این ماجرا تا 14 سالگی دخترادامه داشت. تمام این سختیها و تلاشها یکی از هزاران موارد تحقیق تجربی است که ثابت می کند نمی توان کودک و نوجوان را جدا از بافت خانواده و روابط حاکم بر آن مورد مطالعه قرار داد و نمی توان علت رفتارها و باورهای غیر منطقی فرزندان را در خارج از خانه جستجو کرد. بسیاری از والدین هزینه های گزافی متحمل می شوند تا فرزندانشان در تمامی ساعات بیداری در کلاسهای مختلف حضور داشته باشند، از قبل از 6 سالگی زبان دوم را آغاز کرده باشند و در کلاسهای تراز اول آمادگی کنکور شرکت کنند اما وقتی از آنان سوال می کنیم : چند دقیقه در طول بیداری و خواب فرزندانتان را در آغوش می کشید؟ پاسخ می دهند: ” آنها دوست ندارن، از ما فرار می کنن، اینکارا اونارو لوس می کنه پدر و مادر ما اینکارارو نکردن اما ما خوبیم و مشکلی نداریم.”

اما جواب منصفانه و صادقانه این است: ” ظرفیت ما برای دوست داشتن فرزندانمان و توانایی ما در ابراز کردن محبت به آنان کافی نیست، ما این مهارتها را نداریم و چون وحشت می کنیم روزی دستمان رو شود در پشت انواع مشغولیاتی که برای آنان فراهم می کنیم، در پشت چکهایی که برایشان صادر می کنیم و درپشت درب اتاقهایشان پنهان می شویم. ما به چشمان آنها مستقیم نگاه نمی کنیم، با آنها شوخی نمی کنیم، شعر نمی خوانیم، قدم نمی زنیم، درد دل نمی کنیم با آنها در زیر یک سقف بیگانه ایم. ما وحشت داریم که آنها یک لحظه از دنیای مادی که برایشان ساختیم فارغ شوند و از ما سوال کنند: پدر ، مادر شما کجای زندگی من هستید؟ چگونه هستید که من همیشه تنها هستم؟ لطفا مرا پیدا کنید من در نزدیکی شما در دنیایی که برایم نا آشنا و سرد است گم شده ام، مرا به دست بیگانه ها نسپارید تا به گونه ای دیگر شکل دهند او از من نیست من می خواهم با مادرم بگریم می خواهم به شانه های پدرم تکیه کنم، من خودم را می خواهم آن خودی که درچشمان شما می بینم آن خودی که درنفسهای گرم و معطر شما جان می گیرد “.

و ما هم آرزو می کنیم از امروز پیامهایی از پدرها و مادرها دریافت کنیم با این مضمون: ” به روانشناسی نیازمندیم که به ما بیاموزد چگونه به فرزندانمان مهر بورزیم، درکنار آنها باشیم در آغوششان بگیریم بیاموزیم همواره درمسیر نگاهشان باشیم و عطر لبخندشان را حس کنیم، رنگ اندوهشان را بشناسیم، دستان کوچکشان را از امروز در دستانمان بگیریم تا روزی دستان پر مهرشان را بر شانه هایمان  بگذارند.”

و ما هم می گوییم: هرگز تصور نکنید تنها هستید هرلحظه اراده کنید ما درکنار شما هستیم.

معصومه دانه کار
مشاور کد 3560 صدای سلامت
ارسال شده در تربيت فرزند, کودک, نوجوان | دیدگاه‌ها برای والدین یک نوجوان بسته هستند

همسر آینده ام را کجا قرار است ببینم؟

علاقه دارید همسر آینده خودتان را اولین بار کجا بیابید؟ دانشگاه  و محیط های آموزشی؟ فضای هنری؟ انجمن های خیریه ؟ محل کار ؟ خیابان؟…..

چقدر برایتان از اهمیت برخوردار است؟

مسئله ای که در مراجعین مشاهده نموده ام ، این است  که درصد بالایی فضاهای علمی و آموزشگاهی برایشان ایده ال بوده است و فضاهایی مثل خیابان و محیط های مجازی ====> پوچ (اسمش را هم نبرید!)

مگر آن شخصی که در کلاس درس ملاقات می نمایید در خیابان تردد ندارد ؟!

شاید بعضی از افراد بگویند  یک انسان متشخص درخیابان به دنبال شریک زندگی و همسر خود نمی گردد و خواستگاری نمی کند.

سوال : آیا انسان های  قابل اعتماد در خیابان  به روبه رو می نگرند و از شخصی خوششان نمی آید ولی در کلاس درس به طرفین می نگرند و از کسی خوششان می آید؟؟

بعضی دیگر هستند که می گویند در محیط های دیگر فرصت داریم شخص را بیشتر بشناسیم .در جواب باید گفت لطفا قدم به قدم . فعلا در مرحله انتخاب اولیه و خوشمان آمدن هستیم  نه شناخت.

هرچقدر هم که قبول این موضوع سخت باشد  اما محل آشنایی در انتخاب همسر تاثیر چندانی ندارد. ( یادتان باشد محل ملاقات  نه شرایط فرد)

همسر

مهم مهارت شما در ارتباط ، دانش شما از تفاوت های زن و مرد ، خواسته ها و اولویت هایتان و دلایلتان و البته مشاوره ازدواج برای شناخت خوب از گزینه ازدواجتان می باشد.

شناختی که با زیر نظر گرفتن فرد در کلاس درس باشد لزوما شناخت نیست. عادت کردن تدریجی و به دام افتادن است ! زیرا شما هنوز نمی دانید آن فردی که زیر نظر گرفته اید اصلا قصد ازدواج دارد یا نه ؟ و اگر نداشته باشد کم کم به خاطر عادت ، به دوستی راضی می شوید.

در مطالب بعدی به موضوعات مرتبط خواهم پرداخت و عنوان مطلب بعدی شاید توسط خود شما بزرگواران انتخاب شود لطفا اگر پیشنهادی دارید آن را بنویسید.

خرم و خشنود باشید

مریم غفار مشاور کد 3410 صدای سلامت
ارسال شده در ازدواج, خانواده, مشاوره ازدواج | دیدگاه‌ها برای همسر آینده ام را کجا قرار است ببینم؟ بسته هستند

سرطان و علائمی که زنان باید جدی بگیرند

سرطان و علایم هشدار دهنده ان

به استناد تحقیقات و نظر متخصصان ، زنان بیشتر از مردان برای انجام چکاپ های توصیه شده برای سلامتی و غربالگری های سرطان ، جدی و حساس هستند.

زنان باید بتوانند بین نگرانی بیش از حد و بی مورد در خصوص وجود سرطان در خود و بی خیال شدن در خصوص علائم هشدار دهنده تعادل برقرار کنند و در صورت مواجهه با هر یک از 15 علامت ذیل با پزشک یا مشاور پزشکی خود تماس بگیرند.

کاهش وزن بدون علت

بسیاری از زنان از کاهش وزن بدون اینکه تلاشی کرده باشند خوشحال خواهند شد. اما کاهش وزن بدون علت یعنی بیشتر از 4.5 کیلو در یک ماه بدون افزایش در فعالیت فیزیکی یا کاهش در میزان تغذیه باید بررسی شود. در پزشکی می گویند کاهش وزن بدون علت ، مساوی سرطان است مگر خلافش ثابت شود. این علامت می تواند ناشی از شرایط دیگری مثل پرکاری تیروئید نیز باشد. پس با مشاهده این علامت خوشحال نشوید و با پزشک تماس بگیرید.

کاهش وزن در سرطان

بزرگ شدن شکم

این علامت آنقدر شایع است که بسیاری از زنان مدام با آن زندگی می کنند. اما ورم شکم می تواند نشانه سرطان تخمدان باشد. سایر علائم سرطان تخمدان شامل درد شکم یا درد لگن ، احساس پری زودرس معده حتی وقتی غذای زیادی نخورده باشید و علائم ادراری مثل تعجیل در ادرار کردن ، می باشد. وقتی ورم شکم هر روز ایجاد می شود و برای هفته ها طول می کشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات پستان

اکثر زنان حتی اگر خودارزیابی پستان را بطور منظم انجام ندهند می توانند بفهمند که پستان هایشان طبیعی هستند و نیز می دانند که باید مراقب آنها باشند. اما وجود توده تنها علامت نشانه دهنده سرطان سینه نیست. قرمزی و ضخیم شدن پوست پستان که می تواند نشانه یک نوع نادر ولی پیشرونده سرطان پستان (سرطان پستان التهابی) باشد، باید مورد توجه قرار گیرد.

جوش هایی که به مدت چند هفته پابرجا می مانند باید بررسی شوند. اگر متوجه تغییری در نوک پستان خود شدید یا متوجه خروج ترشحات گشتید باید با پزشک تماس بگیرید.

لکه بینی و سایر خونریزی های غیر معمول رحمی

دکتر ساسلو می گوید فکر کنید که چه چیز برای شما طبیعی است! اگر خانمی هرگز لکه بینی نداشته و حالا لکه می بیند این غیر طبیعی است ولی اینحالت برای بعضی غیر عادی نیست. زنان در دوره پیش از یائسگی تمایل دارند خونریزی های بین دو قاعدگی را نادیده بگیرند. این افراد همچنین خونریزی های دستگاه گوارش را نادیده می گیرند و اشتباها انرا به پریود نسبت می دهند در حالیکه، لکه بینی وقتی شما پریود منظم دارید نیاز به بررسی دارد.

تغییرات پوست

اکثر افراد می دانند که باید مراقب هر نوع تغییری در خال ها (یک علامت شناخته شده سرطان پوست) باشند. اما باید مراقب تغییرات در رنگ پوست خود نیز باشند (کمرنگ یا پررنگ شدن). اگر بطور ناگهانی خونریزی در پوست یا پوسته ریزی شدید اتفاق افتاد باید به پزشک مراجعه کنید.

مشکل در بلع

وقتی بلعیدن یا همان قورت دادن دچار سختی می شود شما ممکن است رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از غذاهایی که کمتر نیاز به جویدن دارند مثل سوپ یا مایعات استفاده کنید اما این علامت می تواند نشانه سرطان های دستگاه گوارش مثل مری باشد و نباید انرا نادیده بگیرید.

وجود خون در مکان نامناسب

اگر متوجه خون در ادرار یا مدفوع خود شدید فکر نکنید که حتما ناشی از بواسیر است چون ممکن است ناشی از سرطان روده بزرگ باشد. دیدن خون در سنگ توالت وقتی که در دوران قاعدگی هستید تکلیفش مشخص است اما اگر در این دوران نیستید می تواند ناشی از سرطان مثانه یا کلیه باشد و باید بررسی شود. همچنین بالا اوردن خون بدنبال سرفه حتما باید بررسی شود. البته بررسی این علائم زمانی ضروری و مهم است که بیش از یک بار اتفاق افتد.

درد شکم مزمن و افسردگی

هر خانمی که درد شکم دارد و همزمان احساس افسردگی نیز می کند باید بررسی شود. برخی از محققین رابطه ای میان افسردگی و سرطان لوزالمعده (پانکراس) یافته اند ، هر چند این رابطه خیلی ضعیف درک شده است.

درد و سوزش معده

زنانی که حامله بوده اند بخاطر می آورند که چطور علامت درد و سوزش معده با افزایش وزن آنها بروز می کرد اما در صورت نبود علت بارز ، این علامت یک هشدار می باشد و ممکن است نشانه زودرسی از سرطان گلو ، مری یا معده باشد.

تغییرات دهان

همه سیگاری ها باید مراقب پلاک های سفید داخل دهان و یا نقاط سفید روی زبان خود باشند چراکه این نشانه ها که لوکوپلاکی نامیده می شوند ممکن است تغییرات پیش سرطانی باشند و منجر به سرطان دهان شوند.

 درد

انسان بتدریج که پیر می شود از ناراحتی و دردهای متنوع تری رنج می برد اما درد ممکن است منشا مشخصی نداشته باشد و احتمال دارد علامت اولیه برخی سرطان ها باشد. گرچه اکثر دردها ناشی از سرطان نیستند. دردی که مزمن می شود و منشا ان مشخص نیست باید توسط پزشک بررسی شود.

تغییرات در غدد لنفاوی

اگر متوجه برآمدگی یا تورم در غدد لنفاوی زیر بغل یا گردن یا هر جای دیگر بدنتان شدید این می تواند یک نشانه خطر باشد.

تب

اگر دارای تبی هستید که به آنفلوانزا و سایر عفونت ها مرتبط نیست ، می تواند نشانه ای از سرطان باشد. تب اغلب موارد بعد از انتشار سرطان از محل اولیه ان دیده می شود اما همچنین می تواند نشانه ای از سرطان خون (لوسمی یا لنفوم) در مراحل ابتدایی آن باشد.

خستگی

خستگی یکی دیگر از علائم مبهمی است که می تواند به تنهایی یا بهمراه سایر علائم نشانگر سرطان باشد. این نشانه می تواند بعد از رشد سرطان ایجاد شود و یا در ابتدای رشد سرطان هایی مثل لوسمی و برخی انواع سرطان معده یا روده بزرگدیده شود.

سرفه مداوم

سرفه معمولا بعنوان علامت سرماخوردگی ، حساسیت و آنفلوانزا در نظر گرفته می شود و گاهی هم نشانه عوارض دارویی است اما سرفه طولانی یعنی وقتی بیشتر از 3 یا 4 هفته طول می کشد نباید نادیده گرفته شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

دکتر امیر سخاوتی
مشاور سلامت صدای سلامت
ارسال شده در بهداشت زنان, بیماریها, زنان, سلامت | دیدگاه‌ها برای سرطان و علائمی که زنان باید جدی بگیرند بسته هستند

بهداشت دهان و دندان در خانه 2

در قسمت قبلی روش های ویژه بهداشت دهان و دندان در خانه را برای کودکان، از بدو تولد تا یکسالگی و از یک تا سه سالگی به شما عزیزان معرفی کردم در ادامه، قصد دارم شما را با روش های مناسب برای کودکان پیش دبستانی( دوره سه تا شش سالگی ) و کودکان دبستانی (دوره شش تا دوازده سالگی) آشنا کنم.

سه تا شش سالگی

اگرچه کودکان در این گروه سنی پیشرفت های چشمگیری را در توانایی مسواک زدن از خود نشان میدهند و اغلب والدین گمان میکنند کودکشان به اندازه کافی مهارت های لازم برای تمیز کردن دندانهایش را کسب کرده است؛ اما هنوز هم مسئولیت اصلی انجام مراقبت های بهداشت دهان و دندان با پدر و مادر است و ضروریست که والدین به مسواک زدن دندانهای کودک خود ادامه دهند.

در این مقطع سنی بیشتر کودکان مهارت های کافی را برای بیرون ریختن کامل خمیردندان از دهان به دست می آورند، اما تا کسب کامل این مهارت مهم است که والدین خمیردندان را فقط به اندازه یک عدس بر روی مسواکِ کودک بگذارند.

کاربرد نخ دندان در این دوره شروع میشود. در میان دندانهای شیری، ناحیه ی دندانهای عقبی (آسیا) تنها جایی است که به علت برقراری تماس بین دندانی به نخ کشیدن نیاز دارد و فضای باز بین دندانهای شیری جلویی امکان تمیز شدن آن را تنها با مسواک فراهم میکند.

موقعیت درست کودک در این گروه سنی این است که پدر یا مادر پشت سر فرزند خود بایستد در حالیکه صورت کودک و پدر یا مادر در یک جهت باشد. کودک سر خود را به عقب بر روی بازوی چپ پدر یا مادر (برای افراد راست دست) تکیه میدهد. با دستِ این بازو (چپ) گونه های کودک را میتوان عقب کشید و با دست دیگر دندانها را مسواک زد.

این روش برای نخ کشیدن نیز مناسب است. بسیاری از پدر و مادرها به شیوه غلطی مسواک زدن دندان های کودک خود را از روبرو انجام میدهند که مناسب نبوده و حمایت کمی برای سر کودک فراهم میکند.

شش تا دوازده سالگی

مرحله شش تا دوازده سالگی با پذیرش مسئولیت های فزاینده توسط کودکان همراه است. نیاز به پذیرش مسئولیت برای کارهای خانه و تکالیف مدرسه در این مرحله از زندگی آغاز میشود. کودک میتواند برای رعایت بهداشت دهان و دندان خود، شروع به پذیرش مسئولیت بیشتری کند. در این مرحله نیز دخالت پدر و مادر لازم است اما به جای انجام بهداشت دهان و دندان، آنها می بایست نظارت فعالانه داشته باشند. در نیمه دوم این مرحله (از 9 سالگی) بیشتر کودکان میتوانند اعمال اصلی بهداشت دهان و دندان خود را انجام دهند. پدر و مادر در این مرحله ممکن است دریابند که فقط در برخی نواحی که دسترسی به آن سخت است یا مشکلِ همکاری وجود دارد نیاز است تا آنها دندان های کودکشان را مسواک زده یا نخ بکشند.

با توجه به اینکه درمان های ارتودنسی امروزه در سنین پایین تر انجام میشوند کودکانی که تحت چنین درمانهایی به صورت ثابت یا متحرک قرار دارند بیشتر در معرض پوسیدگی های دندانی قرار دارند و نیاز به رعایت بهداشت دهان و دندان در این کودکان مضاعف است و بعضا روش های اضافی کنترل پلاک مانند مسواک های بین دندانی در این گونه درمانها ضرورت می یابد.

فاطمه نیاقیها
دانشجوی دندان پزشکی
ارسال شده در بهداشت دهان و دندان | دیدگاه‌ها برای بهداشت دهان و دندان در خانه 2 بسته هستند

روابط زناشویی و الگوهاى ناسالم

دانستن الگوهای ناسالم در روابط زناشویی به ما کمک می کند تا تصویر واقع بینانه تری از رفتارهای خودمان داشته باشیم.

1263578020

ازدواج همچون گياهى است كه نياز به رسيدگى و مراقبت دائمى دارد و درصورت بى دقتى و سهل انگارى دير يا زود پژمرده و واژگون مى شود . گاهى اوقات بى مبالاتى ها در آغاز ، خود را نشان نمى دهد . بلكه در گذر زمان موجب فرسودگى و تخريب گياه مى شود . در روابط زناشویی سالم هر يك از طرفين تلاش مى كنند تا كيفيت روابط زناشویی خود را بهبود بخشند . در حالى كه در یك ارتباط  ناسالم طرفين روز به روز زخم هاى یکدیگر را عميق تر مى كنند.

قدر مسلم در چنين رابطه اى باورها و رفتارهاى ناسالم بسيارى وجود دارد كه متاسفانه اغلب زوج ها حتى اين باورها و رفتارهاى ناسالم خودشان را نمى شناسند .

در اينجا برخى الگوهاى ناسالم ارتباطى توضيح داده شده است . دانستن اين موارد به ما كمك مى كند تا تصوير واقع بينانه ترى از رفتارهاى خودمان داشته باشيم و سهم خودمان را در بروز مشكل پيدا كنيم .

حال به الگوهاى ناسالم درروابط زناشویی توجه كنيد :

حمله به شخصیت طرف مقابل ( انتقاد )

دلخور شدن و وجود گله و شكايت در روابط زناشویی امرى اجتناب ناپذير است . اما نحوه بيان اين دلخورى ، هنرى است كه متاسفانه بسيارى از همسران فاقد آن هستند . وقتى از فردى انتقاد مى كنيم كل شخصيت او را زير سوال مى بريم ، در حالى كه روش صحيح اين است كه رفتار خاصى را مورد هدف قرار دهيم و درباره آن رفتار صحبت كنيم . انتقاد باعث مى شود طرف مقابل در موضع دفاعى رفته و بحث پيچيده تر شود . به مثال زير توجه كنيد:

خانم (انتقاد/غلط): “خيلى آدم بى احساس و فراموشكارى هستى كه سالگرد ازدواجمون برام گل نخريدى”

خانم (شكايت / صحيح): ” از اينكه ديروز براى سالگرد ازدواجمون برام گل نخريدى ناراحتم، اين روز خيلى برام مهمه”

به جاى حمله به شخصيت طرف مقابل به روى رفتار مذكور تمركز كنيد .

سرزنش و اهانت

هر وقت انتقاد تند و تيزتر شود ، توام با الفاظ و كلماتى مى شود كه اهانت آميز خواهد بود . اين مورد را نيز با مثال قبل توضيح مى دهيم . خانم : “خيلى آدم بى احساس و فراموشكارى هستى ، تو تربيت و فرهنگ درست و حسابى ندارى و …” حمله و توهين ، روابط زناشویی را خراب تر  و زخم ها را عميق تر مى كند و كمكى به حل مشكل نمى كند .

ارتباط جنسى نامطلوب

در روابط زناشویی سالم و دلنشين ، لازم است علاوه بر رابطه عاطفى و معنوى ، ارتباط جنسى متناسب و رضايت بخش نیز وجود داشته باشد ، در غير اينصورت رابطه مشكل خواهد داشت .

خود خواه بودن

اگر تنها به نيازها ، علايق يا خواسته های خودتان فكر كنيد و بخواهيد همچنان خودتان در اولويت باشيد ، به احتمال خيلى زياد به مشكل برمی خورید . وقتى ازدواج مى كنيم من تبديل به ما مى شود . پس بيشتر به اين بينديشيد كه ما چگونه احساس مى كنيم ، ما به چه چيزى نياز داريم . هنر شما پس از ازدواج حفظ هويت من در مقابل هويت ما و حفظ  هويت ما در مقابل هويت خانواده است .

هميشه و همه جا با هم بودن

هميشه و همه جا با هم بودن در صورتى كه حد و مرزى نداشته باشد ، يك نوع وابستگى افراطى ايجاد مى كند و به استقلال فردى آسيب مى رساند . كيفيت ارتباط به مراتب مهمتر از كميت آن است . اگر دائما” و در همه مكان ها با هم باشيد ممكن است نسبت به هم خرده گيرشويد و به خودتان حق بدهيد كه در همه تصميم گيرى هاى يكديگر دخالت كنيد . اين امر عامل مهمى براى تنش و دلخورى مى باشد .

عدم صداقت در روابط زناشویی

هر فردى مى تواند براى خود رازهايى داشته باشد كه مايل نباشد با هيچ كس ديگرى حتى همسرش در ميان بگذارد . اما زمانى كه موضوعات مشترك ، مورد پنهان كارى قرار مى گيرد ، رد پاى عدم صداقت ديده مى شود . مسائل مالى پنهانى ، ارتباطات پنهانى و هر موضوعى كه منافع طرفين را در بر مى گيرد جاى پنهان كارى ندارد و در صورتى كه توسط ديگرى كشف شود، آسيب زا مى شود. ضمن حفظ حريم شخصى خودتان با شريك زندگى خود صريح و بى آلايش باشيد.

مسائل مالى

صرف هزينه هاى اضافى و غير مسئولانه در روابط زناشویی مسايل جدى به بارمى آورد . سعى كنيد هر دو به طور دقيق در جريان مسائل اقتصادى زندگى تان باشيد و براى هزينه هاى جارى زندگى برنامه ريزى دقيق داشته باشيد .

در كنار عوامل فوق ، مسائلى مثل بحران هاى روحى عاطفى هر يك از زوجين ، بيمارى هاى جسمانى و روانى ، اعتياد ، خيانت ، حسادت ، تفاوتهاى فرهنگى شديد ، عدم عشق و علاقه و جذابيت ، دخالت هاى افراطى خانواده ها و … نيز در آسيب زدن به روابط زناشویی نقش بسيار مهمى دارند . به خاطر بسپاريد که رابطه زناشويى يك شبه ويران نمى شود . اين امر به تدريج و به صورت نامحسوس روى مى دهد . چنانچه هر يك از طرفين سهم خود را در بروز مشكل بپذيرد و در صدد تصحيح رفتارهايش برآيد ، احياء رابطه زناشویی اميد بخش خواهد بود .

الهام واعظ ، کارشناس ارشد روانشناسی
ارسال شده در خانواده, خوشبختی, رابطه, زناشویی | دیدگاه‌ها برای روابط زناشویی و الگوهاى ناسالم بسته هستند

بهداشت دهان و دندان در خانه

تناسب و کارایی روش های بهداشت دهان و دندان در خانه ، در طول دوره کودکی تغییر میکند.

در این مطلب قصد دارم توصیه های ویژه مربوط به بهداشت دهان و دندان در خانه، در هر سن را به شما همراهان همیشگی صدای سلامت معرفی کنم.

از تولد تا یکسالگی

مهم است که چند روش پایه بهداشت دهان و دندان کودک در خانه ، در طی سال اول زندگی شروع شود. تمیزکردن و ماساژ لثه ها پیش از رویش دندان، به کنترل شرایط میکروبی دهان و به دندان درآوردن کمک میکند. بهداشت دهان در این دوره باید بطور کامل توسط پدر و مادر انجام شود. این کار را میتوان با پیچاندن گاز مرطوب دولایه، یا پارچه تمیز به دور انگشتان انجام داد. برای این کار، کودک میتواند در موقعیت های زیادی قرار گیرد ولی قرار دادن کودک بر روی یک بازو و ماساژ لثه ها و تمیز کردن دندانها پس از رویش اولین دندانهای شیری با دست دیگر، ساده ترین روش است و به نوزاد احساس آرامش بیشتری میدهد.

بهداشت دهان

موقعیت در آغوش نگه داشتن کودک برای تمیز کردن موثر حفره دهان

استفاده از روش های دیگر مانند مسواک در این دوره لازم نیست و کاربرد خمیردندان همراه گاز یا پارچه بدلیل احساس ناخوشایند کف کردن آن برای کودک واحتمال بلع توصیه نمیشود.

دندانپزشکان معتقدند اولین ملاقات دندانپزشکی کودک لازم است با رویش اولین دندانهای شیری و قبل از یکسالگی صورت گیرد تا در این ملاقات مسائلی چون مشکلات رژیم غذایی ، پوسیدگی ناشی از شیرخوردن از سینه مادر یا شیشه و روش های پیشگیری و کنترل آن ، میزان فلوراید دریافتی جهت پیشگیری از پوسیدگی و تاثیرات مصرف پستانک روی رشد فک و دندانها بررسی شود.

یک تا سه سالگی

در این دوره مسواک به عنوان وسیله رعایت بهداشت دهان و زدودن پلاک میکروبیِ دندانها معرفی میشود. چون کودکان این گروه سنی توانایی تف کردن ندارند و امکان بلع فلوراید وجود دارد ، باید با دقت و نهایتا لایه نازکی از خمیردندان روی مسواک گذاشته شود. خمیردندان فلورایددار را میتوان از دو تا سه سالگی بکار برد که کودک توانایی تف کردن و کنترل بلع آن را داشته باشد. در سنین پایین تر بدلیل امکان بلع ، استفاده آن توصیه نمیشود. بیشتر کودکان در این دوره با علاقه  مسواک زدن پدر و مادر خود را تقلید می کنند و با میل مسواک زدن را تمرین میکنند. با وجود آنکه باید کودک را تشویق به شروع مسواک زدنِ مقدماتی کرد اما چون کودک همچنان توانایی حذف کامل پلاک را به تنهایی ندارد، نقش پدر و مادر در این اقدام بهداشتی، همواره به صورت مسئول اصلی باقی می ماند. اگرچه بیشتر کودکان از مسواک زدن دندانهایشان لذت میبرند ، برخی از آنها مقاومت کرده و اجازه نمیدهند فرد دیگری برایشان مسواک بزند، در این گونه موارد وضعیت زانو به زانو اجازه میدهد تا پدریا مادر حرکات بدن کودک را کنترل کرده و دیگری دندان هایش را مسواک بزند.

بهداشت دهان 2

موقعیت زانو به زانو این امکان را فراهم می اورد که یک نفر پاها و بازوهای کودک را نگه دارد و نفر دیگر برایش مسواک بزند

ترجیحا پدر و مادر باید این کار را در زمان مشخصی انجام دهند و در حین انجام با تعریف از کودک او را به رعایت بهداشت دهان و دندان ترغیب کنند.

برای خانواده های تک والد، پدر یا مادر بر روی زمین نشسته و پاهای خود را دراز کرده و کودک را در بین پاهای خود قرار می دهد. سرکودک بین رانهای پدر یا مادر قرارگرفته ، بازوها و پاهای او به دقت و بدون ایجاد احساس ناراحتی  توسط پاهای والد کنترل میشود. قرارگرفتن در این وضعیت کمی سخت است اما برای کودک خردسال مقاوم در برابر رعایت بهداشت دهان و دندان ، لازم بوده و امکان انجام اقدامات بهداشتی را فراهم میکند.

ادامه دارد

فاطمه نیاقیها
دانشجوی دندان پزشکی
ارسال شده در بهداشت دهان و دندان | دیدگاه‌ها برای بهداشت دهان و دندان در خانه بسته هستند

آرتروز

آرتروز ممكن است هر مفصلي را درگير كند اما مفاصل بزرگ كه وزن بدن را تحمل مي كنند مثل مفاصل زانو ،‌ ران و ستون فقرات بيشتر در معرض ابتلا هستند

آرتروز يا استئوآرتريت شايع ترين بيماري از دسته التهاب مفاصل است. در اين بيماري غضروف مفصل صدمه ديده و كم كم از بين مي رود. آرتروز ممكن است هر مفصلي را درگير كند اما مفاصل بزرگ كه وزن بدن را تحمل مي كنند مثل مفاصل زانو ،‌ ران و ستون فقرات بيشتر در معرض ابتلا هستند.  اين بيماري علائم زيادي دارد ولي 3 علامت آن شايع تر و مشخص تر هستند؛‌ ولي خشكي پس از استراحت است. به اين معني كه گاهي اوقات وقتي مفصل به مدت طولاني بي حركت مانده باشد و بخواهد فعاليت كند درد خواهد داشت. شايد ديده باشيد كه بيماران مبتلا به آرتروز زانو صبح ها كه از خواب بيدار مي شوند به سختي راه مي روند اما بعد از مدتي كم كم راه رفتنشان به حالت عادي باز مي گردد. خشكي مفاصل بعد از يك دوره طولاني عدم فعاليت بسيار شايع است ولي به ندرت بيشتر از نيم ساعت طول مي كشد. دومين علامت، كاهش انعطاف پذيري است. به همين دليل بيماران مبتلا به آرتروز نمي توانند به راحتي مفاصل خود را خم و راست كنند و براي علامت بعدي هم مي توان به درد در مفصل اشاره كرد. توصيه مي شود كساني كه بيشتر از دو هفته چنين علايمي را در مفاصل خود دارند حتما به پزشك مراجعه كنند

علت ايجاد آرتروز

علت ايجاد اين بيماري هنوز به طور واضح شناخته نشده است . ولي چند عامل وجود دارد كه مي تواند زمينه ساز به وجود آمدن اين بيماري شود. يكي سن بالاست. اين بيماري معمولا در افراد بالاي 40 سال ديده مي شود. مورد دوم جنس؛‌ چون آرتروز در خانم ها بيشتر از آقايان ديده مي شود ولي دليل آن هم هنوز به طور كامل مشخص نيست. مورد بعدي ناهنجاري هاي مادر زادي استخواني و يا صدمه به مفصل است. آرتروز در ورزشكاران حرفه اي كه مدام در معرض ضربه خوردن هستند بسيار شايع است. چاقي نيز خطر ابتلا به اين بيماري را افزايش مي دهد . به طور كلي هر چقدر وزن بالاتر باشد مفاصل بزرگ بايد بار و فشار بيشتري را تحمل كنند  و در نتيجه خطر آرتروز در آنها بيشتر است. چاقي حتي احتمال بروز آرتروز در دست ها را نيز افزايش مي دهد

متأسفانه اين بيماري با گذشت زمان بدتر مي شود و هنوز درمان قطعي براي آن يافت نشده است اما با كمك برخي روش هاي درماني مي توان درد ناشي از اين بيماري را كاهش داد و كيفيت زندگي را بالا برد. حدود يك سوم بيماران مبتلا به آرتروز ممكن است دچار ناتواني هاي شديدي شوند. گاهي درد و ناراحتي مفصل آنقدر شديد مي شود كه بيمار نمي تواند از آن مفصل استفاده كند

در موارد بسيار شديد آرتروز ،‌ جراحي و تعويض مفصل توصيه مي شود اما قبل از جراحي معمولا روش هاي مختلفي پيشنهاد مي شود كه تا حد امكان كار به جراحي ختم نشود كه يكي از آنها استراحت دادن به مفصل دردناك است. بيمار بايد در هر ساعت حداقل 10 دقيقه به مفصل خود استراحت دهد  و سعي كند تا حد امكان فعاليتهاي خود را طوري تنظيم كند كه مفصل مبتلا كمتر فعال باشد. روش ديگر ورزش كردن است كه بايد حتما با نظارت و اجازه پزشك داده شود. البته ورزش كردن نبايد باعث بروز درد در مفصل شود. در افرادي كه اضافه وزن دارند كم كردن وزن حتما بايد مدنظر قرار گيرد.

توصيه به مبتلايان اين بيماري

  • يك رژيم غذايي سالم و مفيد را در دستور غذايي خود قرار دهيد كه مواد مورد نياز بدن شما را تامين كند و باعث ضعف شما نشود
  •  داروهايتان را به موقع استفاده كنيد. چرا كه اگر اين داروها مسكن باشند بعد از شروع درد ديگر سودي براي شما نخواهند داشت
  •  از مفصل بيمار خود كمتر كار بكشيد
  • بدنتان را در موقع راه رفتن و يا نشستن در وضعيت صحيحي قرار دهيد
ارسال شده در بیماریها | دیدگاه‌ها برای آرتروز بسته هستند

تغییر عادات ناسالم

” یا آنطور که دوست داری خودت را تغییربده و یا دیگران آنطور که دوست دارند تو را تغییر می دهند”

(ناشناس)

اگر تغییری درعادات ناسالم خود ایجاد نکنیم ، هفتاد سال هم بگذرد یک روز، یک جایی ، یک نیرویی ، انسانی یا غیر انسانی چنان سخت و محکم در مقابل ما می ایستد و ما چنان در مقابلش به زانو در می آییم که فقط فرصت تسلیم شدن برای ما می ماند آنهم در مقابل آنچه به ما تحمیل می شود وشاید آن روز برای هر انتخاب دیگری خیلی دیر شده باشد.

وقتی انسانها ناراضی هستند به سه شکل عمل می کنند :

گروه اول : می دانند باید تغییری ایجاد شود اما نه در خود ، بلکه در اطرافیان و محیطی که در آن زندگی می کنند و اینگونه فکر می کنند ” اگر همسرم تغییر کنه زندگی ما دیگه هیچ مشکلی نداره”

گروه دوم : می دانند باید تغییر کنند اما معتقدند طرف مقابل باید اولین قدم را بردارد ( اول دیگری بعد خودم ). تفکر آنها اینگونه است ” می دونم اخلاقم خیلی تنده ولی تا همسرم رابطه اش رو با دوستاش قطع نکنه من ، همینم که هستم”

گروه سوم : می دانند تغییر لازم است و می دانند باید از خود شروع کنند اما یا نمی دانند چگونه و از کجا و یا می ترسند . آنها اینطور فکر می کنند ” اگر وضعیت بدتر شد، چه کنم؟ اگر همسرم ، همکارم ، فرزندم یا والدینم هیچ تغییری نکنند، چه کنم؟”

گرچه این سه گروه کاملا متفاوت به نظر می رسند اما یک وجه مشترک دارند و آن استرسی است که همواره در خود احساس می کنند و یا به دیگران انتقال می دهند و یا رفتارهای ناسازگارانه ای با خود و دیگران دارند. گروه اول و دوم در نوعی ناآگاهی بسر می برند که یک امنیت کاذب برای آنها ایجاد می کند زیرا خود را مسئول نمی دانند، اما گروه سوم بخاطر آگاهی از مسئولیت خود ، رنجی را برخود تحمیل می کنند و هرروز زندگی را برخود و دیگران سخت تر می کنند . شما در کدام گروه قرار دارید؟ آیا از اینکه در یک پناهگاه شیشه ای به ظاهر امن زندگی کنید راحت تر هستید ، پس وضعیت موجود را ترجیح می دهید؟ البته این انتخاب شماست . اگر در گروه سوم قرار دارید که می دانند و می خواهند حرکتی کنند اما می ترسند ، برایتان خبرهای خوشی داریم.

1- تغییر یک جهش ناگهانی نیست بلکه یک حرکت گام به گام ، آهسته و پیوسته است حتی در یکی دو هفته اول شاید فقط خودتان متوجه آن شوید و حال بهتری پیدا کنید واین حرکت آهسته ، ترس را تا حدود زیادی از بین می برد.

2- از آنجا که به تغییردادن دیگران فکر نمی کنید ، با دیگران درگیر نمی شوید ، کسی در مقابل شما مقاومت نمی کند و با آرامش بیشتری حرکت می کنید تنها کسی که مقاومت می کند خود شما هستید که با اولین گامی که برداشتید یعنی پذیرش تغییردادن خود ، مقاومتتان به آرامی در حال فروریختن است و البته در پی آن ترسهایتان.

3- ترس حالتی است که معمولا از ناآگاهی ها و ناشناخته ها حاصل می شود حال آنکه وقتی از همان ابتدا با مطالعه  و مشاوره مسیر و اهداف تغییر را بشناسید ، هر چند همه چیز صد درصد نخواهد بود اما وجود احتمال بسیار بالا درموفقیت می تواند امنیت خاطر برای شما ایجاد کند.

4- بدانید و باور کنید در این راه تنها نیستید . قبل ازشما هم افراد بسیاری این مسیر را پیموده اند اکثر آنها موفق شدند و همچنان ادامه می دهند. به تجربیات دیگران نگاه کنید تا شواهدی مطمئن برای تصمیم خود بیابید.

اگرزمانی تصمیمات غیر منطقی گرفته اید و احساس درماندگی می کنید وامروز تغییرکردن را انتخاب کرده اید ، باور کنید به گروه بسیار بزرگ مراجعان به مراکز مختلف مشاوره و خودسازی در سراسر جهان پیوسته اید مانند خود ما ، پس با هم حرکت می کنیم ، برخی می ترسیم و گامهای کوچک و لرزان  و برخی گامهای کوچک اما استواربر می داریم . در هر سن وسالی که  باشید از امروز بقیه زندگی شما آغاز می شود و می توانید نوعی دیگر انتخاب کنید و نوعی دیگر زندگی کنید. ما هم در کنار شما هستیم.

معصومه دانه کار

مشاور کد 3560 صدای سلامت

 

ارسال شده در افكار مثبت, زندگی, موفقیت | دیدگاه‌ها برای تغییر عادات ناسالم بسته هستند

فکر و خیال امانم رو بریده

امان از دست فکر و خیال ها، وقتی سراغ آدم می آیند دست بردار نیستند، یک موضوع مشخص به سایر شرایط زندگی سرایت می کند.

وای به حال روزهایی که حال و حوصله نداریم و از دنده چپ بلند شده ایم، در این حالت فکر کردن به خاطرات بد وناراحت کننده بسیار ساده تر است حتی موضوعات بسیار کم اهمیت هم می توانند ساعت ها ما را دچار ناراحتی کنند و اجازه ندهند روی کارمان تمرکز کنیم و باعث می شوند روزمان را از دست بدهیم. در واقع فکر و خیال شدید باعث میشود همه چیز در نظرمان تیره و تار و نابسامان جلوه کند و همچنین موجب می شود فقط روی نکات منفی زندگیمان تمرکز کنیم و چنان انگیزه و انرژی ما را برای انجام کارهای مثبت می گیرد که نمی توانیم برای مشکل خود راه حلی پیدا کنیم حتی اگر راه حل مناسبی هم برای رفع مشکل خود پیدا کنیم توانایی اجرای آن را نداریم و مدام در مورد درستی و نادرستی راه حل خود دچار شک و تردید می شویم و در نهایت دست به کارهایی می زنیم که اصلا به نفعمان نیست. یکی از اصول مهم زندگی سالم این است که به افکار منفی اجازه ندهیم بر زندگی و تصمیم گیری هایمان مسلط شوند و اثر بگذارند.

یادم می اید روزهایی که همسرم عصبی و خسته بود و نمی توانست با من رابطه عاطفی خوبی برقرار کند در این هنگام افکار منفی پشت سر هم به ذهنم می امدند و باعث می شدند به همسرم بیشتر پیله کنم تا بتوانم علت ناراحتی اش را از زیر زبانش بکشم و با سوالات پی در پی ام همسرم را کلافه می کردم و مدام از او می پرسیدم مشکلی پیش امده و او هم با عصبانیت جواب می داد:”هیچی” ، ولی من باور نمی کردم. وقتی همسرم به محل کارش می رفت ، من در خانه تنها می ماندم فکر و خیال ها بیشتر به ذهنم هجوم می اوردند ، مدام از خودم می پرسیدم چرا همسرم ناراحت است، نکند من کاری کرده ام و باعث ناراحتیش شده ام؟ وتمام رویدادهای زندگیمان را از اول تجزیه و تحلیل می کردم و تک تک حرف های همسرم را زیرذره بین می گذاشتم تا بتوانم علت اصلی رفتارهایش را بفهمم و گاهی وقت ها در فکر و خیال شدید مشکلاتی را می دیدم که اصلا وجود خارجی نداشتند یا دست کم انقدر که من تصور می کردم مهم نبودند و بر اساس همین افکار منفی، تصمیمات نادرستی می گرفتم.

واقعا به این نتیجه رسیدم که با فکر و خیال شدید جز اینکه روحیه ام را از دست بدهم و احساس بدی نسبت به خودم و زندگیم داشته باشم، هیچ فایده ای برایم ندارد.تصمیم گرفتم از راه حل های سریع و کوتاه مدت استفاده کنم تا بتوانم ارامش خود را بازیابم و سر فرصت برای مشکلاتم راه حلی منطقی و کاربردی پیدا کنم.

بنابراین یکی از بهترین و ساده ترین شیوه ها برای منحرف کردن ذهنم از بند فکر و خیال این بود که ذهن خودم را عمدا حتی برای زمان کوتاهی متوجه چیزهای خوب و یا خاطرات خوشایند زندگیمان بکنم. برای همین گاهی اوقات آلبوم عکس های خانوادگیم را می اوردم و از اول همه را مرور می کردم. یکی دیگر از بهترین روش هایی که تاثیر فوق العاده ای بر روی افکار منفی من داشت ورزش کردن بود. من شناگر خوبی بودم ولی شنا را برای رهایی از افکار منفی ام انتخاب نکردم به دلیل اینکه در حین شنا متوجه شدم باز چرخه افکار منفی به سراغم می آیند زیرا شنا بصورت فعالیت خودکاردر من شده بود به همین دلیل ورزش جدیدی را انتخاب کردم مثل والیبال که هم با وضعیت جسمانی ام سازگار بود و هم توجه کامل مرا می خواست. من گاهی اوقات از سرگرمی هایی مثل نقاشی یا باغبانی برای منحرف کردن افکارم استفاده می کردم یا سراغ فعالیت های تازه می رفتم تا مجبور شوم مهارت جدیدی را یاد بگیرم . به طور کلی هر نوع فعالیت و تحرکی می تواند کلید نجات از فکر و خیال شدید باشد.

از طریق این تکنیک های بسیار ساده در کوتاه مدت احساس آرامشی در خودم ایجاد می کردم تا بتوانم با خونسردی بهترین تصمیم را بگیرم و از کاه ، کوه نسازم. در نهایت یاد گرفتم چگونه با عشق و محبت بیشتری با خودم رفتار کنم برای همین بجای توجه بر نقاط ضعفم، بر روی نقاط قوت و توانایی هایم کار کردم و به سراغ فعالیت های مورد علاقه ام رفتم و در ابتدا فهرستی از تمام فعالیت هایی که به خودم احساس مثبت می دادند وباعث می شدند از بند فکر و خیال های شدید نجات پیدا کنم را برروی کاغذی نوشتم و با خودم قرار گذاشتم هر روز طبق برنامه ای منظم حداقل یکی از کارهای مورد علاقه ام را انجام دهم ، حالا می خواهد این فعالیت  یک گپ و معاشرت دلنشین با یک دوست باشد، یا قدم زدن در پارک، یا خرید کتاب مورد علاقه یا…باشد.

تمام این روش ها به من کمک کردند که در کوتاه مدت از دست جریان فکر و خیال های شدید رهایی پیدا کنم ولی می دانستم با این راه حل ها مشکلاتی که باعث فکر وخیال  در من شده اند حل و فصل نمی شوند و فقط این تکنیک ها کمک می کنند تا آتش نگرانی هایم بیشتر نشوند و بتوانم در آرامش تمام جوانب مشکل خود را به خوبی در نظر بگیرم.

مهتاب تسلیمی 
مشاور کد 3370 صدای سلامت
ارسال شده در افكار مثبت, نگرانی | یک پاسخ

فیشورسیلنت

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که نمی دانید فیشورسیلنت چیست یا چه کاربردی در دندانپزشکی کودکان دارد، لطفا تا پایان این مطلب با ما همراه شوید.

همانطور که جایگزینی، فعالیت وتکثیر میکروب ها در هر قسمتی از بدن میتواند عفونت ایجاد کند، هنگامی که باکتری ها بافت های سخت دندان (مینا وعاج) را مورد حمله قرار میدهند، بیماری عفونی پوسیدگی دندان ایجاد میشود. اما تفاوتی که پوسیدگی دندان با سایر بیماریهای عفونی دارد غیرقابل برگشت بودن ضایعات پوسیدگی دندان به حالت اولیه بافت های دندان است و درمان آن، تنها از راه جایگزین ساختن بافت سخت از دست رفته دندان با مواد ترمیمی دندانپزشکی امکان پذیر است. این برگشت ناپذیری به همراه هزینه های بالای خدمات دندانپزشکی، لزوم پیشگیری واهمیت آن نسبت به درمان را آشکار میکند.

اهمیت پیشگیری در کودکان مضاعف است؛ چراکه پیشرفت پوسیدگی میتواند منجر به درگیری عصب، درد و ناراحتی شود و تجربه ی ناخوشایند مراجعه به دندانپزشک را به همراه داشته باشد یا حتی ترس بیمارگونه (فوبیا) از دندانپزشکی را در آینده سبب شود.

احتمال ابتلا به پوسیدگی همیشه در دندانهای عقبی (آسیا) بیشتر است؛ زیرا این دندانها دارای سطح جونده ای وسیع با شیارها و فرورفتگی های نسبتا عمیق هستند که حتی موهای مسواک هم بقدر کافی برای تمیز کردن آنها از ذرات باقی مانده موادغذایی و میکروبها ظریف نیستند. بعلاوه موقعیت آنها هم دسترسی مسواک را سخت تر میکند و چون در معرض دید نیستند معمولا کمتر به آنها توجه میشود، غافل از اینکه بخش اصلی مسئولیت جویدن غذا که در فرایند هضم و جذب هم دخیل است برعهده این دندانهاست. بنابراین از زمان آغاز رویش دندانهای آسیای دائمی باید در جهت پیشگیری از ابتلای آنها به پوسیدگی اقدام شود.

اما متأسفانه اغلب والدین اولین دندانهای دائمی (دندان شماره 6) را که همان اولین دندانهای آسیای بزرگ نیز هستند، بدلیل اینکه بدون لق شدن و یا افتادن دندان های شیری، در سن 6 سالگی در انتهای دهان و در هردو فک می رویند، همچنان شیری تلقی میکنند واکثرا به دلیل عدم آگاهی از نقش مهمی که این دندان در ارتباطِ بین دندانهای فک بالا و پایین و نحوه قرارگیری دندانها روی هم دارد غافل میمانند. درحالیکه رویش همزمان این دندان با ورود کودکان به مدرسه و افزایش میزان مصرف تنقلات شیرین و چسبنده ، دقت و مراقبت بیشتری از سوی والدین میطلبد.

پوسیدگی و ازدست رفتن زودهنگام اولین دندان آسیای بزرگ میتواند نیاز به درمانهای پیچیده دندانپزشکی در بزرگسالی را درپی داشته باشد. در این زمان است که دندانپزشکان اقدام پیشگیرانه و مؤثر فیشورسیلنت را توصیه میکنند. مطالعات نشان داده اند که فیشورسیلنت خطر پوسیدگی را بین %71-33 میکاهد. فیشورسیلنت درواقع به معنی مهروموم کردن و مسدود ساختن شیارها و فرورفتگی های عمیق دندان با استفاده از مواد ترمیمی همرنگ دندان است ؛ بدین ترتیب این شیارها و فرورفتگی های عمیق دیگر نمیتوانند به محلی برای تجمع موادغذایی و باکتریها و به دنبال آن نقطه ی شروع پوسیدگی تبدیل شوند.fissure

فیشورسیلنت بدون درد و بدون نیاز به تزریق بیحسی در مدت زمانی کوتاه (حدود 15 دقیقه) در مطب دندانپزشکی انجام میشود.

بهترین زمان انجام فیشورسیلنت بعد از رویش دندان و قبل از شروع کمترین میزان پوسیدگی در آن است. لذا با توجه به اینکه اولین دندان آسیای بزرگ (دندان شماره 6) در سن 6 سالگی و دومین دندان آسیای بزرگ (دندان شماره 7) در سن 11سالگی در دهان رویش میابد، بهترین زمان انجام فیشورسیلنت برای دندان 6 از 6 تا 8 سالگی و برای دندان 7 از 11 تا 13 سالگی است.

فیشورسیلنت ها معمولا میتوانند حدود 5 سال بر روی دندان باقی بمانند اما به دلیل آنکه جویدن موادغذایی سخت و چسبنده مثل آبنبات ممکن است باعث شکستن یا کنده شدن سیلنت ها شوند بازبینی آنها در معاینات دوره ای توسط دندانپزشک ضروری است تا در صورت آسیب اصلاحات لازم انجام پذیرد.

کلام آخر

تصور نکنید انجام فیشورسیلنت ، دندانها را از استفاده منظم مسواک و نخ دندان بی نیاز میکند. کافیست تنها با استفاده منظم از مسواک و نخ دندان، رژیم غذایی صحیح، فیشورسیلنت به موقع و معاینات مرتب دندانپزشکی به فرزند دلبندتان دندانهایی سالم ، بدون پوسیدگی و لبخندی زیبا هدیه دهید.

فاطمه نیاقیها
دانشجوی سال اخر دندانپزشکی
ارسال شده در بهداشت دهان و دندان | دیدگاه‌ها برای فیشورسیلنت بسته هستند