صفر دیدگاه

>

با سلام و خسته نباشيد خدمت شما، من امسال بايد انتخاب رشته انجام بدهم. لطفا مرا راهنمايي كنيد كه چگونه و بر چه اساسي رشته‌ام را انتخاب كنم
امروزه انتخاب رشته به دلیل به وجود آمدن مشاغل جدید از قبل سخت تر هم شده است. اصولا هر چه تعداد انتخابها بیشتر باشد ، تصمیم گیری هم سخت تر خواهد بود. هر کسی بخصوص در موقعیت شما تصوری ذهنی از رشته های مختلف دارد که لزوما منطبق بر واقعیت  نیست. پیشنهادی که به تو می کنم این است که به جای رشته ای که می خواهی در آن تحصیل کنی به شغلی که می خواهی در آینده داشته باشی فکر کن.همان سؤال معروف که از بچه ها می پرسند! وقتی بزرگ شدی می خواهی چه کاره بشوی؟ ولی حالا که بزرگ شده ای ازت می پرسند در چه رشته ای می خواهی تحصیل کنی؟ این دو تا لزوما یکی نیستند؟ خیلی از مشاغل خوب حتی نیاز به تحصیلات دانشگاهی نیز  ندارند و برعکس تحصیل در یک رشته دانشگاهی ممکن است منجر به یافتن شغل ایده الت نشود.   چند نفر را می شناسی که شغلشان به رشته تحصیلیشان کوچکترین ارتباطی ندارد؟ هیچ وقت به دلیل آن فکر کرده ای؟

آیا تا به حال مدیتیشن کرده ای؟ در جای آرامی با خود چند ساعتی خلوت کن ، چند دقیقه ای سعی کن همه افکار مثبت و منفی را از ذهن خود دور کنی. سپس به این فکر کن که پنج سال دیگر خودت را می خواهی در چه شغلی ببینی؟ سعی کن با خودت روراست باشی و نظرات اطرافیان و ارزشهای اجتماعی را دخیل نکنی. سعی کن یک روز کامل خودت را در آن شغل تصور کنی از اول وقت تا پایان ساعت کاری؟ ایا واقعا از انجام این کار لذت خواهی برد؟  آیا می خواهی سی سال از زندگیت را به انجام آن کار بگذرانی؟ آیا می دانی آدمها بهترین ساعات عمرشان را  سر کارشان سپری می کنند؟ ایا می دانی لذت بردن از کار یکی از مهمترین عوامل در خوشبختی انسانهاست؟  (شاید لازم باشد این کار را بیشتر از یک روز انجام دهی)
تا اینجا احتمالا بیشتر از یک شغل را کاندید کرده ای. سعی کن یکی دو نفر را که آن شغل را دارند پیدا کنی و با آنها درباره شغلشان و خوبیها و بدیهای آن صحبت کنی. احتمالا آنها بهترین کسانی هستند که می توانند در مورد رشته تحصیلی ای که می تواند در موفق شدن در آن شغل خاص تاثیر داشته باشد نظر بدهند.
تحصیلات دانشگاهی زمان و انرژی زیادی از بهترین سالهای عمر تو را به خود اختصاص خواهد داد پس بهتر است امروز کمی بیشتر به علایقت و اینکه می خواهی با زندگیت چکار کنی فکر کنی. خلاصه اینکه سعی کن به رتبه کنکور که تنها یک عدد است اجازه ندهی سرنوشت تو را برایت انتخاب کند.
اولین قدم برای رسیدن به آنچه می خواهی اینست که بدانی چه می خواهی. 
در ضمن یک مربی زندگی (Life Coach) می تواند به  تو درهدف گذاری بهتر و انتخاب مسیری که با ارزشها و علایق زندگیت همسو باشد کمک کند. برای اشنایی بیشتر با این خدمات می توانی به وب سایت خدمات مربی گری زندگی سیبه مراجعه کنی

مشاور روانشناسي: مريم ناهيدي
كد مشاور: ۲۵۲۰
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت