آیا خیانت ،آخر رابطه با همسر است؟ قسمت اول

ارسال شده در ۱۲ آذر ۹۰ توسط : فاطمه نصیری
صفر دیدگاه

به‏ رغم تصور بسياري از همسران، بروز خيانت در زندگي مشترک، به معناي رسيدن به بن‏بست نيست، هنوز مي‏توان ازدواج را از نابودي نجات داد

شايد خيلي از افرادي که با موضوع خيانت همسر مواجه مي‏شوند، تصور کنند بخشيدن همسر خطا‏کار ، خود خطايي بزرگ‏تر است که تنها باعث مي‏شود همسرشان به خودش اجازه دهد تا اين خطا را بيشتر انجام دهد. در اينکه عده‏اي افراد وجود دارند که واقعا به دنبال سوء استفاده هستند، شکي نيست .اما اين قانون در مورد عده ‏زيادي نيز صدق نمي‏کند.

احتمالا افرادي که اصرار به نبخشيدن خیانت دارند ، متوجه نيستند که اين کار چه آسيب شديدي را به جسم و البته مهم‏تر از آن ،به روح و روان آنها وارد مي‏کند و علاوه بر آن، چطور زندگي آنها را مختل کرده و آنها را کاملاً از هر چه مي‏تواند باعث شادي‏شان شود ، محروم مي‏کند.

بسياري از مواقع اصرار بر بخشيدن خیانت همسر و برداشتن قدم‏هاي مثبت ،بيشتر به نفع يک نفر است و آن خود ما هستيم!

دليل خيانت، از يک همسر به همسر ديگر بسيار متفاوت است. دليل اتفاقي که براي زندگي شما افتاده، مي‏تواند تأثير زيادي روي تصميم شما بگذارد و برخورد شما را بسيار متفاوت کند.

پيتمن- يکي از روان‏شناساني که سال‏ها روي موضوع خيانت کار کرده است- دلايل خیانت را در چند دسته تقسيم مي‏کند. آشنايي با دلايل خیانت مي‏تواند به شما در تصميم‏گيري درست‏تر کمک کند. او مي‏گويد علت خيانت همسران معمولا در چهار دسته‏ قابل تقسيم‏بندي است.

خيانت از نوع تصادفي

منظور اين است که گاهي اوقات، فرد واقعا قصد عهد‏شکني و خیانت ندارد، برنامه‏ريزي قبلي نيز براي خیانت ندارد ،اما آرام آرام در محيط بيرون از خانه به کسي علاقه‏مند شده و بعد از مدتي بدون اينکه خودش تصميم داشته باشد، خود را درگير رابطه‏‏اي خارج از ازدواج مي‏بيند و خیانت اتفاق می افتد.

البته خيانت‏هاي تصادفي فقط شامل اين يک مورد نمي‏شود؛ گاهي اوقات دوري همسران از همديگر يا در دسترس نبودن به خاطر بيماري يا بارداري باعث مي‏شود يکي از همسران به رابطه ‏خارج از ازدواج سوق پيدا کند.

نکته اصلي در شناسايي اين دسته خیانت، اين است که همسري که مرتکب خطا شده است، اصرار دارد که اين يک اتفاق بوده و خودش نمي‏خواسته اين طور بشود يا فکرش را نمي‏کرده که اين اتفاق بيفتد.پشيماني جدي همسر خیانت کار بعد از مشخص شدن موضوع و آمادگي براي جبران، نشانه دوم براي شناسايي اين دسته خیانت است.

خيانت به دلیل علاقه به تنوع در روابط

خیانتی که بيشتر در مردان ديده مي‏شود و اين دسته افراد ،قبل از ازدواج هم سابقه دوستي با چندين زن به صورت همزمان را در پرونده‏شان دارند. معمولا پشيماني در اين دسته زود گذر و ناپايدار است.

خيانت‏هاي عاطفي

در اين دسته خیانت، افراد معمولا عاشق فرد ديگري شده و ارضاي نيازهاي خود را در اين فرد مي‏جويند. در اين دسته، رابطه عاطفي بسيار پر رنگ‏تر است و کمتر رابطه جنسي با فردي- خارج از ازدواج- ديده مي‏شود. کيفيت رابطه همسران با همديگر نقشي تعيين کننده در بروز اين دسته از خيانت‏ها دارد.

با اطلاع طرف مقابل خیانت کنید

زماني است که هر دوي همسران اطلاع دارند که يکي از آنها يا حتي هر دوي آنها دست به خيانت زده ،اما به دلايلي چشم پوشي کرده و اجازه مي‏دهند تا موضوع ادامه پيدا کند .به عنوان مثال زماني که همسر معتاد زني مي‏داند که همسرش با افراد ديگر رابطه دارد ،اما به خاطر منافع مادي‏اي که آن روابط  به دنبال دارد ، چشم خود را مي‏بندد تا بتواند از اين طريق پول خريد مواد خود را تامين کند.

بسته به اينکه دليل خیانتی که در رابطه با ازدواج شما اتفاق افتاده، کدام يکي از موارد بالا باشد ، قطعا برخورد شما نيز متفاوت خواهد بود. واقعيت اين است که صحبت ما با دسته آخر نيست؛ زماني که همسران به دلايلي ترجيح مي‏دهند، چشم خود را ببندند.

دسته دوم نيز به نوعي از بحث‏ ما خارج هستند. ممکن است در ظاهر، چنين افرادي اظهار دارند که نيازهايشان در ازدواج تأمين نمي‏شود و با تغيير رفتار همسر، همه چيز درست خواهد شد .اما معمولا اين تغيير، چيزي را عوض نمي‏کند. براي تغيير واقعي، اين خود فرد است که بايد مسير سخت و البته نسبتاً طولاني‏اي را طي کند تا بتواند عوض شود.

به اين ترتيب مي‏توان گفت که روي صحبت ما در اينجا با دو دسته اول و سوم است؛ زماني که به صورت تصادفي ،خيانت صورت گرفته است و زماني که نيازهاي عاطفي ارضا نشده، علت اصلي خیانت بوده است.

www.tebyan.net
 

ادامه مطلب را در نوشته های بعدی می توانید بخوانید

 
فاطمه نصیری کد ۲۸۸۰
مشاور خانواده و ازدواج
صدای سلامت مرکز جامع مشاوره تلفنی سلامت
تلفن تماس : ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت