آيا شما هم صبح ها سخت از خواب بلند مي شويد؟

یک سالی بود که دچار مشکل بزرگی شده بودم. صبح ها ساعت هفت از خواب بیدار می شدم اما برای بلند شدن از رختخواب ، نیاز به زمان طولانی داشتم. ساعت 10 صبح می شد و من هنوز توی رختخواب بودم و مدت زیادی از روز را از دست می دادم. باورم نمی شد ساعت چطور به این سرعت سپری شده و من گذر آن را نفهمیده ام. با بلند شدن از رختخواب با وجود خواب کافی، احساس نشاط نمی کردم و احساسات منفی جایگزین انرژی صبحگاهی ام می شدند. با پرس و جو از روانشناس متوجه شدم که ذهن من در فاصله زمانی میان بیداری و بلند شدن از رختخواب نه بصورت کامل هشیار است و نه خواب. و در این زمان ذهنم فرصت مناسبی پیدا می کند تا به خاطرات دردناک گذشته و خطاها و اشتباهاتی که مرتکب شده ام، سرک بکشد. به اعتقاد روانشناس تنها راه رهایی از این عادت غلط ، تغییر درونی است و هیچ کس جز خود فرد توان ایجاد چنین تغییری را ندارد. امروز و فردا می کردم و منتظر روزی بودم که حوصله و انگیزه انجام این کار را داشته باشم اما بی انگیزگی مانع از این کار می شد. با خودم گفتم امروز و فردا کردن را فراموش کن ، که فردایی وجود ندارد و به جای حرف زدن عمل کن. پس هدف واقع بینانه ای را انتخاب کردم و آن را در دفترچه یادداشتم، نوشتم. با خودم عهد بستم که پای این هدف مثل یک قانون که حق خارج شدن از آن را ندارم، بایستم . هدف این بود که فاصله زمانی میان لحظه ای که از خواب بیدار می شوم تا زمان برخاستن از رختخواب را به تدریج در عرض سه هفته کم کنم. بدین صورت که هر  سه روز یک بار پانزده دقیقه زودتر از سه روز قبل بیدار می شدم. در سه روز اول به جای 10 صبح بلند شدن ساعت را روی یک ربع به 10 کوک می کردم و از رختخواب بلند می شدم. بعد از سه روز ، ساعت را روی نه و سی دقیقه کوک کردم و همین طور ارام آرام ادامه دادم تا به زمان واقعی نزدیک شدم. با گذشت سه هفته، دیگر ساعت هفت صبح بیدار شدن کار دشواری نبود. این روزها در حال تجربه ساعاتی شاد و پر انرژی هستم و از روزهای کسالت بار گذشته خبری نیست.

ارسال شده در بهداشت خواب | دیدگاه‌ها برای آيا شما هم صبح ها سخت از خواب بلند مي شويد؟ بسته هستند

رابطه خونه تکونی با احساسات

وقتی که  به سال نو نزدیک می شویم به فکر تمیزی و گردگیری و لکه گیری می افتیم، به فکر خریدن چیزهای نو می افتیم. اما کدوم یک از شما به این فکر افتادید که کدورتهای بین خودتون رو لکه گیری کنید؟ کدوم یک از شما به این فکر افتادید که لباس نو و قشنگی به تن روابطتون بپوشانید؟

اگه دوست دارید یه رابطه تکونی خوب رو تجربه کنید مسلما نیاز به ابزارهای خاصی دارید که من به چند تای اون اشاره می کنم:

 • بیایید دفتر رابطه سالی که گذشت رو ورق بزنید و زیر تمام نکات مثبت و خوبی هایی که از طرف مقابلتون دیدید خط بکشید و تک تک اونا رو به زبون بیارید و تشکر کنید. اینکار گرد سرزنش ها و انتقادات رو پاک می کنه و انگیزه تکرار کارای خوب و ارزشمند رو در آینده بیشتر می کنه.
 • دو سه مورد از خواسته های طرف مقابلتون رو که در طول سال گذشته توجهی بهش نداشتید مرور کنید و بهش بگید که قصد دارید در سال آینده تغییراتی رو در جهت پاسخ به اون خواسته ها ایجاد کنید. این بهترین هدیه ایه که می تونید به عنوان عیدی تقدیم کنید.
 • با ابراز احساسات خود بصورت کلامی، خستگیهای یک سال گذشته رو از جسم و روح شریک رابطتون بردارید و نوازشش کنید. هیچ وقت نگید که اون خودش می دونه که من چقدر دوستش دارم و برام مهمه. همه آدما نیاز دارن که بشنون.
 • همه آدما در وجودشون دو دکمه دارن، دکمه عیب جویی و دیدن منفی ها و دکمه قدردانی و دیدن مثبت ها. بیایید برای سال آینده حتی بصورت موقت هم که شده، سیم دکمه اول رو پاره کنید و از کار بندازینش تا احساس مثبت تری در رابطتون داشته باشید.
 • اگه در سالی که گذشت تمام حواستون به این بود که طرف مقابلتون چه کاستی هایی داشت، بیایید از این به بعد از خودتون بپرسید که من برای بهتر شدن این رابطه می خوام چه کارایی انجام بدم ؟

اگه هر کدوم از این موارد رو بصورت جدی بهش توجه کنید و در برنامه زندگیتون بذارید، می تونید به خودتون ببالید که یه رابطه تکونی خوب انجام دادید و اون وقته که شادابی و طراوتش رو در جسم و روحتون احساس می کنید.

سال جدید رو با آرزوی بازسازی و ساختن رابطه های قشنگ بهتون تبریگ میگم

فاطمه نصیری مشاور کد 2880 صدای سلامت

ارسال شده در رابطه, زندگی | دیدگاه‌ها برای رابطه خونه تکونی با احساسات بسته هستند

خواستن+(؟) = توانستن

سلام به همراهان گرامی

پارسال این موقع ها برای بعضی ها لحظات خیلی سختی بود. به این فکر می کردند که یکسال دیگر گذشت و هنوز نتوانستند از نظر کاری به نقطه ای که می خواهند برسند. یکسال دیگر سنشون بیشتر شد و هنوز صاحب فرزند نشده اند. بعضی ها افسوس می خوردند که چرا کارشان به جدایی رسید و دختر و پسرهای دم بخت، ناراحت از اینکه یکسال دیگر باید عید تنها باشند. بعضی از آنها که سال گذشته این موقع ناراحت بودند هنوز هم نارحتند و انرژی شون حتی از پارسال هم کمترشده. ولی بعضی از آنها امسال حتی یادشون نیست که پارسال در چه وضعیتی بودند.

به نظر شما فرق آنهایی که پارسال این موقع نا امید بودند و الان نیستند در چیه؟ معجزه؟ شانس؟

من در آنها  تلاش …تلاش … تلاش و البته دور کردن افکار نا سالم را دیدم.

آنها خواستند که سال بعد دیگه در آن حال و هوا نباشند و همت کردند و منتظر معجزه نماندند.  بنابراین به جای پیروی از مد رنگ و لباس به دنبال پیروی از افکار سالم بودند. بیایید این افکار را مد کنیم که بیش از هرچیز به آن نیاز داریم.

مریم غفار

ارسال شده در افكار مثبت | دیدگاه‌ها برای خواستن+(؟) = توانستن بسته هستند

نه گفتن

خیلی احساس خستگی می کنم ٬ دیگه کم آوردم ٬ احساس می کنم دیگران از من بیش از حد انتظار دارند٬ هرچقدر از خودم مایه می گذارم  وظیفه ام می دانند. اگر این جملات از زبان شما هم شنیده می شود احتمالا از افرادی هستید که مهارت نه گفتن ندارید و همیشه نگران این هستید که اگر به کسی نه بگویید دلخور می شود، پس از خود می گذرید تا این اتفاق نیفتد ولی همیشه لنگشی در زندگی خود احساس می کنید چون ظرفیت شما برای انجام همه کارها محدود است و به هیچ وجه نمی توانید همه اطرافیان خود را راضی نگه دارید. در نتیجه با موج انرژیهای منفی ناراضیان و متوقعان از یک سو و نادیده گرفتن خود از سویی دیگر دچار احساسات ناخوشایند می شوید. حال چه باید کرد ؟

 • اینکه یاد بگیرید و با خود تکرار کنید که من مهم هستم و باید برای خودم و خواسته هایم اهمیت قائل باشم.
 • بجای شاخ و برگ دادن و فکر کردن به اینکه “اگه من نه بگم فلان طور میشه” از افکار جایگزین استفاده کنید و بگویید که مثلا “خودم فلان کار را داشتم نتوانستم جواب مثبت بدهم” یا “خودم حا ل خوبی نداشتم و نه گفتم” و …
 • از نه گفتن به خواسته های کم اهمیت و جزیی دیگران شروع کنید تا ذهن شما بپذیرد که فاجعه ای اتفاق نمی افتد اگر در برخی از اوقات هم به خود و زندگی خود اهمیت بدهید
 • هر وقت که خواستید به دیگران نه بگویید جمله خود را اینگونه شروع کنید که” خیلی دوست داشتم می تونسنم اینکارو براتون انجام بدم ولی متاسفانه…” با اینکار هم با حس بهتری به تمرین خود ادامه می دهید و هم به دیگران این پیام را منتقل می کنید که برای شما ارزشمند هستند

با آرزوی کسب مهارت نه گفتن در زندگی و احساس آرامش بیشتر

فاطمه نصیری مشاور کد 2880 صدای سلامت
ارسال شده در توانمند سازي, نگرش | دیدگاه‌ها برای نه گفتن بسته هستند

هومیوپاتی و شخصیت

هومیوپاتی شیوه ای از درمان پزشکی به کمک داروهای گیاهی و معدنی است که به درمان مشکلات فرد در تمامی سطوح ذهنی، احساسی و جسمی می پردازد.

باید خوشحالتر زندگی کنیم

گاهی انقدر پاسخ به این سوال که ” انتظار داریم زندگی و اطرافیان مون چه چیزی به ما بدهند”  سخت میشه که چاره ای نداریم جز اینکه اول بدونیم خودمون کی هستیم و چی هستیم. خواه خاموش و تسلیم پذیر باشیم یا شعله ور و تسلیم پذیر!!!

انسانهای زیادی وجود دارند که مثل گلِ باد هستند، یعنی برای بقای خود با هر وزش شدید باد خم میشوند. این امر سازگاری بسیار قدرتمندی رو به  این افراد دربرخورد با ناملایمات زندگی می بخشد. ولی این افراد برای اینکه بتوانند چنین باشند باید محبتی را که میخواهند، کسب کنند و این بزرگترین ضعف آنان است. پس برای کسب این محبت خود نیز بسیار با محبت و دلسوز میشوند البته این اصلا یک رفتار ریاکارانه نیست بلکه نوعی خودخواهی پنهان است که اشتیاق شدیدی دارند که توجهات را به خود جلب کنند ولی به هرحال در قبالش باید انچه را که می خواهند  از محیط کسب کنند در غیر اینصورت احساس رها شدگی شدید کرده انگار که در دنیا به شدت تنها هستند.

مادری را تصور کنید که تمام زندگی اش در آرامش و تسلیم پذیری و محبت به فرزندان خود گذشته و درهنگامی که نیاز دارد فرزندانش هرروز به او تلفن زده یا مرتب به او سر بزنند فرزندانش به دلیل مشغله کاری یا فراموش میکنند یا برایشان مقدور نیست مثلا دوبار در هفته به او سربزنند. این مادر به شدت گریان شده و با همه وجود احساس تنهایی، بی کسی و طرد شدگی میکند.

این افراد مجذوب برخوردهای گرم ، نوازش یا کلمات محبت آمیز می شوند و از دلداری بسیار لذت میبرند. با اینحال اخلاقشان ممکن است لحظه ای تغییر کند به طوریکه میتوانند بسیار مردد شوند حتی در عقاید و افکار. به همین دلیل بسیار شکل پذیر و انعطاف پذیر هستند. این سازگاری و انعطاف پذیری تا جایی پیش می رود که طرف مقابل زورگو نشده باشد. بسیار زود صمیمی می شوند به طوریکه ممکن است وقتی در یک مهمانی می بینند یک غریبه به طرف آنها میرود به سرعت برای او بلند می شوند.

این افراد اغلب گرمایی هستند و نمیتوانند بدون هوای تازه باشند و حتی در سرما باید شیشه ماشین رو پایین بکشند تا هوا به سروصورتشان بخورد.

لطفا اگر این تیپی هستید به سونا نروید حتی برای لاغری چون هم هوای انجا برایتان غیرقابل تحمل است و هم محیط بسته اش. این افراد اغلب دموی مزاج هستند.

این گونه زنان اغلب دچار قاعدگی های نامنظم(سرگردان) می شوند و اگر در آب و هوای مرطوب و خیس قاعدگی شان قطع شد اصلا تعجب نکنند! ممکن است از دردهای پراکنده بدنی رنج ببرند.

این افراد باید ترجیحا از غذاهایی که ایجاد گرما در بدن میکنند بپرهیزند مثل گوشتها و لبنیات پرچرب.

غذاهای مخلوط نخورند بخصوص شبها. هر چند خوردن غذاهای سرد را خیلی دوست دارند و حال آنها را بهتر میکند ولی بهتر است در مصرف آن اعتدال داشته باشند(بخصوص بستنی).

ولی همیشه افرادی که ظاهر تسلیم پذیری دارند افکارشان این تسلیم پذیری را نمی پذیرد.

گاهی علیرغم میل باطنی خود چیزهایی را که دوست نداریم قبول میکنیم و کارهایی رو که نمیخواهیم انجام میدهیم. اگر این به  وضعیتی طولانی و همیشگی تبدیل شود انوقت است که مجبوریم برای راضی نگه داشتن دیگران (مثلا همسر) طوری رفتار کنیم که او میخواهد به طوریکه مورد قبول او باشد. و اگر غیر از این رفتار کنیم احساس خوب و مناسب نبودن به ما دست میدهد. و وقتی برخلاف میل مان و طبق خواسته دیگران رفتار میکنیم احساس بیچارگی و بدبختی میکنیم. آیا هرگز  با چنین احساس دوگانه ای در درون خود مواجه شده اید؟

یک وجه این فرد میگوید: ” کاری که دلت میخواد انجام بده و مستقل باش و کار خودت رو بکن.” ولی اگر خیلی هم مستقل باشد حمایت اطرافیان (مثلا همسر) را از دست میدهد پس نمیتواند همسر یا فرزندش را شاد و راضی نگه دارد. لذا این فرد برای رهایی از این حس ناخوشایند متضاد درونی یا طلاق می گیرد یا اصلا ازدواج نمی کند. هرچند اکثر این افراد فرزند و همسرشون را راضی و خوشحال نگه می دارند از طرفی خواسته های خودشان را هم دنبال میکنند پس بسیار پرتلاش میشوند. شبیه کسی که انگار با دو دست چندین هندوانه برمیدارد. تا زمانی که مشغول هستند احساس خوب و قابل قبولی از خودشان دارند وگرنه گرفتار احساس بدبختی میشوند. اگر این وضعیت ادامه یابد و فرد نتواند توازن درستی بین خواسته های درونی خودش و اطرافیانش برقرار کند به تدریج دچار ناامیدی، بی تفاوتی و افسردگی میشود .برای رهایی از ان سعی میکند همیشه در کار و فعالیت باشد انقدر به این وضعیت ادامه میدهد تا به فردی درونگرا تبدیل  میشود و حتی ممکن است تا جایی پیش برود که از همسر و فرزندانش بیزار شود، چون انها را علت مشکل خودش میداند. پس بسیار تحریک پذیر و عصبی میشود و گریان (همیشه اشکشون  دم مشکشون است).

 آقایون محترم اگر همسرشان در چنین تضادی به سر می برد بجای دلداری و راه حل نشان دادن برای کمتر یا بیشتر فعال شدن دو چیز به انها هدیه کنند: استقلال( در زمینه ای که خودشان تمایل  دارند) و کاهش توقعات و انتظارات. درغیراینصورت منتظر باشند دیگر هیچ چیز موجب لذت بردن همسرشان نگردد. گویی که احساسشان نسبت به محرکها خاموش و ساکن است. این افراد گاهی سخت و برنده و طعنه زن و نفوذ کننده میگردند و این موضوع خود فرد را هم ممکن است  به شدت بترساند. وقتی فرد به این مرحله میرسد دیگر درمان را هم نمیخواهد بپذیرد پس باید زمانی که در همان مراحل اولیه به سرمیبرند به فکر درمان خود باشند.

(درمان یعنی هرشیوه علمی و منطقی که تندرستی را به سرعت، برای همیشه و بی عارضه به فرد بازگرداند.)

این افراد اغلب از عدم تعادل هورمون هم رنج میبرند و ممکن است قاعدگی های دردناکی را تجربه کنند و یا احساس گرگرفتگی و برافروختگی و حتی غش و تعریق پیدا کنند. بسیار مستعد چاقی هستند چاقی که اغلب با شلی و سستی و تنبلی همراه است. چرا که انقدر میخورند و میخورند بدون اینکه احساس سیری و پرشدگی داشته باشند. بیشتر هم بخاطر احساس خالی بودن معده است. با اینحال اغلب فشار خون پایین دارند و احساس سنگینی در اندامها بخصوص در شکم دارند.

هرچند که ممکن است برعکس بلند قد ،لاغر و قابل انعطاف هم باشند (مثل مدلها).ولی درکل بسیار مستعد واریس هستند. از دیگر اعضایی که ممکن است در این افراد درگیر باشد پوست است. بخصوص شلی و افتادگی و لکه های پوستی ناشی از تغییرات هورمونی.

چند میلیارد انسانی که در دنیا زندگی میکنند ممکن است ظاهر و حتی رفتاری نسبتا  یکسان از خود نشان دهند ولی همیشه انگیزه ها و احساسات و افکار درونی همه آنها متفاوت است. این تفاوتهاست که انسانها را از هم متمایز میکند و موجب این همه تنوع در جامعه انسانی میگردد. اینها الزاما بیماری نیست قسمتی از شخصیت هر فرد است که با خودش به دنیا می اورد. زمانی به بیماری تبدیل میشود که آن انگیزه ها و افکار برای خود فرد یا اطرافیان یا جامعه مزاحم و آسیب زننده باشد. این مزاحمت و آسیب زایی رو هم خودمان میتوانیم تشخیص بدهیم، هم اطرافیانمان.

پس بیایید خودمان را بهتر بشناسیم. بر افکار و انگیزه هایمان سرپوش بزرگی از انکار نگذاریم.

چون باید خوشحالتر زندگی کنیم.

دکتر مریم صلاحیان

متخصص هومیوپاتی و مشاور صدای سلامت

ارسال شده در سلامت, طب مکمل | دیدگاه‌ها برای هومیوپاتی و شخصیت بسته هستند

مشاوره تلفنی از تردید تا حقیقت

⊕ سلام لطفا خودتان را برای خوانندگان صدای سلامت معرفی کنید

سلام روزتون خوش

فاطمه نصیری هستم و چند سالی است به عنوان مشاور بخش روانشناسی در صدای سلامت همکاری می نمایم.

⊕ چه شد که فعالیت به عنوان مشاور تلفنی را انتخاب کردید؟

مشاوره تلفنی را به دو دلیل اصلی انتخاب نمودم. اول اینکه با توجه به شرایط خاص این نوع مشاوره می توانم از زمان بهترین استفاده را داشته باشم و طبعا بخاطرعدم اتلاف وقتی که  صرف رفت و آمد ها و سایر موانع محیطی می شود می توانم فرصت وانرژی بیشتری را تقدیم مراجعینم نمایم.

دوم از اینکه می توانم رد پای دانسته های خود را بدون محدودیت جغرافیایی و خیلی آسان در زندگی افراد هم زبانم در سراسر کشور و دنیا  بجا بگذارم برایم لذت بخش است.

⊕ بسیار عالی. اینکه نمی توانید چهره مراجعین را ببینید در کار شما تاثیری داشته؟

راستش من آنقدر با صدا و احساساتشان ارتباط برقرار می کنم که ندیدن چهره آنها تاثیر منفی بر روند مشاوره ام و همدلی با آنها نمی گذارد و با تمام وجودم حسشان می کنم.

مشاوره تلفنی

⊕ افراد و یا حتی کارشناسانی که تا کنون مشاوره تلفنی را تجربه نکرده اند اعتقاد دارند در مشاوره تلفنی صرفا می توان نقش سنگ صبور داشت و فراتر از آن نمی توان رفت، نظر شما به عنوان فردی که هم مشاوره حضوری و هم غیر حضوری را تجربه  نموده، چیست؟

من با کلمه صرفا مخالفم چون ما به عنوان یک مشاور و آموزشگر و همچنین سنگ صبورمی توانیم در بخش های مختلف زندگی مراجع تاثیر گذار باشیم و این تنها از طریق برقراری یک رابطه خوب و موثر اتفاق می افتد حال چه مشاوره تلفنی باشد یا حضوری. مهم این است که بتوانیم چراغ قوه ای باشیم در مسیرهای تاریک زندگی مراجع تا به او کمک نماییم راهش را پیدا کند و چیزهای جدیدی ببیند. دیدن یا ندیدن ما مهم نیست. همینکه با روشن شدن مسیر از سردرگمی درآید و نگاه تازه ای پیدا کند کافی است. البته این موضوع برای همه افراد صدق نمی کند چون ممکن است نتوانند بصورت تلفنی ارتباط موثری برقرار نمایند و یا مشکلات خاصی داشته باشند.

⊕ آیا مراجعینتان به همان میزان که در مشاوره حضوری شما را به دوستان توصیه می کنند در تلفنی هم این کار را انجام میدهند؟ یا نسبت آن متفاوت است؟

چون تمرکز خود من هم بیشتر بر مشاوره تلفنی است مراجعینم نیز کد مشاوره تلفنی مرا در اختیار دیگران می گذارند مخصوصا در صورت رضایت٬ آنها خود دلیل عینی برای موثر بودن مشاوره تلفنی میگردند و ما را به دیگران مرتبط می سازند.

⊕ لطفا یک خاطره کاری در مشاوره تلفنی را برای ما بیان کنید.

یک بار یک مراجعی که اعتقادی به مشاوره تلفنی نداشت با من تماس گرفت و در همان ابتدا مطرح کرد که من تجربه مشاوره  حضوری زیادی دارم ولی نتیجه ای نگرفتم و فکر هم نمی کنم که مشاوره تلفنی هم کمکی به من بنماید ولی با وجود همه اینها گفتم تماسی بگیرم و بعد از اتمام جلسه اول از او پرسیدم که می توانم نظرتان را در خصوص این مشاوره بدانم ایشان ضمن اظهار رضایت فراوان عنوان نمودند که — شما خیلی خوب به حرفهای من گوش دادید و کند و کاو دقیقی انجام دادید که مرا وادار کرد خیلی از ناگفته هایم را که تا بحال هیچ کجا مطرح نکرده بودم برایتان بازگو نمایم و این باعث شد که حس آرامش فوق العاده ای را تجربه کنم چون فکر می کنم به اصل مشکلم پی بردم —- و این یکی از رضایت بخش ترین خاطره های من بود.

⊕ و صحبت آخر؟

با توجه به موضوع این مصاحبه از مراجعینی که تعصبات کلیشه ای در خصوص مفید نبودن مشاوره تلفنی دارند می خواهم که حداقل برای یکبار هم که شده و بدون ذهنیت منفی آنرا تجربه نمایند تا خودشان آنرا حس کنند نه اینکه تحت تاثیر شنیده هایشان خود را از مزایای این نوع مشاوره محروم نمایند به هرصورت با یک مشاوره به موقع چه تلفنی و چه حضوری می توانند لذت زندگی بهتر را احساس نمایند و امیدوارم با گسترش فرهنگ استفاده از مشاوره شاهد آرامش و رضایت هر چه بیشتر هم وطنانم باشم.

از شما هم بخاطر فراهم نمودن بستری برای آگاهی مردم  بسیار سپاسگزارم.

⊕ از اینکه صبورانه و صمیمانه پاسخ دادید متشکرم 

تهیه شده توسط مریم غفار
ارسال شده در مشاوره تلفنی, مشاوره خانواده | دیدگاه‌ها برای مشاوره تلفنی از تردید تا حقیقت بسته هستند

سنجش احتمال بارداری رایگان با بات تلگرام

با استفاده از بات تلگرام سنجش احتمال بارداری که توسط تله کلینیک راه اندازی شده است شما می توانید با یک تست ساده بسیاری از نگرانیهای غیر ضروری خود را رفع کنید و در صورت نیاز از روش پیشگیری اورژانسی به درستی استفاده نمایید.

preg-test

برای انجام این آزمون ساده کافی است روی تصویر فوق کلیک کنید و از داخل نرم افزار تلگرام بات سنجش احتمال بارداری را استارت کنید و آن را قدم به قدم اجرا نمایید.

تله کلینیک

خدمات سلامت همراه شما

ارسال شده در احتمال بارداری, استرس, بارداری, رابطه, زناشویی, نگرانی | دیدگاه‌ها برای سنجش احتمال بارداری رایگان با بات تلگرام بسته هستند

حقوقتان از مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

سلام به همراهان صدای سلامت

امروزه با افزایش نرخ طلاق و جدایی، توصیه ای اکید و دو چندان بر مشاوره پیش از ازدواج مي گردد. اما به نظر مي رسد بسیاری از مراجعین گرامی علي الرغم عمل به اين توصيه مهم و ضروري، ذهنیتی که از مشاوره پیش از ازدواج دارند محدود به  يك جلسه مراجعه انفرادی نزد يك مشاور و در نگاهی خردمندانه تر جلسه ای به همراه  کاندید مورد نظرشان مي باشد که در نهايت مشاور مشخص مي كند آیا مراجع يا مراجعين مناسب هم هستند یا خیر؟

اگر به دنبال شنیدن این موضوع باشید  در واقع مشاوره شما با درصد خطای زیادی روبه رو خواهد شد. در مشاوره پیش از ازدواج همانگونه که  سنجیده  مي شود  كه آيا دو نفر آمادگی ازدواج دارند یا خیر؟ مشکل  فکری و جسمی دارند یا خیر؟ از نظر فرهنگ و اعتقادات مذهبی و خانواده و غیره تفاهم دارند یا خیر؟ ، به جهت كاهش خطا و افزايش ميزان صحت بررسي ، حق شماست که به بسياري از مسائل دیگر پرداخته شده و آنها  نیز مورد بررسي قرار گيرند، بعنوان مثال:

مبناي تفاهم يا عدم تفاهم بر اساس تست هاي شخصيتي گذارده نشود

نسبت به مشکلات و بحران هایی كه پس از ازدواج در انتظارتان مي باشد، به شما آگاهي داده شود

راهكارهاي لازم و ضروري جهت كاهش ميزان دخالت خانواده ها و نحوه مديريت دخالت هاي اجتناب ناپذير آنها به شما آموزش داده شود

 • چگونه درعين يكي شدن، خلوت خود را داشته باشيد
 • رابطه جنسی مورد انتظار چه مي تواند باشد
 • مشكلات جنسی چه هستند و چگونه بايد براي رفع آنها اقدام كرد
 • نقش شوخي در زندگي مشترك و تفاوت نگاه زوجين به آن
 • چگونه مي توان از بروز بي وفايي جلوگيري كرد
 • چه زمانی بايد تصمیم به بچه دار شدن گرفت
 • بهترين روش انتقاد و تغيير رفتار همسر چه مي تواند باشد
 • هيجان روزهاي اول تا چه زماني باقي مي ماند و چه ميزان مي توانيم از شريك خود انتظار محبت داشته باشيم
 • چه مشكلات و سختي هايي در زندگی مشترک اجتناب ناپذير مي باشند
 • از همه مهم تر که تمامی موارد بالا را در خود دارد، هنر گفتگو می باشد

البته موارد متعدد و مهم ديگري نیز با توجه به خصوصیات فردی  طرفین  قابل بررسي مي باشند و در اين مطلب  تنها سعی بر آن بود كه جهت آگاهي بيشتر مراجعين، به چندين مورد اصلی و رایج اشاره شود. چرا كه بيان و عنوان مواردي چون انتخاب همسر با نظريه تضاد يا مجاورت و اصولا مطالبی از اين دست در نوشته ای چنين مختصر، مجالي براي مطرح شدن ندارند.

مشاوره پیش از ازدواج

در ضمن هرگز برای گرفتن پاسخ مثبت از مشاور، برخی مسائل را در دل نگه نداشته و مخفي نكنيد، زیرا اول و آخر این شما هستید که تصمیم گیرنده نهايي می باشید و چه مشاور شما را مناسب يكديگر تشخيص دهد، چه ندهد تجربه ثابت کرده اکثر افراد کاری که قصدش را داشته اند انجام میدهند، حداقل اگر واقعیت را هر آنچه که هست بگویید وي می تواند تا حد امکان شما را به ابزاری مجهز کرده تا کمتر با خطر روبه رو شوید.

فراموش نكنيد پندها در مورد ازدواج فراوان می باشند که قطعا اگر از هر کدام شما درباره ی آن بپرسم جملات بسیار حکیمانه و آموزنده ای خواهید گفت اما عزیزان؛ دانستن یک مسئله و به کار بستن آن دو مقوله متفاوت هستند. از شما میخواهم به دانسته های خود جامه عمل پوشانده و تحت تاثیر هیچ فشاری آنها را نادیده نگیرید.

و در انتها به نظر مي رسد ديگر نيازي نباشد تاكيد كنم، كه هرگز با يك جلسه مشاوره، انتظار نداشته باشيد در امري بدين مهمي بتوانيد پاسخ و نتيجه مطلوب خود را دريافت كنيد.

و اكنون تنها مبحث باقي مانده تشكر است. تشكر براي آنكه وقت گذاشتيد و اين مطلب را تا انتها خوانديد، تا با دقت در انتخاب خود، خانواده اي سالم تر و جامعه اي شاداب تر را تشكيل دهيد.

مریم غفار 
مشاور کد 3410 صدای سلامت
ارسال شده در مشاوره ازدواج, مشاوره خانواده | دیدگاه‌ها برای حقوقتان از مشاوره پیش از ازدواج چیست؟ بسته هستند

سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ چیست؟

در سرطان روده بزرگ سلول های طبیعی جدار روده بزرگ یا رکتوم تغییر کرده و به شکل کنترل نشده رشد می کنند. این رشد سلولی می تواند یک پولیپ غیر سرطانی ایجاد کند که به مرور زمان سرطانی شود. اغلب سرطان های روده بزرگ و رکتوم از نوع آدنوکارسینوما هستند. در آمریکا سرطان روده بزرگ از نظر شیوع سومین سرطان شایع در خانم ها و آقایان محسوب می شود.

عملکرد روده بزرگ و رکتوم چیست؟

کولون و رکتوم روی هم، روده بزرگ را تشکیل می دهند که نقش اساسی آن دفع مواد زائد بدن می باشد. روده بزرگ غذای هضم شده توسط معده و روده کوچک را به مواد دفعی یا مدفوع تبدیل می کند که از راه مقعد از بدن خارج می شود.

مرحله یا stage بیماری به چه معناست ؟

مرحله بیماری شیوه ای است که نشان می دهد سرطان در کجا قرار دارد، آیا منتشر شده است؛ به کدام نواحی، و آیا اندام های دیگر بدن را تحت تاثیر قرار داده است. سرطان روده بزرگ دارای 5 درجه است. درجه صفر و درجه های یک تا چهار. توضیحات و تصاویر درجه های این بیماری را می توانید در آدرس www.cancer.net/colorectal  مشاهده کنید.

چگونه سرطان روده بزرگ درمان می شود؟

درمان سرطان روده بزرگ به اندازه و محل تومور، اینکه سرطان انتشار یافته است یا نه و سطح سلامت عمومی فرد بستگی دارد. معمولا، جراحی برای برداشت تومور درمان اولیه است. درمان های اضافی برای پایین آوردن احتمال بازگشت سرطان و یا درمان سرطان پخش شده ممکن است مورد نیاز باشد. این درمان ها شامل شیمی درمانی، رادیوتراپی و درمان هدفمند می باشند. {درمان هدفمند نوعی از درمان است که ژن ها یا پروتئین های خاص سرطان که در رشد آن نقش دارند را مورد هدف قرار می دهد.} جراحی های دیگری نیز ممکن است برای برداشتن سرطان که به سایرنقاط بدن غیر از کولون و رکتوم پخش شده، نیاز باشد. هنگام تصمیم گیری در خصوص درمان، بعضی از افراد ممکن است برای شرکت در برنامه های تحقیقاتی در نظر گرفته شوند لذا با پزشک معالج خود درباره تمام انتخاب های درمانی صحبت کنید. عوارض ناشی از درمان سرطان روده بزرگ در اغلب موارد با کمک اعضای تیم درمانی قابل پیشگیری یا درمان می باشد. این بخش از درمان، درمان های تسکینی، قسمت مهمی از کل برنامه درمانی محسوب می شود.

چگونه می توان با سرطان روده بزرگ سازگاری پیدا کرد؟

پذیرش خبر تشخیص سرطان و تعامل با تیم درمانی قسمت های مهم دوره سازگاری محسوب می شوند. دریافت حمایت، دسته بندی و تنظیم اطلاعات بیماری، اطمینان از یافتن پاسخ تمام سوالات و شرکت در امر تصمیم گیری، مراحل دیگر دوره سازگاری هستند. لطفا با پزشک معالج خود در مورد هر گونه نگرانی صحبت کنید. درک صحیح احساسات خودتان و افراد نزدیک تان می تواند در پیش برد تشخیص، درمان و بهبودی کمک کننده باشد.

سوالاتی که می توانید از پزشک معالج خود بپرسید

ارتباط منظم با پزشک معالج برای تصمیم گیری صحیح بسیار مهم است. سوالات زیر را برای پرسش از پزشک معالج می توانید در نظر بگیرید.

 • سرطان روده بزرگ من از چه نوعی است؟
 • آیا می توانید گزارش پاتولوژی (جواب آزمایش) را برای من توضیح دهید؟
 • درجه سرطان من چقدر است و این درجه چه مفهومی دارد؟
 • لطفا انتخاب های مرا در درمان توضیح دهید.
 • آیا طرح تحقیقاتی در این زمینه وجود دارد؟
 • چه درمانی را شما پیشنهاد می کنید؟
 • هدف از درمان چیست؟ آیا از بین بردن سرطان، کمک های تسکینی برای داشتن حس بهتر و یا هر دو؟
 • چه افرادی در درمان من نقش دارند و هر کدام چه می کنند؟
 • این درمان چگونه زندگی روزمره مرا تحت تاثیر قرار می دهد؟ آیا من قادر به کار کردن، ورزش کردن و انجام کارهای روزمره هستم؟
 • آیا این درمان توانایی مرا در بارداری تحت تاثیر قرار می دهد؟
 • چه عوارضی در طولانی مدت با درمان سرطان من در ارتباط است؟
 • اگر من نگران مدیریت هزینه های مربوط به درمان سرطان هستم، چه کسی می تواند مرا برای این نگرانی یاری دهد؟
 • کجا می توانم حمایت عاطفی برای خود و خانواده ام بیابم؟
 • با چه کسی می توانم تماس برای سوالات و مشکلاتم داشته باشم؟
ارسال شده در سلامت, مشاوره پزشکی | دیدگاه‌ها برای سرطان روده بزرگ بسته هستند

عشق های مجازی

آنکه نگفت دوستش دارد، آنکه گفت دوستش دارد

سکوتی سنگین برزندگی اش سایه انداخته بود، همسرش، همخانه ای بود که می آمد و می رفت ، نه سلامی، نه کلامی. سالها می گذشت و حسرت، تنها احساسی بود که همه وجودش را پرکرده بود، حسرت شنیدن صدایی که با عشق بلرزد، کلامی که محبت را نجوا کند. باور نمی کرد آنچه آن دو را بهم پیوند داده بود به پایان رسیده باشد. برای رفع تنهایی همیشگی اش به گروهی پیوست که همه چیز درآن مجازی بود و مجاز.

کسی برایش می نوشت، کسی برایش ازعشق، تنهایی، همدرد بودن می نوشت. کسی را یافته بود که تنهایی اش را با او قسمت کند. درهر فرصتی با شوقی بی نظیر به سراغش می رفت و می نوشت و می خواند. متوجه گذشت زمان نبود. حسی تازه وجودش را گرم می کرد. یک روزچیزی را خواند که مدتها آرزوی شنیدنش را داشت ” دوستت دارم”. او سالها منتظر شنیدن این کلام جادویی بود و اکنون از کسی که نمی داند کیست و کجاست، شنید و از شادی گریست. از آنروز زندگی اش رویایی و شیرین شد دیگر اهمیت نداشت همخانه اش را ببیند یا نبیند و هر لحظه وجودش برای دیدار محبوب مجازی به هر جایی پر می کشید.عشق مجازی

بالاخره روز موعود رسید، قراری برای دیدار او. بسیار هیجان زده بود شور و شوق نوجوانی به سراغش آمده بود بدنبال آراسته ترین لباس می گشت. وقتی به سراغ کمدش رفت تا زیباترین زیور خود را بیابد قاب عکسی پیدا کرد، عکس یادگاری از روز ازدواجش. یادش نمی آمد چند وقت پیش آنرا از دید خود پنهان کرده بود. در آن عکس نزدیکترین افراد زندگی اش به شادمانی می خندیدند و همدیگر را درآغوش گرفته بودند؛ خودش، همسرش، پدر و مادرش. چشمان مادرش از شادی برق می زد، لبخندی عمیق و نگاهی پراز امید تمام صورت پدرش را پوشانده بود. به تصویر خود نگاه کرد هرچه بود عشق، امید و درخشندگی آرزوهای زیبا بود. این او بود؟ چنان محکم دستان همسرش را گرفته بود که گرمای آن را هنوز احساس می کرد. پاهایش سست شد صورتش از اشک تر شد به آرامی نشست و با دستان لرزانش عکس را به سینه اش فشرد.

غروب شده بود و او همانطور مبهوت، خاطرات گذشته را مرور می کرد؛  لحظه آشنایی، قرارها و دیدارها، اشکها ولبخندها، آرزوها و اشتیاق ها، قهرها و آشتی ها و…

در یک لحظه گویی ته مانده قدرتش را جمع کرده باشد، ایستاد. به آرامی قدم برداشت به صفحه تلگرام نگاه کرد چند پیام از سوی اوی مجازی رسیده بود لحظاتی به آنها نگاه کرد صفحه را بست مقابل مانیتورنشست و صفحاتی را باز و بسته کرد، او این بار در جستجوی کمک بود و بالاخره یافت!

 • صدای سلامت بفرمایین.

– سلام، من داشتم کسی روکه بهش متعهد هستم رها می کردم و به سوی کسی می رفتم که تعهدی بهش ندارم. نمی دونم از کجا شروع کنم؟

– اما تصمیم گرفتی با ما باشی. داستان زندگیت رو بگو از روزی که با همسرت آشنا شدی تا به امروز. این بهترین شروعه. موافقی؟

صدایش می لرزید، گاه بغض می کرد، گاه می گریست اما بی وقفه می گفت. او گمان می کرد اولین کسی است که به لبه  پرتگاه رسیده و تنها کسی است که این همه تنهایی را تحمل می کند حال آنکه برای مشاوری که گوش می داد این ماجرا یکی از هزاران داستان تکراری است که فقط گوینده آن متفاوت است. هیچ زن و مردی به قصد جدایی و یا بی وفایی با هم پیمان نمی بندند. آنچه آنها را در این مسیر قرار می دهد ورود مکرر به کوچه ای بن بست است که تصور می کنند روزی انتهای آن به جایی باز خواهد شد. در حالیکه تنها راه نجات، گذشتن از سرهمان کوچه بن بست و حرکت به سوی مسیری است که انتهای آن به هزاران راه رفته و نرفته ختم می شود که قطعا یکی از آنها می تواند راه خوشبختی آنها باشد.

 ما اینجا هستیم تا با کمک خود شما یکی از آن راهها را بیابیم. شما باشید، ما هم همیشه در کنار شما هستیم.

معصومه دانه کار مشاور کد 3560 صدای سلامت
ارسال شده در خانواده, خوشبختی, رابطه, زندگی, مشاوره خانواده | دیدگاه‌ها برای عشق های مجازی بسته هستند