آيا خيانت آخر رابطه با همسر است؟ قسمت دوم

ارسال شده در ۱۹ آذر ۹۰ توسط : فاطمه نصیری
صفر دیدگاه

در مطلب قبلي ، علتهاي خيانت همسر بيان شد ، حال به نحوه برخورد با خيانت همسر مي پردازيم

قبل از اينکه هر کاري بتوانيد بکنيد ، به خودتان فرصت دهيد. داشتن احساس خشم و عصبانيت، سرخوردگي، جا خوردن و شوکه شدن و حتي اضطراب و نگراني شديد ، درمواجهه با خيانت کاملاً طبيعي است.

 يادتان باشد هر چه تلاش کنيد که دربرابر خيانت، منطقي‏تر برخورد کنيد ، احتمالا نتيجه برعکس‏تري مي‏گيريد. دور شدن براي مدتي کوتاه از همسرتان ،شايد بتواند به آرام‏شدنتان کمک بيشتري کند. کمک گرفتن از مشاور يا روان‏شناس در اين مرحله مي‏تواند گزينه خوبي براي شما باشد.

در زمان مواجهه با خيانت ،صحبت کردن و بيان کردن احساساتتان با فردي که سوگيري ندارد ، مي‏تواند به شما در آرام شدن و  رسيدن به جمع‏بندي در مورد اين موقعيت جديد، کمک خوبي کند.

تصور اشتباهي که در مقوله خيانت وجود دارد، اين است که اگر فردي مي‏خواهد با همسري که خيانت کرده ،زندگي کند ، بايد يا او را در اولين فرصت ببخشد يا با حالت قهر به زندگي با او ادامه دهد ، در حالي که حالت‏هاي ديگري نيز وجود دارد

 اول از همه، توجه داشته باشيد که لازم نيست همسرتان را خيلي زود ببخشيد!

تصور نکنيد که قصد اين است که دلخوري را در دلتان براي سال‏ها نگه داريد. اما فراموش نکنيد که فشار وارد کردن به خود براي بخشيدن خيانت، در واقع نوعي سرکوب کردن احساسات است، پس لطفا در عوض سرکوب کردن بي‏دليل احساسات، سعي کنيد اين فرآيند ،آرام آرام اتفاق بيفتد.

 شايد بهترين حالت، اين است که شما بتوانيد به جمع‏بندي خوبي برسيد. براي اين کار شما بايد در سه زمينه به خوبي به رابطه‏تان فکر کنيد؛ گذشته، حال و آينده .

پرسيدن سوال از خود در خصوص گذشته

 در گذشته چه اتفاقاتي بين شما افتاده است؟ رابطه شما چطور بوده است؟ آيا شما نيز در اتفاقي که افتاده دخيل بوده‏ايد؟ رفتار همسرتان چطور بوده است؟ حالا که متوجه شده‏ايد چنين اتفاقي افتاده، چه احساسي به همسرتان داريد؟ رفتار او چطور است؟ آيا پشيمان شده است و خودش نيز دلش مي‏خواهد قدمي بردارد؟ اگر بچه داريد، وضعيت آنها ،اين روزها چگونه است؟ و…

توجه به آينده

شايد مهم‏تر از همه، آينده شماست که بايد به آن توجه داشته باشيد؛ براي آينده فرزندتان چه برنامه‏اي داريد؟ آيا مي‏خواهيد  از همسرتان جدا شويد؟ بعد از آن مي‏خواهيد چه کار کنيد؟

جمع بندي نهايي

 حالا با توجه به همه آنچه در گذشته ،بين شما گذشته، آنچه در زمان حال اتفاق افتاده و آنچه براي آينده برنامه‏ريزي کرده‏ايد، سعي کنيد جمع‏بندي منظمي از اين موقعيت جديد و خواسته‏هايي که داريد ، داشته باشيد.

اصلاح رابطه عاطفي پس از خيانت

 گاهي اوقات، علت خيانت يکي از همسران، رابطه عاطفي آسيب ديده درگذشته است. به عبارتي قبل از خيانت، نوعي طلاق عاطفي را در خانواده شاهد هستيم. در اين شرايط با بروز خيانت و لو رفتن موضوع، اين فاصله عميق‏تر شده و تقاضا براي طلاق، به عنوان گزينه‏اي جدي مطرح مي‏شود.دراين موارد مي توان در صورت پشيماني کسي که خيانت کرده ،با اصلاح رابطه، به حفظ ازدواج اميد وار بود.

اصلاح رابطه جنسي پس از خيانت

 يکي ديگر از دلايلي که در بروز خيانت موثر است، ارتباط جنسي مشکل‏‏دار همسران است. منظور از مشکل، عدم رضايت يکي از طرفين يا هر دو نفر است . در اين موارد اول از همه، يادتان باشد، رابطه جنسي رضايت بخش داشتن، موضوع کم‏اهميتي نيست و دوم آنکه براي بهبود رابطه در اين بخش لازم است از متخصصان اين زمينه کمک بگيريد. در بسياري از موارد بهبود رابطه در اين بخش، رضايت همسران از رابطه را به صورت کلي بهتر کرده و پيوند عاطفي را نيز قوي‏تر مي کند.

 هر چه رضايت از رابطه بيشتر باشد، احتمال بروز خيانت ،کمتر مي‏شود. فراموش نکنيد که هر کدام از همسران، نقش موثري در ايجاد ميزان رضايت دارند. شايد اگر شما مي‏توانستيد مشکلات رابطه‏تان را زودتر شناسايي کرده و قدم‏هايي براي آن برداريد، اين اتفاق نمي‏افتاد.

هر فردي تا حدي، کم يا زياد، در اينکه همسرش خيانت کند، موثر است

احتمالا با توجه به اين نکات ،متوجه شده‏ايد که به هر صورت ،هر فردي تا حدي، کم يا زياد، در اينکه همسرش خيانت کند، موثر است. (البته گروه اول وسوم ) .گاهي اوقات توجه به اين نکته مي‏تواند از عصباني ماندن براي زمان‏هاي طولاني جلوگيري کند و از سويي باعث شود تا انگيزه بيشتري براي تغيير کردن و بهبود رابطه‏مان داشته باشيم.

www.tebyan.net

فاطمه نصیری کد ۲۸۸۰
مشاور خانواده و ازدواج
صدای سلامت مرکز جامع مشاوره تلفنی سلامت
تلفن تماس : ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت