انواع وسواس

ارسال شده در ۱۹ آذر ۹۰ توسط : الهام واعظ
۱ دیدگاه

۱ـ وسواس فکری

افکار و تصاویر ذهنی که خارج از کنترل هستند و فرد را تحت تأثیر قرار داده، موجب ناراحتی او می شوند. کسانی که به وسواس فکری مبتلا هستند، نمی توانند جلوی این افکار و تصاویر مزاحم تکراری و رنج آور را بگیرند. اغلب این افکار مربوط به افکار شرم آور جنسی، مذهبی و پرخاشگری است.
اغلب وسواس فکری زمینه را براى تضادها و مغایرت هاى اعتقادى فراهم مى سازد. مسایلى در زمینه ی زندگی و مرگ، خیر و شر، وجود خدا و پذیرش یا طرد مذهب ذهن او را به خود مشغول مى دارد.
انواع دیگر وسواس های فکری عبارت اند از: ترس از آلودگى، ترس از مرگ، ترس از محیط بسته ، ترس از امرى خلاف اخلاق، نگرانی دائم از وقوع یک حادثه و یا ترس از آلوده شدن به میکروب، عفونت و بیماری.

۲ـ وسواس عملی

اعمالی اجباری هستند که فرد بارها و بارها و برطبق نظم خاصی برای از بین بردن افکار وسواس گونه خود انجام می دهد. این کارها نه تنها جنبه ی منطقی ندارند بلکه کاملاً بیهوده به نظر می رسند.

برخی رفتار های وسواسی عبارتند از:

 • شست و شوى مکرر
 • شمردن: شمارش ها در مواردى مى توانند به صورت وسواس درآیند، مثل شمردن درخت ها در مسیر مدرسه با اصرار بر این که اشتباهى در این زمینه صورت نگیرد.
 • راه رفتن اجباری: گاهى وسواس ها به صورت راه رفتن اجبارى است. شخص در عرض اتاق از این سو به آن سو راه مى رود و اصرار دارد که تعداد قدم ها معین و طبق ضابطه باشد. مثلا فاصله ی بین دو نقطه از ده قدم تجاوز نکند و از آن هم کمتر نباشد.

۳ـ اختلال شخصیت وسواسی

در این اختلال ، اشتغال ذهنی به کمال طلبی، نظم و ترتیب و تسلط بر امور ذهنی و بین فردی به بهای از دست دادن انعطاف پذیری و کارآیی به صورت الگویی فراگیر و گسترده درامده که از اوایل بزرگسالی آغاز شده و در زمینه های گوناگون به چشم می خورد. نشانه اش وجود دست کم چهار مورد از موارد زیر است :

 1. ذهن فرد چنان به جزئیات، قواعد، فهرست ها، ترتیب، سازمان یافتگی یا برنامه ها و جدول زمانی امور به اندازه ای مشغول باشد که رشته ی اصلی امور را از دست بدهد.
 2. به اندازه ای کمال طلبی داشته باشد که نتواند تکالیف خودش را به پایان برساند.
 3. به شکلی افراطی خود را وقف کار و بهره وری کرده باشد، به گونه ای که نتواند به تفریح و روابط دوستانه اش بپردازد. (اگر این امر به دلیل نیازهای مالی و ضرورت های اقتصادی باشد، وسواس به حساب نمی آید.)
 4. بیش از اندازه با وجدان، اخلاق گرا و تقواپیشه و پرهیزگار باشد و درباره ی مسایل اخلاقی و ارزشی به هیچ وجه انعطاف پذیر نباشد. (اگر این امر به دلیل هویت فرهنگی یا مذهبی فرد باشد، وسواس به حساب نمی آید.)
 5. نتواند چیزهای کهنه و از رده خارج یا بی ارزش را دور بیندازد ولو هیچ گونه ارزش عاطفی هم نداشته باشند.
 6. از تفویض وظایف خود به دیگران یا کار کردن با دیگران ابا داشته باشد، مگر آن که آن ها به روش او برای انجام امور کاملا تسلیم بشوند.
 7. در پول خرج کردن ، چه برای خودش و چه برای دیگران خست داشته باشد یعنی پول را چیزی بداند که باید برای روز مبادا پس انداز شود.
 8. در زندگی در برابر مسایل گوناگون، سرسختی و یک دندگی از خود نشان دهد.

(در مطالب بعدی بیشتر در مورد وسواس خواهیم گفت.)

الهام واعظ –   کد: ۲۲۱۰
مشاور و درمانگر در زمينه هاي خانواده،بهداشت جنسي ، ازدواج و فردی
صداي سلامت مركز جامع مشاوره تلفني سلامت
تلفن مشاوره: ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹
۱نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
 1. djmehdi33 :
  ۰۶ اردیبهشت ۹۱

  سلام
  خسته نباشید
  پسری هستم ۲۱ ساله چند سالی است با شنیدن بعضی از صداها اعصابم خورد میشود
  و کنترلم را از دست میدم
  آیا این وسواس فکریست؟
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت