چی بخورم تا زودتر پریود شم

قصد مسافرت دارم و نمی خوام در دوران سفر پریود شم چه دارویی می تونم بخورم تا عفب بیاندازم؟

هفته اینده مراسم عروسی ام است و با پریودم همزمان شده نمی خوام شروع بشه چکار باید بکنم؟

ماه قبل دوبار از روش اورژانسی استفاده کردم و الان یک هفته است از تاریخ پریودم گذشته ،چکار کنم زودتر بشم؟

ماه اینده برای مسابقات کشوری باید اماده بشم و پریود شدن در این دوره برایم مشکل ساز است چکار کنم؟

و دهها دلیل دیگر برای استفاده از داروهای شیمیایی و قرص های پیشگیری از بارداری برای به تاخیر انداختن پریود و بی نظمی های متعاقب ان و لزوم مداخله شیمیایی مجدد و احتمالا بی نظمی بیشتر و گاها اسیر یک گردونه بسته شدن ، وجود دارد.

این یکی از شایع ترین علل بی نظمی پروید این روزهاست. بی نظمی پریود علل دیگری هم دارد که عمده انها وابسته به شیوه زندگی نوین هستند نظیر استرس ، داروها ، تغذیه بخصوص غذاهای صنعتی و موادی مثل مرغ ، ورزش های سنگین و …

همه این عوامل در کنار هم سبب شده اند که اختلال و بی نظمی پریود خیلی بیشتر از گذشته در بین دختران و زنان جوان دیده شود. این موضوع به خودی خود در اکثر موارد یک بیماری نیست و نیاز به بررسی و مداخلات پزشکی ندارد اما به شدت برای دختران اضطراب افرین و دردسر ساز شده است لذا بعنوان یک راه حل جانشین در بسیاری از موارد افراد می توانند از درمانهای گیاهی و سنتی بعنوان یک درمان موثر و کمکی جهت بهبود شرایط هورمونی خود و تنظیم پریود خویش بهره ببرند.

گیاهانی که اثربخشی انها در زمینه تنطیم قاعدگی یا باز شدن پریود شناخته شده و به شکل تکی یا ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند شامل این موارد هستند :

گیاه سداب ، میوه یا گیاه رازیانه ، شاهی تازه ، جعفری تازه یا خشک ، گزنه ، گل گیاه گل گندم ، بادرنجبویه ، گیاه پنج انگشت ، گل زعفران ، بابونه ، بومادران ، نعناع و سنا

زمینه-1600-900-گل-زعفران-Ni739225

از بین این گیاهان شناخته شده ترین در بین مردم گل زعفران است و بعد از ان گیاه پنج انگشت که به گیاه زنان نیز معروف شده است و حتی به شکل مکمل دارویی با نام ویتاگنوس به بازار دارویی راه پیدا کرده است. و رازیانه شاید در این بین در مقام سوم قرار گیرد و مصرف زیادی دارد.

بطور معمول این گیاه ها بصورت خشک شده و در عطاری ها موجود می باشند و برخی از انها به شکل عصاره (عرق) یا افشره در دسترس هستند. شاید بد نباشد این دفعه که پریودتان به تاخیر افتاد و به این فکر کردید که چی بخورم تا زودتر پریود شم یکی از این گیاه ها بخصوص زعفران و یا رازیانه را انتخاب کنید و به شکل دمنوش روزی ۳ مرتبه و به مدت ۳ روز و هر بار یک فنجان میل کنید. نتیجه ان هر چه باشد از مصرف داروهای شیمیایی انهم بی محابا بهتر است!

توصیه دیگر این است که در کنار مصرف یک دمنوش گیاهی از بوییدن وانیل نیز کمک بگیرید این امر سبب می شود تا حدی هورمون استرس در بدن شما کاهش یابد و به برقراری سریعتر پریود کمک کند.

تاثیر این گیاهان روی همه افراد یکسان نیست اگر رازیانه به شما کمک نکرد به سراغ پنج انگشت بروید و همینطور ادامه دهید تا گیاه خودتان راپیدا کنید.

برخی افراد بدلیل بیماریهای زمینه یا شرایط هورمونی خاص نیاز به مداخله با چند گیاه دارند بخصوص وقتی چند گیاه منفرد تاثیر خوبی نداشته است. این افراد در صورت تمایل می توانند برای دریافت نسخ ترکیبی و چند گیاهی که ممکن است به انها بیشتر کمک کند از طریق پیامک سلامت با ما تماس بگیرند.

دکتر امیر سخاوتی

مشاور و درمانگر اختلالات جنسی

ارسال شده در تغذیه جنسی, مکمل های غذایی | پاسخ دهید:

ناباروری زوج ها و راهکارهای مؤثر برای غلبه بر آن

ناباروری و درمان آن مساله ای جدی است. ناباروری ،هر نژاد ،سن ،گروه و طبقه ای را با هر سطح زندگی اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی درگیر می کند، حتی کسانی را که  یک بار به آسانی صاحب فرزند شده اند، حتی پزشکان ،سیاستمداران و مدیرانی را که برای شما برنامه ریزی می کنند .ناباروری می تواند موجب تزلزل اعتماد بنفس و تیره شدن روابط زناشویی شود ،ولی این  درست نیست. شما برای کامل شدن خوشبختی خود می خواهید صاحب فرزند شوید .هیچ کدامتان با انتخاب خود نابارور نشده اید و می توانید تلاش خود را برای غلبه بر ناباروری آغاز کنید، ولی بدانید که هرگز کنترلی بر نتیجه درمان ناباروری وجود ندارد. با این پیش  زمینه بیایید تا به برخی راهنمایی ها یا راهبردهای عمومی که ممکن است برای هردوی شما در مقابله با استرس ها و فشارهای ناشی از ناباروری مفید باشد ،نگاهی بیندازیم:

راهبرد شماره ۱: تصور نکنید که شما کنترل را در دست دارید

یکی از سخت ترین چیزهایی که  در برخورد با ناباروری باید با آن به توافق برسید این است که شما واقعا کنترلی بر نتیجه درمان ندارید.باروری دارای مراحل بیولوژیکی پیچیده ای است که به ترکیب های پیچیده هورمونی و واکنش های فیزیولوژیک و وضعیت مطلوب تشریحی و فیزیکی شما بستگی دارد.شما می توانید در وضعیت عالی سلامت جسمی و روانی باشید.مطمنا تغذیه خوب ،ورزش و دید مثبت تا اندازه  زیادی در تعدیل استرس های درمانی و پریشانی از اینکه قادر نیستید بچه دار شوید موثر است . ولی با این همه تلاش ،شما نمی توانید باروری خود را به طور کامل تحت کنترل داشته باشید .وقتی به این واقعیت رسیدید ،می آموزید که قبول کنید شما نمی توانید همه چیز را کنترل کنید .این یکی از مهم ترین چیزهایی است که می توانید برای بقا انجام دهید.

راهبرد شماره ۲: سعی کنید هراسان نباشید

اگر شما پس از تلاش در حامله شدن موفق نشدید ،نباید خود را ببازید .بعضی از زوجها در دوازده ماه پس از مقاربت منظم و بدون جلوگیری موفق به حامله شدن نمی شوند.برای اکثر ما قبول این مطلب ممکن است مشکل باشد.

راهبرد شماره ۳: به طور منطقی شکیبا باشید

صبور و شکیبا بودن در آغاز کار بسیار مهم است .صبر و بردباری در هنگام درمان از اهمیت  بسزایی برخوردار است .واقعیت این است که در بیشتر زنان و اکثر مردان ،معمولا تغییرات جزیی هورمونی از سنین ۳۰سالگی آغاز می شود و طی سالهای ۴۰ ادامه می یابد .این تغییرات می تواند به مرور زمان باروری را تحت تاثیر قرار دهد نه بطور ناگهانی.بنابراین باروری یک فرد در ۴۰ سالگی تفاوت قابل ملاحظه ای با باروری او در سن ۳۹سالگی ندارد .پس با این که مشکل است سعی کنید شکیبا باشید.

راهبرد شماره ۴: قاطع باشید

در حالی که شما با محدودیت های بیولوژیک در مورد ناباروری خود روبرو هستید ،قاطع بودن در تلاش برای یافتن جواب ها و راه حل ها اغلب نتیجه خوبی به دنبال دارد.

راهبرد شماره ۵: مددجوی مطلع باشید

تشخیص ها و درمان های ناباروری برای خود دنیایی دارد و وقتی شما به این دنیا وارد می شوید ،با درک بسیاری از مسایل آمادگی بیشتری برای درک مشکل تان پیدا می کنید.برای یک فرد غیر حرفه ای اطلاع از همه روش های تشخیصی ،داروها و راههای درمانی غیر ممکن است .ولی توصیه ای که به شما می شود این است که در رویارویی با مشکلات ناباروری و تصمیم گیری برای درمان ،مددجوی مطلعی باشید.

راهبرد شماره ۶: خود یا همسرتان را سرزنش نکنید

پشیمانی ها و همچنین سرزنش ها بیهوده اند .تصمیم هایی که قبلا گرفته اید ،گذشته اند و در مقطع زمانی متفاوتی در زندگی شما اتفاق افتاده اند .به جای اتلاف انرژی در مورد آنچه بوده و آنچه باید باشد بایستی برای فایق آمدن بر واقعیت موجود و ساختن زندگی ایده آل و تصمیم برای درمان تلاش کرد.شمانباید خودتان را برای چیزهایی که بر آن کنترل ندارید در تنش قرار دهید و خود یا همسرتان را سرزنش کنید.

راهبرد شماره ۷: احساس بی عدالتی نکنید

یکی از سخت ترین چیزهایی که باید آن را یاد بگیریم و قبول کنیم ،مقابله با احساس ناعادلانه بودن مشکل ناباروری است . پاسخی برای این طرز فکر وجود ندارد ،زیرا ناباروری حق کسی نیست.اینکه شما نابارور هستید به این دلیل نیست که شما شایستگی پدر و مادر شدن  ندارید.شما و همسرتان برای این نبرد مشکل به خاطر چیزی که در زندگی انجام داده یا نداده اید به طور اختصاصی انتخاب نشده اید.ناباروری مثل بدشانسی در یک بازی است.ناباروری فقط چیزی است که زندگی به شما می دهد …مثل بعضی از مردم که سرطان مبتلا می شوند ،تصادف بدی می کنند ،مشکلی در سلامتی خود دارند یا معلول هستند.هرکسی در زندگی مشکلی دارد که باید با آن مواجه شود .ناباروری یکی از آن مشکل هاست که ما بطور تصادفی به آن دچار شده ایم .این درست نیست که بگوییم چرا فقط ما باید با آن مقابله کنیم.

دوستان عزیز،مطالب فوق برگرفته از کتاب راهبردهای اساسی در رویا رویی با ناباروری می باشد. امیدوارم بعد از خواندن این مطلب نسبت به ناباروری ،احساس متفاوتی را تجربه کنید.و حتما خواندن این کتاب را به شما عزیزان توصیه می کنم .خواندن این کتاب خود ،یکی ازراهبردهای اساسی رویارویی با ناباروری می باشد!!!

 منتظر مطلب بعدی من ،در این زمینه باشید.به امید روزهای پربار

نازی قنبری

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

مشاور کد ۳۶۴۰ صدای سلامت

ارسال شده در بهداشت باروری | یک پاسخ

تکنیک های آسان برای مقابله با شکست رژیم در تعطیلات

با توجه به اینکه نزدیک تعطیلات می باشیم ضروریست که به  روش هایی مجهز شویم تا لذت دید و بازدید  به عذاب تبدیل نشود.

بسیاری از مواقع وقتی فردی در رژیم قرار دارد و از او پذیرایی می شود می گوید : “خیلی ممنون من رژیم هستم “. یادمان باشد وقتی علتی را بیان می داریم افراد  تصور می کنند وظیفه دارند بهانه و نگرانی ما را رفع کنند بنابراین وارد چانه زنی  می شوند  : ” حالا  از اینجا رفتید جای دیگر چیزی میل نکنید” ، ”  بعد  از مدت ها امدی لب به چیزی هم نمی زنی ؟”  ، ”  خوبی که ، چرا رژیم میگیری ؟!”

بنابراین بهتر است از ابتدا هیچ علتی ارائه ندهید تا مجبور به متقاعد شدن  نگردید !  هرچیزی که به شما تعارف شد را برداشته و در گوشه ی پیش دستی خودتان قرار دهید . اگر میزبان چشمش به بشقاب شما بود سعی کنید وقتی برای آوردن چای می رود  شکلات را در جیبتان قرار دهید ! تا بعد بتوانید آن را به کودکی بدهید میل کند. از شما خواهشمندم چنانچه خودتان میزبان شدید فردی را وادار به خوردن نکنید و از گذاشتن انواع شیرینی و شکلات روی میز خودداری نمایید قرار است خودتان را ببینند نه خوراکی هایتان را :)  با رژیمی ها همدلی داشته باشید. روزی می رسد که شما هم در رژیم خواهید بود.

مسئله ی اصلی در رژیم های لاغری تشخیص تفاوت بین ولع و گرسنگی می باشد. برای اینکه بدانید آیا صرفا ولع دارید یا بدنتان به آن نیاز دارد (برخی از اشخاص می گویند اگر شیرینی نخورم از حال خواهم رفت !)  کافیست از خودتان بپرسید  ایا زمان زیادی از اخرین وعده ی غذای مصرفی ام گذشته؟ اگر پاسخ منفی بود یعنی شما هیچ نیازی به خوردن آن خوراکی ندارید. نفس عمیقی بکشید و بگویید راه اسان تری وجود ندارد ! و نباید بخورم ! باور کنید که راه آسانی وجود ندارد ….اگر فکر می کنید که دارد برای همیشه باید اضافه وزنتان را تحمل نمایید.

همچنین در ایام نوروز میتوانید حدودا ۱۱ صبح  از دمنوش زنجبیل استفاده نمایید تا ولع شما به مصرف شیرینی و شکلات کاسته شود.

قبل از رفتن به عید دیدنی حتما مسواک زده و زمانی را هم صرف نخ دندان کنید.

یادآور گوشی همراهتان را تنظیم کنید تا ساعتی که در منزل اقوام خود هستید  با این مضمون به شما هشدار دهد که : به خوراکی اضافی نه بگو! اگر کار با تکنولوژی برای شما در اولویت نیست کارتی تهیه کنید وهمان جمله را نوشته و در جیب لباستان قرار دهید.

برای ایام عید لباس های رنگ شاد تهیه کنید تا چشمتان فریب نخورد و احساس نکنید جا برای چاق تر شدن دارید! همچنین به هر شخصی برسید اولین چیزی که خواهند گفت این است : چاق شدی؟! در اینصورت به قدری روحیه خودتان را می بازید که اشتهایتان را موقتا از دست می دهید! اما اکثرا افرادی که اضافه ی وزن دارند تمایل به مخفی کردن اندام خود با رنگ تیره داشته و یا تلاش می کنند لباس گشاد بپوشند و یا لباس خیلی تنگ که به خودشان ثابت کنند سایزشان کمتر است!

عکسی از خودتان که متعلق به زمانیست که وزنتان کمتر بوده است را در ایام نوروز روی اینه ی اتاقتان قرار دهید. اگر می گویید هرگز اندام بهتری نداشته ام (که البته این یک بهانه برای انجام ندادن درخواست است ) می توانید از عکس یک هنرپیشه استفاده نمایید.

یکی از افکار مخربی که سبب شکست رژیم می شود جمله ی : “اشتباه کردم که  خوردم دیگر رژیم بی فایدست … ” می باشد. اگر این موضوع از ذهنتان گذشت به خود بگویید : قصد ندارم با یک اشتباه عقب نشینی کنم. از همین حالا جلوی اشتباه بعدی را می گیرم.

برای شناسایی افکار مخرب  دیگر و راه مقابله ، با مشاور در تماس باشید. یکی از علل شکست های رژیم ناشی از جنبه های روانشناختی ان می باشد. مغز ما مدام در حال فریب دادن  و متقاعد کردن ما برای خوردن است تا تهدید کاهش وزن را از خود دور کند. اما توجیهی که مغز ارائه می دهد این است : خوردن دست خودم نیست یک کار کاملا اتوماتیک است! اگر اینطور است پس چرا ما شیرینی را می خوریم اما پیش دستی آن را نمی خوریم؟ این فکر اتوماتیک بودن فقط مختص به خوردن نمی باشد بلکه روزانه بارها بارها این جمله را تکرار می کنیم که دست خودم نبود داد زدم …دست  خودم نبود هول شدم.

به واقع اگر اینگونه بود همه ی ما در زندان بودیم زیرا لحظاتی در زندگی مان بوده که می خواستیم همکار، رئیس و یا دوست و همسر و ..را بکشیم ! اما از آنجایی که دست خودمان بوده این کار را نکرده ایم.

برای سفر های خود، خوراکی های کم کالری را شناسایی و تهیه نمایید تا همراه خود داشته باشید مثل پاپ کورن خانگی که بدون روغن درست شده است و یا  میوه. یادتان باشد تخمه و چیپس و ماست چکیده چشم دیدن اندام زیبای شما را ندارند بنابراین حاضرند خودشان را قربانی کنند و توسط شما خورده شوند تا شما لاغر نشوید! می توانید روی خوراکی های پرکالری اسامی افرادی که ناراحتتان می کنند را بگذارید مثلا به جای  چیپس بگویید جاری! به جای پفک بگویید باجناق ! بدین گونه بیشتر دشمنی این مواد را در می یابید!

و در انتها توصیه می شود که در ایام نوروز از مصرف سبزیجات غافل نشوید زیرا در اکثر مواقع رژیم طبیعی افراد به خاطر دید و بازدید و مسافرت متفاوت می شود و عملا اهمیت چندانی به مصرف سبزیجات داده نمی شود.

اگر مایل هستید وزنتان را در اینجا برای ما بنویسید تا بتوانید بعد ازعید مقایسه ای داشته باشید.

همگان می گویند نوروزتان پیروز اما من به شما می گویم پیروز بر نوروز باشید تا دچار اضافه ی وزن نباشید.

 

عدم رعایت حفظ کپی رایت باعث چاقی مفرط می شود!

مریم غفار
کد مشاوره : ۳۴۱۰
ارسال شده در تغذیه و رژیم درمانی, چاقی | ۳ پاسخ

افسردگی بیماری فکر شما

افسردگی حاصل رفتارهای خاص ما با اتفاقات زندگی است و از تعامل بین چندین عامل مختلف حاصل می­شود

افسردگی، ناامیدی و بی انگیزگی حاصل رفتارهای خاص ما با اتفاقات زندگی است. اتفاقاتی که برای هر انسانی ممکن است در مقاطعی رخ دهد و استثنائی برای هیچکس وجود ندارد. اگر قدری عمیق به رفتارهایمان نگاه کنیم متوجه می شویم که خود ما به آنها دامن زده و امروز در دام آنها گرفتار آمده ایم. همواره باید کوشید یک مسئله را در طیف عظیم زندگی فقط یک مسئله و نه چیزی بیشتر یا همه چیز بدانیم. یک مشکل را آنقدر عظیم نکنیم که روی همه زندگی ما سایه بیفکند و فقط در حد یک مشکل با آن برخورد داشته باشیم.

معمولا” افراد در برخی مواقع احساس می کنند خوشحال و پرانرژی و در مواقع دیگر، غمگین و دل مرده اند؛ تقریبا” هرکسی دستخوش نوسانات خلقی ادواری می­شود. خلق ممکن است طبیعی، بالا یا پایین باشد. شخص طبیعی طیف وسیعی از خلقها را تجربه می کند و به همان نسبت مجموعه ای از تجلیات عاطفی نیز دارد.

شخص عادی قادر به کنترل اخلاق و عواطف خود می باشد. کسانی که خلق بالا دارند (مانیا)، حالت انبساط خاطر، پرش افکار، کاهش خواب، افزایش احترام به نفس و افکار بزرگ منشانه نشان می دهند. افرادی که خلق پایین دارند (افسردگی)، با کاهش انرژی و علاقه، احساس گناه، اشکال در تمرکز، بی اشتهایی و افکار مرگ و خودکشی مشخص می شوند.

افسردگی اختلالی است که بر تفکر، خلق، احساسات، رفتار و سلامت جسمی تأثیر میگذارد. بعید به نظر می رسد که فقط یک عامل بتواند سبب بروز افسردگی گردد، بلکه افسردگی از تعامل بین چندین عامل مختلف حاصل می­شود. از بین این متغیرها می توان به اختلال در کارکرد ناقلهای عصبی، سابقه افسردگی یا الکلیسم در خانواده، از دست دادن والدین در دوران کودکی و یا مورد بی توجهی آنان قرار گرفتن، رویدادهای منفی اخیر در زندگی، داشتن همسر عیبجو یا متخاصم، فقدان ارتباطی نزدیک یا اطمینان بخش، فقدان حمایت اجتماعی مناسب و فقدان درازمدت احساس ارزشمندی اشاره کرد.

با پیشرفت افسردگی، افکار خود-آیند منفی هرچه بیشتر زیاد و شدید می گردند و افکار منطقی تر هرچه بیشتر ناپدید می شوند. خود این فرایند به گسترش فزایندۀ دامنۀ خلق افسردگی منجر می شود و بدین ترتیب دور باطلی شکل می گیرد. از سویی فرد هر قدر افسرده تر می شود، بیشتر افکار افسردگی زا پیدا می کند و بیشتر به آن افکار اعتقاد پیدا می نماید. و از سوی دیگر، هر قدر این افکار افسردگی زا بیشتر به ذهن فرد خطور می کند و در او اعتقاد بیشتری نسبت به آنها به وجود می آورد، آن فرد افسرده تر می شود.

درمان افسردگی را نمی توان بدون توجه به جنبه های اجتماعی و خانوادگی، همچنین تغییر روشهای زندگی خود فرد و اصلاح روشهای خانواده و اطرافیان وی ، موفق دانست. همه ما چون دانه های بارور مکان مناسبی را برای رشد کردن، برگ و میوه دادن نیاز داریم. خانه سبز و موفق معنای همین مکان مناسب است. وقتی کیان خانواده در معرض تزلزل و فروپاشی قرار گیرد نتیجه ای جز ناهنجاری، احساس ناامنی و ناآرامی و افسردگی نخواهد داشت.

در این جهان هستی هر فرد از حق خوشبخت زیستن برخوردار است و حق دارد هرآنچه مایه آرامش و رضایتش می باشد به سوی خود جذب کند. تنها راه برای رسیدن به این منظور سامان بخشیدن به افکاری است که در طول سالیان متمادی در ذهن شکل گرفته اند.

تفکر منفی، احساسات رنج آور و نهایتا” رفتار نامتعادل را به دنبال می آورد و ادامه آن باعث تفکرات منفی تر، احساسات رنج آورتر و رفتار نامتناسب تر می گردد. همه عملکردها، خوبیها، بدیها، عملها، عکس العملها، هویتها، بودنها و نبودنها ناشی از فکری است که فرد با خود اندیشیده است. همه بزرگان و صاحبان عقول از بدو پیدایش انسان تاکنون همگی بر این نکته تأکید کرده اند که در ارتقاء فکر و مثبت بودن اثرات آن کوشش کنید.

یکی از ارکان دین زرتشت، تأکید بر پندار نیک است که موکد همین امر است. به عقیده ویلیام شکسپیر هیچ چیز خوب یا بد وجود ندارد، بلکه نحوه نگرش ما آن را خوب یا بد می کند. ذهن ما این قدرت را دارد که هر حالتی را برای ما ایجاد نماید و عینکی تیره به ما هدیه کند که همه زندگی را تیره و تار ببینیم. همه ما در همه اوقات و احوال زندگی نگران و مراقب سلامت جسمانی خود هستیم و با بروز کمترین اشکالات به چاره جویی و مداوا می پردازیم. اما آیا فکر ما که منشأ وجود ما و هویت بخش شخصیت و منش ماست، نیاز به نگهداری، مراقبت و رسیدگی ندارد؟

سخن را با ذکر چند جمله­ ای که آن را در مجله پیام مهر خواندم و به نظرم جالب آمد به پایان می­رسانم شاید برای شما عزیزان نیز جالب باشد و کمک کند زندگی را به گونه ای متفاوت تر بنگریم.

خدا را شکر

خدا را شکر که مالیات می پردازم این یعنی شغل و درآمدی دارم و بیکار نیستم.

خدا را شکر که لباسهایم کمی برایم تنگ شده اند. این یعنی غذای کافی برای خوردن دارم.

خدا را شکر که باید زمین را بشویم و پنجره ها را تمیز کنم. این یعنی من خانه ای دارم.

خدا را شکر که تمام شب صدای خرخر شوهرم را می شنوم. این یعنی او زنده و سالم در کنار من خوابیده است.

خدا را شکر که در جایی دور جای پارک پیدا کردم. این یعنی هم توان راه رفتن دارم و هم اتومبیلی برای سوار شدن.

خدا را شکر که هر روز صبح باید با زنگ ساعت بیدار شوم. این یعنی من هنوز زنده­ام.

مریم آلودری کد ۲۴۸۰
روانشناس و مشاور فردی
ارسال شده در افسردگی | یک پاسخ

صداقت در روابط یعنی چی

دوسال از ازدواج نرگس می گذره ،آنها بعد از سالها تلاش و سختی و مبارزه با خانواده ها با یکدیکر ازدواج کردند همسرش بر این باور بود که صداقت حرف اول را در رابطه می زند بنابراین از ابتدا هرچه  در خانواده اش راجع به نرگس گفته می شد بلافاصله برای نرگس تعریف  می کرد اینکه مامانم امروز می گفت نرگس خودش دختر خوبیه اما اصلا از خانواده اش خوشمون نیومد ، اگر نرگس کمی سفیدتر و لاغرتر بود خوشگل تر می شد ،خیلی از قیافه  و هیکلش خوشمون نمیاد و ….و می گفت که در چواب چی بهشون می گفتم و چطور راضیشون می کردم !!! علاوه بر اون همیشه از محیط کارش تعریف  می کرد اینکه  خانم های همکارم امروز چی می گفتند چه می کردند و گهکاهی هم شروع به تعریف کردن از زیبایی و رفتار همکارانش می کرد .اوایل  این تعریف ها برای نرگس جالب بود و خوشحال از اینکه همسرش درمورد همه چیز به او اطلاعات می دهد و چقدر صداقت دارد ،اما الان نرگس از خانواده همسرش متنفر است  بطوریکه  برقراری رابطه با آنها برایش عذاب آورترین کار دنیاست. از طرفی به همسرش هم شک دارد، فکر می کند همسرش به او خیانت می کند و براستی چرا اینگونه شد؟؟؟

یکی از باورهای رایج و اشتباه در ازدواج این است که باید همه چیز را گفت و این یعنی صداقت . در واقع زوجین باید بدانند که اولا با گفتن همه چیز می خواهند به چه چیز یرسند !!! دوما این حرف در طولانی مدت چه تاثیری بر روی رابطه خواهد گذاشت؟؟؟

شاید همسر نرگس آن روز فقط یکبار یک حرف یا احساس را انتقال داد اما همین یکبار در ذهن نرگس بارها و بارها تکرار شد  و هربار در او احساس ناحوشایندی را ایجاد کرد و کم کم این ذهنیت و احساس در او یک باور محکم را ایجاد و تقویت کرد اینکه من برای همسرم و خانواده اش دوست داشتنی نیستم و همین باعث شد تا رفتارهای آنها طور دیگر ترجمه شود . از طرفی وقتی همسر نرگس مدام از همکاران خانم خود برای نرگس میگفت و از زیبایی بعضی از آنها تعریف میکرد این نرگس بود که در ذهنش خودش را با آنها مقایسه میکرد و هرروز نسبت به خودش احساس ناخوشایندی پیدا می کرد چون او می خواست تنها زنی باشد که مورد توجه همسرش است اما با تعریف هایی که همسرش می کرد نتیجه می گرفت که دیگران بیشتر مورد توجه هستند تا من !!! البته از طرفی هم پیش خودش می گفت همسرم  از صبح تا شب  در محل کار با همین همکارانش است وآنها برای او جذابترند تا من ،اگر با یکی از آنها دوست شود اگر به من خیانت کند چه ؟؟!!! درنتیجه خواست همسر خود را کنترل کند تا نگرانی خود را کاهش دهد و همه انرژی و زمانی که لازم بود تا صرف عشق ،لذت بردن و مدیریت زندگی و روابطشان شود ،همه این انرژی و زمان صرف کنترل همسرش شد و روابطشان روز به روز سرد و سردتر شد.همسر نرگس هم خودش مبهوت ماجراست و متعجب از اینکه چرا یکدفعه همسرم اینهمه تغییر کرد ،چرا به من شک دارد ،چرا به کار و رابطه من این همه حساس شده ؟؟؟

وقتی تصمیم به ازدواج  و یک رابطه دایمی می گیریم ،این شروع یک رابطه است و برای حفظ و نگهداری از این رابطه باید تلاش کرد باید مراقب رفتار و گفتارمان باشیم  . حواسمان باشد که آیا این حرف یا رفتار مرا به همسرم نزدیکتر می کند یا نه ؟ این حرف یا رفتار از رابطه من مراقبت می کند یا نه؟ حتما به خاطر داشته باشید ممکن است شما  با حسن نیت  و صداقت از همه چیز و از همه جا بگویید اما ناخواسته با این کار، دانه های شک و خیانت  و ارتباط ناموثر را بکارید .

شما  چی فکر می کنید دوست عزیز ؟؟؟ در صورت تمایل از تجربیات خود  در این زمینه برای ما بگویید. همواره شاد و سلامت باشید.

نازی قنبری
کارشناس ارشد روان شناسی بالینی
مشاور کد ۳۶۴۰
ارسال شده در ازدواج, رابطه, زندگی | یک پاسخ

تابلو راهنما برای تربیت فرزند

بارها و بارها این جملات را از زبان پدر و مادرها شنیده ام که ” نمی دانم چرا فرزندم اصلا حرف گوش نمی کند ، چرا بی تربیت شده ، چرا خودخواه است ، چرا اتاقش نامرتب و شلخته است و شکایت هایی از این دست. ” اگر کمی دقت کنید فرزندان ما دست پرورده خودمان هستند زمانیکه آنها کوچکند مانند خمیری هستند که ما آنها را شکل می دهیم و ما به عنوان والدین به دلیل عدم رعایت پاره ای از اصول تربیت فرزند و ناآگاهی، شرایطی فراهم می کنیم که این خمیر بدشکل و بدقواره می شود و زمانی که بچه بزرگ شد خمیر فرم سختی به خود می گیرد و به راحتی تغییر پذیر نیست و در آن موقع است که از شکل آن خوشمان نمی آید و شاکی می شویم . بنظر شما این شکایت ها منطقی است ؟ چه باید کرد ؟

مطالبی را که ذکر کردم می تواند راهنمای هشداردهنده ای برای زوجینی باشد که قصد پدر و مادرشدن را دارند و با توجه به اینکه پیشگیری ساده تر از درمان است ، به نکاتی چند در این خصوص اشاره می نمایم :

 • قبل از بچه دار شدن روابط خود را مرور نمایید

از آنجایی که نقشه عملی تربیت فرزند، پدر و مادرها هستند و فرزندان بصورت عملی از والدین خود الگو برداری می نمایند ، پس باید در ابتدا از خود بپرسیم که آیا نقشه ای که می خواهیم در اختیار فرزندمان قرار دهیم به درد می خورد یا او را به ناکجاباد می برد ؟ به همین دلیل شاید باید یک سری تغییرات در رفتارها و گفتارهایمان و نحوه ارتباط با همسرمان ایجاد کنیم. و یکی ازمهمترین تصورات اشتباه را که می گوییم ” اگر بچه دار شوم  اخلاق همسرم خوب می شود ، یا اگر بچه دار شوم بیشتر احساس مسئولیت می کند و یا اگر بچه دار شوم ، بیشتر به حرف زدنش توجه می کند و احترام می گذارد .” از ذهنمان حذف کنیم چون نه تنها این مشکلات بعد از بچه دار شدن حل نمی گردد بلکه در برخی از موارد تشدید هم می گردد.. پس قبل از بچه دار شدن خودسازی کنید و رابطه سالمی با همسرتان بسازید.

 • به همه خواسته های فرزندمان پاسخ ندهیم

دلسوزیهای بیجا و بی مورد والدین و برآورده ساختن همه خواسته های فرزند می تواند یکی از عوامل بدشکلی خمیر باشد و خودخواهی فرزندمان را تشدید کند ، نحوه تعامل او را با دیگران دچار مشکل سازد و همچنین از او موجودی پرتوقع بسازد که هر کاری را وظیفه دیگران می داند . فرزند مان باید یاد بگیرد که برخی مواقع خواسته های او تحت هیچ شرایطی پاسخ داده نمی شود و در برخی از مواقع با تاخیر پاسخ داده می شود و این نکته مهمی است که باید در نظر داشته باشیم.

 • اصول تربیتی هماهنگ و یکسانی داشته باشید

یکی از آفتهای تربیتی فرزندان ، ناهماهنگی بین پدر و مادر در بکار بردن اصول تربیت فرزند است . حتی اگر به نحوه رفتار و گفتار همسرتان با فرزندتان معترضید و آنرا قبول ندارید، به هیج وجه در جلوی فرزندتان ابراز ننمایید چرا که باعث بی اعتمادی او به هر دو می گردید و همیشه برای او راه فراری ایجاد می کنید که از قوانین تربیتی حاکم در خانه تبعیت نکند و از طرفی بی احترامی به نظر دیگران را هم می آموزد .

مواردی که در بالا مطرح شد بخشی از اصول تربیت فرزند است که اگر قبل از شکل گیری کامل فرزندانمان ، آنها را بکار ببندیم مطمئنا گلهای زیبایی پرورش می دهیم که از دیدن آنها لذت خواهیم برد.

به امید موفقیت شما در تربیت فرزندانتان

فاطمه نصیری عبدی    
مشاور کد ۲۸۸۰
ارسال شده در تربيت فرزند, کودک | پاسخ دهید:

مثبت اندیشی

روزانه افکار زیادی از ذهن ما میگذرد.این افکار هم مثبت هستند و هم منفی ،اما پژوهش ها اثبات کرده اند که ۹۰ درصد افکار ما منفی هستند.این مسئله به عوامل مختلفی بستگی دارد که من در زیر به ۲ مورد آن اشاره میکنم.

شیوه های تربیتی غلط : در این روش والدین در اکثر مواقع بجای تاکید روی نقاط مثبت کودکان بر روی نقاط ضعف آنان تمرکز کرده و دائما رفتار بد و اشتباه کودکان را به آنان گوشزد می کنند. این مسئله تاثیر بسزایی در چگونگی شکل گیری افکار کودکان در بزرگسالی دارد.

اضطراب : اضطراب نقش بسیار مهمی در منفی نگری افراد دارد. در این مورد فرد یا به صورت ژنتیکی یا در اثر عوامل محیطی(فشارهای جامعه و محیط، شیوه های تربیتی غلط، اتفاقهای پیش بینی نشده)دچار اضطراب شده و حجم زیادی از مغزش را افکار منفی در بر میگیرد. این افراد وقت زیادی را صرف افکار منفی و پیش بینی های بد و ناگوار آینده میکنند و به ندرت اتفاقی را مثبت ارزیابی میکنند.

افراد منفی نگر افرادی هستند که چند خصوصیت بارز دارند:

 • اضطراب
 • خودکم بینی
 • به تایید دیگران نیاز داشتن
 • اعتماد به نفس و عزت نفس پایین
 • پیش بینی های منفی
 • عدم دوست داشتن خود
 • منزوی یا پرخاشگر شدن
 • فاجعه سازی(تعبیر کردن یک رویداد به بدترین شکل)
 • ترس از اشتباه
 • در اولویت قرار دادن دیگران
 • ماندن در گذشته
 • انتظار از دیگران برای شادکردن انها

حال برای تغییر چه باید کرد؟

مثبت اندیشی کار سختی نیست اما برای کسی که سالهای متمادی عادت کرده است که هر اتفاقی را منفی ارزیابی کند شاید شروع کار دشواری به نظر برسد. اما باید باور داشت که با تکرار کردن و استمرار رفتار مناسب میتوان یک رفتار و فکر مثبت را جایگزین فکر و رفتار منفی کرد. اول باید به این نکته توجه کرد که تفکر غلط یک عادت و یک یادگیری غلط است، و چون هر عادت غلطی قابل اصلاح است پس نتیجه میگیریم که هر تفکر غلطی قابل تغییر است، فقط نیاز به زمان، پشتکار، صبر و تکرار دارد.

اینکه چه افکاری به ذهن ما برسد در اختیار ما نیست اما اینکه ما روی کدام فکر متمرکز شویم در اختیار ماست. پس باید افکارمان را انتخاب ، هدایت و کنترل کنیم نه اینکه افکار ، ما را کنترل کنند. بنابراین برای موفق بودن در این روش باید به صورت مداوم روی افکار خود، آگاهی داشته باشیم زیرا اگر آگاهی وجود نداشته باشد افکارمنفی دوباره مسلط شده و مسیر زندگی و رفتار ما را مشخص می کنند. در ابتدا هر چه آگاهی بیشتر باشد بهتر است اما با گذشت زمان به این همه آگاهی و خود نگری نیاز نیست زیرا یک عادت مثبت کم کم در حال شکل گیری است.

راه حل بعدی این است : باید در نظر گرفت هر اتفاقی که در زندگی ما بوجود می آید دو بعد دارد. یک روی آن مثبت و روی دیگر آن منفی است. ما اصولا عادت کرده ایم که روی بعد منفی متمرکز شویم و شاید هیچ وقت جنبه ی مثبت آن را در نظر نگیریم. اگر ما در هر رویداد دقت بیشتری کرده و بخش مثبت آن رویداد را پیدا کرده و روی آن متمرکز شویم دو نتیجه به ما خواهد داد؛ اول اینکه اضطراب کمتری را تجربه میکنیم و دوم اینکه به علت داشتن فکر مثبت بهتر میتوانیم تصمیم گیری کرده و راهکارهای مناسب تری را برای حل مشکل پیدا کنیم.

روشهای دیگری که میتوان برای مثبت اندیشی بکار برد از این قبیل هستند: رفتن به محیط های شاد، ارتباط با افراد مثبت و پر انرژی، تاکید روی نکات مثبت خود، دوست داشتن خود و زندگی کردن در زمان حال و نیز در گذشته و آینده نبودن….

مثبت اندیشی مبحث گسترده ای است و من تلاش کردم در این بحث کوتاه تنها چند راهکار عملی و قابل استفاده ارائه کرده باشم.

فاطمه یوزباشی
روانشناس و مشاور کد ۳۲۷۰ صدای سلامت
 
ارسال شده در افكار مثبت | پاسخ دهید:

با دویدن روی تردمیل با افسردگی بجنگید

در تحقیقی که انجام شده است مشخص شده که پیاده روی سریع تر از برخی داروها علائم افسردگی را کاهش می دهد …

پژوهشگران توصیه می کنند که با دویدن روی تردمیل می توانید با افسردگی مبارزه کنید

در تحقیقی دیگر مشخص شد که مزایای روانی ورزش کردن با ترک تمرین ها خاتمه می یابد.در تحقیق اول که نتایج آن در مجله انگلیسی اسپورت مدیسین منتشر شد ۱۲ فرد مبتلا به افسردگی خفیف و شدید به انجام تمرین هایی با راه رفتن روی دستگاه دو ثابت به مدت ۳۰ دقیقه در روز ترغیب شدند. محققان مرکز پزشکی بنجامین فرانکلین در برلین گزارش دادند که علائم افسردگی در این افراد تنها ۱۰ روز پس از انجام تمرین ها حدود یک سوم کاهش یافت. ۵ نفر از بیماران نیز شاهد کاهش شدت بیماریشان تا ۵۰ درصد بودند. محققان با اشاره به محدودیت های چنین تاثیری در تحقیقی متوجه شدند که تمرینات ایروبیک در ظاهر سریع تر از بیشتر داروهای ضد افسردگی عمل می کنند که اغلب دو تا چهار هفته طول می کشد تا تاثیر بگذارند بنابراین تمرین های ورزشی را می توان جانشینی برای درمان بیماران مبتلا به افسردگی دانست که دارو درمانی برای آنها موثر نبوده است

بر اساس این گزارش ، دکتر دونا کریتز – سیلور استین نویسنده اصلی این تحقیق چنین نتیجه گیری می کند که اگر انجام دادن تمرین های ورزشی را رها کنید هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده از خلق افسرده در امان بمانید

ارسال شده در افسردگی | پاسخ دهید:

انواع روغن و چربی

اگر مقدار کلسترول بد در خون از حد معینی بالاتر رود سبب سختی عروق یا آترواسکلروز میشود . این عارضه احتمال بروز بیماری فشار خون بالا و سکته قلبی را افزایش میدهد…

انواع رو غن و چربی

روغن ها و چربی ها به دو گروه حیوانی و نباتی تقسیم میشوند . روغن حیوانی مثل پیه ، دنبه ، کره ، روغن ماهی و روغن نباتی مثل روغن زیتون ، آفتابگردان ، سویا ، کلزا ، تخم پنبه ،گردو و نارگیل میباشند . چربی ها در رژیم غذایی ممکن است به صورت مرئی باشند . مثل روغن نباتی مایع و جامد ، کره ، مارگارین و یا بصورت نامرئی باشند مثل گوشت ، لبنیات ، تخم مرغ ، آجیل ، چیپس و شکلات

نقش چربی در بدن

غنی ترین منبع انرژی غذایی است . هر یک گرم چربی ۹ کیلو کالری انرژی تولید میکند
اشتها را تحریک و غذا را خوشمزه تر میکند . مصرف غذای حاوی چربی باعث احساس سیری میشود
پیش ساز برخی هورمون ها است
وجود چربی در زیر پوست بدن موجب حفظ گرما و ممانعت از نفوذ سرما میشود
اسیدهای چرب ضروری که بدن قادر به ساخت آنها نمیباشد توسط چربی رژیم غذایی تامین میشوند
ویتامین های A- D- E- K  که محلول در چربی هستند از طریق چربی موجود در غذاها به بدن میرسند
کلسترول در حد معینی برای انجام اعمال حیاتی بدن لازم است این ترکیب یا توسط چربی به بدن میرسد و یا در کبد از چربی ساخته میشود

کلسترول

یک ترکیب لیپیدی مشتق از چربی است که در ساختمان غشای سلولی و لیپوپروتئین های خون وجود دارد . بطور طبیعی در بدن یک فرد بالغ ۲ گرم کلسترول به ازای هر کیلوگرم وزن بدن وجود دارد . کلسترول یک ماده ضروری برای حفظ ساختمان غشای سلول ، ساخت نمکهای صفراوی و هورمون های استروئیدی در بدن است

روغن حیوانی ، پیه ، دنبه ، چربی های شیر ، گوشت و زرده تخم مرغ حاوی کلسترول هستند . کلسترول مورد نیاز بدن یا از طریق چربی رژیم غذایی و یا از راه سنتز توسط کبد تامین میشود . کلسترول در ساختمان لیپوپروتئین ها وارد میشود . انواع کلسترول بسته به دانسیته لیپوپروتئین ها شامل کلسترول خوب (HDL) کلسترول بد (LDL) و مجموعا کلسترول کل (TC) میباشد

اگر مقدار کلسترول بد در خون از حد معینی بالاتر رود سبب سختی عروق یا آترواسکلروز میشود . این عارضه احتمال بروز بیماری فشار خون بالا و سکته قلبی را افزایش میدهد

نگهداری و مصرف روغن

رطوبت ، نور ، اکسیژن و مجاورت با فلزاتی مثل آهن و مس موجب تسریع فساد روغن میشود . روغن را در ظرف مناسب ، در محل خشک و خنک و دور از نور نگهداری کنید و پس از هر بار مصرف درب ظرف را ببندید
استفاده از حرارت بالا هنگام طبخ روغن موجب ایجاد ترکیبات شیمیایی نامطلوب میشود . این مواد باعث کدر ، بدبو و غلیظ شدن روغن و دود کردن آن میشوند . بنابراین روغن را با شعله کم حرارت دهید
از روغن مایع برای مصارف پخت و به عنوان روغن سالاد و از روغن زیتون مخصوص سرخ کردنی برای مصارف سرخ کردن استفاده کنید
حداکثر ۳۰% از کل انرژی دریافتی روزانه میتواند از روغن و چربی تامین شود . مصرف زیاد از حد روغن موجب چاقی و افزایش خطر فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی میشود
مصرف روغن نباتی مایع به دلیل اینکه فاقد کلسترول است و اسیدهای چرب غیر اشباع بالایی دارد به روغن حیوانی یا جامد نباتی ارجحیت دارد
ماهی های چرب مثل ماهی آزاد ، کاد ، کپور و … روغن زیتون و مغزها از منابع بسیار خوب روغن میباشند . روغن ماهی به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب امگا ۳ و روغن زیتون به دلیل دارا بودن اسید اولئیک به میزان فراوان برای سلامت قلب و عروق مفید هستند
مواد لبنی چرب و گوشت پرچربی به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب اشباع موجب افزایش کلسترول خون و بروز بیماریهای قلبی و عروقی میشوند . بنابر این مصرف این مواد را تا حد زیادی محدود کنید

 

برچسب و بسته بندی روغن

 • ظرف نگهداری روغن باید سالم و غیر قابل نفوذ به نور ، حرارت و هوا باشد . نگهداری روغن مایع در ظروف شفاف و در پشت شیشه فروشگاه ها صحیح نیست
 • در هنگام خرید روغن به مشخصات روی برچسب توجه کنید . نام و نوع فرآورده ، نام و آدرس شرکت سازنده ، شماره پروانه ساخت و پروانه وزارت بهداشت ، شرایط نگهداری و مصرف ، تاریخ تولید و انقضاء و مشخصات تغذیه ای کالا باید ذکر شده باشد
 • در انتخاب روغن جامد هیدروژنه به میزان اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب ترانس مندرج در برچسب توجه کنید . هر چه میزان اسیدهای چرب مذکور کمتر باشد روغن از نظر تغذیه ای سالم تر است
ارسال شده در تغذيه, مواد غذایی | پاسخ دهید:

اضطراب چیست؟!

اضطراب یک واکنش طبیعی در مقابل استرس یا فشارهای جسمی و روحی می باشد. اضطراب به شما کمک می کند تا با موقعیت های سخت و دشوار منطبق شوید

تقریبا هر فردی اضطراب را در زمانهای متفاوت تجربه می کند. اصولا وقتی واقعه و عامل مسبب اضطراب برطرف می شود، اضطراب هم از بین می رود. اما اضطراب یک مشکل خواهد بود وقتی تبدیل به یک وحشت غیر متعارف و شدید از موقعیت های روزمره شود ، نظیر سوار آسانسور شدن یا ترک کردن خانه. افراد مبتلا به اختلال اضطرابی ، ترس و نگرانی را که خارج از تناسب و اندازه یک موقعیت خاص است تجربه می کنند . این احساسها به سختی قابل کنترل هستند و شدیدتر و پایدارتر از احساس اضطراب طبیعی هستند. برای نمونه ، احساس اضطراب قبل از یک سخنرانی عمومی یک امر طبیعی است ،ولی یک شخص مبتلا به اختلال اضطرابی ممکن است دائما در مورد صحبت کردن با گروههای کوچکی از مردم در شرایط روزمره نگران باشداضطراب خفیف تا متوسط به شما کمک می کند تا بر روی کارهایتان تمرکز کنید و باعث تهییج و افزایش انگیزه و انرژی می شود

هم نگرانی عادی و هم اضطراب ممکن است با برخی علائم همراه باشد. ولی شخص مبتلا به اختلال اضطرابی این علائم را به دفعات بیشتر و شدیدتر تجربه خواهد کرد

اضطراب می تواند علائم جسمی و هیجانی ایجاد کند . یک موقعیت خاص یا ترس می تواند برخی یا تمامی این علائم را برای مدتی کوتاه ایجاد کند ولی وقتی آن موقعیت از بین برود علائم هم معمولا برطرف می شوند

علائم جسمی اضطراب عبارتند از

 • احساس پری در گلو یا قفسه سینه
 • کم آوردن نفس یا طپش قلب تند
 •  سبکی سر یا گیجی
 •  تعریق یا دستان سرد و خیس
 •  رفلکس های تشدید یافته
 •  سوزش ، درد یا گرفتگی عضلات
 •  خستگی
 • سردرد
 • اختلالات خواب نظیر ناتوانی در به خواب رفتن یا بی خواب ماندن ، راه رفتن در اوایل خواب یا نبود خواب راضی کننده

علائم هیجانی اضطراب عبارتند از

 • بی قراری ، تحریک پذیری و بد خلقی
 • نگرانی بیش از حد
 • ترس از اینکه حادثه ناگواری اتفاق خواهد افتاد ، احساس سرنوشت بدی که در شرف وقوع است
 • ناتوانی در تمرکز
 • احساس دائمی بیمار بودن

اختلالات اضطرابی

اگر متوجه شدید که کنترل نگرانی یا استرس برایتان سخت است یا اگر اضطراب با فعالیت های روزانه تان تداخل پیدا کرد و مانع آنها شد ، حتما با پزشک یا متخصص بهداشت روانی مشاوره نمائید . اگر برای شما تشخیص اختلال اضطرابی داده شد ، بدانید که درمان موثر برای آن در دسترس می باشد

اختلالات اضطرابی زمانی ایجاد می شوند که افراد هر دو دسته علائم جسمی و هیجانی را داشته باشند. اختلالات اضطرابی مزاحم روابط شخصی فرد با دیگران شده و روی فعالیت های روزانه تاثیر می گذارند. مشکلات زنان در حین ابتلا به اختلالات اضطرابی دو برابر مردان است

افراد بسیاری شامل کودکان و نوجوانان دچار اختلالات اضطرابی شده و بسیاری از علائم بیماری در آنها بروز می کند در حالیکه علت قابل تشخیصی برای آن وجود ندارد. تعداد بسیاری از مبتلایان به اختلال اضطرابی عنوان می کنند که در تمام طول عمرشان احساس عصبانیت و اضطراب کرده اند. این مشکل در هر سنی می تواند رخ دهد. احتمال ابتلا به یک اختلال اضطرابی در کودکانی که حداقل یکی از والدین آنها افسردگی دارد دو برابر بیشتر از کودکانی است که والدینشان افسردگی ندارند

اختلال اضطرابی منتشر گاهی همراه با سایر مشکلات بروز می کند مثل افسردگی ، سوء مصرف مواد ، اختلال وسواس اجباری و اختلال استرس پس از حادثه (PTSD ) .یک اختلال اضطرابی همچنین می تواند بدلیل یک بیماری جسمی مثل بیماری قلبی یا ریوی ایجاد شود. احتمالا یک آزمایش پزشکی کامل قبل از اینکه بتوان یک اختلال اضطرابی را تشخیص داد مورد نیاز است

حملات وحشت

حملات وحشت (‌پانیک) به صورت ایجاد دوره های مشخص ترس و نگرانی شدید در حالیکه خطر یا علت واضحی برای آن وجود ندارد تعریف می شود. علائم بطور ناگهانی و بدون پیش درآمد بروز می کنند. حملات وحشت یک اختلال مرتبط با اضطراب شایع هستند. این حملات گاهی در افراد نرمال و سالم بروز می کنند و معمولا برای چند دقیقه باقی می مانند. علائم این اختلال شامل احساس خفگی ، درد قفسه سینه ، تهوع ، لرزش ، تعریق و احساس سرگیجه و افتادن می باشد. بعضی وقتها این علائم چنان شدید هستند که فرد فکر می کند دچار حمله قلبی و سکته شده است. بسیاری از علائم یک حمله وحشت می تواند بهمراه سایر بیماریها بروز کند ؛ نظیر پرکاری تیروئید ، بیماری عروق کرونری ،  یا بیماری انسدادی مزمن ریوی   (COPD ) . احتمالا یک آزمایش پزشکی کامل قبل از اینکه بتوان یک اختلال اضطرابی را تشخیص داد مورد نیاز است

کسانی که حملات وحشت تکرار شونده و بدون توضیح و نگرانی در مورد حملات دارند گفته می شود که مبتلا به اختلال وحشت هستند

ترس ها

این گروه از اختلال ها شامل ترس های غیر ارادی و غیر عادی از مکانها ،‌ اشیاء ، فعالیت ها یا موقعیت های خاص می باشند. اکثر مردم از طریق اجتناب کردن از موقعیت یا چیزی که سبب احساس ترس آنها می شود با این ترسها درگیر هستند ( رفتار پرهیز ). این گروه از اختلال های اضطرابی نیز شایع هستند. یک اختلال ترس زمانی بروز می کند که رفتار پرهیز یا کناره گیری بقدری شدید می شود که با توانایی فرد برای مشارکت در فعالیت های روزانه اش تداخل پیدا می کند. ۳ گروه عمده از اختلالات ترس وجود دارند:

ترس از تنها بودن یا بودن در مکان های عمومی. جائی که کمک ممکن است در دسترس نباشد یا فرار غیر ممکن باشد (agoraphobia)

ترس از موقعیت هایی که فرد ممکن است در مواجهه با انتقاد دیگران قرار گیرد (social phobia)

ترس از چیزهای خاص (specific phobia)

ارسال شده در استرس, بهداشت روانی, نگرانی | پاسخ دهید: