اختلال هویت جنسی Transsexualism

ارسال شده در ۱۷ اردیبهشت ۹۰ توسط : admin
صفر دیدگاه

قبل از اینکه بخواهم در مورد این اختلال توضیح دهم لازم میدونم برای درک بهتر این اختلال و اجتناب از سردرگمی تفاوت هویت جنسی و جنسیت را توضیح دهم.

هویت جنسی یا نقش جنسی ، یک حالت روانشناختی است که بازتابی از احساس مرد بودن یا زن بودن فرد است. هویت جنسی مبتنی بر مجموعه ای از نگرشها، الگوهای رفتاری و سایر عواملی است که معمولاً با مردانگی و زنانگی در ارتباط است و فرهنگ در آن نقش تعیین کننده ای دارد. شخصی که هویت جنسی سالم دارد میتواند با قطعیت بگوید مرد است یا زن.
جنسیت، کاملاً محدود به خصوصیات تشریحی و فیزیولوژیکی است. و نشان میدهد فرد مرد است یا زن . مثل وجود آلت جنسی مردانه یا واژن.
بد نیست که بدانیم همه این اصطلاحات با گرایش جنسی تفاوت دارد. گرایش جنسی به معنی تمایل و واکنش شهوانی فرد می باشد ( همجنس گرا یا غیر همجنس گرا).

با توجه به توضیحات بالا اختلال هویت جنسی یکی از انواع اختلالات هویت تلقی می‌شود که افراد مبتلا به آن دچار ابهام و سردرگمی نسبت به ایفای نقش جنسی خود در جامعه هستند. یعنی این افراد از نظر ژنتیک، بیولوژیک و آناتومیک دارای جنسیت مرد یا زن هستند. ولی از نظر ذهنی، روانی ، احساسی و گرایشی ، هویت جنسی مخالف خود را دارند. به تعبیر خودشان می‌گویند ما مرد یا زنی هستیم که در قالب جنس مخالف خود گیر افتاده و زندانی شده‌ایم.

خیلی اوقات، مردم این بیماری را با همجنس‌گرایی اشتباه می‌گیرند. در حالی که این دو مسأله کاملاً با هم فرق دارند. همجنس گراها دارای اختلال جنسی هستند که برای رفع نیاز جنسی خود به اشخاص همجنس‌ خود گرایش پیدا می‌کنند در حالی که مبتلایان به اختلال هویت جنسی در ایفای نقش اجتماعی خود سردرگم هستند.

ادامه دارد…

 

الهام واعظ کد : ۲۲۱۰
مشاور بهداشت جنسی
صدای سلامت مرکز جامع مشاوره تلفنی سلامت
تماس : ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت