علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان (۲)

ارسال شده در ۰۵ آذر ۹۰ توسط : فاطمه نصیری
صفر دیدگاه

 در مطلب قبلی به ۴ مورد از علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان اشاره نمودم  و در ادامه مطلب قبل ، سایر علائم افسردگی را برایتان توضیح می دهم

۵. قصد یا اقدام به خودکشی

بدون شک، این علامت، نگران کننده ترین علامت افسردگی است. باید دانست تمامی نوجوانانی که به فکر خودکشی افتاده اند، دچار افسردگی نیستند. افکار گذرا و کوتاه مدت، درباره این که زندگی ارزش زیستن ندارد، در بین نوجوانان خیلی شایع است. کودکی که در برابر والدینش که او را از تماشای یک برنامه تلویزیونی منع کرده اند، پایش را بر زمین می کوبد و می گوید: “خیلی خوب ،خودم را خواهم کشت”. ممکن است فقط صحنه ای را که در برنامه تلویزیونی دیده است، تقلید کند، به خصوص اگر این کودک ،نیم ساعت بعد با کمال نشاط با دوستش در حیاط مشغول بازی شود .

بعضی از نوجوانان که قصد خودکشی دارند و یا حتی اقدام به آن می کنند، ممکن است اصلا افسرده نباشند .  آنان ممکن است عصبانی بوده یا پیرو امیال آنی باشند و یا کمال طلبانی باشند که بدلیل وقوع شکستی که برایشان غیر قابل تحمل است، دست به خود کشی می زنند . البته شکی نیست که افسردگی جزو علل مهم خودکشی است و هر علامتی که قصد خودکشی جوانان را نشان دهد، باید خیلی مهم تلقی شود.

عده ای از کودکان و نوجوانان، به خصوص پسران، دائما در رویای شخصیت هایی هستند که در داستان ها خوانده اند یا در فیلم ها دیده اند، و در بازی های خود از این داستان ها استفاده می کنند .برای اطمینان از این که بازی چنین کودکی، علامتی از افسردگی نیست، باید سایر علائم افسردگی را در نظر بگیریم. در صورت عدم وجود سایر علائم، افسردگی در این کودک وجود ندارد.

۶. خود را ملامت کردن

گاهی کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی، بار مسئولیت مشکلات خانواده و دوستان را بر دوش خود می کشند . آنان کمال طلب هستند و هدف خود را در سطح خیلی بالایی قرار می دهند . آنان در دعوا و جدایی پدر و مادر و یا ناخوشی خواهر و برادر ، خود را مقصر می دانند و اطمینان خاطر دادن اطرافیان ،مبنی بر این که آنان تقصیری در این پیشامدها ندارند، موثر واقع نمی شود.

خود راملامت کردن، علامت شایع افسردگی نیست. ولی گاهی از خلال صحبت نوجوانان و کودکان درباره مسائلی که باعث فشار روحی و استرس آنان شده، حالت خود ملامت کردن آشکار می شود. در بچه های کوچک تر ضمن بازی یا نقاشی می توانیم پی ببریم که راجع به زندگی خود، احساس بدی دارند و خود را مستحق مجازات گناهی می دانند که اصلا مرتکب نشده اند .

علامت شایع تر افسردگی، عدم احترام به خود است . مبتلایان به افسردگی،  خود را به شدت پست می دانند و ارزشی برای خود قائل نیستند .

۷. تغییر رفتار کودک و نوجوان

کودکی که از اول ،گوشه گیر بوده و علاقه نداشته که دائم با دوستانش باشد و ترجیح می دهد فقط گاه گاهی آنان را ببیند ، با بچه ای که بسیار اجتماعی بوده، ولی رفته رفته گوشه گیر شده و از دیدار دوستانش احتراز می کند، تفاوت دارد و در مورد دومی  به دلیل شک به افسردگی باید دقت کرد که چه تغییرات دیگری در روش زندگی روزانه او دیده می شود .

همیشه تشخیص بین افسردگی و پریشان حالی، قابل درک و آسان نیست، ولی این تشخیص ،اهمیتی ندارد و هرگاه افسردگی یا پریشان حالی، به هر صورت که آن را بنامیم، بیشتر از چند هفته ادامه یافت، دلیلی برای نگرانی وجود دارد و باید اقداماتی را برای درمان افسردگی انجام دهیم.

۸. تنهایی

کودکان افسرده نسبت به کودکان غیر افسرده ،زمان بیشتری را به تنهایی می گذرانند و مدت زمان کمتری با همسالان خود تعامل دارند.

برای مطالعه قسمت اول این مطلب اینجا را کلیک کنید

فاطمه نصیری کد ۲۸۸۰
مشاور خانواده و ازدواج
صدای سلامت مرکز جامع مشاوره تلفنی سلامت
تلفن تماس : ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت