کودک و نوجوان مبتلا به افسردگی

ارسال شده در ۰۱ آذر ۹۰ توسط : فاطمه نصیری
صفر دیدگاه

همه ما در مقابل مشکلات شناخته شده ای؛ مانند استرس های شغلی، اختلافات خانوادگی، فشارهای مالی و نومیدی های شخصی، به مدت کوتاهی، افسرده می شویم و گمان می کنیم که افسردگی این است و مسئله مهمی نیست و خود به خود بر طرف می شود، ولی هیچ کدام از این حالت های زود گذر، افسردگی نیست.

افسردگی چیست؟

افسردگی، نوعی اختلال خلق یا اختلال عاطفی در افراد است که به کمک مجموعه علایمی که در رفتارهای کلامی و غیرکلامی انسان، براساس شرایط محیطی و یا برخی تغییرات فیزیولوژیک منعکس می گردد، شناخته می شود.

نا آگاهی فردی و اجتماعی از بیماری افسردگی، سبب شده است که افراد زیادی بی دلیل از این بیماری زجر بکشند و حتی عده ای بر اثر آن اقدام به خودکشی کنند.
با توجه به این که بیشتر مردم درک صحیحی از بیماری افسردگی ندارند، باید بگوییم که تعداد بیشتری از مردم هم، وجود این بیماری را در کودکان باور ندارند. اغلب والدین و مربیان وقتی که خبر افسردگی کودک یا نوجوانی را می شنوند، اظهار ناباوری می کنند و این سن را برای افسردگی زود می دانند.

افسردگی کودکان را باور کنید

علت انکار وجود افسردگی در کودکان از سوی بالغین، یکی اعتقاد به بی گناهی کودکان و دیگر قبول این اصل است که افسردگی ،واکنش به فشارهای روحی است که فقط در زندگی افراد بالغ وجود دارد.

در صورتی که کودکان نیز ممکن است به شدت زیر فشار روحی قرار گیرند که شایع ترین دلیل آن، مرگ یکی از اطرافیان، به خصوص والدین است. خوشبختانه در جامعۀ ما اکثر کودکان با محبت، پشتیبانی و همفکری، فوت عزیزان خود را تحمل می کنند و آن را پشت سر می گذارند، ولی عده زیادی نیز دچار افسردگی عمیق می شوند و به کمک متخصص نیاز پیدا می کنند.
استرس های دیگری که ممکن است برای کودکان پیش آید و موجب افسردگی در کودک و نوجوان شود، رفتار عجیب و غیر طبیعی خانواده، خشونت، ناامنی و عدم ثبات خانواده به علت اعتیاد پدر یا مادر، و یا به علت اختلافات خانوادگی می باشد. همچنین وجود امراض مزمن و ناتوان کننده در کودک یک استرس مهم و مزمن می باشد.

باید دانست که انکار افسردگی در کودکان و نوجوانان، فقط خود فریبی و نادیده گرفتن حقیقت است. کودک و نوجوان افسرده ،احتیاج به کمک و همدردی دارد هر چند همدردی به تنهایی کافی نیست.
افسردگی در کودکی و دوران بلوغ، حقیقت غمناک مسلمی است و شایع ترین و جدی ترین مسئله در بین دانش آموزان است که خوشبختانه راه های درمان زیادی هم دارد. اما اگر بیماران مبتلا به افسردگی، مورد توجه و پشتیبانی قرار نگیرند و درمان لازم را دریافت نکنند، ممکن است در بزرگی افرادی سرخورده و تیره روز شوند.

 علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان را می توانید در روزهای اینده بخوانید

فاطمه نصیری کد ۲۸۸۰
مشاور خانواده و زوج درمانگر
صدای سلامت مرکز جامع مشاوره تلفنی سلامت
تلفن تماس : ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹
 
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت