علائم جسماني افسردگی (۲)

ارسال شده در ۰۸ آذر ۹۰ توسط : الهام واعظ
۱ دیدگاه

بيشتر ما نسبت به علائم هيجاني افسردگيی تا حدودي آگاهي داريم اما ممکن است نسبت به علائم جسماني ناشي از افسردگی بي اطلاع باشيم. درمطلب زير به برخي از مشکلات و علائم جسماني بخش هاي مختلف بدن اشاره مي شود.

سر و گردن

  • مشکلاتي مانند سردرد، خستگي و گرفتگي گردن و سرگيجه ممکن است دلايل بي شماري از قبيل استرس و تنش داشته باشد. اگر ضربه اي به سر شما وارد نشده باشد يا به طور معمول به سردرد مبتلا نباشيد، سردرد، گرفتگي و دردهاي گردن شما مي تواند علامتي از افسردگی باشد. اگر شما مستعد افسردگی باشيد، در هنگام افسردگی سردردتان بدتر مي شود. افسردگی باعث تاکيد بيشتر فرد بر موارد منفي مي گردد (اين مساله يکي از علائم افسردگی است) فرد افسرده درد را شديدتر از حالت عادي احساس مي کند. گرچه تعداد کمي از سردردها، مربوط به بيماري هاي کشنده مي باشند، اما اگر سردرد شما بسيار شديد و يا با علائمي مانند تهوع و استفراغ همراه باشد بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنيد.

بي خوابي

  • يکي ديگر از علائم شايع افسردگی بي خوابي است که مي تواند باعث ايجاد کمبود انرژي و کندي حرکتي بدن شود و به شکلي که روز را به شب رساندن به عملي طاقت فرسا تبديل مي شود. اگر شما در زندگيتان استرس داريد آن نيز مي تواند تاثيرات جسماني برايتان داشته باشد. در مجموع استرس و افسردگی می توانند به خستگي و بي خوابي منجر گردند. ثبت روزانه علائم در يک دفترچه يادداشت مي تواند به شما در شناسايي الگويتان و درک آنچه ممکن است باعث شروع علائم تان باشد کمک نمايد.

قفسه سينه

  • دردهاي سينه، تپش قلب، دردهاي کتف و سرشانه مي توانند از علائم افسردگی و اضطراب باشند که متخصصين، آن را (افسردگی مضطرب) مي نامند در صورت وجود اين علائم بايد مشکلات قلبي بررسي شوند و اگر مشکل قلبي مطرح نباشد اين علائم مي تواند مربوط به سوزش سردل، افسردگی و يا اضطراب باشد. مطالعات نيز نشان مي دهند يک ارتباط پيچيده و بيولوژيک بين اضطراب، افسردگی و قلب وجود دارد. افسردگی خطر بيماري قلبي را افزايش مي دهد.

دست و بازوان

  • در صورت بروز درد در انگشتان و دست، ابتدا مشکل آرتروز به ذهن مي رسد در صورتي که اين دردها مي تواند از علائم افسردگی باشد. افسردگی به روي همان مسيرهايي که در انتقال پيام هاي درد درگيرند، تاثير گذار مي باشد. بنابراين بروز دردهاي خفيف يا دردهايي در مفاصل مي تواند از علائم افسردگی باشد.

شکم

  • مشکلات گوارشي، دردهاي معده و تغييرات در اشتها مي تواند علل مختلفي از قبيل زخم روده، برگشت غذا به مري، سنگ صفرا، مشکلات رژيمي، ورزش نکردن يا استرس داشته باشد. اما مي تواند از علائم افسردگی نيز باشد. وقتي مردم افسرده هستند گاهي دچار مشکلات گوارشي مانند تهوع و يبوست مي شوند. بخشي از آن به اين دليل مي باشد که روده، همانند مغز داراي گيرنده هاي سرتونين و نوراپي نفرين مي باشد. در مجموع نگراني، اضطراب و استرس مي توانند منجر به مشکلات روده اي گردند. افزايش يا کمبود اشتها در افراد افسرده نيز مي تواند منجر به کندي عملکرد روده ها و نهايتا باعث مشکلات شکمي گردد.

پاها

  • اگر مشکلات پا بر اثر صدمات، کشيدگي يا رگ به رگ شدن نباشد مي تواند با افسردگی و دردهاي جسماني ناشي از آن مرتبط باشد. افسردگی توجه فرد را به دردهاي خفيفي که تاکنون ناديده گرفته مي شدند معطوف مي دارد و اين درد و ناراحتي، را افزايش مي دهد. افسردگی همچنين مي تواند ناراحتي هاي مشابهي را ايجاد کند. بخشي به اين دليل که افراد افسرده انگيزه اي براي ورزش کردن ندارند بدنشان ضعيف مي شود و اين وضعيت زمينه را براي درد بيشتر مستعد مي سازد.

پشت

  • تقريبا همه افراد زماني در طول دوره زندگي خود گرفتگي هاي عضلاني را تجربه کرده اند. برخي از دردها و اسپاسم هاي خفيف که ناشي از صدمات فيزيکي نباشند مي توانند از علائم افسردگی محسوب گردند. افراد افسرده بيشتر به دردهاي آزاردهنده اي که تاکنون ناديده گرفته مي شدند، توجه دارند و آنها را تشديد مي نمايند.

نوروفیزیولوژی

به نظر مي رسد افسردگی با عدم تعادل شيميايي در مغز مرتبط باشد. اين مساله در اين که شما درد را چگونه احساس مي کنيد نقش مهمي دارد. برخي از متخصصين معتقدند که افسردگی مي تواند در شما به نسبت سايرين دردهاي متفاوتي ايجاد کند. در بيشتر موارد درمان افسردگی از طريق روان درماني يا دارو درماني و يا ترکيبي از اين دو مشکل جسماني شما را حل خواهد کرد. شما در بيان وضعيت خود به پزشک حتماً علائم جسماني را مد نظر داشته باشد. اين علائم نيز به درمان نياز دارند. براي مثال اگر شما بي خوابي داشته باشيد، پزشک با تجويز يک داروي ضد اضطراب به شما کمک مي کند، با آرامش و راحت تر بخوابيد. زماني که درد و افسردگی با هم تظاهر مي نمايند گاهي تسکين درد شما به افسردگی تان کمک مي نمايد و بالعکس. برخي از داروهاي ضد اضطراب ممکن است به دردهاي مزمن شما کمک نمايند. همچنين ديگر درمان ها مانند روان درماني شناختي رفتاري مي تواند شيوه هاي مقابله با دردهايتان را به شما آموزش دهد و در بهبود آنها موثر باشد.

منبع: http://irlister.com

الهام واعظ –   کد: ۲۲۱۰
مشاور و درمانگر در زمينه هاي خانواده،بهداشت جنسي ، ازدواج و فردی
صداي سلامت مركز جامع مشاوره تلفني سلامت
تلفن مشاوره: ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹

 

۱نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
  1. با سلام خدمت شما سرکار خانم واعظ
    از وبلاگ شما کاملا استفاده کردم و به نوبه خودم واقعا تشکر میکنم از مطالب جالب،ناب و مفید شما.موفق و شاد باشید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت