آرتروز

آرتروز ممكن است هر مفصلي را درگير كند اما مفاصل بزرگ كه وزن بدن را تحمل مي كنند مثل مفاصل زانو ،‌ ران و ستون فقرات بيشتر در معرض ابتلا هستند

آرتروز يا استئوآرتريت شايع ترين بيماري از دسته التهاب مفاصل است. در اين بيماري غضروف مفصل صدمه ديده و كم كم از بين مي رود. آرتروز ممكن است هر مفصلي را درگير كند اما مفاصل بزرگ كه وزن بدن را تحمل مي كنند مثل مفاصل زانو ،‌ ران و ستون فقرات بيشتر در معرض ابتلا هستند.  اين بيماري علائم زيادي دارد ولي 3 علامت آن شايع تر و مشخص تر هستند؛‌ ولي خشكي پس از استراحت است. به اين معني كه گاهي اوقات وقتي مفصل به مدت طولاني بي حركت مانده باشد و بخواهد فعاليت كند درد خواهد داشت. شايد ديده باشيد كه بيماران مبتلا به آرتروز زانو صبح ها كه از خواب بيدار مي شوند به سختي راه مي روند اما بعد از مدتي كم كم راه رفتنشان به حالت عادي باز مي گردد. خشكي مفاصل بعد از يك دوره طولاني عدم فعاليت بسيار شايع است ولي به ندرت بيشتر از نيم ساعت طول مي كشد. دومين علامت، كاهش انعطاف پذيري است. به همين دليل بيماران مبتلا به آرتروز نمي توانند به راحتي مفاصل خود را خم و راست كنند و براي علامت بعدي هم مي توان به درد در مفصل اشاره كرد. توصيه مي شود كساني كه بيشتر از دو هفته چنين علايمي را در مفاصل خود دارند حتما به پزشك مراجعه كنند

علت ايجاد آرتروز

علت ايجاد اين بيماري هنوز به طور واضح شناخته نشده است . ولي چند عامل وجود دارد كه مي تواند زمينه ساز به وجود آمدن اين بيماري شود. يكي سن بالاست. اين بيماري معمولا در افراد بالاي 40 سال ديده مي شود. مورد دوم جنس؛‌ چون آرتروز در خانم ها بيشتر از آقايان ديده مي شود ولي دليل آن هم هنوز به طور كامل مشخص نيست. مورد بعدي ناهنجاري هاي مادر زادي استخواني و يا صدمه به مفصل است. آرتروز در ورزشكاران حرفه اي كه مدام در معرض ضربه خوردن هستند بسيار شايع است. چاقي نيز خطر ابتلا به اين بيماري را افزايش مي دهد . به طور كلي هر چقدر وزن بالاتر باشد مفاصل بزرگ بايد بار و فشار بيشتري را تحمل كنند  و در نتيجه خطر آرتروز در آنها بيشتر است. چاقي حتي احتمال بروز آرتروز در دست ها را نيز افزايش مي دهد

متأسفانه اين بيماري با گذشت زمان بدتر مي شود و هنوز درمان قطعي براي آن يافت نشده است اما با كمك برخي روش هاي درماني مي توان درد ناشي از اين بيماري را كاهش داد و كيفيت زندگي را بالا برد. حدود يك سوم بيماران مبتلا به آرتروز ممكن است دچار ناتواني هاي شديدي شوند. گاهي درد و ناراحتي مفصل آنقدر شديد مي شود كه بيمار نمي تواند از آن مفصل استفاده كند

در موارد بسيار شديد آرتروز ،‌ جراحي و تعويض مفصل توصيه مي شود اما قبل از جراحي معمولا روش هاي مختلفي پيشنهاد مي شود كه تا حد امكان كار به جراحي ختم نشود كه يكي از آنها استراحت دادن به مفصل دردناك است. بيمار بايد در هر ساعت حداقل 10 دقيقه به مفصل خود استراحت دهد  و سعي كند تا حد امكان فعاليتهاي خود را طوري تنظيم كند كه مفصل مبتلا كمتر فعال باشد. روش ديگر ورزش كردن است كه بايد حتما با نظارت و اجازه پزشك داده شود. البته ورزش كردن نبايد باعث بروز درد در مفصل شود. در افرادي كه اضافه وزن دارند كم كردن وزن حتما بايد مدنظر قرار گيرد.

توصيه به مبتلايان اين بيماري

 • يك رژيم غذايي سالم و مفيد را در دستور غذايي خود قرار دهيد كه مواد مورد نياز بدن شما را تامين كند و باعث ضعف شما نشود
 •  داروهايتان را به موقع استفاده كنيد. چرا كه اگر اين داروها مسكن باشند بعد از شروع درد ديگر سودي براي شما نخواهند داشت
 •  از مفصل بيمار خود كمتر كار بكشيد
 • بدنتان را در موقع راه رفتن و يا نشستن در وضعيت صحيحي قرار دهيد
ارسال شده در بیماریها | پاسخ دهید:

تغییر عادات ناسالم

” یا آنطور که دوست داری خودت را تغییربده و یا دیگران آنطور که دوست دارند تو را تغییر می دهند”

(ناشناس)

اگر تغییری درعادات ناسالم خود ایجاد نکنیم ، هفتاد سال هم بگذرد یک روز، یک جایی ، یک نیرویی ، انسانی یا غیر انسانی چنان سخت و محکم در مقابل ما می ایستد و ما چنان در مقابلش به زانو در می آییم که فقط فرصت تسلیم شدن برای ما می ماند آنهم در مقابل آنچه به ما تحمیل می شود وشاید آن روز برای هر انتخاب دیگری خیلی دیر شده باشد.

وقتی انسانها ناراضی هستند به سه شکل عمل می کنند :

گروه اول : می دانند باید تغییری ایجاد شود اما نه در خود ، بلکه در اطرافیان و محیطی که در آن زندگی می کنند و اینگونه فکر می کنند ” اگر همسرم تغییر کنه زندگی ما دیگه هیچ مشکلی نداره”

گروه دوم : می دانند باید تغییر کنند اما معتقدند طرف مقابل باید اولین قدم را بردارد ( اول دیگری بعد خودم ). تفکر آنها اینگونه است ” می دونم اخلاقم خیلی تنده ولی تا همسرم رابطه اش رو با دوستاش قطع نکنه من ، همینم که هستم”

گروه سوم : می دانند تغییر لازم است و می دانند باید از خود شروع کنند اما یا نمی دانند چگونه و از کجا و یا می ترسند . آنها اینطور فکر می کنند ” اگر وضعیت بدتر شد، چه کنم؟ اگر همسرم ، همکارم ، فرزندم یا والدینم هیچ تغییری نکنند، چه کنم؟”

گرچه این سه گروه کاملا متفاوت به نظر می رسند اما یک وجه مشترک دارند و آن استرسی است که همواره در خود احساس می کنند و یا به دیگران انتقال می دهند و یا رفتارهای ناسازگارانه ای با خود و دیگران دارند. گروه اول و دوم در نوعی ناآگاهی بسر می برند که یک امنیت کاذب برای آنها ایجاد می کند زیرا خود را مسئول نمی دانند، اما گروه سوم بخاطر آگاهی از مسئولیت خود ، رنجی را برخود تحمیل می کنند و هرروز زندگی را برخود و دیگران سخت تر می کنند . شما در کدام گروه قرار دارید؟ آیا از اینکه در یک پناهگاه شیشه ای به ظاهر امن زندگی کنید راحت تر هستید ، پس وضعیت موجود را ترجیح می دهید؟ البته این انتخاب شماست . اگر در گروه سوم قرار دارید که می دانند و می خواهند حرکتی کنند اما می ترسند ، برایتان خبرهای خوشی داریم.

1- تغییر یک جهش ناگهانی نیست بلکه یک حرکت گام به گام ، آهسته و پیوسته است حتی در یکی دو هفته اول شاید فقط خودتان متوجه آن شوید و حال بهتری پیدا کنید واین حرکت آهسته ، ترس را تا حدود زیادی از بین می برد.

2- از آنجا که به تغییردادن دیگران فکر نمی کنید ، با دیگران درگیر نمی شوید ، کسی در مقابل شما مقاومت نمی کند و با آرامش بیشتری حرکت می کنید تنها کسی که مقاومت می کند خود شما هستید که با اولین گامی که برداشتید یعنی پذیرش تغییردادن خود ، مقاومتتان به آرامی در حال فروریختن است و البته در پی آن ترسهایتان.

3- ترس حالتی است که معمولا از ناآگاهی ها و ناشناخته ها حاصل می شود حال آنکه وقتی از همان ابتدا با مطالعه  و مشاوره مسیر و اهداف تغییر را بشناسید ، هر چند همه چیز صد درصد نخواهد بود اما وجود احتمال بسیار بالا درموفقیت می تواند امنیت خاطر برای شما ایجاد کند.

4- بدانید و باور کنید در این راه تنها نیستید . قبل ازشما هم افراد بسیاری این مسیر را پیموده اند اکثر آنها موفق شدند و همچنان ادامه می دهند. به تجربیات دیگران نگاه کنید تا شواهدی مطمئن برای تصمیم خود بیابید.

اگرزمانی تصمیمات غیر منطقی گرفته اید و احساس درماندگی می کنید وامروز تغییرکردن را انتخاب کرده اید ، باور کنید به گروه بسیار بزرگ مراجعان به مراکز مختلف مشاوره و خودسازی در سراسر جهان پیوسته اید مانند خود ما ، پس با هم حرکت می کنیم ، برخی می ترسیم و گامهای کوچک و لرزان  و برخی گامهای کوچک اما استواربر می داریم . در هر سن وسالی که  باشید از امروز بقیه زندگی شما آغاز می شود و می توانید نوعی دیگر انتخاب کنید و نوعی دیگر زندگی کنید. ما هم در کنار شما هستیم.

معصومه دانه کار

مشاور کد 3560 صدای سلامت

 

ارسال شده در افكار مثبت, زندگی, موفقیت | پاسخ دهید:

فکر و خیال امانم رو بریده

امان از دست فکر و خیال ها، وقتی سراغ آدم می آیند دست بردار نیستند، یک موضوع مشخص به سایر شرایط زندگی سرایت می کند.

وای به حال روزهایی که حال و حوصله نداریم و از دنده چپ بلند شده ایم، در این حالت فکر کردن به خاطرات بد وناراحت کننده بسیار ساده تر است حتی موضوعات بسیار کم اهمیت هم می توانند ساعت ها ما را دچار ناراحتی کنند و اجازه ندهند روی کارمان تمرکز کنیم و باعث می شوند روزمان را از دست بدهیم. در واقع فکر و خیال شدید باعث میشود همه چیز در نظرمان تیره و تار و نابسامان جلوه کند و همچنین موجب می شود فقط روی نکات منفی زندگیمان تمرکز کنیم و چنان انگیزه و انرژی ما را برای انجام کارهای مثبت می گیرد که نمی توانیم برای مشکل خود راه حلی پیدا کنیم حتی اگر راه حل مناسبی هم برای رفع مشکل خود پیدا کنیم توانایی اجرای آن را نداریم و مدام در مورد درستی و نادرستی راه حل خود دچار شک و تردید می شویم و در نهایت دست به کارهایی می زنیم که اصلا به نفعمان نیست. یکی از اصول مهم زندگی سالم این است که به افکار منفی اجازه ندهیم بر زندگی و تصمیم گیری هایمان مسلط شوند و اثر بگذارند.

یادم می اید روزهایی که همسرم عصبی و خسته بود و نمی توانست با من رابطه عاطفی خوبی برقرار کند در این هنگام افکار منفی پشت سر هم به ذهنم می امدند و باعث می شدند به همسرم بیشتر پیله کنم تا بتوانم علت ناراحتی اش را از زیر زبانش بکشم و با سوالات پی در پی ام همسرم را کلافه می کردم و مدام از او می پرسیدم مشکلی پیش امده و او هم با عصبانیت جواب می داد:”هیچی” ، ولی من باور نمی کردم. وقتی همسرم به محل کارش می رفت ، من در خانه تنها می ماندم فکر و خیال ها بیشتر به ذهنم هجوم می اوردند ، مدام از خودم می پرسیدم چرا همسرم ناراحت است، نکند من کاری کرده ام و باعث ناراحتیش شده ام؟ وتمام رویدادهای زندگیمان را از اول تجزیه و تحلیل می کردم و تک تک حرف های همسرم را زیرذره بین می گذاشتم تا بتوانم علت اصلی رفتارهایش را بفهمم و گاهی وقت ها در فکر و خیال شدید مشکلاتی را می دیدم که اصلا وجود خارجی نداشتند یا دست کم انقدر که من تصور می کردم مهم نبودند و بر اساس همین افکار منفی، تصمیمات نادرستی می گرفتم.

واقعا به این نتیجه رسیدم که با فکر و خیال شدید جز اینکه روحیه ام را از دست بدهم و احساس بدی نسبت به خودم و زندگیم داشته باشم، هیچ فایده ای برایم ندارد.تصمیم گرفتم از راه حل های سریع و کوتاه مدت استفاده کنم تا بتوانم ارامش خود را بازیابم و سر فرصت برای مشکلاتم راه حلی منطقی و کاربردی پیدا کنم.

بنابراین یکی از بهترین و ساده ترین شیوه ها برای منحرف کردن ذهنم از بند فکر و خیال این بود که ذهن خودم را عمدا حتی برای زمان کوتاهی متوجه چیزهای خوب و یا خاطرات خوشایند زندگیمان بکنم. برای همین گاهی اوقات آلبوم عکس های خانوادگیم را می اوردم و از اول همه را مرور می کردم. یکی دیگر از بهترین روش هایی که تاثیر فوق العاده ای بر روی افکار منفی من داشت ورزش کردن بود. من شناگر خوبی بودم ولی شنا را برای رهایی از افکار منفی ام انتخاب نکردم به دلیل اینکه در حین شنا متوجه شدم باز چرخه افکار منفی به سراغم می آیند زیرا شنا بصورت فعالیت خودکاردر من شده بود به همین دلیل ورزش جدیدی را انتخاب کردم مثل والیبال که هم با وضعیت جسمانی ام سازگار بود و هم توجه کامل مرا می خواست. من گاهی اوقات از سرگرمی هایی مثل نقاشی یا باغبانی برای منحرف کردن افکارم استفاده می کردم یا سراغ فعالیت های تازه می رفتم تا مجبور شوم مهارت جدیدی را یاد بگیرم . به طور کلی هر نوع فعالیت و تحرکی می تواند کلید نجات از فکر و خیال شدید باشد.

از طریق این تکنیک های بسیار ساده در کوتاه مدت احساس آرامشی در خودم ایجاد می کردم تا بتوانم با خونسردی بهترین تصمیم را بگیرم و از کاه ، کوه نسازم. در نهایت یاد گرفتم چگونه با عشق و محبت بیشتری با خودم رفتار کنم برای همین بجای توجه بر نقاط ضعفم، بر روی نقاط قوت و توانایی هایم کار کردم و به سراغ فعالیت های مورد علاقه ام رفتم و در ابتدا فهرستی از تمام فعالیت هایی که به خودم احساس مثبت می دادند وباعث می شدند از بند فکر و خیال های شدید نجات پیدا کنم را برروی کاغذی نوشتم و با خودم قرار گذاشتم هر روز طبق برنامه ای منظم حداقل یکی از کارهای مورد علاقه ام را انجام دهم ، حالا می خواهد این فعالیت  یک گپ و معاشرت دلنشین با یک دوست باشد، یا قدم زدن در پارک، یا خرید کتاب مورد علاقه یا…باشد.

تمام این روش ها به من کمک کردند که در کوتاه مدت از دست جریان فکر و خیال های شدید رهایی پیدا کنم ولی می دانستم با این راه حل ها مشکلاتی که باعث فکر وخیال  در من شده اند حل و فصل نمی شوند و فقط این تکنیک ها کمک می کنند تا آتش نگرانی هایم بیشتر نشوند و بتوانم در آرامش تمام جوانب مشکل خود را به خوبی در نظر بگیرم.

مهتاب تسلیمی 
مشاور کد 3370 صدای سلامت
ارسال شده در افكار مثبت, نگرانی | یک پاسخ

فیشورسیلنت

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که نمی دانید فیشورسیلنت چیست یا چه کاربردی در دندانپزشکی کودکان دارد، لطفا تا پایان این مطلب با ما همراه شوید.

همانطور که جایگزینی، فعالیت وتکثیر میکروب ها در هر قسمتی از بدن میتواند عفونت ایجاد کند، هنگامی که باکتری ها بافت های سخت دندان (مینا وعاج) را مورد حمله قرار میدهند، بیماری عفونی پوسیدگی دندان ایجاد میشود. اما تفاوتی که پوسیدگی دندان با سایر بیماریهای عفونی دارد غیرقابل برگشت بودن ضایعات پوسیدگی دندان به حالت اولیه بافت های دندان است و درمان آن، تنها از راه جایگزین ساختن بافت سخت از دست رفته دندان با مواد ترمیمی دندانپزشکی امکان پذیر است. این برگشت ناپذیری به همراه هزینه های بالای خدمات دندانپزشکی، لزوم پیشگیری واهمیت آن نسبت به درمان را آشکار میکند.

اهمیت پیشگیری در کودکان مضاعف است؛ چراکه پیشرفت پوسیدگی میتواند منجر به درگیری عصب، درد و ناراحتی شود و تجربه ی ناخوشایند مراجعه به دندانپزشک را به همراه داشته باشد یا حتی ترس بیمارگونه (فوبیا) از دندانپزشکی را در آینده سبب شود.

احتمال ابتلا به پوسیدگی همیشه در دندانهای عقبی (آسیا) بیشتر است؛ زیرا این دندانها دارای سطح جونده ای وسیع با شیارها و فرورفتگی های نسبتا عمیق هستند که حتی موهای مسواک هم بقدر کافی برای تمیز کردن آنها از ذرات باقی مانده موادغذایی و میکروبها ظریف نیستند. بعلاوه موقعیت آنها هم دسترسی مسواک را سخت تر میکند و چون در معرض دید نیستند معمولا کمتر به آنها توجه میشود، غافل از اینکه بخش اصلی مسئولیت جویدن غذا که در فرایند هضم و جذب هم دخیل است برعهده این دندانهاست. بنابراین از زمان آغاز رویش دندانهای آسیای دائمی باید در جهت پیشگیری از ابتلای آنها به پوسیدگی اقدام شود.

اما متأسفانه اغلب والدین اولین دندانهای دائمی (دندان شماره 6) را که همان اولین دندانهای آسیای بزرگ نیز هستند، بدلیل اینکه بدون لق شدن و یا افتادن دندان های شیری، در سن 6 سالگی در انتهای دهان و در هردو فک می رویند، همچنان شیری تلقی میکنند واکثرا به دلیل عدم آگاهی از نقش مهمی که این دندان در ارتباطِ بین دندانهای فک بالا و پایین و نحوه قرارگیری دندانها روی هم دارد غافل میمانند. درحالیکه رویش همزمان این دندان با ورود کودکان به مدرسه و افزایش میزان مصرف تنقلات شیرین و چسبنده ، دقت و مراقبت بیشتری از سوی والدین میطلبد.

پوسیدگی و ازدست رفتن زودهنگام اولین دندان آسیای بزرگ میتواند نیاز به درمانهای پیچیده دندانپزشکی در بزرگسالی را درپی داشته باشد. در این زمان است که دندانپزشکان اقدام پیشگیرانه و مؤثر فیشورسیلنت را توصیه میکنند. مطالعات نشان داده اند که فیشورسیلنت خطر پوسیدگی را بین %71-33 میکاهد. فیشورسیلنت درواقع به معنی مهروموم کردن و مسدود ساختن شیارها و فرورفتگی های عمیق دندان با استفاده از مواد ترمیمی همرنگ دندان است ؛ بدین ترتیب این شیارها و فرورفتگی های عمیق دیگر نمیتوانند به محلی برای تجمع موادغذایی و باکتریها و به دنبال آن نقطه ی شروع پوسیدگی تبدیل شوند.fissure

فیشورسیلنت بدون درد و بدون نیاز به تزریق بیحسی در مدت زمانی کوتاه (حدود 15 دقیقه) در مطب دندانپزشکی انجام میشود.

بهترین زمان انجام فیشورسیلنت بعد از رویش دندان و قبل از شروع کمترین میزان پوسیدگی در آن است. لذا با توجه به اینکه اولین دندان آسیای بزرگ (دندان شماره 6) در سن 6 سالگی و دومین دندان آسیای بزرگ (دندان شماره 7) در سن 11سالگی در دهان رویش میابد، بهترین زمان انجام فیشورسیلنت برای دندان 6 از 6 تا 8 سالگی و برای دندان 7 از 11 تا 13 سالگی است.

فیشورسیلنت ها معمولا میتوانند حدود 5 سال بر روی دندان باقی بمانند اما به دلیل آنکه جویدن موادغذایی سخت و چسبنده مثل آبنبات ممکن است باعث شکستن یا کنده شدن سیلنت ها شوند بازبینی آنها در معاینات دوره ای توسط دندانپزشک ضروری است تا در صورت آسیب اصلاحات لازم انجام پذیرد.

کلام آخر

تصور نکنید انجام فیشورسیلنت ، دندانها را از استفاده منظم مسواک و نخ دندان بی نیاز میکند. کافیست تنها با استفاده منظم از مسواک و نخ دندان، رژیم غذایی صحیح، فیشورسیلنت به موقع و معاینات مرتب دندانپزشکی به فرزند دلبندتان دندانهایی سالم ، بدون پوسیدگی و لبخندی زیبا هدیه دهید.

فاطمه نیاقیها
دانشجوی سال اخر دندانپزشکی
ارسال شده در بهداشت دندان | دیدگاه‌ها برای فیشورسیلنت بسته هستند

شرمنده ام

شرمنده ام …..

شرمنده ي  دختر 12 ساله اي كه التماس مي كرد والدينش را به هر قيمتي شده كنار هم نگه دارم زيرا خودش را مسئول حفظ زندگي مي دانست.

شرمنده ي پسر بچه ي 4 ساله اي هستم كه از مادرش  پس از بوسيدن پدرش ، بعد از دعوا ، تشكر  كرد.

شرمنده ي همه ي فرشته هاي كوچكي هستم كه در خلوت خود مي گريند . شرمنده ام كه به عنوان يك بزرگتر نه تنها الگو نيستيم بلكه دردي بر قلب هايشان هستيم.

گاهي برخي از زندگي ها به جاي يك روانشناس ، یک غريق نجات مي خواهند زيرا حقيقتا برخي غرق شده اند …. غرق در خود و توقعات تمام نشدني. شرمنده ام كه فكر مي كردم كودكان خودخواه هستند و خود را مركز دنيا مي دانند.

مریم غفار
مشاور کد 3410 صدای سلامت
ارسال شده در تربيت فرزند | دیدگاه‌ها برای شرمنده ام بسته هستند

کودکی یعنی اینجا و اکنون

انسان در طول زندگیش همواره با سفرهای ذهنی در زمانهای  گذشته ، حال و آینده درگیر بوده و هست. در کودکی ، بهترین درک و فهم او از گذشته ، دیروز بود و از آینده ، فردا. و هرسال که به عمرش افزوده می شود سفرهای ذهنی او به گذشته و آینده  طولانی تر می شود ،  و از امروز ، دورتر و اقامتش در” امروز” کوتاهتر می شود. یکی از ویژگی های سلامت روانی به این سفرهای ذهنی مربوط می شود.now here

دوران کودکی با بی خبری ، سادگی و شادی تعریف می شود. چرا چنین است؟  چرا اکثر انسانها با تاسف و حسرت از آن دوران بی بازگشت یاد می کنند؟ تنها دورانی از عمر، که انسان تقریبا در تمامی لحظات در ” اینجا و اکنون ” زندگی می کند ، دوران کودکی است. تنها دورانی که بیشترین فاصله از گذشته فقط یک دیروز و طولانی ترین سفرذهنی به آینده فقط یک فرداست ، کودکی است. زیرا هنوز تفکر و تعقل در درک و فهم او از جهان رشد نکرده و با احساسش همه چیز این جهان را می فهمد و مکان و زمان زندگیش ، اینجا و اکنون است ، ساده و شاد و صمیمی. با این تفکر ساده دیگر جای تاسف خوردن و نگران شدن باقی نخواهد ماند. وقتی انسان از مرز کودکی ها می گذرد گذشته ای دارد شاید غیر قابل تکرار و آینده ای دارد به احتمال زیاد مبهم و نامعلوم و بالاخره روزی  باید تکلیف خود را با گذشته و آینده معلوم کند. آیا از گذشته اش ناراضی است؟ آیا گذشته اش بسیار رنج آور بوده و امروزش قربانی دردهای دیروزهاست؟ آیا اوفقط نگران فرداهاست؟ این تکلیفی است که دیر یا زود باید با خود و زمانهای زندگیش روشن کند ، چرا که بخش مهمی از سلامت روانیش در گروی همین تصمیم است. فردی که اکثر اوقات به گذشته سفر می کند و حسرت شادیهای آن دوران کودکی را بر دل دارد و یا هنوز سوگوار اندوهی است که در گذشته بر او تحمیل شده و یا در خشمی عمیق نسبت به بی عدالتیها می سوزد و هرروز را با مرور این رنجها سپری می کند، دیر یا زود افسردگی را انتخاب خواهد کرد و امروزش قربانی گذشته ای می شود که دیگر وجود ندارد مگر در ذهن او.

از سویی دیگر، فردی که در تمامی اوقات زندگیش نگران آینده است و از ” چه می شود ها ” می ترسد ، اضطراب را انتخاب خواهد کرد و امروزش را فدای واقعه ترسناکی می کند که ممکن است هرگز اتفاق نیفتد ، اما آنچه قطعا اتفاق می افتد این است که به سادگی “اکنون و امروز ” را از دست خواهد داد و حال آنکه سلامت روانی در اینجا و اکنون زندگی کردن است یعنی مشابه دوران کودکی. افرادی که اینجا و اکنون را انتخاب می کنند ، بدون احساس قربانی بودن ، فقط تلاش می کنند و حقیقتا بی بهانه ، راضی و شاد هستند.

روانشناسی نوین در تلاش است به ما اندیشیدن ، زیستن و عشق ورزیدن در اکنون و اینجا را بیاموزد  ، پس یکبار و برای همیشه زندگی خود را مرورکن : اگرهر لحظه برای کودکی ات دلتنگ می شوی و تمامی داشته های امروزت را برای شاد شدن نادیده می گیری ؛ اگر فقدانها و بی عدالتی های گذشته را هر روز با لجاجت مرور می کنی وهیچ بهانه ای برای شاد زیستن ، نمی بینی ؛ اگر همه ناکامی های گذشته را با قطعیت به آینده تعمیم می دهی وترس از فردا ، لطف و رحمت خداوند را از یادت برده ، هرگز تصور نکن گذشت زمان، این سفرهای ذهنی پر مخاطره را برای تو ختم به خیر خواهد کرد. معلق ماندن در گذشته و آینده یعنی فدا کردن سلامت و شادمانی امروز. ما هم این سفرها را داشته ایم و داریم ، ما هم هرروز آموزه های خود را برای ماندن در اینجا و اکنون به کار می بریم  ومی دانیم آسان نیست اما محبت و لطف خداوند به قدری به تو نزدیک است که حیفمان می آید به تو نگوییم : ” آیا هرروز صبح خورشید طلوع نمی کند ؟ این همان پیام خداوند است که من هستم ، آیا تو هم هستی؟”. ما  نیز در کنار شما هستیم.

معصومه دانه کار
مشاور کد 3560 صدای سلامت
ارسال شده در بهداشت روانی, زندگی, سلامت, کودک | یک پاسخ

التهاب لثه در بارداری

التهاب لثه یا ژنژیویت به حالتی گفته میشود که پلاک دندانی با محتوای میلیون ها باکتری در خط لثه تجمع پیدا می کند و به دنبال فعالیت این باکتری ها ، لثه دچار افزایش حجم، قرمزی، حساسیت به لمس و خونریزی به واسطه کوچکترین تحریک می گردد.

درصورت عدم استفاده منظم از مسواک و نخ دندان جهت برداشت پلاک، جرم تشکیل میشود که به آسانیِ پلاک و با مسواک، قابل برداشت و تمیز کردن نیست. با گسترش جرم و پلاک در زیر لثه به تدریج بافت لثه از دندان ها فاصله گرفته و جدا میشود و شیارهای لثه ای عمیق برای تجمع باکتری های بیشتر و چرک و عفونت فراهم می شود.

لثه

در دوران بارداری لثه ها همچون سایر بافت های بدن تحت تأثیر قرار میگیرند و احتمال ابتلا به التهاب لثه افزایش می یابد.

التهاب لثه، طی دوران بارداری تقریبا در %100-30 خانم های باردار مشاهده میشود.

اما چرا؟

استروژن و پروژسترون که هردو طی بارداری افزایش می یابند، دارای گیرنده هایی در سلول های لثه هستند که می توانند مستقیما موجب کاهش آستانه تحریک شده و سبب ایجاد پاسخ تشدید شده لثه به پلاک دندانی شوند.

به علاوه افزایش استروژن در بارداری، افزایش حجم خون مادر را در پی دارد که میتواند به طور ثانویه  قرمزی، تورم و خونریزی از لثه ها را افزایش دهد.

مهاجم تر و بیماریزا تر شدن باکتری های پلاک دندانی در دوران بارداری به همراه مهار سیستم ایمنی مادربرای حفاظت از جنین ، هر دو از تغییرات اجتناب ناپذیر بارداری هستند که با کاهش قدرت دفاعی بدن علیه باکتری های پلاک، امکان ابتلا به التهاب لثه را در بارداری افزایش میدهد.

و اما ادامه ماجرا…

در برخی خانم های باردار، افزایش حجم لثه بین دو یا چند دندان به حدی است که به صورت توده قارچی شکل با رنگ قرمز ظاهر میشود که میتواند جویدن را دچار اشکال کند، و برخورد غذا و … با آن سبب درد و ناراحتی میشود و به راحتی خونریزی میکند. اگرچه این افزایش حجم و رشد سلولیِ قارچی شکل سرطانی و خطرناک نیست اما آن را تومور حاملگی می نامند.

جراحی بهترین درمان این ضایعه است، اما چنانچه ضایعه کوچک باشد و اختلالات جدی در تغذیه مادر و خونریزی های شدید برای وی ایجاد نکند بهتر است، جراحی تا بعد از زایمان به تعویق افتد و با مشاوره دندانپزشک درمان های محافظه کارانه تری مثل جرمگیری و … صورت پذیرد. زیرا هم امکان عود آن در زمان بارداری همچنان پابرجاست و هم رفع خود به خود یا کاهش سایز آن جهت جراحی ساده تر با کاهش هورمون های استروژن و پروژسترون پس از زایمان امکان پذیر است.

همه چیز به همین جا ختم نمیشود…

 مطالعات نشان میدهد که التهاب لثه مادران میتواند موجب تولد نوزادان نارس و با وزن کم (کمتر از 2500  گرم) شود.

و اما علت

شیارهای لثه ای طی التهاب مرتبا عمیق و عمیق تر میشوند و فضای مناسب تری برای تجمع باکتری هایی را فراهم میکنند که مواد تولید شده توسط آنها میتواند موجب بروز این عارضه شود. به علاوه فاکتوری به نام پروستاگلاندین E2 وجود دارد که بطور طبیعی در بدن همه افراد در مواجهه با التهاب ترشح میشود. اما از آنجا که این فاکتور انقباضات رحمی را افزایش میدهد ترشح آن در پاسخ به التهاب لثه در بدن مادر میتواند منجر به زایمان زودتر از موعد شود.

کلام آخر

از آنجا که همواره پیشگیری به درمان ارجحیت دارد، اگر باردار هستید :

 • از سلامت لثه و دندان هایتان طی دوران بارداری اطمینان حاصل کنید.
 • حداقل دوبار در روز با مسواک نرم، آهسته و با ملایمت مسواک بزنید.
 • مراجعه به دندانپزشک را جهت حفظ هرچه بیشتر سلامت خود و جنین به بعد از زایمان موکول نکنید  و آن را سریعا انجام دهید.

 اگر :

لثه های شما دردناکند یا خونریزی دارند و یا متوجه برآمدگی یا رشد غیرطبیعی در لثه های خود شدید ؛ همیشه دندانپزشکتان را در جریان بارداری و مدت زمان بارداریتان قرار دهید.

اگر قصد بارداری دارید ، بدانید :

چنانچه التهاب لثه ناشناخته باقی بماند به سمت بیماری های جدی تر لثه پیشرفت میکند، پس برای حفظ سلامت خود و فرزند دلبندتان یک ویزیت دندانپزشکی را در دستور کار خود قرار دهید.

مهسا نیاقیها
دانشجوی سال اخر دندانپزشکی
ارسال شده در بهداشت دندان, سلامت | دیدگاه‌ها برای التهاب لثه در بارداری بسته هستند

ازدواج و اشتباهات فکری رایج جوانان پیش از ان

مراجع : دیگه از این وضعیت خسته شدم، همسرم خیلی کم حرف است و اگر چندین ساعت هم با هم تنها باشیم فقط چند کلمه از زبان او حرفی می شنوم، دیگه نمی تونم تحمل کنم ، آخه من یه آدم پرانرژی و پر شور هستم

مشاور : چند سال است که ازدواج کردید ؟

مراجع : 5 سال

مشاور : دوران آشنایی قبل از ازدواج تان چه مدت بود ؟

مراجع : یک سال

مشاور : در زمان آشنایی به این موضوع توجه نکردی ؟

مراجع : چرا همان موقع هم وقتی با هم بودیم از این کم حرفی اش شاکی می شدم ولی فکر می کردم که شاید بخاطر دغدغه های کاری حوصله حرف زدن ندارد و بعد از اینکه زندگیمون سر و سامان بگیره و زندگی روی روال بیفته وضعیتش بهتر میشه……………….

حتما جملات زیررا بارها از زبان پسرها و دخترهای مجرد شنیده اید که می گویند :

این اخلاقش اصلا خوب نیست ولی بعد از اینکه ازدواج کنیم درست میشه .

الان چون از هم دوریم و با هم زندگی نمی کنیم اینطوریه ، همش بخاطر دلتنگیه که تنش داریم و عصبانی میشه و بهم گیر میده

الان چون با هم نیستیم یکسره کنترلم می کنه که کجا هستم ، با کی هستم و .. بعد که زیر یک سقف بریم درست میشه

اینکه خیلی معاشرتی نیست رو اصلا دوست ندارم ولی می دونم بعد از اینکه وارد خانواده ما بشه و ماها رو ببینه بهتر میشه

می دونم که مواد مخدر مصرف می کنه ولی من می تونم ترکش بدم

الان خیلی ولخرجه ولی من بعد ازدواج بهش یاد میدم که چطور صرفه جویی کنه

الان خیلی به مامان و خانوادش وابستگی داره ولی فکر می کنم که مستقل بشیم وابستگیش کم میشه

اگر شما هم  جزء این دسته افراد هستید که به امید تغییر دادن طرف مقابلتان بعد از ازدواج از بسیاری از مسائل مهم چشم پوشی می کنید، زنگ خطر را برایتان به صدا در می اورم تا بدانید که چنین تغییراتی اتفاق نخواهد افتاد چرا که تغییر سبک زندگی ، ویژگیهای شخصیتی و عادتهای رفتاری یک فرد به راحتی  امکان پذیر نیست و اگر هم تغییری صورت گیرد پایدار نخواهد ماند .پس اگر می خواهید تصمیم درستی بگیرید ، ببینید که خصوصیات و ویژگیهای رفتاری طرف مقابل خود را در حال حاضر می توانید بپذیرید یا پذیرش ان برایتان سخت و ناخوشایند است .

به امید انتخابی آگاهانه در ازدواج بر اساس وضعیت موجود دو طرف

فاطمه نصیری  مشاور کد 2880
ارسال شده در ازدواج, رابطه, مشاوره ازدواج | دیدگاه‌ها برای ازدواج و اشتباهات فکری رایج جوانان پیش از ان بسته هستند

حال بد به حال خوب

جمله بسیار زیبایی از بودا به یاد دارم که به من کمک می کند درک کنم چگونه انسان در حال بد ناشی از افسردگی و اضطراب فرو می رود ، او می گوید: ” در آسمان مکانی به نام شرق و مکانی به نام غرب وجود ندارد بلکه این انسانهاهستند که برای درک موقعیت خود، این مکانها را در ذهن خود خلق می کنند و آنها را بعنوان یک حقیقت باور می کنند”.

freedom-woman-arms-lifted-300x198

انسان برای درک موقعیتها و رویدادها ، تفسیرهایی در ذهن خود می سازد که اکثر آنها واقعیت ندارند و جالب اینکه او تمامی آنها را بعنوان یک حقیقت باور می کند و براساس آنها برنامه ریزی می کند ، تصمیم می گیرد ، حرف می زند ، قضاوت می کند ، عاشق می شود ، ازدواج می کند ، فرزند می آورد ، تحصیل می کند و سپس هر از گاهی در مقاطعی از زندگیش حالش بد می شود و از همه چیز ناراضی می شود. از شغلش ، از ازدواجش ، از تربیت فرزندش ، از روابطش و از … و همواره بدنبال کسی یا چیزی است که باعث این حال بد شده است، در حالیکه در تقریبا تمام این موارد همان تفسیر اولیه ای که خودش در ذهنش خلق کرده، اشتباه بوده و هست.

حال بدی که اغلب افراد بخاطر همان تفسیرهای نادرست به آن دچار می شوند، نامهای مختلفی دارد که معروفترین آنها افسردگی و اضطراب است . چگونه؟ او باور می کند که دیگران دوستش ندارند، پس اندوهگین می شود . او باور می کند دیگران عمدا در موردش با بی عدالتی رفتار می کنند و حقش را نادیده می گیرند، پس خشمگین می شود . او باور  می کند بهترین خوبیها فقط در گذشته بوده و تمام شده، پس مدام افسوس می خورد . او باور می کند که آینده ای خوش برایش وجود ندارد، پس نا امیدی تمام وجودش را فرا می گیرد. در تمامی این موارد و مشابه آنها، نکته ای اساسی وجود دارد که اتفاقا همان نیز تنها راه نجات است و آن انتخاب است و انتخاب و فقط انتخاب.

افسرده ماندن و مضطرب شدن، ساده ترین راهی است که انسان در مواجهه با رنجها و نگرانیها و فقدانهای خود انتخاب می کند . مادامیکه هرروز صبح کسی به او می گوید: در رختخواب بمان ، امن ترین جای دنیا تخت توست ”  و او این را تنها حقیقت دنیا می داند و در زیر زیر انداز، خود را امن می داند و همان جا می ماند، حال بد رهایش نمی کند اما انتخاب دیگری نیز دارد، می تواند حداقل تا در ورودی منزلش حرکت کند، دررا باز کند و دوباره ببندد. و این انتخاب ، اولین گام در رهایی از حال بد است.

همواره از مراجعینم که حالی بسیار بد را تجربه می کنند ( هیچ اسم دیگری برایش نمی گذارم ) و قادر به انجام امور روزمره خود نیستند، سوال می کنم : آیا می توانی این وضعیت رو ادامه بدی؟ و اکثرا پاسخ می دهند : نه . در این صورت به آنها توصیه می کنم فقط 30 روز با سبکی جدید بخوابند، بیدار شوند ، بخورند ، بیاشامند و راه بروند . فقط همین . و سپس این جمله طلایی را به آنها می گویم :” اگر بعد از 30 روز دوست نداشتی با سبک جدید زندگی کنی و حال جدیدت رو دوست نداشتی ،همیشه فرصت داری به تخت خود و حال قدیم  برگردی ، آنها سرجایشان هستند.”

حقیقت این است که سنگ بزرگ نشانه نزدن است، نمی توان از کسی که کنترلی براعمال و افکار خود ندارد و ساده ترین راه، یعنی ماندن در تختخواب و یا نشستن مقابل تلویزیون را انتخاب کرده، بخواهم افکار خود را تغییر دهد زیرا چنین هدفی از همان ابتدا با شکست مواجه می شود . تجربه به من می گوید اولین گام برای پیمودن مسیری پایدار برای رسیدن به حال خوب ، تغییر و اصلاح سبک زندگی است و پس از مدتی، وقتی فرد کنترل کافی بر خودش پیدا کرد، می توان همراه با او به تغییر افکارش پرداخت.اگر حال خوبی ندارید، مهم نیست این حال بد چه اسمی دارد، فقط اگر احساس رضایت نمی کنید کافی است از خود سوال کنید : آیا می توانم ادامه دهم ؟ اگر بله ، دیگر شکایت نکنید و بمانید همانجا که هستید و بپذیرید هر آنچه هستید . اما اگر جواب خیر است، منتظر کسی نباشید که دست شما را بگیرد و شما را حرکت دهد و حال خوبی به شما هدیه کند و بدانید اولین گام را خود باید بردارید، گامی بسیار کوچک ، خیلی کوچک و بعد خواهید دید دستان بسیاری برای یاری دادن شما از راه خواهند رسید. ما هم در کنار شما هستیم.

معصومه دانه کار مشاور کد 3560 صدای سلامت
ارسال شده در افسردگی, ذهن | 2 پاسخ

همسر خیانت کار

پیشگیری بهتر از درمان است

شما زوجی که در ابتدای مسیر زندگی مشترک خود قرار دارید و شما خانم یا آقایی که مدتی است از زندگی مشترکتان می گذرد ،بیایید روزنه های احتمالی را در زندگی تان پر نمایید تا خیانت، موذیانه راهی به زندگی شما پیدا ننماید .

وقتی که صحبت از خیانت به میان می آید، اولین متهم ، نارضایتی های جنسی است. در حالیکه این  موضوع یکی از عوامل محسوب می شود و به نظر می رسد عوامل دیگری بصورت پنهانی و خاموش دست به کارند که نباید از آنها غافل باشید .

از گله ها و شکایاتی که بصورت مکرر از طرف همسر تان مطرح می شود به سادگی نگذرید .در واقع این گله ها و شکایات می توانند همان روزنه های ورود باشند چون وقتی نیازها و خواسته های یکی از طرفین از سوی طرف مقابل پاسخی نمی گیرد ، کمبودهایی را بوجود می آورد که ممکن است بصورت ناخودآگاه زمینه جذب به طرف نفر سوم یا خیانت را فراهم نماید .

زندگی مشترک همسر ان مثل یک باغچه پر از گلی است که نیاز به مراقبت روزانه دارد .باید علف های هرز را وجین نمایید . باید گلها را آبیاری کنید و باید گلهای جدیدی بکارید تا تنوعی در باغچه زندگیتان ایجاد شود . هرگز فکر نکنید این باغچه زیبا بدون مراقبتهای مستمر ،زیبا خواهد ماند . پس بیایید قبل از آن که روزی از خواب برخیزید و با یک باغچه خشک و زرد و پر از علف مواجه شوید، فکری به حال آن نمایید . همانگونه که برای باغبانی نیاز به اطلاعات تخصصی دارید، برای تازه نگه داشتن و حفظ روابط صمیمی نیز به اطلاعات تخصصی نیاز دارید . تا بحال چند بار به این فکر کرده اید که بخشی از رفتارهایتان را اصلاح کنید تا حس مثبت تری به همسر خود منتقل نمایید .

انچه خانم ها باید به آن توجه نمایند :

 • اینکه فکر می کنید که کدبانوی خوب بودن تمام آن چیزی است که همسر تان به آن نیاز دارد، یک باور اشتباه است . درست است که غذای خوب ، نظافت و …. از نکات مثبتی است که توجه شما را به زندگی مشترک نشان می دهد ولی باید بدانید که همسر شما نیازهای دیگری نیز دارد که باید مورد توجه قرار گیرد .
 • به نحوه بیان خواسته های خود دقت کنید . اینکه با لحن سرزنش آمیز ، خشن ، طوطی وار و دائم گله می کنید، نه تنها تاثیر مثبتی ندارد بلکه فاصله عاطفی تان رانیز بیشتر می نماید.
 • شما مادر او نیستید که دائم بکن نکن هایی را به او یادآور می شوید . برای شخصیت همسر خود احترام قائل شوید و اقتدار او را به رسمیت بشناسید .

آنچه آقایان باید به آن توجه نمایند :

 • رابطه جنسی یک رابطه جسمی – عاطفی است که حتما باید هر دو نفر از این رابطه لذت ببرند و این نکته ای است که متاسفانه در برخی مواقع مورد غفلت قرار می گیرد و خانم ها به دلیل عدم ارضای کامل و عدم کسب لذت جنسی، بطور کلی پرونده این رابطه را در ذهن خود می بندند و فقط در صدد رضایت همسر خود هستند که این موضوع در دراز مدت آسیب زننده است .
 • کار کردن در زندگی مشترک یکی از قطعه های پازل است نه کل آن . اگر تمام وقت خود را صرف کار کردن می نمایید و بر این باورید که برای خانواده تلاش می نمایید ، از یک نکته غافل شده اید که نیاز مالی یکی از نیازهاست .

اگر شما جزء آن دسته افرادی هستید که از بسیاری از خواسته های خود می گذرید و همچنین برای خواسته های همسر خود نیز اهمیتی قائل نمی شوید و مانند یک همخانه بی تفاوت در کنار هم زندگی می کنید، خطر در کمین زندگی مشترک شما ست . پس بیایید صفحات قبلی زندگی مشترک خود را دوباره ورق بزنید و روی جملاتی که زیر آن خط قرمز کشیده شده است ، بیشتر تامل کنید.

شادی زندگیتان پایدار

فاطمه نصیری  مشاور کد 2880 صدای سلامت
ارسال شده در خانواده, زناشویی, مشاوره خانواده | 2 پاسخ