شما چقدر اعتماد به نفس دارید؟

ارسال شده در ۲۴ آذر ۹۰ توسط : niusha shahravan
۲ دیدگاه

الگوهای فکری و تاثیر آن بر اعتماد به نفس

همانطور که در مطلب قبل گفتیم الگوهای فکری غیر منطقی در شکل گیری اعتماد به نفس پایین در انسان ها نقش بزرگی را بازی می کند. این طرز تفکر غیر منطقی و غیر عقلانی از یک سری الگو های فکری نامعقول سرچشمه می گیرد.بطور مثال به این موارد توجه کنید:

همه یا هیچ چیز: وقتی من کاری را عالی انجام نمی دهم  بیعرضه هستم.

فاجعه سازی: من بیچاره شده ام چون کارم را از دست داده ام .

کوچک کردن نکات مثبت و بزرگ نمایی نکات منفی: می دانم که ۶ تا از امتحان هایم رو عالی دادم ولی اگه در یکی از امتحان هایم نمره ی متوسط بیارم واقعا” نا امید می شم.

باید ها و نباید های مطلق: باید ها و نباید ها معمولا” افکار کمال گرایانه ای هستند که توسط دیگران برای فرد مشخص می شوند و جامعه در این امر تاثیرگذاری زیادی دارد. مثال: همه انسان ها باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشند در غیر این صورت حتما” یک جای کار ایراد دارد.

نتیجه گیری عجولانه: اگر از من انتقاد کردند پس باید رفتارم بد بوده باشد. افرادی که اعتماد به نفس کمی دارند معمولا” نتیجه گیری های عجولانه ی بیشتری دارند.

تعمیم دادن های افراطی: اگر یکی از دوستانم از من انتقاد کرد پس همه ی دوستانم از من انتقاد می کنند و من تنها خواهم ماند.

منفی نگری: احمد اخم کرده پس حتما” از من ناراحته که اخم کرده .(در صورتی که ریشه ی ناراحتی احمد کمر درد اوست)

باورهای وحشتناک: اعتقاد فرد به اینکه اگر وقایع و حوادث آن طور نباشند که او می خواهد ، نهایتا” ناراحتی و بیچاره گی به بار خواهد آمد. فردی که در صدد افزایش اعتماد به نفس خود است از بزرگ کردن موقعیت های نا مطبوع امتناع می کند.

گیر کردن در گذشته: اعتقاد فرد به اینکه تجارب و وقایع گذشته تعیین کننده ی مطلق رفتار کنونی وی هستند.همین عامل باعث احساس اعتماد به نفس کم می شود.

را ه های افزایش اعتماد به نفس

بر نقاط قوت خود تاکید کنید: کوچک ترین کارهای مثبتی که انجام می دهید خود را تشویق کنید و برای خود پاداشی قرار دهید. در طول فعالیتی که انجام می دهید به نتیجه نهایی فکر نکنید. فقط سعی کنید که هر گامی را که به خوبی پشت سر می گذارید برای خود یادآوری کنید. این عامل باعث افزایش اعتماد به نفس می شود.

با درون خود صحبت کنید: برای افزایش اعتماد به نفس به صحبت های درونی خود گوش دهید و هر جا که دیدید درونتان از الگوهای فکری غیر منطقی که در بالا به آن اشاره شد استفاده می کند , بلافاصله صحبت های درونتان را قطع کنید و یا سعی کنید این صحبت ها را به طریقی منطقی اصلاح کنید.

 گذشته را قبول کنید و آینده را متحول سازید: برای افزایش اعتماد به نفس باید سعی کنید که گذشته ی خود را بپذیرید و بیشتر به آینده بیاندیشید و برای آن برنامه ریزی داشته باشید.

 تصمیم گرفتن و ریسک کردن را امتحان کنید: اگر می خواهید اعتماد به نفس را در خود پرورش دهید دست به تصمیم گیری بزنید. البته در گام های اولیه ریسک ها و تصمیم گیری های کم دردسرتر را انتخاب کنید تا کم کم بتوانید تصمیم گیری های بزرگ را یاد بگیرید.

در برخی زمینه ها مهارت کسب کنید: سعی کنید برای اینکه اعتماد به نفس خود را افزایش دهید در برخی رشته ها یا فعالیت هایی که بدان ها علاقه دارید متخصص شوید. در این حالت شما در زمانی که مشغول آن فعالیت هستید اعتماد به نفس بالایی دارید و به مرور زمان این اعتماد به نفس بالا قابل تعمیم به ابعاد دیگر زندگی شما خواهد بود.

 

نيوشا شهروان  کد :۳۰۶۰
مشاور و درمانگر فردی ، جنسی و اعتیاد
صداي سلامت مرکز جامع مشاوره تلفني سلامت
تلفن مشاور: ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹
۲نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
 1. علي :
  ۱۵ تیر ۹۳

  با سلام
  خدمت خانم شهروان
  علي هستم از مشاوره گيرندهاتون
  ميخواستم از اينجا از شما تشكر كنم از وقتي كه با شما تماس گرفتم و در مورد مشكل جنسيم با شما صحبت كردم احساس اعتماد بنفسم بالا رفته خيلي ممنون از شما كه انقدر سنگ صبور هستيد

 2. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر شهروان
  بنده مطالب شما رو مطالعه کردم و لذت بردم.
  راهکارهایی که پیشنهاد نموده اید رو هم بکار بستم و واقعا تاثیرات مثبتی داره .
  منتظر مطالب جدید و مفید شما هستیم.
  موفق باشید .
  امیدی

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت