مشاوره تلفنی از تردید تا حقیقت

⊕ سلام لطفا خودتان را برای خوانندگان صدای سلامت معرفی کنید

سلام روزتون خوش

فاطمه نصیری هستم و چند سالی است به عنوان مشاور بخش روانشناسی در موسسه صدای سلامت همکاری می نمایم.

⊕ چه شد که فعالیت به عنوان مشاور تلفنی را انتخاب کردید؟

مشاوره تلفنی را به دو دلیل اصلی انتخاب نمودم. اول اینکه با توجه به شرایط خاص این نوع مشاوره می توانم از زمان بهترین استفاده را داشته باشم و طبعا بخاطرعدم اتلاف وقتی که  صرف رفت و آمد ها و سایر موانع محیطی می شود می توانم فرصت وانرژی بیشتری را تقدیم مراجعینم نمایم.

دوم از اینکه می توانم رد پای دانسته های خود را بدون محدودیت جغرافیایی و خیلی آسان در زندگی افراد هم زبانم در سراسر کشور و دنیا  بجا بگذارم برایم لذت بخش است.

⊕ بسیار عالی. اینکه نمی توانید چهره مراجعین را ببینید در کار شما تاثیری داشته؟

راستش من آنقدر با صدا و احساساتشان ارتباط برقرار می کنم که ندیدن چهره آنها تاثیر منفی بر روند مشاوره ام و همدلی با آنها نمی گذارد و با تمام وجودم حسشان می کنم.

مشاوره تلفنی

⊕ افراد و یا حتی کارشناسانی که تا کنون مشاوره تلفنی را تجربه نکرده اند اعتقاد دارند در مشاوره تلفنی صرفا می توان نقش سنگ صبور داشت و فراتر از آن نمی توان رفت، نظر شما به عنوان فردی که هم مشاوره حضوری و هم غیر حضوری را تجربه  نموده، چیست؟

من با کلمه صرفا مخالفم چون ما به عنوان یک مشاور و آموزشگر و همچنین سنگ صبورمی توانیم در بخش های مختلف زندگی مراجع تاثیر گذار باشیم و این تنها از طریق برقراری یک رابطه خوب و موثر اتفاق می افتد حال چه مشاوره تلفنی باشد یا حضوری. مهم این است که بتوانیم چراغ قوه ای باشیم در مسیرهای تاریک زندگی مراجع تا به او کمک نماییم راهش را پیدا کند و چیزهای جدیدی ببیند. دیدن یا ندیدن ما مهم نیست. همینکه با روشن شدن مسیر از سردرگمی درآید و نگاه تازه ای پیدا کند کافی است. البته این موضوع برای همه افراد صدق نمی کند چون ممکن است نتوانند بصورت تلفنی ارتباط موثری برقرار نمایند و یا مشکلات خاصی داشته باشند.

⊕ آیا مراجعینتان به همان میزان که در مشاوره حضوری شما را به دوستان توصیه می کنند در تلفنی هم این کار را انجام میدهند؟ یا نسبت آن متفاوت است؟

چون تمرکز خود من هم بیشتر بر مشاوره تلفنی است مراجعینم نیز کد مشاوره تلفنی مرا در اختیار دیگران می گذارند مخصوصا در صورت رضایت٬ آنها خود دلیل عینی برای موثر بودن مشاوره تلفنی میگردند و ما را به دیگران مرتبط می سازند.

⊕ لطفا یک خاطره کاری در مشاوره تلفنی را برای ما بیان کنید.

یک بار یک مراجعی که اعتقادی به مشاوره تلفنی نداشت با من تماس گرفت و در همان ابتدا مطرح کرد که من تجربه مشاوره  حضوری زیادی دارم ولی نتیجه ای نگرفتم و فکر هم نمی کنم که مشاوره تلفنی هم کمکی به من بنماید ولی با وجود همه اینها گفتم تماسی بگیرم و بعد از اتمام جلسه اول از او پرسیدم که می توانم نظرتان را در خصوص این مشاوره بدانم ایشان ضمن اظهار رضایت فراوان عنوان نمودند که — شما خیلی خوب به حرفهای من گوش دادید و کند و کاو دقیقی انجام دادید که مرا وادار کرد خیلی از ناگفته هایم را که تا بحال هیچ کجا مطرح نکرده بودم برایتان بازگو نمایم و این باعث شد که حس آرامش فوق العاده ای را تجربه کنم چون فکر می کنم به اصل مشکلم پی بردم —- و این یکی از رضایت بخش ترین خاطره های من بود.

⊕ و صحبت آخر؟

با توجه به موضوع این مصاحبه از مراجعینی که تعصبات کلیشه ای در خصوص مفید نبودن مشاوره تلفنی دارند می خواهم که حداقل برای یکبار هم که شده و بدون ذهنیت منفی آنرا تجربه نمایند تا خودشان آنرا حس کنند نه اینکه تحت تاثیر شنیده هایشان خود را از مزایای این نوع مشاوره محروم نمایند به هرصورت با یک مشاوره به موقع چه تلفنی و چه حضوری می توانند لذت زندگی بهتر را احساس نمایند و امیدوارم با گسترش فرهنگ استفاده از مشاوره شاهد آرامش و رضایت هر چه بیشتر هم وطنانم باشم.

از شما هم بخاطر فراهم نمودن بستری برای آگاهی مردم  بسیار سپاسگزارم.

⊕ از اینکه صبورانه و صمیمانه پاسخ دادید متشکرم 

تهیه شده توسط مریم غفار
ارسال شده در مشاوره تلفنی, مشاوره خانواده | دیدگاه‌ها برای مشاوره تلفنی از تردید تا حقیقت بسته هستند

سنجش احتمال بارداری رایگان با بات تلگرام

با استفاده از بات تلگرام سنجش احتمال بارداری که توسط تله کلینیک راه اندازی شده است شما می توانید با یک تست ساده بسیاری از نگرانیهای غیر ضروری خود را رفع کنید و در صورت نیاز از روش پیشگیری اورژانسی به درستی استفاده نمایید.

preg-test

برای انجام این آزمون ساده کافی است روی تصویر فوق کلیک کنید و از داخل نرم افزار تلگرام بات سنجش احتمال بارداری را استارت کنید و آن را قدم به قدم اجرا نمایید.

تله کلینیک

خدمات سلامت همراه شما

ارسال شده در احتمال بارداری, استرس, بارداری, رابطه, زناشویی, نگرانی | دیدگاه‌ها برای سنجش احتمال بارداری رایگان با بات تلگرام بسته هستند

حقوقتان از مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

سلام به همراهان صدای سلامت

امروزه با افزایش نرخ طلاق و جدایی، توصیه ای اکید و دو چندان بر مشاوره پیش از ازدواج مي گردد. اما به نظر مي رسد بسیاری از مراجعین گرامی علي الرغم عمل به اين توصيه مهم و ضروري، ذهنیتی که از مشاوره پیش از ازدواج دارند محدود به  يك جلسه مراجعه انفرادی نزد يك مشاور و در نگاهی خردمندانه تر جلسه ای به همراه  کاندید مورد نظرشان مي باشد که در نهايت مشاور مشخص مي كند آیا مراجع يا مراجعين مناسب هم هستند یا خیر؟

اگر به دنبال شنیدن این موضوع باشید  در واقع مشاوره شما با درصد خطای زیادی روبه رو خواهد شد. در مشاوره پیش از ازدواج همانگونه که  سنجیده  مي شود  كه آيا دو نفر آمادگی ازدواج دارند یا خیر؟ مشکل  فکری و جسمی دارند یا خیر؟ از نظر فرهنگ و اعتقادات مذهبی و خانواده و غیره تفاهم دارند یا خیر؟ ، به جهت كاهش خطا و افزايش ميزان صحت بررسي ، حق شماست که به بسياري از مسائل دیگر پرداخته شده و آنها  نیز مورد بررسي قرار گيرند، بعنوان مثال:

مبناي تفاهم يا عدم تفاهم بر اساس تست هاي شخصيتي گذارده نشود

نسبت به مشکلات و بحران هایی كه پس از ازدواج در انتظارتان مي باشد، به شما آگاهي داده شود

راهكارهاي لازم و ضروري جهت كاهش ميزان دخالت خانواده ها و نحوه مديريت دخالت هاي اجتناب ناپذير آنها به شما آموزش داده شود

 • چگونه درعين يكي شدن، خلوت خود را داشته باشيد
 • رابطه جنسی مورد انتظار چه مي تواند باشد
 • مشكلات جنسی چه هستند و چگونه بايد براي رفع آنها اقدام كرد
 • نقش شوخي در زندگي مشترك و تفاوت نگاه زوجين به آن
 • چگونه مي توان از بروز بي وفايي جلوگيري كرد
 • چه زمانی بايد تصمیم به بچه دار شدن گرفت
 • بهترين روش انتقاد و تغيير رفتار همسر چه مي تواند باشد
 • هيجان روزهاي اول تا چه زماني باقي مي ماند و چه ميزان مي توانيم از شريك خود انتظار محبت داشته باشيم
 • چه مشكلات و سختي هايي در زندگی مشترک اجتناب ناپذير مي باشند
 • از همه مهم تر که تمامی موارد بالا را در خود دارد، هنر گفتگو می باشد

البته موارد متعدد و مهم ديگري نیز با توجه به خصوصیات فردی  طرفین  قابل بررسي مي باشند و در اين مطلب  تنها سعی بر آن بود كه جهت آگاهي بيشتر مراجعين، به چندين مورد اصلی و رایج اشاره شود. چرا كه بيان و عنوان مواردي چون انتخاب همسر با نظريه تضاد يا مجاورت و اصولا مطالبی از اين دست در نوشته ای چنين مختصر، مجالي براي مطرح شدن ندارند.

مشاوره پیش از ازدواج

در ضمن هرگز برای گرفتن پاسخ مثبت از مشاور، برخی مسائل را در دل نگه نداشته و مخفي نكنيد، زیرا اول و آخر این شما هستید که تصمیم گیرنده نهايي می باشید و چه مشاور شما را مناسب يكديگر تشخيص دهد، چه ندهد تجربه ثابت کرده اکثر افراد کاری که قصدش را داشته اند انجام میدهند، حداقل اگر واقعیت را هر آنچه که هست بگویید وي می تواند تا حد امکان شما را به ابزاری مجهز کرده تا کمتر با خطر روبه رو شوید.

فراموش نكنيد پندها در مورد ازدواج فراوان می باشند که قطعا اگر از هر کدام شما درباره ی آن بپرسم جملات بسیار حکیمانه و آموزنده ای خواهید گفت اما عزیزان؛ دانستن یک مسئله و به کار بستن آن دو مقوله متفاوت هستند. از شما میخواهم به دانسته های خود جامه عمل پوشانده و تحت تاثیر هیچ فشاری آنها را نادیده نگیرید.

و در انتها به نظر مي رسد ديگر نيازي نباشد تاكيد كنم، كه هرگز با يك جلسه مشاوره، انتظار نداشته باشيد در امري بدين مهمي بتوانيد پاسخ و نتيجه مطلوب خود را دريافت كنيد.

و اكنون تنها مبحث باقي مانده تشكر است. تشكر براي آنكه وقت گذاشتيد و اين مطلب را تا انتها خوانديد، تا با دقت در انتخاب خود، خانواده اي سالم تر و جامعه اي شاداب تر را تشكيل دهيد.

مریم غفار 
مشاور کد 3410 صدای سلامت
ارسال شده در مشاوره ازدواج, مشاوره خانواده | دیدگاه‌ها برای حقوقتان از مشاوره پیش از ازدواج چیست؟ بسته هستند

سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ چیست؟

در سرطان روده بزرگ سلول های طبیعی جدار روده بزرگ یا رکتوم تغییر کرده و به شکل کنترل نشده رشد می کنند. این رشد سلولی می تواند یک پولیپ غیر سرطانی ایجاد کند که به مرور زمان سرطانی شود. اغلب سرطان های روده بزرگ و رکتوم از نوع آدنوکارسینوما هستند. در آمریکا سرطان روده بزرگ از نظر شیوع سومین سرطان شایع در خانم ها و آقایان محسوب می شود.

عملکرد روده بزرگ و رکتوم چیست؟

کولون و رکتوم روی هم، روده بزرگ را تشکیل می دهند که نقش اساسی آن دفع مواد زائد بدن می باشد. روده بزرگ غذای هضم شده توسط معده و روده کوچک را به مواد دفعی یا مدفوع تبدیل می کند که از راه مقعد از بدن خارج می شود.

مرحله یا stage بیماری به چه معناست ؟

مرحله بیماری شیوه ای است که نشان می دهد سرطان در کجا قرار دارد، آیا منتشر شده است؛ به کدام نواحی، و آیا اندام های دیگر بدن را تحت تاثیر قرار داده است. سرطان روده بزرگ دارای 5 درجه است. درجه صفر و درجه های یک تا چهار. توضیحات و تصاویر درجه های این بیماری را می توانید در آدرس www.cancer.net/colorectal  مشاهده کنید.

چگونه سرطان روده بزرگ درمان می شود؟

درمان سرطان روده بزرگ به اندازه و محل تومور، اینکه سرطان انتشار یافته است یا نه و سطح سلامت عمومی فرد بستگی دارد. معمولا، جراحی برای برداشت تومور درمان اولیه است. درمان های اضافی برای پایین آوردن احتمال بازگشت سرطان و یا درمان سرطان پخش شده ممکن است مورد نیاز باشد. این درمان ها شامل شیمی درمانی، رادیوتراپی و درمان هدفمند می باشند. {درمان هدفمند نوعی از درمان است که ژن ها یا پروتئین های خاص سرطان که در رشد آن نقش دارند را مورد هدف قرار می دهد.} جراحی های دیگری نیز ممکن است برای برداشتن سرطان که به سایرنقاط بدن غیر از کولون و رکتوم پخش شده، نیاز باشد. هنگام تصمیم گیری در خصوص درمان، بعضی از افراد ممکن است برای شرکت در برنامه های تحقیقاتی در نظر گرفته شوند لذا با پزشک معالج خود درباره تمام انتخاب های درمانی صحبت کنید. عوارض ناشی از درمان سرطان روده بزرگ در اغلب موارد با کمک اعضای تیم درمانی قابل پیشگیری یا درمان می باشد. این بخش از درمان، درمان های تسکینی، قسمت مهمی از کل برنامه درمانی محسوب می شود.

چگونه می توان با سرطان روده بزرگ سازگاری پیدا کرد؟

پذیرش خبر تشخیص سرطان و تعامل با تیم درمانی قسمت های مهم دوره سازگاری محسوب می شوند. دریافت حمایت، دسته بندی و تنظیم اطلاعات بیماری، اطمینان از یافتن پاسخ تمام سوالات و شرکت در امر تصمیم گیری، مراحل دیگر دوره سازگاری هستند. لطفا با پزشک معالج خود در مورد هر گونه نگرانی صحبت کنید. درک صحیح احساسات خودتان و افراد نزدیک تان می تواند در پیش برد تشخیص، درمان و بهبودی کمک کننده باشد.

سوالاتی که می توانید از پزشک معالج خود بپرسید

ارتباط منظم با پزشک معالج برای تصمیم گیری صحیح بسیار مهم است. سوالات زیر را برای پرسش از پزشک معالج می توانید در نظر بگیرید.

 • سرطان روده بزرگ من از چه نوعی است؟
 • آیا می توانید گزارش پاتولوژی (جواب آزمایش) را برای من توضیح دهید؟
 • درجه سرطان من چقدر است و این درجه چه مفهومی دارد؟
 • لطفا انتخاب های مرا در درمان توضیح دهید.
 • آیا طرح تحقیقاتی در این زمینه وجود دارد؟
 • چه درمانی را شما پیشنهاد می کنید؟
 • هدف از درمان چیست؟ آیا از بین بردن سرطان، کمک های تسکینی برای داشتن حس بهتر و یا هر دو؟
 • چه افرادی در درمان من نقش دارند و هر کدام چه می کنند؟
 • این درمان چگونه زندگی روزمره مرا تحت تاثیر قرار می دهد؟ آیا من قادر به کار کردن، ورزش کردن و انجام کارهای روزمره هستم؟
 • آیا این درمان توانایی مرا در بارداری تحت تاثیر قرار می دهد؟
 • چه عوارضی در طولانی مدت با درمان سرطان من در ارتباط است؟
 • اگر من نگران مدیریت هزینه های مربوط به درمان سرطان هستم، چه کسی می تواند مرا برای این نگرانی یاری دهد؟
 • کجا می توانم حمایت عاطفی برای خود و خانواده ام بیابم؟
 • با چه کسی می توانم تماس برای سوالات و مشکلاتم داشته باشم؟
ارسال شده در سلامت, مشاوره پزشکی | دیدگاه‌ها برای سرطان روده بزرگ بسته هستند

عشق های مجازی

آنکه نگفت دوستش دارد، آنکه گفت دوستش دارد

سکوتی سنگین برزندگی اش سایه انداخته بود، همسرش، همخانه ای بود که می آمد و می رفت ، نه سلامی، نه کلامی. سالها می گذشت و حسرت، تنها احساسی بود که همه وجودش را پرکرده بود، حسرت شنیدن صدایی که با عشق بلرزد، کلامی که محبت را نجوا کند. باور نمی کرد آنچه آن دو را بهم پیوند داده بود به پایان رسیده باشد. برای رفع تنهایی همیشگی اش به گروهی پیوست که همه چیز درآن مجازی بود و مجاز.

کسی برایش می نوشت، کسی برایش ازعشق، تنهایی، همدرد بودن می نوشت. کسی را یافته بود که تنهایی اش را با او قسمت کند. درهر فرصتی با شوقی بی نظیر به سراغش می رفت و می نوشت و می خواند. متوجه گذشت زمان نبود. حسی تازه وجودش را گرم می کرد. یک روزچیزی را خواند که مدتها آرزوی شنیدنش را داشت ” دوستت دارم”. او سالها منتظر شنیدن این کلام جادویی بود و اکنون از کسی که نمی داند کیست و کجاست، شنید و از شادی گریست. از آنروز زندگی اش رویایی و شیرین شد دیگر اهمیت نداشت همخانه اش را ببیند یا نبیند و هر لحظه وجودش برای دیدار محبوب مجازی به هر جایی پر می کشید.عشق مجازی

بالاخره روز موعود رسید، قراری برای دیدار او. بسیار هیجان زده بود شور و شوق نوجوانی به سراغش آمده بود بدنبال آراسته ترین لباس می گشت. وقتی به سراغ کمدش رفت تا زیباترین زیور خود را بیابد قاب عکسی پیدا کرد، عکس یادگاری از روز ازدواجش. یادش نمی آمد چند وقت پیش آنرا از دید خود پنهان کرده بود. در آن عکس نزدیکترین افراد زندگی اش به شادمانی می خندیدند و همدیگر را درآغوش گرفته بودند؛ خودش، همسرش، پدر و مادرش. چشمان مادرش از شادی برق می زد، لبخندی عمیق و نگاهی پراز امید تمام صورت پدرش را پوشانده بود. به تصویر خود نگاه کرد هرچه بود عشق، امید و درخشندگی آرزوهای زیبا بود. این او بود؟ چنان محکم دستان همسرش را گرفته بود که گرمای آن را هنوز احساس می کرد. پاهایش سست شد صورتش از اشک تر شد به آرامی نشست و با دستان لرزانش عکس را به سینه اش فشرد.

غروب شده بود و او همانطور مبهوت، خاطرات گذشته را مرور می کرد؛  لحظه آشنایی، قرارها و دیدارها، اشکها ولبخندها، آرزوها و اشتیاق ها، قهرها و آشتی ها و…

در یک لحظه گویی ته مانده قدرتش را جمع کرده باشد، ایستاد. به آرامی قدم برداشت به صفحه تلگرام نگاه کرد چند پیام از سوی اوی مجازی رسیده بود لحظاتی به آنها نگاه کرد صفحه را بست مقابل مانیتورنشست و صفحاتی را باز و بسته کرد، او این بار در جستجوی کمک بود و بالاخره یافت!

 • صدای سلامت بفرمایین.

– سلام، من داشتم کسی روکه بهش متعهد هستم رها می کردم و به سوی کسی می رفتم که تعهدی بهش ندارم. نمی دونم از کجا شروع کنم؟

– اما تصمیم گرفتی با ما باشی. داستان زندگیت رو بگو از روزی که با همسرت آشنا شدی تا به امروز. این بهترین شروعه. موافقی؟

صدایش می لرزید، گاه بغض می کرد، گاه می گریست اما بی وقفه می گفت. او گمان می کرد اولین کسی است که به لبه  پرتگاه رسیده و تنها کسی است که این همه تنهایی را تحمل می کند حال آنکه برای مشاوری که گوش می داد این ماجرا یکی از هزاران داستان تکراری است که فقط گوینده آن متفاوت است. هیچ زن و مردی به قصد جدایی و یا بی وفایی با هم پیمان نمی بندند. آنچه آنها را در این مسیر قرار می دهد ورود مکرر به کوچه ای بن بست است که تصور می کنند روزی انتهای آن به جایی باز خواهد شد. در حالیکه تنها راه نجات، گذشتن از سرهمان کوچه بن بست و حرکت به سوی مسیری است که انتهای آن به هزاران راه رفته و نرفته ختم می شود که قطعا یکی از آنها می تواند راه خوشبختی آنها باشد.

 ما اینجا هستیم تا با کمک خود شما یکی از آن راهها را بیابیم. شما باشید، ما هم همیشه در کنار شما هستیم.

معصومه دانه کار مشاور کد 3560 صدای سلامت
ارسال شده در خانواده, خوشبختی, رابطه, زندگی, مشاوره خانواده | دیدگاه‌ها برای عشق های مجازی بسته هستند

از دخالت های خانواده همسرم خسته شدم

بحث دخالت های خانواده همسر را می توان در دو دسته تقسیم بندی نمود:

دخالتی در کار نیست فقط یک برداشت ذهنی منفی است

یکی از طرفین به دلایل متعدد از جمله سابقه ذهنی منفی نسبت به خانواده همسر، هرگونه رفتار و گفتار عادی و روزمره را به عنوان دخالت تلقی می نماید به عنوان مثال

 • مادرشوهرخطاب به عروس: فکر نمی کنی که لباس بچه کمه و سردش می شه ؟

واکنش عروس: اخم کردن ،حرص خوردن و عصبانی شدن بخاطر خودگویی های ذهنی منفی. من مادرش هستم خودم می دونم که بچم باید چی بپوشه ، انگار اون دلش بیشتر برای بچه من می سوزه ، انگار من خودم نمی فهمم باید چیکار کنم  و در نهایت اینکه پیش خودش فکر می کنه که اصلا اون چرا باید دخالت کنه

 • مادرخطاب به دختر: فکر نمی کنی که لباس بچه کمه و سردش می شه ؟

واکنش دختر: لبخند، بیان مستقیم نظر خود: نه مادرجان نگران نباش من می دونم که سردش نمی شه- مادربزرگی دیگه ، کاریت نمیشه کرد و در نهایت اینکه پیش خودش فکر می کنه که مادربزرگه و دلش می سوزه

راهکار: کمی بیشتربه این به اصطلاح دخالت ها دقت کنید که اگر جزء این دسته قرار می گیرند بهتر است با جایگزینی افکار و خودگویی های ذهنی مثبت و مقایسه آن با وضعیت های مشابه از طرف خانواده خود و مرور نوع واکنش های شما در مقابل این وضعیت از حساسیت ها کمتر کنید و آرامش بیشتری را تجربه نمایید.

دخالت خانواده همسر بصورت واقعی وجود دارد

برای این مورد هم دو حالت در نظر می گیریم :

الف- دخالت خانواده همسر وجود دارد ولی همسر بهایی به این دخالت ها نمی دهد و مستقل عمل می نماید.

با توجه به دخالت های مکرر خانواده همسر، علیرغم اینکه همسر توجهی نمی کند ولی حساسیتها برای طرف دیگر وجود دارد و بحث و تنش ایجاد می کند.

راهکارها :

همسری که خانواده اش دخالت می نمایند با احترام و خیلی دوستانه به خانواده اش یاد آور شود که ما می دانیم که شما خیر و صلاحمان را می خواهید ولی اگر اجازه بدهید ما خودمان در این مورد تصمیم می گیریم.

این همسر شنونده خوبی برای صحبتهای خانواده اش نباشد تا دخالت کردنهای آنها را کمرنگ تر نماید.

مسائل زندگی مشترک خود را خیلی جزیی به آنها بازگو نکنید تا سوژه های دخالتشان را کمتر نمایید.

همسری که خانواده اش دخالت می نمایند برای اینکه احساس بهتری به همسرش منتقل نماید و از حساسیت های او کم نماید به هیچ عنوان در مقام دفاع و توجیه خانواده اش نباشد و اگر شکایتی شنید دوستانه و صمیمانه به همسرش بگوید که آنها اینگونه اند و ما که نمی توانیم تغییرشان دهیم مهم این است که خودمان تصمیم می گیریم . بهتر است بحث آنها را بین خودمان تکرار نکنیم .

ب- دخالت خانواده همسر وجود دارد و همسر نیز کاملا تحت تاثیر آنهاست.

تغییر این وضعیت کمی سخت است و نیاز به تلاش و زمان بیشتری دارد. یکی از موضوعات مهمی که در مشاوره های قبل از ازدواج بررسی می گردد این است که آیا فرد به بلوغ عاطفی و فکری کامل رسیده یا نه . چرا که در غیر این صورت ازدواج او می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد که همین وابستگی افراطی و جدا نشدن کامل برای پذیرش استقلال در زندگی مشترک یکی از آنهاست.

راهکارها :

آرامش خود را حفظ کنید چون عصبانیت به هیچ وجه مشکل را برطرف نمی نماید.

همسر خود را توجیه نمایید که با شروع زندگی مشترک، اولویت اول برطرف کردن نیازهای زوجین در زندگی است.

یکی از مهم ترین روزنه های نفوذ خانواده ها وابستگی مالی زوجین به آنهاست پس شرایط استقلال مالی خود را فراهم کنید.

شرایط را به نحوی فراهم نمایید که همسرتان بتواند بطور مستقل و جدا از خانواده خود تصمیم گیری نماید و در اینگونه موارد تشویقش کنید.

با ملایمت و احترام کامل عواقب دخالت های خانواده را با همسرتان مرور کنید و به او بگویید که هدفتان انتقاد از آنها نیست بلکه برقراری آرامش بیشتر در زندگی است.

این دخالت ها را پتکی نسازید که در هر زمانی بر سر همسر خود بکوبید و او را سرزنش کنید.

از یک مشاور کمک بگیرید تا او ضرورت داشتن استقلال در زندگی مشترک را به همسرتان یاد آور شده و در این خصوص کمکش نماید . چون بخاطر تکرار بعضی از صحبتها همسرتان نسبت به پذیرش حرفهای شما مقاومت می نماید.

فاطمه نصیری مشاور کد 2880 صدای سلامت
ارسال شده در خانواده, زندگی, مشاوره خانواده | دیدگاه‌ها برای از دخالت های خانواده همسرم خسته شدم بسته هستند

والدین یک نوجوان

من در چشمان تو هستم، اینقدر نزدیک!

چند روز پیش درخواستی دیدم با این مضمون:” استخدام روانشناس جهت اصلاح رفتار یک نوجوان در منزل “.

نمیدانم آیا این درخواست از سوی والدین این نوجوان بود یا از سوی مراقبان او. جدا از ابرازهمدلی با والدینی که با فرزندانشان مشکلات جدی دارند به گونه ای که دیگر امیدی به اصلاح ندارند و جدا از مشکلات مربوط به بیماری خاص که ممکن است این نوجوان را درگیرکرده و نیاز به کمک تخصصی داشته باشد، این پیام ، تفکر بعضی از والدین را یادآوری می کند : به ما (والدین ) کاری نداشته باشید فقط رفتار نوجوان ما را اصلاح کنید و یا ما به تکلیف خود عمل کرده ایم ، فرزندمان ناخلف است شما او را اصلاح کنید. لازم نیست روانشناس باشیم تا بدانیم حتی صحبت کردن مادر با جنینش تا چه حد بر رشد شخصیت و یادگیری او تاثیر دارد چه رسد به تاثیر همین ارتباطات در کودک و نوجوان. سالها پیش در کشور فرانسه تحقیق جالبی بر روی یک زوج فرانسوی انجام گرفت. این تحقیق از تشکیل لقاح تا چهارده سالگی یک دختر را در برمی گرفت. در تمام این سالها متخصصین در کنار والدین بودند، روانشناسان به آنها آموزش می دادند چگونه با هم ارتباط عاطفی داشته باشند، چگونه در مورد نگرانیها و مسائلشان با هم  صحبت کنند چگونه با جنین صحبت کنند چه داستانهایی برایش بخوانند و چه موسیقی برایش پخش کنند و هزاران نکته دیگر و این ماجرا تا 14 سالگی دخترادامه داشت. تمام این سختیها و تلاشها یکی از هزاران موارد تحقیق تجربی است که ثابت می کند نمی توان کودک و نوجوان را جدا از بافت خانواده و روابط حاکم بر آن مورد مطالعه قرار داد و نمی توان علت رفتارها و باورهای غیر منطقی فرزندان را در خارج از خانه جستجو کرد. بسیاری از والدین هزینه های گزافی متحمل می شوند تا فرزندانشان در تمامی ساعات بیداری در کلاسهای مختلف حضور داشته باشند، از قبل از 6 سالگی زبان دوم را آغاز کرده باشند و در کلاسهای تراز اول آمادگی کنکور شرکت کنند اما وقتی از آنان سوال می کنیم : چند دقیقه در طول بیداری و خواب فرزندانتان را در آغوش می کشید؟ پاسخ می دهند: ” آنها دوست ندارن، از ما فرار می کنن، اینکارا اونارو لوس می کنه پدر و مادر ما اینکارارو نکردن اما ما خوبیم و مشکلی نداریم.”

اما جواب منصفانه و صادقانه این است: ” ظرفیت ما برای دوست داشتن فرزندانمان و توانایی ما در ابراز کردن محبت به آنان کافی نیست، ما این مهارتها را نداریم و چون وحشت می کنیم روزی دستمان رو شود در پشت انواع مشغولیاتی که برای آنان فراهم می کنیم، در پشت چکهایی که برایشان صادر می کنیم و درپشت درب اتاقهایشان پنهان می شویم. ما به چشمان آنها مستقیم نگاه نمی کنیم، با آنها شوخی نمی کنیم، شعر نمی خوانیم، قدم نمی زنیم، درد دل نمی کنیم با آنها در زیر یک سقف بیگانه ایم. ما وحشت داریم که آنها یک لحظه از دنیای مادی که برایشان ساختیم فارغ شوند و از ما سوال کنند: پدر ، مادر شما کجای زندگی من هستید؟ چگونه هستید که من همیشه تنها هستم؟ لطفا مرا پیدا کنید من در نزدیکی شما در دنیایی که برایم نا آشنا و سرد است گم شده ام، مرا به دست بیگانه ها نسپارید تا به گونه ای دیگر شکل دهند او از من نیست من می خواهم با مادرم بگریم می خواهم به شانه های پدرم تکیه کنم، من خودم را می خواهم آن خودی که درچشمان شما می بینم آن خودی که درنفسهای گرم و معطر شما جان می گیرد “.

و ما هم آرزو می کنیم از امروز پیامهایی از پدرها و مادرها دریافت کنیم با این مضمون: ” به روانشناسی نیازمندیم که به ما بیاموزد چگونه به فرزندانمان مهر بورزیم، درکنار آنها باشیم در آغوششان بگیریم بیاموزیم همواره درمسیر نگاهشان باشیم و عطر لبخندشان را حس کنیم، رنگ اندوهشان را بشناسیم، دستان کوچکشان را از امروز در دستانمان بگیریم تا روزی دستان پر مهرشان را بر شانه هایمان  بگذارند.”

و ما هم می گوییم: هرگز تصور نکنید تنها هستید هرلحظه اراده کنید ما درکنار شما هستیم.

معصومه دانه کار
مشاور کد 3560 صدای سلامت
ارسال شده در تربيت فرزند, کودک, نوجوان | دیدگاه‌ها برای والدین یک نوجوان بسته هستند

همسر آینده ام را کجا قرار است ببینم؟

علاقه دارید همسر آینده خودتان را اولین بار کجا بیابید؟ دانشگاه  و محیط های آموزشی؟ فضای هنری؟ انجمن های خیریه ؟ محل کار ؟ خیابان؟…..

چقدر برایتان از اهمیت برخوردار است؟

مسئله ای که در مراجعین مشاهده نموده ام ، این است  که درصد بالایی فضاهای علمی و آموزشگاهی برایشان ایده ال بوده است و فضاهایی مثل خیابان و محیط های مجازی ====> پوچ (اسمش را هم نبرید!)

مگر آن شخصی که در کلاس درس ملاقات می نمایید در خیابان تردد ندارد ؟!

شاید بعضی از افراد بگویند  یک انسان متشخص درخیابان به دنبال شریک زندگی و همسر خود نمی گردد و خواستگاری نمی کند.

سوال : آیا انسان های  قابل اعتماد در خیابان  به روبه رو می نگرند و از شخصی خوششان نمی آید ولی در کلاس درس به طرفین می نگرند و از کسی خوششان می آید؟؟

بعضی دیگر هستند که می گویند در محیط های دیگر فرصت داریم شخص را بیشتر بشناسیم .در جواب باید گفت لطفا قدم به قدم . فعلا در مرحله انتخاب اولیه و خوشمان آمدن هستیم  نه شناخت.

هرچقدر هم که قبول این موضوع سخت باشد  اما محل آشنایی در انتخاب همسر تاثیر چندانی ندارد. ( یادتان باشد محل ملاقات  نه شرایط فرد)

همسر

مهم مهارت شما در ارتباط ، دانش شما از تفاوت های زن و مرد ، خواسته ها و اولویت هایتان و دلایلتان و البته مشاوره ازدواج برای شناخت خوب از گزینه ازدواجتان می باشد.

شناختی که با زیر نظر گرفتن فرد در کلاس درس باشد لزوما شناخت نیست. عادت کردن تدریجی و به دام افتادن است ! زیرا شما هنوز نمی دانید آن فردی که زیر نظر گرفته اید اصلا قصد ازدواج دارد یا نه ؟ و اگر نداشته باشد کم کم به خاطر عادت ، به دوستی راضی می شوید.

در مطالب بعدی به موضوعات مرتبط خواهم پرداخت و عنوان مطلب بعدی شاید توسط خود شما بزرگواران انتخاب شود لطفا اگر پیشنهادی دارید آن را بنویسید.

خرم و خشنود باشید

مریم غفار مشاور کد 3410 صدای سلامت
ارسال شده در ازدواج, خانواده, مشاوره ازدواج | دیدگاه‌ها برای همسر آینده ام را کجا قرار است ببینم؟ بسته هستند

سرطان و علائمی که زنان باید جدی بگیرند

سرطان و علایم هشدار دهنده ان

به استناد تحقیقات و نظر متخصصان ، زنان بیشتر از مردان برای انجام چکاپ های توصیه شده برای سلامتی و غربالگری های سرطان ، جدی و حساس هستند.

زنان باید بتوانند بین نگرانی بیش از حد و بی مورد در خصوص وجود سرطان در خود و بی خیال شدن در خصوص علائم هشدار دهنده تعادل برقرار کنند و در صورت مواجهه با هر یک از 15 علامت ذیل با پزشک یا مشاور پزشکی خود تماس بگیرند.

کاهش وزن بدون علت

بسیاری از زنان از کاهش وزن بدون اینکه تلاشی کرده باشند خوشحال خواهند شد. اما کاهش وزن بدون علت یعنی بیشتر از 4.5 کیلو در یک ماه بدون افزایش در فعالیت فیزیکی یا کاهش در میزان تغذیه باید بررسی شود. در پزشکی می گویند کاهش وزن بدون علت ، مساوی سرطان است مگر خلافش ثابت شود. این علامت می تواند ناشی از شرایط دیگری مثل پرکاری تیروئید نیز باشد. پس با مشاهده این علامت خوشحال نشوید و با پزشک تماس بگیرید.

کاهش وزن در سرطان

بزرگ شدن شکم

این علامت آنقدر شایع است که بسیاری از زنان مدام با آن زندگی می کنند. اما ورم شکم می تواند نشانه سرطان تخمدان باشد. سایر علائم سرطان تخمدان شامل درد شکم یا درد لگن ، احساس پری زودرس معده حتی وقتی غذای زیادی نخورده باشید و علائم ادراری مثل تعجیل در ادرار کردن ، می باشد. وقتی ورم شکم هر روز ایجاد می شود و برای هفته ها طول می کشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات پستان

اکثر زنان حتی اگر خودارزیابی پستان را بطور منظم انجام ندهند می توانند بفهمند که پستان هایشان طبیعی هستند و نیز می دانند که باید مراقب آنها باشند. اما وجود توده تنها علامت نشانه دهنده سرطان سینه نیست. قرمزی و ضخیم شدن پوست پستان که می تواند نشانه یک نوع نادر ولی پیشرونده سرطان پستان (سرطان پستان التهابی) باشد، باید مورد توجه قرار گیرد.

جوش هایی که به مدت چند هفته پابرجا می مانند باید بررسی شوند. اگر متوجه تغییری در نوک پستان خود شدید یا متوجه خروج ترشحات گشتید باید با پزشک تماس بگیرید.

لکه بینی و سایر خونریزی های غیر معمول رحمی

دکتر ساسلو می گوید فکر کنید که چه چیز برای شما طبیعی است! اگر خانمی هرگز لکه بینی نداشته و حالا لکه می بیند این غیر طبیعی است ولی اینحالت برای بعضی غیر عادی نیست. زنان در دوره پیش از یائسگی تمایل دارند خونریزی های بین دو قاعدگی را نادیده بگیرند. این افراد همچنین خونریزی های دستگاه گوارش را نادیده می گیرند و اشتباها انرا به پریود نسبت می دهند در حالیکه، لکه بینی وقتی شما پریود منظم دارید نیاز به بررسی دارد.

تغییرات پوست

اکثر افراد می دانند که باید مراقب هر نوع تغییری در خال ها (یک علامت شناخته شده سرطان پوست) باشند. اما باید مراقب تغییرات در رنگ پوست خود نیز باشند (کمرنگ یا پررنگ شدن). اگر بطور ناگهانی خونریزی در پوست یا پوسته ریزی شدید اتفاق افتاد باید به پزشک مراجعه کنید.

مشکل در بلع

وقتی بلعیدن یا همان قورت دادن دچار سختی می شود شما ممکن است رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از غذاهایی که کمتر نیاز به جویدن دارند مثل سوپ یا مایعات استفاده کنید اما این علامت می تواند نشانه سرطان های دستگاه گوارش مثل مری باشد و نباید انرا نادیده بگیرید.

وجود خون در مکان نامناسب

اگر متوجه خون در ادرار یا مدفوع خود شدید فکر نکنید که حتما ناشی از بواسیر است چون ممکن است ناشی از سرطان روده بزرگ باشد. دیدن خون در سنگ توالت وقتی که در دوران قاعدگی هستید تکلیفش مشخص است اما اگر در این دوران نیستید می تواند ناشی از سرطان مثانه یا کلیه باشد و باید بررسی شود. همچنین بالا اوردن خون بدنبال سرفه حتما باید بررسی شود. البته بررسی این علائم زمانی ضروری و مهم است که بیش از یک بار اتفاق افتد.

درد شکم مزمن و افسردگی

هر خانمی که درد شکم دارد و همزمان احساس افسردگی نیز می کند باید بررسی شود. برخی از محققین رابطه ای میان افسردگی و سرطان لوزالمعده (پانکراس) یافته اند ، هر چند این رابطه خیلی ضعیف درک شده است.

درد و سوزش معده

زنانی که حامله بوده اند بخاطر می آورند که چطور علامت درد و سوزش معده با افزایش وزن آنها بروز می کرد اما در صورت نبود علت بارز ، این علامت یک هشدار می باشد و ممکن است نشانه زودرسی از سرطان گلو ، مری یا معده باشد.

تغییرات دهان

همه سیگاری ها باید مراقب پلاک های سفید داخل دهان و یا نقاط سفید روی زبان خود باشند چراکه این نشانه ها که لوکوپلاکی نامیده می شوند ممکن است تغییرات پیش سرطانی باشند و منجر به سرطان دهان شوند.

 درد

انسان بتدریج که پیر می شود از ناراحتی و دردهای متنوع تری رنج می برد اما درد ممکن است منشا مشخصی نداشته باشد و احتمال دارد علامت اولیه برخی سرطان ها باشد. گرچه اکثر دردها ناشی از سرطان نیستند. دردی که مزمن می شود و منشا ان مشخص نیست باید توسط پزشک بررسی شود.

تغییرات در غدد لنفاوی

اگر متوجه برآمدگی یا تورم در غدد لنفاوی زیر بغل یا گردن یا هر جای دیگر بدنتان شدید این می تواند یک نشانه خطر باشد.

تب

اگر دارای تبی هستید که به آنفلوانزا و سایر عفونت ها مرتبط نیست ، می تواند نشانه ای از سرطان باشد. تب اغلب موارد بعد از انتشار سرطان از محل اولیه ان دیده می شود اما همچنین می تواند نشانه ای از سرطان خون (لوسمی یا لنفوم) در مراحل ابتدایی آن باشد.

خستگی

خستگی یکی دیگر از علائم مبهمی است که می تواند به تنهایی یا بهمراه سایر علائم نشانگر سرطان باشد. این نشانه می تواند بعد از رشد سرطان ایجاد شود و یا در ابتدای رشد سرطان هایی مثل لوسمی و برخی انواع سرطان معده یا روده بزرگدیده شود.

سرفه مداوم

سرفه معمولا بعنوان علامت سرماخوردگی ، حساسیت و آنفلوانزا در نظر گرفته می شود و گاهی هم نشانه عوارض دارویی است اما سرفه طولانی یعنی وقتی بیشتر از 3 یا 4 هفته طول می کشد نباید نادیده گرفته شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

دکتر امیر سخاوتی
مشاور سلامت صدای سلامت
ارسال شده در بهداشت زنان, بیماریها, زنان, سلامت | دیدگاه‌ها برای سرطان و علائمی که زنان باید جدی بگیرند بسته هستند

بهداشت دهان و دندان در خانه 2

در قسمت قبلی روش های ویژه بهداشت دهان و دندان در خانه را برای کودکان، از بدو تولد تا یکسالگی و از یک تا سه سالگی به شما عزیزان معرفی کردم در ادامه، قصد دارم شما را با روش های مناسب برای کودکان پیش دبستانی( دوره سه تا شش سالگی ) و کودکان دبستانی (دوره شش تا دوازده سالگی) آشنا کنم.

سه تا شش سالگی

اگرچه کودکان در این گروه سنی پیشرفت های چشمگیری را در توانایی مسواک زدن از خود نشان میدهند و اغلب والدین گمان میکنند کودکشان به اندازه کافی مهارت های لازم برای تمیز کردن دندانهایش را کسب کرده است؛ اما هنوز هم مسئولیت اصلی انجام مراقبت های بهداشت دهان و دندان با پدر و مادر است و ضروریست که والدین به مسواک زدن دندانهای کودک خود ادامه دهند.

در این مقطع سنی بیشتر کودکان مهارت های کافی را برای بیرون ریختن کامل خمیردندان از دهان به دست می آورند، اما تا کسب کامل این مهارت مهم است که والدین خمیردندان را فقط به اندازه یک عدس بر روی مسواکِ کودک بگذارند.

کاربرد نخ دندان در این دوره شروع میشود. در میان دندانهای شیری، ناحیه ی دندانهای عقبی (آسیا) تنها جایی است که به علت برقراری تماس بین دندانی به نخ کشیدن نیاز دارد و فضای باز بین دندانهای شیری جلویی امکان تمیز شدن آن را تنها با مسواک فراهم میکند.

موقعیت درست کودک در این گروه سنی این است که پدر یا مادر پشت سر فرزند خود بایستد در حالیکه صورت کودک و پدر یا مادر در یک جهت باشد. کودک سر خود را به عقب بر روی بازوی چپ پدر یا مادر (برای افراد راست دست) تکیه میدهد. با دستِ این بازو (چپ) گونه های کودک را میتوان عقب کشید و با دست دیگر دندانها را مسواک زد.

این روش برای نخ کشیدن نیز مناسب است. بسیاری از پدر و مادرها به شیوه غلطی مسواک زدن دندان های کودک خود را از روبرو انجام میدهند که مناسب نبوده و حمایت کمی برای سر کودک فراهم میکند.

شش تا دوازده سالگی

مرحله شش تا دوازده سالگی با پذیرش مسئولیت های فزاینده توسط کودکان همراه است. نیاز به پذیرش مسئولیت برای کارهای خانه و تکالیف مدرسه در این مرحله از زندگی آغاز میشود. کودک میتواند برای رعایت بهداشت دهان و دندان خود، شروع به پذیرش مسئولیت بیشتری کند. در این مرحله نیز دخالت پدر و مادر لازم است اما به جای انجام بهداشت دهان و دندان، آنها می بایست نظارت فعالانه داشته باشند. در نیمه دوم این مرحله (از 9 سالگی) بیشتر کودکان میتوانند اعمال اصلی بهداشت دهان و دندان خود را انجام دهند. پدر و مادر در این مرحله ممکن است دریابند که فقط در برخی نواحی که دسترسی به آن سخت است یا مشکلِ همکاری وجود دارد نیاز است تا آنها دندان های کودکشان را مسواک زده یا نخ بکشند.

با توجه به اینکه درمان های ارتودنسی امروزه در سنین پایین تر انجام میشوند کودکانی که تحت چنین درمانهایی به صورت ثابت یا متحرک قرار دارند بیشتر در معرض پوسیدگی های دندانی قرار دارند و نیاز به رعایت بهداشت دهان و دندان در این کودکان مضاعف است و بعضا روش های اضافی کنترل پلاک مانند مسواک های بین دندانی در این گونه درمانها ضرورت می یابد.

فاطمه نیاقیها
دانشجوی دندان پزشکی
ارسال شده در بهداشت دهان و دندان | دیدگاه‌ها برای بهداشت دهان و دندان در خانه 2 بسته هستند