شرمنده ام

شرمنده ام …..

شرمنده ي  دختر 12 ساله اي كه التماس مي كرد والدينش را به هر قيمتي شده كنار هم نگه دارم زيرا خودش را مسئول حفظ زندگي مي دانست.

شرمنده ي پسر بچه ي 4 ساله اي هستم كه از مادرش  پس از بوسيدن پدرش ، بعد از دعوا ، تشكر  كرد.

شرمنده ي همه ي فرشته هاي كوچكي هستم كه در خلوت خود مي گريند . شرمنده ام كه به عنوان يك بزرگتر نه تنها الگو نيستيم بلكه دردي بر قلب هايشان هستيم.

گاهي برخي از زندگي ها به جاي يك روانشناس ، یک غريق نجات مي خواهند زيرا حقيقتا برخي غرق شده اند …. غرق در خود و توقعات تمام نشدني. شرمنده ام كه فكر مي كردم كودكان خودخواه هستند و خود را مركز دنيا مي دانند.

مریم غفار
مشاور کد 3410 صدای سلامت
ارسال شده در تربيت فرزند | پاسخ دهید:

کودکی یعنی اینجا و اکنون

انسان در طول زندگیش همواره با سفرهای ذهنی در زمانهای  گذشته ، حال و آینده درگیر بوده و هست. در کودکی ، بهترین درک و فهم او از گذشته ، دیروز بود و از آینده ، فردا. و هرسال که به عمرش افزوده می شود سفرهای ذهنی او به گذشته و آینده  طولانی تر می شود ،  و از امروز ، دورتر و اقامتش در” امروز” کوتاهتر می شود. یکی از ویژگی های سلامت روانی به این سفرهای ذهنی مربوط می شود.now here

دوران کودکی با بی خبری ، سادگی و شادی تعریف می شود. چرا چنین است؟  چرا اکثر انسانها با تاسف و حسرت از آن دوران بی بازگشت یاد می کنند؟ تنها دورانی از عمر، که انسان تقریبا در تمامی لحظات در ” اینجا و اکنون ” زندگی می کند ، دوران کودکی است. تنها دورانی که بیشترین فاصله از گذشته فقط یک دیروز و طولانی ترین سفرذهنی به آینده فقط یک فرداست ، کودکی است. زیرا هنوز تفکر و تعقل در درک و فهم او از جهان رشد نکرده و با احساسش همه چیز این جهان را می فهمد و مکان و زمان زندگیش ، اینجا و اکنون است ، ساده و شاد و صمیمی. با این تفکر ساده دیگر جای تاسف خوردن و نگران شدن باقی نخواهد ماند. وقتی انسان از مرز کودکی ها می گذرد گذشته ای دارد شاید غیر قابل تکرار و آینده ای دارد به احتمال زیاد مبهم و نامعلوم و بالاخره روزی  باید تکلیف خود را با گذشته و آینده معلوم کند. آیا از گذشته اش ناراضی است؟ آیا گذشته اش بسیار رنج آور بوده و امروزش قربانی دردهای دیروزهاست؟ آیا اوفقط نگران فرداهاست؟ این تکلیفی است که دیر یا زود باید با خود و زمانهای زندگیش روشن کند ، چرا که بخش مهمی از سلامت روانیش در گروی همین تصمیم است. فردی که اکثر اوقات به گذشته سفر می کند و حسرت شادیهای آن دوران کودکی را بر دل دارد و یا هنوز سوگوار اندوهی است که در گذشته بر او تحمیل شده و یا در خشمی عمیق نسبت به بی عدالتیها می سوزد و هرروز را با مرور این رنجها سپری می کند، دیر یا زود افسردگی را انتخاب خواهد کرد و امروزش قربانی گذشته ای می شود که دیگر وجود ندارد مگر در ذهن او.

از سویی دیگر، فردی که در تمامی اوقات زندگیش نگران آینده است و از ” چه می شود ها ” می ترسد ، اضطراب را انتخاب خواهد کرد و امروزش را فدای واقعه ترسناکی می کند که ممکن است هرگز اتفاق نیفتد ، اما آنچه قطعا اتفاق می افتد این است که به سادگی “اکنون و امروز ” را از دست خواهد داد و حال آنکه سلامت روانی در اینجا و اکنون زندگی کردن است یعنی مشابه دوران کودکی. افرادی که اینجا و اکنون را انتخاب می کنند ، بدون احساس قربانی بودن ، فقط تلاش می کنند و حقیقتا بی بهانه ، راضی و شاد هستند.

روانشناسی نوین در تلاش است به ما اندیشیدن ، زیستن و عشق ورزیدن در اکنون و اینجا را بیاموزد  ، پس یکبار و برای همیشه زندگی خود را مرورکن : اگرهر لحظه برای کودکی ات دلتنگ می شوی و تمامی داشته های امروزت را برای شاد شدن نادیده می گیری ؛ اگر فقدانها و بی عدالتی های گذشته را هر روز با لجاجت مرور می کنی وهیچ بهانه ای برای شاد زیستن ، نمی بینی ؛ اگر همه ناکامی های گذشته را با قطعیت به آینده تعمیم می دهی وترس از فردا ، لطف و رحمت خداوند را از یادت برده ، هرگز تصور نکن گذشت زمان، این سفرهای ذهنی پر مخاطره را برای تو ختم به خیر خواهد کرد. معلق ماندن در گذشته و آینده یعنی فدا کردن سلامت و شادمانی امروز. ما هم این سفرها را داشته ایم و داریم ، ما هم هرروز آموزه های خود را برای ماندن در اینجا و اکنون به کار می بریم  ومی دانیم آسان نیست اما محبت و لطف خداوند به قدری به تو نزدیک است که حیفمان می آید به تو نگوییم : ” آیا هرروز صبح خورشید طلوع نمی کند ؟ این همان پیام خداوند است که من هستم ، آیا تو هم هستی؟”. ما  نیز در کنار شما هستیم.

معصومه دانه کار
مشاور کد 3560 صدای سلامت
ارسال شده در بهداشت روانی, زندگی, سلامت, کودک | یک پاسخ

التهاب لثه در بارداری

التهاب لثه یا ژنژیویت به حالتی گفته میشود که پلاک دندانی با محتوای میلیون ها باکتری در خط لثه تجمع پیدا می کند و به دنبال فعالیت این باکتری ها ، لثه دچار افزایش حجم، قرمزی، حساسیت به لمس و خونریزی به واسطه کوچکترین تحریک می گردد.

درصورت عدم استفاده منظم از مسواک و نخ دندان جهت برداشت پلاک، جرم تشکیل میشود که به آسانیِ پلاک و با مسواک، قابل برداشت و تمیز کردن نیست. با گسترش جرم و پلاک در زیر لثه به تدریج بافت لثه از دندان ها فاصله گرفته و جدا میشود و شیارهای لثه ای عمیق برای تجمع باکتری های بیشتر و چرک و عفونت فراهم می شود.

لثه

در دوران بارداری لثه ها همچون سایر بافت های بدن تحت تأثیر قرار میگیرند و احتمال ابتلا به التهاب لثه افزایش می یابد.

التهاب لثه، طی دوران بارداری تقریبا در %100-30 خانم های باردار مشاهده میشود.

اما چرا؟

استروژن و پروژسترون که هردو طی بارداری افزایش می یابند، دارای گیرنده هایی در سلول های لثه هستند که می توانند مستقیما موجب کاهش آستانه تحریک شده و سبب ایجاد پاسخ تشدید شده لثه به پلاک دندانی شوند.

به علاوه افزایش استروژن در بارداری، افزایش حجم خون مادر را در پی دارد که میتواند به طور ثانویه  قرمزی، تورم و خونریزی از لثه ها را افزایش دهد.

مهاجم تر و بیماریزا تر شدن باکتری های پلاک دندانی در دوران بارداری به همراه مهار سیستم ایمنی مادربرای حفاظت از جنین ، هر دو از تغییرات اجتناب ناپذیر بارداری هستند که با کاهش قدرت دفاعی بدن علیه باکتری های پلاک، امکان ابتلا به التهاب لثه را در بارداری افزایش میدهد.

و اما ادامه ماجرا…

در برخی خانم های باردار، افزایش حجم لثه بین دو یا چند دندان به حدی است که به صورت توده قارچی شکل با رنگ قرمز ظاهر میشود که میتواند جویدن را دچار اشکال کند، و برخورد غذا و … با آن سبب درد و ناراحتی میشود و به راحتی خونریزی میکند. اگرچه این افزایش حجم و رشد سلولیِ قارچی شکل سرطانی و خطرناک نیست اما آن را تومور حاملگی می نامند.

جراحی بهترین درمان این ضایعه است، اما چنانچه ضایعه کوچک باشد و اختلالات جدی در تغذیه مادر و خونریزی های شدید برای وی ایجاد نکند بهتر است، جراحی تا بعد از زایمان به تعویق افتد و با مشاوره دندانپزشک درمان های محافظه کارانه تری مثل جرمگیری و … صورت پذیرد. زیرا هم امکان عود آن در زمان بارداری همچنان پابرجاست و هم رفع خود به خود یا کاهش سایز آن جهت جراحی ساده تر با کاهش هورمون های استروژن و پروژسترون پس از زایمان امکان پذیر است.

همه چیز به همین جا ختم نمیشود…

 مطالعات نشان میدهد که التهاب لثه مادران میتواند موجب تولد نوزادان نارس و با وزن کم (کمتر از 2500  گرم) شود.

و اما علت

شیارهای لثه ای طی التهاب مرتبا عمیق و عمیق تر میشوند و فضای مناسب تری برای تجمع باکتری هایی را فراهم میکنند که مواد تولید شده توسط آنها میتواند موجب بروز این عارضه شود. به علاوه فاکتوری به نام پروستاگلاندین E2 وجود دارد که بطور طبیعی در بدن همه افراد در مواجهه با التهاب ترشح میشود. اما از آنجا که این فاکتور انقباضات رحمی را افزایش میدهد ترشح آن در پاسخ به التهاب لثه در بدن مادر میتواند منجر به زایمان زودتر از موعد شود.

کلام آخر

از آنجا که همواره پیشگیری به درمان ارجحیت دارد، اگر باردار هستید :

  • از سلامت لثه و دندان هایتان طی دوران بارداری اطمینان حاصل کنید.
  • حداقل دوبار در روز با مسواک نرم، آهسته و با ملایمت مسواک بزنید.
  • مراجعه به دندانپزشک را جهت حفظ هرچه بیشتر سلامت خود و جنین به بعد از زایمان موکول نکنید  و آن را سریعا انجام دهید.

 اگر :

لثه های شما دردناکند یا خونریزی دارند و یا متوجه برآمدگی یا رشد غیرطبیعی در لثه های خود شدید ؛ همیشه دندانپزشکتان را در جریان بارداری و مدت زمان بارداریتان قرار دهید.

اگر قصد بارداری دارید ، بدانید :

چنانچه التهاب لثه ناشناخته باقی بماند به سمت بیماری های جدی تر لثه پیشرفت میکند، پس برای حفظ سلامت خود و فرزند دلبندتان یک ویزیت دندانپزشکی را در دستور کار خود قرار دهید.

مهسا نیاقیها
دانشجوی سال اخر دندانپزشکی
ارسال شده در بهداشت دندان, سلامت | دیدگاه‌ها برای التهاب لثه در بارداری بسته هستند

ازدواج و اشتباهات فکری رایج جوانان پیش از ان

مراجع : دیگه از این وضعیت خسته شدم، همسرم خیلی کم حرف است و اگر چندین ساعت هم با هم تنها باشیم فقط چند کلمه از زبان او حرفی می شنوم، دیگه نمی تونم تحمل کنم ، آخه من یه آدم پرانرژی و پر شور هستم

مشاور : چند سال است که ازدواج کردید ؟

مراجع : 5 سال

مشاور : دوران آشنایی قبل از ازدواج تان چه مدت بود ؟

مراجع : یک سال

مشاور : در زمان آشنایی به این موضوع توجه نکردی ؟

مراجع : چرا همان موقع هم وقتی با هم بودیم از این کم حرفی اش شاکی می شدم ولی فکر می کردم که شاید بخاطر دغدغه های کاری حوصله حرف زدن ندارد و بعد از اینکه زندگیمون سر و سامان بگیره و زندگی روی روال بیفته وضعیتش بهتر میشه……………….

حتما جملات زیررا بارها از زبان پسرها و دخترهای مجرد شنیده اید که می گویند :

این اخلاقش اصلا خوب نیست ولی بعد از اینکه ازدواج کنیم درست میشه .

الان چون از هم دوریم و با هم زندگی نمی کنیم اینطوریه ، همش بخاطر دلتنگیه که تنش داریم و عصبانی میشه و بهم گیر میده

الان چون با هم نیستیم یکسره کنترلم می کنه که کجا هستم ، با کی هستم و .. بعد که زیر یک سقف بریم درست میشه

اینکه خیلی معاشرتی نیست رو اصلا دوست ندارم ولی می دونم بعد از اینکه وارد خانواده ما بشه و ماها رو ببینه بهتر میشه

می دونم که مواد مخدر مصرف می کنه ولی من می تونم ترکش بدم

الان خیلی ولخرجه ولی من بعد ازدواج بهش یاد میدم که چطور صرفه جویی کنه

الان خیلی به مامان و خانوادش وابستگی داره ولی فکر می کنم که مستقل بشیم وابستگیش کم میشه

اگر شما هم  جزء این دسته افراد هستید که به امید تغییر دادن طرف مقابلتان بعد از ازدواج از بسیاری از مسائل مهم چشم پوشی می کنید، زنگ خطر را برایتان به صدا در می اورم تا بدانید که چنین تغییراتی اتفاق نخواهد افتاد چرا که تغییر سبک زندگی ، ویژگیهای شخصیتی و عادتهای رفتاری یک فرد به راحتی  امکان پذیر نیست و اگر هم تغییری صورت گیرد پایدار نخواهد ماند .پس اگر می خواهید تصمیم درستی بگیرید ، ببینید که خصوصیات و ویژگیهای رفتاری طرف مقابل خود را در حال حاضر می توانید بپذیرید یا پذیرش ان برایتان سخت و ناخوشایند است .

به امید انتخابی آگاهانه در ازدواج بر اساس وضعیت موجود دو طرف

فاطمه نصیری  مشاور کد 2880
ارسال شده در ازدواج, رابطه, مشاوره ازدواج | دیدگاه‌ها برای ازدواج و اشتباهات فکری رایج جوانان پیش از ان بسته هستند

حال بد به حال خوب

جمله بسیار زیبایی از بودا به یاد دارم که به من کمک می کند درک کنم چگونه انسان در حال بد ناشی از افسردگی و اضطراب فرو می رود ، او می گوید: ” در آسمان مکانی به نام شرق و مکانی به نام غرب وجود ندارد بلکه این انسانهاهستند که برای درک موقعیت خود، این مکانها را در ذهن خود خلق می کنند و آنها را بعنوان یک حقیقت باور می کنند”.

freedom-woman-arms-lifted-300x198

انسان برای درک موقعیتها و رویدادها ، تفسیرهایی در ذهن خود می سازد که اکثر آنها واقعیت ندارند و جالب اینکه او تمامی آنها را بعنوان یک حقیقت باور می کند و براساس آنها برنامه ریزی می کند ، تصمیم می گیرد ، حرف می زند ، قضاوت می کند ، عاشق می شود ، ازدواج می کند ، فرزند می آورد ، تحصیل می کند و سپس هر از گاهی در مقاطعی از زندگیش حالش بد می شود و از همه چیز ناراضی می شود. از شغلش ، از ازدواجش ، از تربیت فرزندش ، از روابطش و از … و همواره بدنبال کسی یا چیزی است که باعث این حال بد شده است، در حالیکه در تقریبا تمام این موارد همان تفسیر اولیه ای که خودش در ذهنش خلق کرده، اشتباه بوده و هست.

حال بدی که اغلب افراد بخاطر همان تفسیرهای نادرست به آن دچار می شوند، نامهای مختلفی دارد که معروفترین آنها افسردگی و اضطراب است . چگونه؟ او باور می کند که دیگران دوستش ندارند، پس اندوهگین می شود . او باور می کند دیگران عمدا در موردش با بی عدالتی رفتار می کنند و حقش را نادیده می گیرند، پس خشمگین می شود . او باور  می کند بهترین خوبیها فقط در گذشته بوده و تمام شده، پس مدام افسوس می خورد . او باور می کند که آینده ای خوش برایش وجود ندارد، پس نا امیدی تمام وجودش را فرا می گیرد. در تمامی این موارد و مشابه آنها، نکته ای اساسی وجود دارد که اتفاقا همان نیز تنها راه نجات است و آن انتخاب است و انتخاب و فقط انتخاب.

افسرده ماندن و مضطرب شدن، ساده ترین راهی است که انسان در مواجهه با رنجها و نگرانیها و فقدانهای خود انتخاب می کند . مادامیکه هرروز صبح کسی به او می گوید: در رختخواب بمان ، امن ترین جای دنیا تخت توست ”  و او این را تنها حقیقت دنیا می داند و در زیر زیر انداز، خود را امن می داند و همان جا می ماند، حال بد رهایش نمی کند اما انتخاب دیگری نیز دارد، می تواند حداقل تا در ورودی منزلش حرکت کند، دررا باز کند و دوباره ببندد. و این انتخاب ، اولین گام در رهایی از حال بد است.

همواره از مراجعینم که حالی بسیار بد را تجربه می کنند ( هیچ اسم دیگری برایش نمی گذارم ) و قادر به انجام امور روزمره خود نیستند، سوال می کنم : آیا می توانی این وضعیت رو ادامه بدی؟ و اکثرا پاسخ می دهند : نه . در این صورت به آنها توصیه می کنم فقط 30 روز با سبکی جدید بخوابند، بیدار شوند ، بخورند ، بیاشامند و راه بروند . فقط همین . و سپس این جمله طلایی را به آنها می گویم :” اگر بعد از 30 روز دوست نداشتی با سبک جدید زندگی کنی و حال جدیدت رو دوست نداشتی ،همیشه فرصت داری به تخت خود و حال قدیم  برگردی ، آنها سرجایشان هستند.”

حقیقت این است که سنگ بزرگ نشانه نزدن است، نمی توان از کسی که کنترلی براعمال و افکار خود ندارد و ساده ترین راه، یعنی ماندن در تختخواب و یا نشستن مقابل تلویزیون را انتخاب کرده، بخواهم افکار خود را تغییر دهد زیرا چنین هدفی از همان ابتدا با شکست مواجه می شود . تجربه به من می گوید اولین گام برای پیمودن مسیری پایدار برای رسیدن به حال خوب ، تغییر و اصلاح سبک زندگی است و پس از مدتی، وقتی فرد کنترل کافی بر خودش پیدا کرد، می توان همراه با او به تغییر افکارش پرداخت.اگر حال خوبی ندارید، مهم نیست این حال بد چه اسمی دارد، فقط اگر احساس رضایت نمی کنید کافی است از خود سوال کنید : آیا می توانم ادامه دهم ؟ اگر بله ، دیگر شکایت نکنید و بمانید همانجا که هستید و بپذیرید هر آنچه هستید . اما اگر جواب خیر است، منتظر کسی نباشید که دست شما را بگیرد و شما را حرکت دهد و حال خوبی به شما هدیه کند و بدانید اولین گام را خود باید بردارید، گامی بسیار کوچک ، خیلی کوچک و بعد خواهید دید دستان بسیاری برای یاری دادن شما از راه خواهند رسید. ما هم در کنار شما هستیم.

معصومه دانه کار مشاور کد 3560 صدای سلامت
ارسال شده در افسردگی, ذهن | 2 پاسخ

همسر خیانت کار

پیشگیری بهتر از درمان است

شما زوجی که در ابتدای مسیر زندگی مشترک خود قرار دارید و شما خانم یا آقایی که مدتی است از زندگی مشترکتان می گذرد ،بیایید روزنه های احتمالی را در زندگی تان پر نمایید تا خیانت، موذیانه راهی به زندگی شما پیدا ننماید .

وقتی که صحبت از خیانت به میان می آید، اولین متهم ، نارضایتی های جنسی است. در حالیکه این  موضوع یکی از عوامل محسوب می شود و به نظر می رسد عوامل دیگری بصورت پنهانی و خاموش دست به کارند که نباید از آنها غافل باشید .

از گله ها و شکایاتی که بصورت مکرر از طرف همسر تان مطرح می شود به سادگی نگذرید .در واقع این گله ها و شکایات می توانند همان روزنه های ورود باشند چون وقتی نیازها و خواسته های یکی از طرفین از سوی طرف مقابل پاسخی نمی گیرد ، کمبودهایی را بوجود می آورد که ممکن است بصورت ناخودآگاه زمینه جذب به طرف نفر سوم یا خیانت را فراهم نماید .

زندگی مشترک همسر ان مثل یک باغچه پر از گلی است که نیاز به مراقبت روزانه دارد .باید علف های هرز را وجین نمایید . باید گلها را آبیاری کنید و باید گلهای جدیدی بکارید تا تنوعی در باغچه زندگیتان ایجاد شود . هرگز فکر نکنید این باغچه زیبا بدون مراقبتهای مستمر ،زیبا خواهد ماند . پس بیایید قبل از آن که روزی از خواب برخیزید و با یک باغچه خشک و زرد و پر از علف مواجه شوید، فکری به حال آن نمایید . همانگونه که برای باغبانی نیاز به اطلاعات تخصصی دارید، برای تازه نگه داشتن و حفظ روابط صمیمی نیز به اطلاعات تخصصی نیاز دارید . تا بحال چند بار به این فکر کرده اید که بخشی از رفتارهایتان را اصلاح کنید تا حس مثبت تری به همسر خود منتقل نمایید .

انچه خانم ها باید به آن توجه نمایند :

  • اینکه فکر می کنید که کدبانوی خوب بودن تمام آن چیزی است که همسر تان به آن نیاز دارد، یک باور اشتباه است . درست است که غذای خوب ، نظافت و …. از نکات مثبتی است که توجه شما را به زندگی مشترک نشان می دهد ولی باید بدانید که همسر شما نیازهای دیگری نیز دارد که باید مورد توجه قرار گیرد .
  • به نحوه بیان خواسته های خود دقت کنید . اینکه با لحن سرزنش آمیز ، خشن ، طوطی وار و دائم گله می کنید، نه تنها تاثیر مثبتی ندارد بلکه فاصله عاطفی تان رانیز بیشتر می نماید.
  • شما مادر او نیستید که دائم بکن نکن هایی را به او یادآور می شوید . برای شخصیت همسر خود احترام قائل شوید و اقتدار او را به رسمیت بشناسید .

آنچه آقایان باید به آن توجه نمایند :

  • رابطه جنسی یک رابطه جسمی – عاطفی است که حتما باید هر دو نفر از این رابطه لذت ببرند و این نکته ای است که متاسفانه در برخی مواقع مورد غفلت قرار می گیرد و خانم ها به دلیل عدم ارضای کامل و عدم کسب لذت جنسی، بطور کلی پرونده این رابطه را در ذهن خود می بندند و فقط در صدد رضایت همسر خود هستند که این موضوع در دراز مدت آسیب زننده است .
  • کار کردن در زندگی مشترک یکی از قطعه های پازل است نه کل آن . اگر تمام وقت خود را صرف کار کردن می نمایید و بر این باورید که برای خانواده تلاش می نمایید ، از یک نکته غافل شده اید که نیاز مالی یکی از نیازهاست .

اگر شما جزء آن دسته افرادی هستید که از بسیاری از خواسته های خود می گذرید و همچنین برای خواسته های همسر خود نیز اهمیتی قائل نمی شوید و مانند یک همخانه بی تفاوت در کنار هم زندگی می کنید، خطر در کمین زندگی مشترک شما ست . پس بیایید صفحات قبلی زندگی مشترک خود را دوباره ورق بزنید و روی جملاتی که زیر آن خط قرمز کشیده شده است ، بیشتر تامل کنید.

شادی زندگیتان پایدار

فاطمه نصیری  مشاور کد 2880 صدای سلامت
ارسال شده در خانواده, زناشویی, مشاوره خانواده | 2 پاسخ

رابطه جنسي و ده موقعيت ترسناك پس از ان

با سلام خدمت همراهان صداي سلامت

اجازه دهيد مطلب را با طرح پرسشي از شما دوستان گرامي آغاز كرده و بپرسم،  چه مي شود كه با اطلاعات نا كافي وارد رابطه‌اي مي شويد؟ و هر بار به خاطر همين دانش نا كافي، استرس هاي بسياري را براي داشتن رابطه متحمل مي شويد؟

هرچند موقعيت هاي استرس آور بسياري  در يك رابطه جنسي وجود دارد، ولي در اين مطلب فقط به 10 موقعيت ترسناك در رابطه با بارداري پرداخته شده است،  كه اگر دانش جنسي كافي نباشد تبديل به موقعيت ترسناك و پراسترس خواهد شد . اميدوارم  اين مطلب هشداري باشد براي بالا بردن اطلاعات جنسي توسط مشاوره و يا كتاب هاي معتبر به جاي كسب اطلاعات از طريق اينترنت

براي آندسته از دوستاني كه حوصله ي مطالعه ندارند! همين يك پاراگراف ذيل را به خاطر بسپارند تا بتوانند جلوي بسياري از نگراني ها را  در زمينه ي بارداري بگيرند :

“چنانچه بعد از دوران قاعدگي يك خانم ،  تا وسط ماهش كه زمان تخمك گذاري مي باشد(به اين مي گويند زمان نا امن) آلت مردانه به آلتش تماس مسقيم داشته باشد( نه از روي لباس) و پيش آب يا مايع مني به آن برخورد كند؛ احتمال بارداري وجود دارد حتي اگر دخول صورت نگرفته باشد و يا خانم باكره باشد . چنانچه مايع مني و يا پيش آب به هر طريقي به ورودي واژن تماس داشته باشد مثلا دستي كه آغشته به مني باشد و يا دستمال، احتمال بارداري وجود خواهد داشت .”

به همين سادگي ! بنابراين لازم است رابطه جنسي طوري باشد كه مايع تماسي با آلت نداشته باشد و يا از كاندوم استفاده شود و يا يك روش پيشگيري دائمي  و يا در زمان هاي امن باشد . در ضمن با شستن هم احتمال بارداري از بين نمي رود.

ده سوال و شرايط بسيار رايج در روابط و پاسخ به آن :

1-رابطه جنسي به صورت كامل انجام شده است يعني دخول آلت تناسلي در واژن صورت گرفته است، و كاندوم پاره شده است ، آيا خطر بارداري وجود دارد ؟

چنانچه در اين رابطه حتي انزال هم رخ نداده باشد و رابطه در دوره ي نا امن خانم صورت گرفته باشد كه در بالا به اين دوره اشاره شد ، احتمال بارداري وجود خواهد داشت . البته  اين شيوه ي ارزيابي دوره ي پرخطر فقط براي افرادي كه سيكل قاعدگي منظم دارند قابل محاسبه مي باشد . بنابراين بايد قبل 72 ساعت از روش پيشگيري اورژانس استفاده نماييد و اگر از اين زمان گذشته باشد متاسفانه راهي براي جلوگيري به روش اورژانس وجود نخواهد داشت . براي انتخاب روش و داروي پيشگيري اورژانس به اين قسمت مراجعه نماييد :

http://goo.gl/1hNCVW

2- آيا احتمال بارداري در رابطه جنسي به صورت دخول  مقعدي وجود دارد ؟

رابطه جنسي مقعدي احتمال بارداري ندارد مگر اينكه انزال در مقعد رخ داده باشد و مايع خارج شود و ليز خورده به ورودي واژن خانم برسد و خانم در دوره ي نا امن باشد .

3- آيا احتمال بارداري در رابطه جنسي به صورت تماس مستقيم آلت به آلت بدون دخول وجود دارد ؟

رجوع شود به پاسخ سوال اول

4- چه قدر احتمال بارداري در رابطه جنسي با لباس زير وجود دارد ؟

حتي اگر يكي از طرفين هم لباس زير پوشيده باشد احتمال بارداري وجود ندارد .اسپرم از لباس عبور نمي كند.

5- آيا دست آغشته به مني  در صورت برخورد به واژن قادر به ايجاد بارداري مي باشد؟

بلي ، براي توضيحات بيشتر رجوع شود به پاسخ سوال اول

6- آيا اقدام به برقراري رابطه جنسي در دوران قاعدگي مي تواند منجر به بارداري شود؟

در اين دوران چه در اولين روز و چه در آخرين روز احتمال بارداري به هيچ عنوان وجود ندارد .

7- رابطه جنسي پرخطر داشته ايد و پيشگيري اورژانس كرده ايد اما هنوز پريود نشده ايد ؟(ترسناك ترين موقعيت)

احتمال بارداري وجود ندارد و اين موضوع از عوارض مصرف داروها مي باشد  صرفا ريلكس* بوده و به زندگي خود ادامه دهيد تا قاعدگي رخ دهد .

*در اينجا تعريف ريلكس بودن يعني اينكه به خودتان و زمين و زمان بد و بيراه نگوييد ، در اينترنت جستجو نكنيد ، مجددا داروي بي مورد مصرف نكنيد ، خوابتان و خوراكتان را برهم نزنيد فعاليت بدني داشته باشيد تا پريود شويد .

8 – فردي پريود شده است ، اما به سبب تفاوت در نوع پريود هميشگي اش كماكان نگران مي باشد ( مثلا حجم خونريزي اش ، كمتر يا بيشتر  شده است و يا زمان آن تغيير كرده است) آيا اين نگراني محلي از اعراب دارد؟

پس از پريودي احتمال بارداري وجود ندارد . بله بله مي دانم  كه فلاني مي گفت من باردار بودم و پريود شدم …. شنيدن كي بود مانند ديدن؟! بشنويد و باور نكنيد ….

9- آيا در بر قراري رابطه جنسي پرخطر پس از پيشگيري به روش اورژانسي، احتمال بارداري وجود دارد؟

بله و لازمست مجددا پيشگيري ديگري داشته و دارو مصرف نماييد .و همچنين قسمت انتهايي اين مطلب را  http://goo.gl/1hNCVW  مطالعه نماييد .

10- آيا پرده بكارت ، مانع از بارداري مي گردد ؟

خير متاسفانه نمي گردد و چنانچه تماس پيش آب و يا مايع مني با واژن به هرشكلي در زمان نا امن رخ داده باشد با وجود پرده‌ي بكارت احتمال بارداري وجود دارد . اما اگر تا الان تصور مي كرديد پرده مانع مي شود، يعني اطلاعاتتان در مورد بكارت بسيار پايين مي باشد كه از شما خواهش مي كنم حتما دانش تان را در اين زمينه افزايش بدهيد تا در شب زفاف با مشكل روبه رو نشويد .

اگر ابهامات و يا سوالات ديگري در ذهن داريد ، مي توانيد با بخش بهداشت جنسي صداي سلامت تماس حاصل نماييد و سوالات خودتان را در ميان بگذاريد .

اميدوارم سوالاتي كه پاسخش در اين مطلب مي باشد مجددا در همين قسمت پرسيده نشود!

 

مــريم غـفــار
مشاور در زمينه ي بهداشت جنسي ، خانواده و ازدواج
كد تماس مشاوره ي تلفني : 3410
تلفن تماس : 9099070036 و 9092301919
ارسال شده در بهداشت جنسي, جنسي, مشاوره جنسی | 4 پاسخ

وسواس و تاثیر آن بر رابطه زناشویی

اگر مشکوک به داشتن علایم وسواس در زمینه روابط زناشویی هستید به یک روان‌پزشک یا روان‌شناس مراجعه کنید …

وسواس عموما به دو دسته تقسیم می‌شود:

وسواس فکری و وسواس عملی

همان‌طور که می‌دانید لازم است حتما برای درمان وسواس از هر نوعی که باشد اقدام کنید . دارو درمانی به‌ علاوه رفتاردرمانی توام می‌تواند مشکل وسواس را حل کند . شاید گمان کنید وسواس ربطی به مسایل زناشویی ندارد اما اختلال وسواس می‌تواند شامل عقاید، تصاویر ذهنی ، تکانه‌ها و افکار مزاحم و مکرر (وسواس فکری) یا الگوهای مکرر رفتاری یا فعالیت‌های مزاحم (عمل وسواسی) باشد .

وسواس از نوع زناشویی

وسواس و حالت‌های وسواسی و انجام مناسک خاص هنگام روابط زناشویی در برخی افراد تاثیر نامطلوبی بر فرآیند جنسی طرف مقابل می‌گذارد؛ به‌ طوری که گاهی موجب بروز اختلافات و مشاجرات می‌شود ولی این اعمال با مراجعه به درمانگر و درمان تا حد زیادی قابل کنترل است . توصیه می‌شود اگر مشکوک به داشتن علایم وسواس در زمینه روابط زناشویی هستید به یک روان‌پزشک یا روان‌شناس با تجربه در امور جنسی مراجعه کنید تا مشخص شود آیا این مسایل ناشی از یک فرآیند وسواسی است یا رفتارهای آموخته‌شده‌ای است که برایتان ایجاد شده ؟ در هر دو صورت این مساله با درمان کنترل خواهد شد و جای نگرانی نیست .

بعضی از افراد سعی می‌کنند علایم بیماری‌هایی چون وسواس یا اضطراب را در خودشان نادیده بگیرند یا مخفی کنند و حتی برخی افراد به دلیل اضطراب ناشی از این مخفی‌کاری دچار ضعف در قدرت جنسی می‌شوند که این مسئله نیز می تواند منجر به ناراحتی و دلزدگی همسران از یکدیگر شود .

وسواس در روابط زناشویی و درمان

برای درمان وسواس ، بهتر است به جای خوردن داروهای شیمیایی یا گیاهی که توسط افراد غیر متخصص به شما توصیه می‌شود و نگرانی از عوارض احتمالی آنها ، به یک روان‌پزشک با تجربه در مسایل جنسی مراجعه کنید تا هر دو مشکل (بیماری وسواس و مشکل جنسی) با هم مورد ارزیابی قرار گیرد . چرا که در برخی موارد بدون نیاز به مصرف دارو این مسئله قابل‌ حل است و اگر هم نیاز به مصرف دارو باشد با تجویز پزشک در کمال آرامش آن را مصرف کنید تا از ناراحتی و دلزدگی احتمالی همسرتان نیز جلوگیری کنید .

نوشته الهام واعظ

ارسال شده در زناشویی, وسواس | دیدگاه‌ها برای وسواس و تاثیر آن بر رابطه زناشویی بسته هستند

چی بخورم تا زودتر پریود شم

قصد مسافرت دارم و نمی خوام در دوران سفر پریود شم چه دارویی می تونم بخورم تا عفب بیاندازم؟

هفته اینده مراسم عروسی ام است و با پریودم همزمان شده نمی خوام شروع بشه چکار باید بکنم؟

ماه قبل دوبار از روش اورژانسی استفاده کردم و الان یک هفته است از تاریخ پریودم گذشته ،چکار کنم زودتر بشم؟

ماه اینده برای مسابقات کشوری باید اماده بشم و پریود شدن در این دوره برایم مشکل ساز است چکار کنم؟

و دهها دلیل دیگر برای استفاده از داروهای شیمیایی و قرص های پیشگیری از بارداری برای به تاخیر انداختن پریود و بی نظمی های متعاقب ان و لزوم مداخله شیمیایی مجدد و احتمالا بی نظمی بیشتر و گاها اسیر یک گردونه بسته شدن ، وجود دارد.

این یکی از شایع ترین علل بی نظمی پروید این روزهاست. بی نظمی پریود علل دیگری هم دارد که عمده انها وابسته به شیوه زندگی نوین هستند نظیر استرس ، داروها ، تغذیه بخصوص غذاهای صنعتی و موادی مثل مرغ ، ورزش های سنگین و …

همه این عوامل در کنار هم سبب شده اند که اختلال و بی نظمی پریود خیلی بیشتر از گذشته در بین دختران و زنان جوان دیده شود. این موضوع به خودی خود در اکثر موارد یک بیماری نیست و نیاز به بررسی و مداخلات پزشکی ندارد اما به شدت برای دختران اضطراب افرین و دردسر ساز شده است لذا بعنوان یک راه حل جانشین در بسیاری از موارد افراد می توانند از درمانهای گیاهی و سنتی بعنوان یک درمان موثر و کمکی جهت بهبود شرایط هورمونی خود و تنظیم پریود خویش بهره ببرند.

گیاهانی که اثربخشی انها در زمینه تنطیم قاعدگی یا باز شدن پریود شناخته شده و به شکل تکی یا ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند شامل این موارد هستند :

گیاه سداب ، میوه یا گیاه رازیانه ، شاهی تازه ، جعفری تازه یا خشک ، گزنه ، گل گیاه گل گندم ، بادرنجبویه ، گیاه پنج انگشت ، گل زعفران ، بابونه ، بومادران ، نعناع و سنا

زمینه-1600-900-گل-زعفران-Ni739225

از بین این گیاهان شناخته شده ترین در بین مردم گل زعفران است و بعد از ان گیاه پنج انگشت که به گیاه زنان نیز معروف شده است و حتی به شکل مکمل دارویی با نام ویتاگنوس به بازار دارویی راه پیدا کرده است. و رازیانه شاید در این بین در مقام سوم قرار گیرد و مصرف زیادی دارد.

بطور معمول این گیاه ها بصورت خشک شده و در عطاری ها موجود می باشند و برخی از انها به شکل عصاره (عرق) یا افشره در دسترس هستند. شاید بد نباشد این دفعه که پریودتان به تاخیر افتاد و به این فکر کردید که چی بخورم تا زودتر پریود شم یکی از این گیاه ها بخصوص زعفران و یا رازیانه را انتخاب کنید و به شکل دمنوش روزی 3 مرتبه و به مدت 3 روز و هر بار یک فنجان میل کنید. نتیجه ان هر چه باشد از مصرف داروهای شیمیایی انهم بی محابا بهتر است!

توصیه دیگر این است که در کنار مصرف یک دمنوش گیاهی از بوییدن وانیل نیز کمک بگیرید این امر سبب می شود تا حدی هورمون استرس در بدن شما کاهش یابد و به برقراری سریعتر پریود کمک کند.

تاثیر این گیاهان روی همه افراد یکسان نیست اگر رازیانه به شما کمک نکرد به سراغ پنج انگشت بروید و همینطور ادامه دهید تا گیاه خودتان راپیدا کنید.

برخی افراد بدلیل بیماریهای زمینه یا شرایط هورمونی خاص نیاز به مداخله با چند گیاه دارند بخصوص وقتی چند گیاه منفرد تاثیر خوبی نداشته است. این افراد در صورت تمایل می توانند برای دریافت نسخ ترکیبی و چند گیاهی که ممکن است به انها بیشتر کمک کند از طریق پیامک سلامت با ما تماس بگیرند.

دکتر امیر سخاوتی

مشاور و درمانگر اختلالات جنسی

ارسال شده در تغذیه جنسی, مکمل های غذایی | 17 پاسخ

ناباروری زوج ها و راهکارهای مؤثر برای غلبه بر آن

ناباروری و درمان آن مساله ای جدی است. ناباروری ،هر نژاد ،سن ،گروه و طبقه ای را با هر سطح زندگی اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی درگیر می کند، حتی کسانی را که  یک بار به آسانی صاحب فرزند شده اند، حتی پزشکان ،سیاستمداران و مدیرانی را که برای شما برنامه ریزی می کنند .ناباروری می تواند موجب تزلزل اعتماد بنفس و تیره شدن روابط زناشویی شود ،ولی این  درست نیست. شما برای کامل شدن خوشبختی خود می خواهید صاحب فرزند شوید .هیچ کدامتان با انتخاب خود نابارور نشده اید و می توانید تلاش خود را برای غلبه بر ناباروری آغاز کنید، ولی بدانید که هرگز کنترلی بر نتیجه درمان ناباروری وجود ندارد. با این پیش  زمینه بیایید تا به برخی راهنمایی ها یا راهبردهای عمومی که ممکن است برای هردوی شما در مقابله با استرس ها و فشارهای ناشی از ناباروری مفید باشد ،نگاهی بیندازیم:

راهبرد شماره 1: تصور نکنید که شما کنترل را در دست دارید

یکی از سخت ترین چیزهایی که  در برخورد با ناباروری باید با آن به توافق برسید این است که شما واقعا کنترلی بر نتیجه درمان ندارید.باروری دارای مراحل بیولوژیکی پیچیده ای است که به ترکیب های پیچیده هورمونی و واکنش های فیزیولوژیک و وضعیت مطلوب تشریحی و فیزیکی شما بستگی دارد.شما می توانید در وضعیت عالی سلامت جسمی و روانی باشید.مطمنا تغذیه خوب ،ورزش و دید مثبت تا اندازه  زیادی در تعدیل استرس های درمانی و پریشانی از اینکه قادر نیستید بچه دار شوید موثر است . ولی با این همه تلاش ،شما نمی توانید باروری خود را به طور کامل تحت کنترل داشته باشید .وقتی به این واقعیت رسیدید ،می آموزید که قبول کنید شما نمی توانید همه چیز را کنترل کنید .این یکی از مهم ترین چیزهایی است که می توانید برای بقا انجام دهید.

راهبرد شماره 2: سعی کنید هراسان نباشید

اگر شما پس از تلاش در حامله شدن موفق نشدید ،نباید خود را ببازید .بعضی از زوجها در دوازده ماه پس از مقاربت منظم و بدون جلوگیری موفق به حامله شدن نمی شوند.برای اکثر ما قبول این مطلب ممکن است مشکل باشد.

راهبرد شماره 3: به طور منطقی شکیبا باشید

صبور و شکیبا بودن در آغاز کار بسیار مهم است .صبر و بردباری در هنگام درمان از اهمیت  بسزایی برخوردار است .واقعیت این است که در بیشتر زنان و اکثر مردان ،معمولا تغییرات جزیی هورمونی از سنین 30سالگی آغاز می شود و طی سالهای 40 ادامه می یابد .این تغییرات می تواند به مرور زمان باروری را تحت تاثیر قرار دهد نه بطور ناگهانی.بنابراین باروری یک فرد در 40 سالگی تفاوت قابل ملاحظه ای با باروری او در سن 39سالگی ندارد .پس با این که مشکل است سعی کنید شکیبا باشید.

راهبرد شماره 4: قاطع باشید

در حالی که شما با محدودیت های بیولوژیک در مورد ناباروری خود روبرو هستید ،قاطع بودن در تلاش برای یافتن جواب ها و راه حل ها اغلب نتیجه خوبی به دنبال دارد.

راهبرد شماره 5: مددجوی مطلع باشید

تشخیص ها و درمان های ناباروری برای خود دنیایی دارد و وقتی شما به این دنیا وارد می شوید ،با درک بسیاری از مسایل آمادگی بیشتری برای درک مشکل تان پیدا می کنید.برای یک فرد غیر حرفه ای اطلاع از همه روش های تشخیصی ،داروها و راههای درمانی غیر ممکن است .ولی توصیه ای که به شما می شود این است که در رویارویی با مشکلات ناباروری و تصمیم گیری برای درمان ،مددجوی مطلعی باشید.

راهبرد شماره 6: خود یا همسرتان را سرزنش نکنید

پشیمانی ها و همچنین سرزنش ها بیهوده اند .تصمیم هایی که قبلا گرفته اید ،گذشته اند و در مقطع زمانی متفاوتی در زندگی شما اتفاق افتاده اند .به جای اتلاف انرژی در مورد آنچه بوده و آنچه باید باشد بایستی برای فایق آمدن بر واقعیت موجود و ساختن زندگی ایده آل و تصمیم برای درمان تلاش کرد.شمانباید خودتان را برای چیزهایی که بر آن کنترل ندارید در تنش قرار دهید و خود یا همسرتان را سرزنش کنید.

راهبرد شماره 7: احساس بی عدالتی نکنید

یکی از سخت ترین چیزهایی که باید آن را یاد بگیریم و قبول کنیم ،مقابله با احساس ناعادلانه بودن مشکل ناباروری است . پاسخی برای این طرز فکر وجود ندارد ،زیرا ناباروری حق کسی نیست.اینکه شما نابارور هستید به این دلیل نیست که شما شایستگی پدر و مادر شدن  ندارید.شما و همسرتان برای این نبرد مشکل به خاطر چیزی که در زندگی انجام داده یا نداده اید به طور اختصاصی انتخاب نشده اید.ناباروری مثل بدشانسی در یک بازی است.ناباروری فقط چیزی است که زندگی به شما می دهد …مثل بعضی از مردم که سرطان مبتلا می شوند ،تصادف بدی می کنند ،مشکلی در سلامتی خود دارند یا معلول هستند.هرکسی در زندگی مشکلی دارد که باید با آن مواجه شود .ناباروری یکی از آن مشکل هاست که ما بطور تصادفی به آن دچار شده ایم .این درست نیست که بگوییم چرا فقط ما باید با آن مقابله کنیم.

دوستان عزیز،مطالب فوق برگرفته از کتاب راهبردهای اساسی در رویا رویی با ناباروری می باشد. امیدوارم بعد از خواندن این مطلب نسبت به ناباروری ،احساس متفاوتی را تجربه کنید.و حتما خواندن این کتاب را به شما عزیزان توصیه می کنم .خواندن این کتاب خود ،یکی ازراهبردهای اساسی رویارویی با ناباروری می باشد!!!

 منتظر مطلب بعدی من ،در این زمینه باشید.به امید روزهای پربار

نازی قنبری

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

مشاور کد 3640 صدای سلامت

ارسال شده در بهداشت باروری | 6 پاسخ