احساس تنهایی

ارسال شده در ۰۸ آذر ۹۰ توسط : niusha shahravan
۱ دیدگاه

همه ي ما انسان ها در زمان هاي گوناگوني از زندگيمان دچار احساس تنهايي شده ايم.در تمام طول عمر خود چه در کودک  چه در نوجواني و جواني و چه حتي در بزرگسالي و ميانسالي بار ها و بارها اين احساس را تجربه کرده ايم ولي در هر بار تجربه ي اين احساس دچار ياس و غمگيني مي شويم و اين حال روي تمام ابعاد زندگيمان تاثير مي گزارد. از هر چيز کوچکي ناراحت مي شويم و مدام در لاک شخصي خود بيشتر فرو مي رويم و همين سرآغاز بسياري از مشکلات روحيه ما در آينده مي شود.

اما احساس تنهايي چيست؟

احساس ناخوشايند انزوا يا جدا بودن از ديگران زماني که روابط شخصي ما بسيار کم يا بسيار ناخوشنود کننده  مي شود را احساس تنهايي مي گويند.
چند لحظه صبر کنيد و خاطرات شخصيتان را بياد آوريد… چند بار دچار احساس تنهايي شده ايد؟در چه دوره اي از زندگي تان بوده؟… آيا علت هر کدام
از اين احساس تنهايي ها را  مي دانيد؟

علل احساس تنهايی

بگذاريد با هم شرح مختصري از احساس تنهايی را در صحبتهاي فردي که اين احساس را دارد بررسي کنيم:

معمولا” دوست دارم تنها باشم.احساس مي کنم حتي زماني که در جمع دوستانه اي هستم يا در مهمانيه پر شوري به سر مي برم خيلي تنها هستم ,حرف مشترکي با ديگران ندارم و بيشتر از دو جمله مکالماتم با ديگران ادامه پيدا نمي کنه.انگار در دنياي متفاوتي از ديگران زندگي مي کنم ,دنيايي که فقط خودم اون رو درک مي کنم.اين احساس ها معمولا” در اکثر مواردي که دچار احساس تنهايي مي شويم برايمان رخ مي دهد.اما هر کدام از ما انسان ها به دلايل گوناگوني دچاراين احساس مي شويم.

گاهي دچار احساس تنهايي گذرا مي شويم که به صورت تجربه ي اين احساس به صورت مختصر و کوتاه مدت است و در اين حالت عموما” ما زندگي شخصي و اجتماعي رضايت بخشي را تجربه مي کنيم.که به اين حالت ” تنهايي رشدي ” نيز گفته مي شود که فرد در شبکه ي اجتماعي خود نياز به تنهايي دارد تا بتواند به رشد و استقلال برسد که اين نوع از تنهايي بسيار هم سازنده است.

گاهي دچار تجربه ي احساس تنهايي انتقالي مي شويم,  در اين حالت  تا پيش از اين ما روابط اجتماعي خوبي با ديگران داشتيم ولي حال به علت رخداد
رويداد خاصي مثل: مرگ عزيزانمان , طلاق ,مهاجرت و… دچار اين احساس شده ايم و همه ي ما بارها اين حس را درک کرده ايم و مي دانيم از دست دادن
چيزهايي که برايمان دوست داشتني بوده اند هميشه همراه با حس هاي عميق ناراحتي و تنهايي اند.

حالت ديگر احساس تنهايي که احساس تنهايي مزمن ناميده مي شود شامل يک دوره ي چند ساله ي احساس تنهايي بدون هيچ گونه روابط اجتماعي خوشنودکننده است که به آن ” تنهايي دروني ” نيز گفته مي شود که در اين حالت فرد بعضي مهارت هاي رفتاري مناسب را ياد نگرفته يا دچار کاهش اعتماد به نفس است.

امروزه تحقيقات نشان داده است که يکي از عواملي که باعث بروز بيماري هاي متفاوت ميشود همين احساس تنهايي است , در واقع زماني که فرد از حمايت اجتماعي مناسبي برخوردار نباشد دچار احساس تنهايي مزمن مي شود و بيشتر در خطرابتلا به بيماري هايي نظير سرطان و بيماري هاي قلبي و عروقي قرار دارد و حتي در معرض ابتلا به افسردگي , اضطراب و روي آوردن به اعتياد نيز قرار مي گيرد.

 منابع:

توصیه های برای مقابله با تنهایی، دکتر جلیل فتح آبادی

احساس تنهایی، وب سایت رشد شبکه ملی مدارس

نيوشا شهروان  کد :۳۰۶۰
مشاور و درمانگر فردی و جنسی و اعتیاد
صداي سلامت مرکز جامع مشاوره تلفني سلامت
تلفن مشاور:۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹

۱نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
  1. Hooram :
    ۲۵ مهر ۹۵

    سلام
    من چهار ماهه عقد کردم
    هفته دوم بعد از عقد شوهرم از کار دست کشید بخاطر فوت برادرش. من خیلی دلسرد و ناراحتم . همیشه با وعده های سر خرمن منو امیدوار میکنه اما هیچ اتفاق تازه ای تو زندگیم رخ نداده. احساس میکنم ازدواجم غلط بوده. خیلی پشیمونم. و خیلی احساس تنهایی میکنم. پدر ندارم و مادرم پیر و مریضه. اگه نارضایتی منو ببینه غصه میخوره. البته تا الان دیگه خودش متوجه شده . ولی چیزی به روی خودش نمیاره.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت