اهمیت و لزوم مشاوره خانواده

مشاوره خانواده فرآیندی است که راهکارهای مناسب برای سازگاری افراد با این شرایط و مدیریت استرس فراهم می‌سازد.

با توجه به شیوه‌های زندگی نوین و پیچیده‌تر شدن شرایط زندگی ، افراد با استرسها و فشارهای حاصل از این زندگی مواجه هستند . علاوه بر این شرایط پیچیده زندگی نیاز افراد به دریافت اطلاعات مناسب در زمینه‌های مختلف را موجب می‌شود . از اینرو مشاوره خانواده چنین وظیفه‌ای را بر عهده می‌گیرد و به ارائه راهنمایی ، اطلاع رسانی و حل مسائل خانوادگی مبادرت می‌ورزد .

موضوعات قابل طرح در مشاوره خانواده

هر چند می‌توان گفت که بطور کلی تمام زمینه‌هایی که با خانواده و مسائل آن مرتبط هستند به عنوان موضوع قابل طرح در مشاوره خانواده هستند ، اما به مواردی از موضوعات رایج در این فرآیند اشاره می‌شود :

ازدواج و تشکیل خانواده یا مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج عموماً اصطلاح کلی‌تری است و زمینه‌های مختلف را در جریان ازدواج در بر می‌گیرد ، از جمله مشاوره‌های پزشکی و ژنتیکی . اما مشاوره قبل از ازدواج از لحاظ روان شناختی موضوع بسیار مهمی است که امروزه مورد توجه فراوان قرار گرفته است . آشنایی افراد با مشکلاتی که اغلب بعد از ازدواج منجر به پدیده‌های شومی چون طلاق می‌شود ، انگیزه افراد را برای انجام مشاوره قبل از ازدواج از لحاظ روان شناختی برانگیخته است. چنین فرآیندی به جوانانی که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند کمک خواهد کرد تا اطلاعات مناسب و کاملتری از ویژیگیهای یکدیگر کسب کنند و تنها به معیارهای ظاهری به عنوان ملاک انتخاب همسر توجه نکنند . در این راستا روانشناسان و مشاوران کمک شایان توجهی در جهت شناسایی افرادی که ازدواج آنها با یکدیگر اغلب مشکل آفرین بوده و ازدواجهای ناموفقی را سبب می‌شوند ، می‌نمایند . به عنوان مثال ازدواج یک فرد درون گرا با یک فرد برون گرا و در سطوح تخصصی‌تر ، افراد ناایمن اجتنابی با افراد ناایمن دوسوگرا .

تربیت فرزندان در مشاوره خانواده

مقوله تربیت فرزندان از موضوعات بسیار مهمی است که اغلب در مشاوره خانواده افراد زیادی در این مورد در جستجوی مشاوره هستند . بطوری که خانواده‌ها با افزایش اطلاعاتی که در زمینه تربیت مناسب فرزندان و لزوم آن پیدا کرده‌اند ، رغبت فزاینده در جهت آموزش راهکارهای مناسب برای تربیت کودکان و نوجوانان خود نشان می‌دهند. در این زمینه خدمات مشاوران ممکن است در زمینه آموزش و ارائه راهنمایی باشد و یا زمینه حل یک مشکل تربیتی . در موضوع اول مشکلی اتفاق نیفتاده و خانواده راغب است به صورت پیشقدم مطالبی مفید را در زمینه تربیتی بیاموزد ، اما در موضوع دوم اغلب بعد از بروز مشکل است که خانواده مراجع می‌کنند و در جهت حل مشکل اقدام می‌کنند . به عنوان مثال خانواده‌هایی که متوجه شده‌اند فرزند آنها مدتی است دروغ می‌گوید .

شیوه‌های ارتباطی مناسب بین همسران در مشاوره خانواده

روابط موجود بین اعضاء خانواده در سلامت خانواده و اعضاء آن از جنبه‌های مختلف جسمی ، روانی و اجتماعی اهمیت فراوانی دارد . بسیاری از مشکلاتی که بین همسران رخ می‌دهد و گاه آنها را تا مرحله طلاق پیش می‌برد به خدشه دار بودن روابط بین آنها مربوط است و اگر بررسی دقیقی صورت بگیرد ، می‌بینیم که در واقع هیچ مشکل جدی و حادی مطرح نبوده است . در این مقوله مشاور خانواده تلاش می‌کند به همسران بعد از تشکیل خانواده آموزشهای لازم را بدهد و آنها را در شناخت یکدیگر کمک نماید . همچنین به آنها کمک خواهد کرد شکل مناسبی به روابط خود بدهند ، شیوه‌های مناسب ارتباط با یکدیگر را بشناسند و از همه مهمتر به تفاوتهای موجود بین زن و مرد که اغلب مشکلات ارتباطی را به بار می‌آورد ، آشنا شوند .

بررسی اختلافات خانواده و ارائه راهکارهای مناسب در مشاوره خانواده

هر چند وجود برخی مشکلات در اکثر خانواده‌ها به صورت جزئی و خفیف طبیعی به نظر می‌رسد ، اما خانواده‌هایی نیز وجود دارند که با مشکلات حادتری روبرو هستند . بحث و بررسی این نوع اختلافات در جریان مشاوره خانواده اغلب کمک شایان توجهی به این خانواده‌ها می‌کند . در گذشته حل چنین مسائلی اغلب به صورت ریش سفیدی و کمک بزرگان خانواده صورت می‌گرفت . ولی آنچه اهمیت مشاوره خانواده را امروزه در این قبیل مسائل بارزتر می‌سازد دور شدن خانواده‌ها از یکدیگر و فقدان اطلاعاتی مناسب افراد در زمینه مسائلی است که خانواده با آن روبرو می باشد . در چنین جلساتی اغلب اعضاء مشکل‌دار و حتی اعضاء غیر مشکل‌دار شرکت می‌کنند . از جمله این مشکلات عبارتند از اختلافات مربوط به خانواده‌های همسران ، دخالت آنها و یا سایر عوامل و … .

مشکلات روحی اعضاء خانواده

وجود یک عضو که از لحاظ روانی دارای مشکلاتی است ، تأثیرات زیادی روی بافت خانواده دارد . این مشکلات چه خفیف باشند مثل یک افسردگی خفیف و چه عمیق باشند ، مثل وجود یک فرد اسکیزوفرن یا عقب مانده ذهنی در خانواده قابل توجه هستند . با توجه به اینکه این دسته از مشکلات ، اغلب کل اعضاء را می‌تواند به نحوی تحت تاثیر قرار دهد ، مشاوره با کل اعضاء خانواده لازم به نظر می‌رسد . به عنوان مثال آموزش خانواده‌ای که یک عضو معتاد دارد . به عبارتی مشاوره خانواده در این کارکرد ، خود علاوه بر شناسایی و ارجاع مناسب اختلالات روانی مثل انواع افسردگی ، اضطرابها ، اختلالات شخصیت ، اختلالات جنسی ، اختلالات سوء مصرف مواد ، آموزشهای لازم را برای سایر اعضاء سالم خانواده ارائه می‌کند.

نوشته الهام واعظ

ارسال شده در خانواده, مشاوره ازدواج, مشاوره خانواده | برچسب‌شده , , , | پاسخ دهید:

از اینکه بچه طلاق هستم خوشحال نیستم

بیشترین آسیب ناشی از طلاق را بچه ها تجربه می کنند.

فرزندان طلاق

فرزندان طلاق

طلاق، یک پدیده روانی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… است که در کل، بر سلامت خانواده تأثیر بسزایی می گذارد و عوارض بسیار ناگواری را به دنبال دارد. اما بیشترین آسیب ناشی از طلاق را بچه ها تجربه می کنند.

عوامل مؤثر بر طلاق

 عوامل زیستی : شامل عدم تناسب سن، ازدواج در سنین پایین ، عقیم بودن مرد و نازا بودن زن و…

عوامل روانی و اخلاقی : شامل بدبینی، سختگیری و لجاجت زوجین نسبت به یکدیگر و…

عوامل اجتماعی : شامل ناهماهنگی طبقاتی، دخالت های بی مورد دیگران، ازدواج های اجباری و…

اثرات طلاق بر روی فرزندان

بیشتر والدین مطلقه، در مورد واکنش های فرزندشان نسبت به جدایی و طلاق، خیلی نگران هستند. آنان می خواهند بدانند که : آیا فرزند من سالم و شاداب رشد خواهد کرد؟

جامعه شناسان و روانشناسان، اطلاعات قابل قبولی درباره اثرات طلاق بر روی فرزندان در دسترس قرار داده اند. تحقیقات نشان می دهد که اثرات طلاق، بستگی به سن کودک هنگام طلاق دارد.

اما موقعیت بچه ها بعد از طلاق چگونه است و چه شرایطی دارند؟

 سن کودک

درباره اثرات طلاق بر روی کودکان کوچک تر از ۳ سال، اطلاعات بسیار کم است. بچه های خردسال در صورت وقوع طلاق به طور معمول رنج نمی برند. گرچه در صورتی که رابطه یا پیوند نزدیک بین یکی از والدین و کودک آسیب ببیند، ممکن است مشکل به وجود آید.

اثرات طلاق بر نوزادان

نوزادان نمی توانند تعارض را درک کنند. اما ممکن است نسبت به تغییرات خلقی و سطح انرژی والدینشان واکنش نشان دهند. آنان ممکن است اشتهای خود را از دست بدهند یا دچار اضطراب شوند.

اثرات طلاق برکودکان پیش دبستانی

کودکان از ۲ تا ۵ سالگی به این اعتقاد می رسند که موجب طلاق و جدایی والدینشان شده اند. به طور نمونه، ممکن است فکر کنند که اگر شامشان را خورده بودند، پدر از آنان دور نمی شد. کودکان پیش دبستانی، از تنها ماندن یا ترک کامل، هراس دارند. آنان به طور معمول تغییرات را انکار کرده و همکاری نمی کنند و ممکن است افسرده یا خشمگین شوند.

اثرات طلاق برکودکان مدرسه ای

بسیاری از روانشناسان معتقدند سازگاری نسبت به جدایی و طلاق برای کودکان پایه ابتدایی ، از کودکان کودکستانی یا بزرگ تر مشکل تر است. کودکی که به مدرسه می رود ،به اندازه کافی بزرگ است تا درد و رنج ناشی از جدایی والدینش را درک کند و در عین حال برای درک یا کنترل واکنش نسبت به این درد و رنج، خیلی کم سن و سال است. کودکان در این سن، امید دارند که والدینشان نزد یکدیگر بازگردند.

 اثرات طلاق بر نوجوانان

نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ ساله خشم، ترس، تنهایی، افسردگی و گناه را تجربه می کنند و با انرژی پایین و میزان استرس بالا، به طلاق والدین پاسخ می دهند.

تأثیر جنسیت در طلاق

امروزه محققان دریافته اند که پسران و دخترانی که به ترتیب نزد پدر و مادرشان تربیت شده اند، از بچه هایی که به وسیله والد جنس مخالف تربیت یافته اند، بهتر عمل می کنند.

پیامدهای طلاق

طلاق، در هر صورت پیامدهای مخربی از قبیل مسائل و مشکلات روانی، اجتماعی، اقتصادی و… برای زن و مرد ایجاد می کند.

اگر زوجین پیش از ازدواج، شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر پیدا کنند ، با مسائل سوئی همچون طلاق رو به رو نخواهند شد .

نوشته الهام واعظ

ارسال شده در خانواده, طلاق, کودک | پاسخ دهید:

استخدام کارشناس خدمات مشتریان

صدای سلامت – مرکز جامع مشاوره تلفنی سلامت – از فردی با مشخصات زیر به عنوان  کارشناس خدمات مشتریان بطور تمام وقت دعوت به همکاری می نماید:
- علاقه مند به کار در منزل
- مسلط به کامپیوتر و اینترنت مخصوصا مایکروسافت آفیس
- روابط عمومی خوب و تسلط به پاسخگویی تلفنی
- توان یادگیری و کار به طور مستقل و با حداقل نظارت
- حداقل دو سال تجربه کار مرتبط
- ساکن تهران
علاقه مندان می توانند رزومه خود را به آدرس info@moshavercard.com ایمیل نمایند.
ارسال شده در استخدام | پاسخ دهید:

مریخی ها و ونوسی ها در اتاق خواب

مطلب پیش رو خلاصه کوتاهی است از کتاب مریخی ها و ونوسی ها در اتاق خواب که به تلاش خانم غفار از همکاران و متخصصان خوب بهداشت جنسی فراهم امده است.امید است مطالعه این مختصر برای شروع یک زندگی سالم و لذت بخش برایتان مفید باشد. برای مطالعه بر روی لینک زیر کلیک کنید.

men&women

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر میتوانید با خانم غفار کد مشاوره ۳۴۱۰ از طریق شماره های موسسه صدای سلامت تماس بگیرید.

ارسال شده در ازدواج, بهداشت جنسي, جنسي, خوشبختی, زناشویی | یک پاسخ

قیمتهای جدید مشاوره صدای سلامت برای ایرانیان خارج از کشور

iran-world-ss

برای مشاهده قیمتهای جدید و خرید پین کد لطفا اینجا کلیک کنید.

ارسال شده در مشاوره تلفنی | پاسخ دهید:

سنگ صبور

حرفهایی هست که شاید به کسی نتوان گفت. سنگ صبور صدای سلامت جایی است برای گفتن آن حرفها.

بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

سنگ صبور

ارسال شده در سنگ صبور | پاسخ دهید:

نقش ایمان در روان درمانی

آیا ایمان به خدا می تواند تاثیری در پاسخ یک فرد به درمان اختلالات روانی داشته باشد؟ تحقیقات اخیر نشان می دهد که جواب به این سؤال ممکن است مثبت باشد.

محققان بیمارستان مک لین یک برنامه شناخت رفتار درمانی را برای  ۱۵۹ مرد و زن اجرا کردند که شامل ده روز جلسات گروه درمانی، مشاوره فردی و در برخی موارد دارو درمانی بود. حدودا ۶۰ درصد از شرکت کنندگان افسردگی و بقیه اختلالاتی مانند اختلال دوقطبی، اظطراب و غیره داشتند.

از همه شرکت کنندگان این سؤال پرسیده شد که: “چقدر به خدا اعتقاد دارید؟”

ایمان

اگرچه رابطه ای میان میزان اعتقاد و شدت نشانه های اولیه بیماری در نتایج تحقیق وجود نداشت، اما آنهایی که برای اعتقادات روحانی خود اهمیت بیشتری قائل بودند افسرگی کمتری پس از درمان نشان دادند. همچنین احتمال اینکه این گروه به خودشان آسیب برسانند نیز کمتر بود.

“بعضی وقتها دارو اثربخش نیست، و برخی مواقع روان درمانی مشکل را حل نمی کند. ولی اگر کسی به چیزی معنوی اعتقاد داشته باشد، چیزی جاودانه و توانا، آنگاه آن چیز می تواند به منبع مهمی برای آن شخص تبدیل بشود. مخصوصا در شرایط فشار روحی روانی.”

 

 

ارسال شده در افسردگی, بهداشت روانی, نگرانی, نگرش | پاسخ دهید:

۲۵ نشانه یک رابطه مسموم

بسیاری از افراد بدون اینکه خودشان خبر داشته باشند در رابطه ای قرار دارند که سالم نیست. اما وقتی که یک فرد در درون یک رابطه قرار دارد تشخیص این امر که آن رابطه چه تاثیر مخربی بر او و اعتماد به نفسش دارد، غالبا کار دشواری است. دیگران ممکن است به شما بگویند که شریک (همسر یا دوست) شما برای شما مناسب نیست یا اینکه “درک نمی کنند که چرا او را رها نمی کنید.” شریک شما ممکن است بعضی وقتها مهربان و مهرورز باشد ولی زمانهایی هم هست که بدون هیچ دلیل خاصی احساس تنهایی، ترس یا عصبانیت می کنید.

دکتر گلاس نویسنده کتاب آدمهای مسموم (Toxic People) یک شخص مسموم را اینگونه توصیف می کند: “هر کسی که قادر است باعث احساس عصبانیت، حقارت، سر در گمی و خستگی در شما بشود.” پذیرفتن داشتن یک رابطه مسموم برای خیلیها کار سختی است، چراکه اکثر آدمها مخصوصا در جنبه های دیگر زندگی، خودشان را زیرک و دانا تصور می کنند. ولی بسیاری از کسانی که در یک رابطه مسموم قرار دارند احساس می کنند که یک مشکل جدی وجود دارد.

رابطه مسموم

۲۵ نشانه یک رابطه مسموم

۱- شریک شما با حرفهایش شما را در خلوت یا جلوی دیگران ضایع می کند.

۲- شریکتان به شما می گوید که شما را دوست دارد ولی رفتارش خلاف این را نشان می دهد.

۳- شریک شما نمی خواهد که دوستان/خانواده شما را ببیند یا با آنها صحبت کند.

۴- شریک شما نسبت به زمانهایی که با بچه ها می گذرانید حسادت می کند.

۵- شریک شما سرزده در محل کارتان ظاهر می شود یا نامه هایتان را بی اجازه باز می کند.

۶- شریک شما غالبا برای اینکه ببیند چه کار می کنید به شما زنگ می زند.

۷- خیلی وقتها به خاطر رابطه تان گریه می کنید یا احساس افسردگی می کنید.

۸- شریک شما می گوید اگر شما تغییر کنید رابطه ایده آلی خواهید داشت.

۹- شریک شما می خواهد که به او وابسته باشید.

۱۰- شریک شما برای شما کارهایی انجام می دهد و بعدا از آنها برای ایجاد احساس بدهکار بودن در شما استفاده می کند.

۱۱- افکار، نظرات، کارها یا حرفهای شما را بی ارزش جلوه می دهد.

۱۲- دیگر نمی دانید که بدون او چه کسی هستید، یا چگونه به زندگی ادامه خواهید داد.

۱۳- دوستان/خانواده شما شریکتان را دوست ندارند یا معتقدند برای شما مناسب نیست.

۱۴- شما در خود چیزهایی را برخلاف میلتان و برای رضایت شریکتان تغییر داده اید.

۱۵- همیشه به جایی می روید که شریکتان می خواهد. مانند سینما، رستوران و …

۱۶- شریک شما در شما احساس ترس یا ناامنی ایجاد کرده است و شما به خاطر عصبانی شدنش از گفتن حقیقت می ترسید.

۱۷- احساس می کنید که دیگر بر زندگی خود کنترل ندارید.

۱۸- اعتماد به نفس شما نسبت به زمان شروع رابطه با شریکتان کمتر شده است.

۱۹- فکر می کنید که ادامه یافتن رابطه به شخص شما بستگی دارد.

۲۰- درباره رابطه خود چیزهایی را از کسانی که دوستتان دارند مخفی نگه می دارید چون ممکن است درک نکنند.

۲۱- شریک شما باعث ایجاد احساس جذاب نبودن یا حماقت در شما می شود.

۲۲- شریکتان شما را به خیانت متهم می کند و بیش از اندازه حسود است.

۲۳- شریک شما می تواند در یک لحظه نسبت به شما بسیار مهربان و در لحظه بعد بسیار نامهربان باشد.

۲۴- شریکتان وقتی که می بیند دارید رابطه را ترک می کنید یا بعد از بدرفتاری با شما، بسیار مهربان و عاشقانه ظاهر می شود.

۲۵- آخرین باری را که بیشتر از چند روز متوالی احساس خوشبختی کردید به یاد نمی آورید.

 

به یاد داشته باشید که هیچ کس به اندازه خودتان غمخوار شما نیست. در صورت نیاز از یک دوست یا یک مشاور کمک بگیرید.

 

ارسال شده در ازدواج, حسادت, خانواده, رابطه, زناشویی, زندگی, سلامت | ۹ پاسخ

علایم فاز افسردگی در بیماری دوقطبی

در بیماری دوقطبی، قطب افسردگی دقیقاً مخالف قطب مانیا است یعنی روحیه و رفتار و نیز افکار و اندیشه بیمار در این دو مرحله صد و هشتاد درجه با یکدیگر تفاوت دارند. توجه به علایم مراحل مانیا و افسردگی باعث پیشگیری از عود مکرر بیماری شده و فرد قادر خواهد بود به بیماری خود غلبه نماید. به موارد زیر لطفاً توجه کنید؛۱- خلق افسرده: بیمار در فاز افسرده احساس پکری و غمگینی دارد، شاد نمی شود و چیزی او را خوشحال نمی کند. در حالی که بیمار در فاز مانیا بدون دلیل روشن و علت واضحی شاد بوده و روحیه بالایی دارد.

۲- اعتماد به نفس پایین: در فاز افسرده بیمار از این که بتواند دست به کاری و اقدامی بزند هراسان است و به خود اعتماد ندارد. در فاز مانیا بیمار حتی بدون مطالعه و فراهم بودن شرایط لازم، دست به اقدامات بزرگی مانند خرید و فروش خانه، صدور چک، حتی چک های بی محل نموده و ترس از عواقب آن به خود راه نمی دهد.

۳- بی علاقگی و دلمردگی: در فاز افسردگی بیمار علایق خود به کارها و فعالیت های قبلی از دست می دهد، کم کار می شود و تمایل به گوشه گیری پیدا می کند. در حالی که بیمار در فاز مانیا پرکار شده، مرتب در تقلا و تلاش است و در واقع خستگی ناپذیر می گردد.

۴- بی انگیزه شدن: بیمار افسرده کشش و انگیزه لازم برای انجام کارهای حتی جاری خود را ندارد. به کارهای خود بی رغبت شده و آن ها را پشت گوش می اندازد. در فاز مانیا بالعکس تا کاری را به نتیجه نرساند آرام و قرار ندارد، تا حصول نتیجه روز و شب پیگیر کار می شود و برای تحقق آن به افراد مختلف و نهادهای زیربط مرتب سرکشی می کند.

۵- افزایش خواب: در مرحله افسرده خواب بیمار افزایش می یابد و حتی اگر نخوابد تمایل دارد بیشتر وقت خود را در رختخواب بگذراند و بیشتر اوقات خسته و کسل است. همین بیمار در فاز مانیا خستگی بردار نیست، صبح تا شب فعالیت دارد. خوابش به حدود ۲ تا ۳ ساعت در شب کاهش یافته و فردا صبح سرحال و بدون خستگی از خواب بیدار می شود.

۶- فراموشی و جریان فکر کند: بیمار افسرده به سختی فکر خود را متمرکز می سازد و به دشواری می تواند در مورد مطلبی خوب فکر کند و تصمیم بگیرد، فکر خوب کار نمی کند، حواسش پرت است. در حالی که همین فرد در مرحله مانیای بیماری به سرعت فکر کرده و تصمیم می گیرد و گاهی این افزایش سرعت فکر به ناتوانی در تفکر منسجم و هدفمند منجر می گردد. در فاز مانیا افکار در ذهن بیمار به سرعت برق جریان پیدا کرده و باعث می شوند که از یک فکر به فکر دیگر پرش کنند.

نکته قابل ذکر این است که معمولا بیمار در مرحله افسردگی بسیار ناراحت و کلافه است و دوست دارد هر چه سریع تر از دست آن خلاص شود در حالی که علایم فاز مانیا را خوشایند دانسته و از درمان فراری است. از طرف دیگر برخلاف بیمار، اعضاء خانواده اش از فاز مانیا نگران هستند چون بیمار در این مرحله دست به اقداماتی می زند که عوارض بسیاری دارد و خود و خانواده را دچار مشکل می سازد.

برای اطلاعات بیشتر: http://ekhtelale2ghotbi.mihanblog.com/post/category/2

مریم جهانبخش

کارشناس ارشد مشاوره

ارسال شده در افسردگی, بهداشت روانی, خانواده | پاسخ دهید:

افسردگی را مدیریت کن

اگر فرد بی گناهی رو برای مدت طولانی در زندان نگه دارن، ممکنه از نظر روحی خرد بشه. ولی اگر همین فرد یاد بگیره که با شرایط زندان به طریقی کنار بیاد، شاید حتی بعد از ۱۰ یا ۲۰ سال باز هم سالم و سرحال از زندان خارج بشه. نمونه های زیادی در این مورد وجود داره که از آن میان می توان به نلسون ماندلا اشاره کرد. به طریق مشابه، افسردگی نیز هرگز نمی تونه شما رو خرد کنه اگر یاد بگیرید که چطور اونو مدیریت کنید.حمله افسردگی پدیده شایعیه. حتی افراد بسیار شاد و سرحال هم گاهی دچار افسردگی میشن. اصولاً حالت ایستا و بدون تغییر هر چیز، حتی بهترین چیزها نیز زندگی رو ملال آور می کنه. اگر شبی در کار نباشه چطور می تونی از روشنایی روز لذت ببری؟ اگر غمی نباشه چگونه می تونی از شادی ها لذت ببری؟ پس امید و افسردگی هم مثل این چیزها به هم ارتباط دارن. افسردگی هنگامی به عنوان یک مشکل بروز می کنه که دوره آن طولانی شده و به نحوی جسم و روان ما رو دچار آسیب کنه. بر این اساس فراگیری نحوه مدیریت موفقیت آمیز افسردگی اهمیت زیادی داره و من در اینجا می خوام به پنج دستورالعمل ساده برای مدیریت افسردگی اشاره کنم.

۱- فعالیت بدنی شدید

هرگاه احساس افسردگی کردی باید از نظر جسمی خودتو فعال نگه داری تا انرژی های اضافی ذهنت رو مصرف کنی. احساس افسردگی، یک انرژی منفی در ذهن آزاد می کنه که باعث تضعیف اشتیاق و امید نسبت به زندگی و کار میشه. افسردگی با ضعیف کردن سیستم ایمنی بدنت، زمینه ابتلاء تو به بیماری ها رو فراهم می کنه. این انرژی منفی با فعالیت بدنی شدید به بهترین نحو مصرف میشه. بنابراین هر فعالیتی که دوست داری انجام بده فرقی نمی کنه.

۲- گشت زدن بی هدف

یکی دیگه از راه های مصرف انرژی منفی و منحرف کردن ذهن، گشت زدن بی هدف به هر کجاست. سوار مترو یا اتوبوس شو و به یک طرف حرکت کن، در بازارها و مراکز خرید بگرد، در یک رستوران بشین و هر چی دوست داری بخور یا بنوش، تا وقتی کاملاً خسته نشدی به خانه برنگرد.

۳- صحبت با یک دوست نزدیک

سعی کن هرچی تو دلته بیرون بریزی. به اشتراک گذاشتن مشکل با یک دوست نزدیک، از شدت نیروهای منفی کم می کنه. دوستان خوب، خصوصیات شما رو خوب می شناسن و می تونن ایده های خوبی برای مواجهه با افسردگی به روشی سالم در اختیارت قرار بدن.

۴- بنویس حتی چرندیات!

یک تکه کاغذ بردار یا یک فایل روی کامپیوترت ایجاد و شروع به نوشتن احساساتت کن. هر چیزو واقعاً حس می کنی بنویس. زیاد در قید و بند معنی دار بودن نوشته هات نباش. آدم ممکنه حتی با نزدیک ترین دوستانش نتونه بعضی حرف ها رو مطرح کنه ولی با خودش که می تونه. پس هر چی در دل داری روی کاغذ یا توی کامپیوتر بریز و هیچوقت خسته یا عصبانی نشو. وقتی که تونستی احساسات سرکوب شده خودتو بیرون بریزی، به طور قابل ملاحظه ای احساس راحتی خواهی کرد.

۵- شروع یک ایده جدید

هیچگاه تصور نکن که تمام امواج افسردگی، ناراحت کننده هستن. بعضی مواقع امواج افسردگی آغاز یک ایده یا نوآوری بزرگ و جالبه. ذهن تو سرگرم یافتن یا ابداع یک چیز جدیده، وقتی که این دوره طی شد، افسردگی آغاز میشه، در این هنگام ذهن تو دوباره شروع به تولید چیزهای جدیدی می کنه که امید و شوق تازه ای به دنبالشه. بنابراین مطمئن باش که پس از گذشتن موج افسردگی، چیزهای خیلی بهتری در انتظارته.

منبع: http://www.ravanyar.com/depression.asp

(افسردگی ضعف شخصیت نیست فقط مواظب باش تو را ضعیف نکند)

مریم جهانبخش

کارشناس ارشد مشاوره

ارسال شده در افسردگی, انسان های بزرگ | پاسخ دهید: