اهميت تشخيص بيماري هاي همراه در درمان اعتياد

ارسال شده در ۱۵ تیر ۸۹ توسط : admin
صفر دیدگاه

سؤال: خانمي هستم ۳۷ ساله و صاحب دو فرزند پسر ۳ و ۱۲ ساله. مسأله ي من، اعتياد همسرم است. تا به حال ايشان چندين بار جهت ترك اعتیاد اقدام كرده اند ولي به چند روز نكشيده، باز مصرف مواد را شروع كرده اند. البته مسأله، فقط اعتياد ايشان نيست. ايشان تعادل رواني نيز ندارد. من در اوايل ازدواج به اين قضيه مشكوك شدم و حتي تصميم به جدايي از ايشان را نيز داشتم ولي با اصرار خانواده و توجيه ايشان مبني بر اينكه، در اوايل ازدواج اين مسايل به علت عدم شناخت يكديگر طبيعي است و هم چنين اين توجيه كه با تولد فرزند، رفتار شوهرت تغيير مي كند، مرا از اين تصميم منصرف كردند. حالا نيز زمان طولاني گذشته و من نيز به خاطر فرزندانم مجبور به زندگي با وي هستم. سؤال من اين است كه چه راهي براي حل مشكل همسرم پيشنهاد مي كنيد؟

تقسیم بندی اعتیاد

از آنجايي كه همسرتان به احتمال زياد علاوه بر بيماري اعتياد، بيماري همراه نيز دارد، لذا بايد ابتدا اين مسأله روشن گردد كه بيماري اعتياد وي، اوليه است يا ثانويه. توضيح اينكه، گاه ممكن است فرد معتاد قبل از اعتياد، دچار بيماري هاي رواني و يا شخصيتي باشد و همين مسأله باعث گرايش وي به سمت اعتياد شود (ثانويه) و يا ممكن است فرد معتاد بعد از اعتياد، دچار بيماري هاي رواني و يا شخصيتي شده باشد (اعتیاد اوليه).
تشخيص اين مسأله مخصوصا در زمينه درمان اعتياد بسيار مهم است. درمانگر اعتياد، ابتدا بايد اولويت بيماري را تشخيص دهد و بر اساس آن درمان را شروع كند. به اين صورت كه اگر بيماري اعتياد، ثانويه است و همچنين بيماري رواني يا شخصيتي همراه با آن، به صورت مزمن و شديد در آمده است، لذا ابتدا بايد فرد معتاد به متخصصين ديگر از جمله روان پزشك يا روان شناس ارجاع داده شود و بعد از بهبودي، در زمينه ي درمان بيماري اعتيادش اقدام گردد.
ولي در صورتي كه بيماري همراه با اعتياد، خفيف است، بهتر است به درمان اعتياد پرداخته شود. اما در صورتي كه بيماري اعتياد، اوليه است، و بيماري همراه، ثانويه است، ابتدا بايد بيماري اعتياد وي درمان گردد. برای تشخيص بيماري هاي همراه، مي توان با مشاهده فرد معتاد، مصاحبه با خانواده وي، گرفتن شرح حال و همچنين از طريق انجام آزمون هاي مختلف اقدام نمود.
نكته ديگر اينكه يكي از مهمترين دلايل عود بيماري اعتياد، عدم تشخيص به موقع بيماري هاي همراه در فرد معتاد و عدم توجه به اولويت در درمان است.
نام مشاور: رضا احمدي
كد مشاور: ۳۰۱۰
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت