>نوازش، نعمتی گم شده

ارسال شده در ۰۸ دی ۸۹ توسط : admin
صفر دیدگاه

>

“رود کولین، یکی از شاعرین بزرگ می گوید: زمانیکه دچار جنون و دیوانگی میشوید احتیاج به نوازش کسی دارید.”
نوازش بسیار با ارزش و مهم است. با وجود این ما هنوز از این حس غافل هستیم. ما میتوانیم بدون حواس دیگر مانند بینایی، شنوایی، بویایی زندگی کنیم همانطور که نابینایان و ناشنوایان زندگی میکنند ولی بدون آرامش و سلامت روحی حاصل از نوازش قادر به زندگی نیستیم و بدون حس لامسه نمی توانیم به حیات ادامه دهیم. در واقع یک آسیب کامل به حس لامسه میتواند ما را به سوی مبتلا شدن به یک بیماری روانی سوق دهد.
همه ما با یک عطش شدید پوستی متولد می شویم. در هنگام تولد همه اطلاعات و احساسات ما از طریق بزرگترین عضو بدنمان، یعنی پوست دریافت میشود. هنگامیکه خود را در آغوش گرمی می یابیم یا آهنگ موزون و ضربان قلب کسی را که از سینه اش شیر می نوشیم یا کسی را که با بطری به ما شیر می دهد می شنویم، از طریق حس لامسه احساس رضایت می کنیم. در چنین مواردی از طریق سیستم عصبی، یک جریان الکتریکی باعث ایجاد واکنشی شیمیایی میشود که مغز ما را به فعالیت و رشد وا میدارد. اما وقتی توانستیم روی پایمان بایستیم، نوازشها کم میشوند و یا اغلب به پایان میرسند. بسیاری از ما در طول زندگی دچار کمبود می شویم. از سوء تغذیه نوازش رنج می بریم و حقیقتاً دوست داریم که این احساس عظیم که در ما ارضاء نشده است، سیراب و در ما احساس رضایت ایجاد بشود.
در بدن ما بیش از ۱۰۶ عنصر شیمیایی وجود دارند که تا به حال توسط دانشمندان کشف شده اند. تحریکات حاصل از نوازش باعث تولید این مواد شیمیایی در مغز میشوند و این مواد خون، ماهیچه، بافت، سلولهای عصبی، غدد، هورمونها و اندامها را تغذیه میکنند. محرومیت از نوازش مانع این مواد شیمیایی میشود. مانند نیروی محرومیت از غذا، احساس گرسنگی و کمبود می نمائیم.
همچنین نوازش را میتوان یکی از پایه های اصلی رابطه زوجین برشمرد. در واقع موثرترین اندامهای ما در رابطه جنسی، اندامهای جنسی نیستند، بلکه حس لامسه و قدرت انگشتهای ماست. …..

زندگی فقط نفس کشیدن نیست، بلکه به کار گرفتن اندامها، حسها و استعدادهاست تا از طریق آنها بتوانیم زنده بودن و زندگی کردن را تجربه کنیم.

الهام واعظ کارشناس ارشد روانشناسی

کد :۲۲۱۰

Publish Post
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت