سبب شناسی وسواس فکری ـ عملی

ارسال شده در ۲۰ آذر ۹۰ توسط : الهام واعظ
صفر دیدگاه

علت وسواس دقیقاً شناخته شده نیست ولی برخی از عوامل مؤثر در بروز آن را می توان چنین ذکر کرد:

عوامل ژنتیک

تحقیقات نشان داده اند که در دوقلوهای یک تخمکی احتمال این که اگر یکی وسواس داشته باشد دیگری هم به این اختلال مبتلا شود بیشتر است تا در دوقلوهای دو تخمکی. هم چنین برخی تحقیقات نشان داده اند که اختلال وسواس در والدین، خواهر و برادرهای فرد مبتلا به وسواس فکری – عملی بیشتر از دیگر بستگان می باشد. تحقیقات دیگری نیز اشاره کرده اند که در حدود ۴۰ درصد از افراد مبتلا به وسواس، این بیمارى در والدین آن ها نیز وجود دارد. اما محققان دیگر معتقدند که امکان دارد یک الگوی آسیب پذیری ژنتیکی همراه با استرس های زندگی و عوامل محیطی منجر به بروز این بیماری در فرد شود.

عوامل زیستی ـ شیمیایی

مطالعات زیادی سعی کرده اند نقش عوامل زیستی – شیمیائی (مثلا سروتونین) را در اختلال وسواس فکری – عملی بررسی کنند و نتایج نسبتا خوبی هم به دست آمده است.

عوامل خانوادگی

 1. یاد گیری: فرزندانی که با افراد دارای وسواس در خانواده تعامل بیشتری داشته باشند احتمال بروز بیماری در آن ها زیادتر است. تشویق و ترغیب رفتار های وسواس گونه (نظم بیش از حد، دقت بیش از اندازه و غیره) از طرف والدین و مربیان نیز می تواند به شکل گیری اختلال وسواس منجر شود.
 2. سخت گیری : کنترل بیش از حد والدین نسبت به فرزندان، احتمال شکل گیری بیماری وسواس را در آن ها افزایش می دهد.
 3. بیماری در دوران کودکی: گاهی آسیب های مغزی در دوران کودکی به دلیل ابتلا به بیماری های مختلف در بروز بیماری وسواس مؤثر است.
 4. آشفتگی خانواده: به عقیده ی بعضی از محققان حدود ۵۰ درصد وسواس هاى افراد در سنین جوانى از دوران کودکى پایه گذارى شده و تاریخچه ی زندگى آن ها نشان می دهد که در دوران کودکى تضاد ها و کشمکش های زیادی را در خانواده تجربه کرده اند.
 5. شیوه ی تربیتی والدین: بررسی ها نشان مى دهد مادران حساس، مضطرب و کمال گرا ناخواسته زمینه را براى مبتلا شدن فرزندانشان به وسواس فراهم مى کنند. افراد وسواسی معمولا والدینى سخت گیر، خشک و انعطاف ناپذیر و بسیار مقرراتی دارند و والدین انها بیش از اندازه به نظافت، نظم و تربیت تأکید می کنند.
 6. تحقیر کودک: عده اى از بیماران مبتلا به وسواس کسانى هستند که دائما این عبارت به گوششان خورده است که: آدم بى عرضه اى هستى! لیاقت ندارى! آدم نیستى! به درد زندگى نمى خورى! این گونه برخوردها بعدا زمینه را براى ناراحتى عصبى و یا وسواس آنها فراهم کرده است.
 7. ناامنى ها: پاره اى از تحقیقات نشان داده اند افرادی که دوران کودکى آشفته اى داشته اند و با ترس و ناامنى زندگی کرده اند، بعدها دچار اختلال وسواس شده اند. آن ها در کودکى همواره نگران تأیید نشدن کارها و رفتارشان از طرف والدین و مربیان بوده اند و برای جلب رضایت آن ها سعى داشته اند که در کارها و رفتارهای خود به صورت افراطی دقت کنند.
 8. منع: گاهى علت وسواس فرد تجربه ی منع هاى شدید و باید و نباید های افراطی در دوران کودکى و حتى نوجوانى و جوانى است.
 9. ویژگی های شخصیتی والدین:
 • اغلب وسواسى ها والدین لجوج داشته اند که در وظیفه خواهى از فرزندان سماجت بسیار نشان مى داده اند.
 • ایرادگیر و عیب جو بوده اند و اگر مختصر لغزشى از فرزندان خود مى دیدند، آن را به رخ فرزندان مى کشیدند.
 • خسیس بوده اند به طورى که کودک براى دست یابى به هدف خود ناگزیر به توسل به شیوه اى اصرارآمیز بوده است.
 • افرادى کم گذشت، طعنه زن، ملامتگر بوده اند و کودک سعى مى کرده مراقب رفتار خود باشد تا مورد سرزنش انها قرار نگیرد.

(در مطلب بعدی در مورد درمان وسواس و چگونگی برخورد با آدمهای دارای وسواس خواهم نوشت.)

الهام واعظ –   کد: ۲۲۱۰
مشاور و درمانگر در زمينه هاي خانواده،بهداشت جنسي ، ازدواج و فردی
صداي سلامت مركز جامع مشاوره تلفني سلامت
تلفن مشاوره: ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت