ازدواج و لزوم در نظرگرفتن خانواده

ارسال شده در ۲۷ مهر ۹۰ توسط : فاطمه نصیری
صفر دیدگاه

 

این سوالی است که خیلی از جوانان قبل از ازدواج می پرسند . اینکه آیا برای ازدواج باید خانواده را نیز در نظر بگیریم ؟

با عنایت به اینکه خانواده در شکل گیری شخصیت هر فرد نقش بسزایی دارد .قبل از ازدواج باید به این مسئله توجه نمود که  بستر فرهنگی و شیوه های تربیتی هر خانواده که منحصر به فرد می باشد، چگونه بوده و آیا دو خانواده در این زمینه باهم سازگاری و تناسب دارند یا نه ؟

جوانان هر کدام بعنوان یک بسته شکل گرفته توسط خانواده خود وارد زندگی مشترک می شوند و چنانچه قبل از ازدواج به نحوه شکل گیری آنها توجهی نشود ، تنش هایی را در زندگی زناشویی باید تحمل نمایند .

بعضی ها عنوان می کنند که ما قرار است با خود فرد زندگی کنیم نه با خانواده او و در واقع نقشی که خانواده می تواند ایفا نماید را نادیده می گیرند و در آینده دچار مشکلات می شوند .

بعنوان مثال علی را در نظر بگیرید که در خانواده ای بزرگ شده که نقش مادر و زن در خانواده کمرنگ بوده و ارزشی برای ایفای وظایف او قائل نبودند ، او با نگین آشنا می شود که نقطه مقابل آنها بوده و برای جایگاه زن احترام قائلند ،انتظار نگین از علی این است که در زندگی مشترک خود ،علی از نگین بابت کارهای مختلفی که انجام می دهد ،قدردانی نماید ولی علی به دلیل تربیت خانوادگی اش و شکل گیری شخصیتش بر این اساس ، مسئولیتهایی که نگین بر عهده دارد ،جزء وظایف او می داند و اهمیتی برایشان قائل نیست .در نتیجه دلخوری ها و تنشها و جرو بحث ها از همین نقطه آغاز می گردد .

اگر بخواهیم جداگانه هر کدام از دو طرف را ارزیابی کنیم ، می بینیم که هیچ کدام مقصر نیستند . در صورتیکه قبل از ازدواج ،وقتی به علی تفاوتهای دو خانواده گوشزد می شد ،او می گفت :مگر من می خواهم با خانواده نگین ازدواج کنم ؟

فاطمه نصیری

مشاور و روانشناس صدای سلامت – شماره تماس ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹ کد ۲۸۸۰

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت