>پرسش و پاسخ افراد دیابتی در ماه رمضان

ارسال شده در ۰۵ شهریور ۸۹ توسط : admin
صفر دیدگاه

>

۱- با سلام ، من بیماری قند دارم و در حال حاضر برای پایین آوردن قند خونم از قرص قند استفاده می کنم ، آیا می توانم روزه بگیرم؟
سلام خدمت شما دوست عزیز ، در صورتی که شما به بیماری مزمن دیگری مبتلا نیستید و در حال حاضر قند خونتان در حد قابل قبولی ( در حالت ناشتا زیر ۱۶۰ ) است و اخیرا دچار افت قند خون نشده اید ، می توانید روزه بگیرید .

۲- آیا دخترم که دیابتی است و انسولین تزریق می کند هم می تواند روزه بگیرد ؟
بعید به نظر می رسد که ایشان بتوانند روزه داری را تحمل کنند . البته اگر اصرار بر روزه داشتن دارد ، در صورتی که انسولین زیادی مصرف نمی کند و طی روز دچار افت قند خون نمی شود با احتیاط کامل ممکن است بتواند دورۀ روزه داری را بدون خطر پشت سر بگذارد .

۳- آیا اگر من روزه بگیرم ممکن است دچار عوارض بشوم ؟
خطرناک ترین عارضۀ روزه داری ، کاهش بیش از حد قند خون است . شما طی روزه داری بیش از هر چیز باید مراقب باشید که قند خونتان زیاد افت نکند .

۴- چگونه می توانم بفهمم که قند خونم پایین آمده است ؟
افت قند خون با علائمی مانند : ضعف و بی حالی شدید ، عرق فراوان سرد ، تپش قلب ، سرگیجه و تاری دید ، گرسنگی شدید و لرزش بدن و در نهایت بیهوش شدن مشخص می گردد .

۵- اگر وسط روز دچار چنین مشکلی شدم چه کار کنم ؟
در صورتی که شما گلوکومتر ( دستگاه اندازه گیری کنندۀ قند خون ) در اختیار دارید فورا قند خونتان را اندازه بگیرید ، در صورتیکه قند خونتان کمتر از ۵۰ باشد حتما باید روزۀ خود را افطار کنید . اما اگر گلوکومتر ندارید با بروز چنین علائمی ، سریعا روزۀ خود را
افطار نموده و با مصرف شربت یا شیرینی مختصر از عوارض بعدی پیشگیری کنید .

۶- آیا روزه گرفتن رژیم محسوب می شود یا اینکه طی ماه رمضان هم باید رژیم خاصی را رعایت کنم ؟
رعایت رژیم دیابتی برای شما الزامی است . شما طی ماه رمضان بین افطار تا اذان صبح مواد غذایی مصرف می کنید لذا باید نکاتی را رعایت نمایید که قند خون شما در این فاصله بیش از حد بالا نرود .

۷- آیا میزان کل مواد غذایی مصرفی در ماه رمضان باید مانند رژیم قبلی ام باشد ؟
بله ، شما نباید کالری در یافتی خود را در ماه رمضان نسبت به قبل افزایش دهید ، خصوصا مصرف مواد قندی و شیرین از جمله زولبیا و بامیه را حتما محدود کنید . در صورت تمایل شدید به مواد شیرین هنگام افطار دو عدد خرما همراه با نوشیدنی مانند چای مصرف کنید .

۸- وعده های غذایی ام باید به چه صورت باشد ؟
بهتر این است که با یک افطار ساده ( مثلا مشابه صبحانه ) آغاز کنید و شام را با فاصلۀ ۱ تا ۲ ساعت بعد میل نمایید . قبل از خوابیدن هم می توانید غذای مختصری ( مشابه عصرانه ) بخورید . سحری را هم حتما میل کنید .

۹- اگر برای خوردن سحری نتوانستم بیدار شوم چه کار کنم ؟
بهتر است از روزه گرفتن در آن روز منصرف شوید ، چرا که احتمال پایین افتادن قند خونتان و عوارض دیگر زیاد است .

۱۰- نوشیدن آب و مایعات غیر قندی تا چه اندازه مجاز است ؟
بهتر این است که آب کافی بنوشید تا طی روز دچار کمبود آب نشوید ، توصیه می کنم بعد از خوردن سحری قبل از شروع روزه ، حداقل ۱ تا ۲ لیوان آب بنوشید .

۱۱- آیا رفتن مرا به مهمانی های افطار صلاح می دانید ؟
مسلما شرکت در جمع خانواده و دوستان از نظر روحی بسیار برایتان مناسب است اما چه در ماه رمضان و چه غیر آن هیچ گاه در مهمانی ها فراموش نکنید که دیابتی هستید و باید نکات لازم را رعایت کنید ، تا سال ها با سلامت کامل به زندگی ادامه دهید .

۱۲- اگر بعد از افطار احساس کردم قند خونم بالاست چه کار کنم ؟
در صورت امکان قند خونتان را اندازه گیری کنید ، اگر بالای ۲۵۰ بود باید شب بعد ۲۰ درصد از کالری دریافتی خود را کم کنید تا دچار مشکل نشوید . به هر حال متوجه باشید اگر قند خونتان هنگام شب بالا باشد ، نتایج مثبت روزه داری عاید شما نخواهد شد .

۱۳- اگر هنگام سحر احساس کردم قند خونم بالاست چه کار کنم ؟
در این صورت هم اگر قند خونتان بالای ۲۰۰ باشد باید از مواد غذایی سحری خود ۲۰ در صد کم کنید ، اما اگر قند خونتان بالای ۳۵۰ بود توصیه می کنم اصلا روزه نگیرید .

۱۴- اگر طی روز استراحت کنم بهتر است یا می توانم فعالیت داشته باشم ؟
فعالیت فیزیکی شما باید در حد معمول بوده و استراحت زیاد ، به نفع شما نیست . اموری که نیاز به فعالیت جسمانی شدید دارد را بهتر است بعد از ظهرها انجام ندهید تا از افت شدید قند خون پیشگیری شود .

۱۵- ورزش چطور ؟
ورزش سبک ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای هنگام صبح احتمالا برایتان مناسب است اما ورزش هنگام بعد از ظهر قبل از افطار می تواند مشکل ساز باشد ، باید در صورت امکان طی شب ها زمانی را به ورزش اختصاص دهید .

۱۶- در ماه رمضان قرص هایم را در چه زمانی مصرف کنم ؟
به طور کلی قرص های مصرفی صبح و ظهر را همزمان هنگام افطار و قرص مصرفی شبانه را قبل از سحری مصرف نمایید . البته اگر قند خونتان تحت کنترل است ممکن است تحت نظارت پزشک ، بتوانید تعداد قرص هایتان را کاهش دهید .

۱۷- اگر فراموش کردم قرصم را مصرف کنم باید چه کار کنم ؟
از آنجا که عدم مصرف مایعات طی روز می تواند منجر به غلیظ شدن خون و بالا رفتن قند خون و عوارض دیگر شود لذا توصیه می کنم حتما قرص خود را به موقع مصرف کنید و اگر فراموش کردید خصوصا در صورتی که معمولا قند خونتان بالاست بهتر است آن روز را روزه نگیرید .

۱۸- بهترین زمان برای آزمایش قند خون در ماه رمضان چه زمانی است ؟
مسلما ایده آل این است که هر بیمار دیابتی که روزه می گیرد گلوکومتر در اختیار داشته باشد و قبل از افطار ، دو ساعت بعد از افطار و قبل از سحری ، قند خون خود را اندازه گیری نماید . اما در صورتی که گلوکومتر در دسترس ندارید بهتر است آزمایش های خود را تحت نظارت پزشک و در زمان تعیین شده انجام دهید .
در ماه رمضان بررسی قند خون ناشتا باید قبل از افطار صورت گیرد که بسیار کمک کننده می باشد .

۱۹- آیا اگر روزه بگیرم چربی خونم هم پایین خواهد آمد ؟
در صورتی که رژیم خود را رعایت کرده باشید می توانید منتظر کاهش کلسترول و تری گلیسرید خونتان باشید . این مساله در پیشگیری از بیماری های عروقی قلب و فشار خون هم به شما کمک می کند . طی ماه رمضان رژیم غذایی در بسیاری از خانواده ها حاوی مواد قندی و نشاسته ای فراوان می باشد که ضمن اثر نا مطلوب بر قند خون ، تری گلیسرید خون را هم بالا می برد .

۲۰- آیا بیماران دیابتی که به نحوی دچار عوارض مزمن دیابت بر کلیه ها ، چشم ، قلب و … شده اند می توانند روزه بگیرند ؟
هرچند ممکن است برخی از این افراد با روزه گرفتن دچار مشکل حادی نشوند ولی برای پیشگیری از پیشرفت عوارض مزمن بهتر است روزه نگیرند و یا با متخصص مربوطه مشورت کنید .

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان

فرناز زرساز مشاور تغذیه و رژیم درمانی
تماس : ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹ کد مشاوره : ۲۲۷۰صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت