علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان (۱)

ارسال شده در ۰۲ آذر ۹۰ توسط : فاطمه نصیری
۱ دیدگاه

   کودکان و نوجوانان  مبتلا به افسردگی دارای برخی علائم به شرح ذیل می باشد:

۱. روحیۀغمگینوغیرشاد در افراد مبتلا به افسردگی

کودک و نوجوان مبتلا به افسردگی، گه گاهی به مدت چند هفته ،دچار غم و بدبختی می شود. در این دوره ممکن است در ساعات مختلف روز یا روزهای مختلف، تغییراتی جزئی در روحیه او دیده شود، ولی به طور کلی با وجود عوض شدن موقعیت و شرایط محیطی، حالت غمزدگی و بدبختی او همچنان باقی می ماند.

گاهی تشخیص این غمزدگی دائمی، آسان نیست. خود دختر یا پسر گاهی نمی خواهد به تغییر روحیه و احساس ناراحتی خود اعتراف کند و آن را مخفی نگه می دارد.

ممکن است اشکالات رفتاری دیگری در کودک یا نوجوان افسرده وجود داشته باشد که روحیۀ غمزده را از دید ما مخفی کند؛ مانند سخت کنار آمدن با هر چیز و هر کس، نافرمان بودن و حتی اخلال گری. باید گفت که هر کودک یا نوجوان مشکل ساز و یا اخلال گر، افسردگی ندارد اما تعداد قابل توجهی از آنان، دچار افسردگی هستند.

افسردگی گاهی با نگرانی همراه است و به صورت دردهای مختلف و به خصوص ،درد معده و سر درد که از نظر پزشکی قابل توجیه نیستند، بروز می کند و در این حالت ممکن است والدین شدیدا نگران شوند و تمام توجه آنان به پیدا کردن علت جسمی معطوف شود و وجود غمگینی مداوم کودک و افسردگی او را از نظر دور بدارند.

۲. عدم احساس لذت و رضایت از فعالیت های روزانه

عده زیادی از کودکان و نوجوانان، گاه گاهی اظهار بی حوصلگی می کنند. این نوع بی حوصلگی، معمولا علامت افسردگی نیست.  زمانی بی حوصلگی نشان دهنده افسردگی است که تفریحات و کارهایی که قبلا کودک با لذت انجام می داده ،در دسترس او باشد، ولی کودک رغبتی به انجام دادن آنها نداشته باشد.

مثلا دوستانش با او تماس بگیرند، ولی او حوصله دیدار آنها را نداشته باشد، یا در سابق در مدرسه به ورزش خیلی علاقه مند بوده، ولی اکنون علاقه ای به آنها نشان نمی دهد . هر گاه چنین تغییر رفتاری به مدت چند هفته ادامه یابد، علامت واضح افسردگی است .

۳. اختلالات خواب

اختلالات خواب به چند صورت ممکن است تظاهر کند. کودک یا نوجوان ،حوصله رفتن به رختخواب را نداشته باشد و این عمل برایش دشوار باشد، شب ها بیدار شود و دوباره خوابش نبرد، صبح ها خیلی زودتر از معمول بیدار شود، به ندرت ممکن است خواب های ناراحت کننده و تکراری ببیند و یا در خواب راه برود و یا صحبت کند.

 

۴. تغییر اشتها

بعضی از کودکان مبتلا به افسردگی ،در انتخاب غذا خیلی سختگیر می شوند و به خوردن ،تمایلی نشان نمی دهند .عده ای دیگر جهت یافتن آرامش ،به غذا خوردن پناه می برند و خیلی بیشتر از حد سلامتی غذا می خورند . در هر صورت هر گاه عادت غذا خوردن آنان به مدت طولانی تغییر کند، می تواند علامت افسردگی باشد.

رژیم گرفتن، به خصوص در بین دختران، خیلی معمول است. این علامت افسردگی نیست. دختری که از خوردن غذا لذت نمی برد و با اکراه، غذا می خورد، علامت افسردگی نشان می دهد.

سایر علائم افسرگی عبارتند از

۵. قصد یا اقدام به خودکشی

۶. خود را ملامت کردن

۷. تغییر رفتار کودک و نوجوان

۸ . مدت زمان تعامل کمتر با همسالان

که توضیحات بیشتر در خصوص ۴ مورد آخر علائم افسردگی را در مطالب بعدی می توانید بخوانید

فاطمه نصیری کد ۲۸۸۰
مشاور خانواده و زوج درمانگر
صدای سلامت مرکز جامع مشاوره تلفنی سلامت
تلفن تماس : ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹
۱نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
  1. فاطمه :
    ۲۳ اردیبهشت ۹۳

    عاللللللللللیییییییییییییی بود

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت