راههاي غلبه بر نگراني

ارسال شده در ۱۱ آبان ۹۰ توسط : n.abdi
۱ دیدگاه

راههای زیادی برای غلبه برنگراني وجود دارد.اما شما باید راهکار مناسبی را که با شخصیت شما متناسب است، بیابید و بکار ببرید. بخاطر داشته باشید بعضی از این مهارت‌ها نیاز به تمرین مستمر دارند تا ثمر بخش شوند. درست مثل دوچرخه سواری و یا شنا که نیاز به تمرین مداوم دارند، این مهارت نیز با تمرین مداوم، پرورش می‌‌یابد و به زودی شما می‌‌توانید احساس نگرانی خود را به راحتی کنترل کنید.
۱-در هنگام نگراني نفس عمیق بکشید.
وقتی نگران هستید، نمی توانید به راحتی نفس بکشید و این مسأله به خودی خود تولید نگراني می‌‌کند. ممکن است حتی بدون آنکه متوجه باشید نفس خود را در سینه حبس کنید. میزان اکسیژن در خون کاهش می‌‌یابد و عضلات شما منقبض می‌‌شوند. ممکن است احساس سردرد کنید و یا نگرانی شما افزایش یابد. بعد از این هرگاه احساس نگرانی کردید، نفس عمیق بکشید و چند ثانیه هوا را در ریه های خود نگه دارید. سپس به آرامی تا ۱۰ بشمارید و هوا را آزاد کنید.
۲- برای انجام کارهای خود برنامه ریزی کنید.
یکی از عواملي كه باعث نگراني مي شود، استفاده نادرست از زمان و نداشتن برنامه ریزی مناسب می‌‌باشد. لیستی از وظایف روزانه خود تهیه کنید و بر اساس درجه اهمیت، آنها را تنظیم کنید.صبح كه از خواب بيدار مي شويد، سعی کنید کارهايي را انجام دهيد كه به آن علاقه چنداني نداريد و در عين حال مجبور به انجام آن هستيد. به این ترتیب، بقیه روز احساس نگرانی کمتری خواهید کرد .
۳- با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنید.
هرگاه احساس تنهایی و یا نگرانی کردید، به دیدار یکی از دوستان خود بروید و با او صحبت کنید.
۴- به ذهن خود استراحت بدهید.
تجسم یک منظره زیبا می‌‌تواند ذهن شما را از یک موقعیت استرس زا دور کند. هر گاه فرصت کردید، چشم های خود را ببندید و مکانی آرام و زیبا را در ذهن خود مجسم کنید. همچنین می‌‌توانید با خواندن یک کتاب و یا گوش کردن به یک موسیقی آرام و دلنشین،نگراني را از خود برانید.
۵- فعال باشید.
فعالیت های بدنی نقش مهمی در کاهش نگراني دارد. شما با ورزش کردن و سایر فعالیت های بدنی می‌‌توانید فشارهای روانی ناشی از نگراني را کاهش دهید. سرگرمی مورد علاقه خود را پیدا کنید و بطور منظم به انجام آن بپردازید. ورزش، کارهای هنری، رسیدگی به گل‌ها و باغچه و … در زمانیکه نگران هستید، می‌‌تواند شما را آرام کند و انرژی بیشتری به شما بدهد. بخاطر داشته باشید که جسم و روح ،جدایی ناپذیرند.
۶- مراقب سلامتی خود باشید.
شرط داشتن جسم و روحی سالم، تغذیه مناسب و استراحت کافی می‌‌باشد. بدن سالم و قوی برای غلبه بر نگراني، آمادگی بیشتری دارد. درست مثل یک ماشین که بدون بنزین از حرکت می‌‌ایستد، بدن شما نیز بدون تغذیه مناسب و خواب کافی قدرت خود را از دست داده و به راحتی تسلیم موقعیت های استرس زا می‌‌شود. پس مراقب خواب و خوراک خود باشید.
۷- خندیدن را فراموش نکنید.
خنده بهترین راه برای غلبه برنگراني می‌‌باشد. گاه گاهی فیلمی کمدی نگاه کنید و یا جمله طنزی بخوانید تا حس شادی و نشاط در شما زنده شود.
۸- خوش بین باشید.
وقتی که نگران هستید، اغلب به همه چیز با دید منفی نگاه می‌‌کنید. برخی افراد به این مسئله عادت کرده اند و در واقع همیشه نیمه خالی لیوان را می‌‌بینند. اگر شما جزو این دسته افراد هستید، سعی کنید این عادت را ترک کنیدو به نقاط روشن و زیبای زندگی فکر کنید و خوش بین باشید تا حس نگراني را در خود از بين ببريد.

زيبا ببينيد تا زيبا زندگي كنيد.

۱نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
  1. لینک شما را ثبت کردم لطفا تبادل لینک کنید.
    سپاس

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت