بیماری وسواس و علائم آن

ارسال شده در ۱۷ آذر ۹۰ توسط : الهام واعظ
صفر دیدگاه

وسواس یکی از شایع ترین اختلالات و بیمارى ها در بسیاری از جوامع است و به عنوان یک بیماری پیچیده و آزار دهنده شناخته شده است. در این اختلال، فرد احساس اجبار می کند که رفتارهایی را بر خلاف میل و اراده خود انجام دهد و با آن که می داند افکار و رفتارش بیهوده است ولی خود را در رهایی از آن ها ناتوان می بیند.

بیماری وسواس علاوه بر این که برای خود فرد مشکلات زیادی ایجاد می کند، اثرات بسیار سوئی نیز در کارکرد نظام خانواده می تواند داشته باشد، از جمله بی توجهی به مسائل مهم زندگی، اجتناب خانواده از معاشرت با دوستان و اقوام به علت ترس و شرمندگی از فاش شدن بیمار مبتلا به وسواس.

شیوع وسواس

وسواس بیشتر در نوجوانی و جوانی شروع می شود، اما ممکن است در کودکان نیز دیده شود. شیوع این اختلال در زنان و مردان یکسان است و معمولا هوش افراد مبتلا بالاتر از حد متوسط است. وسواس در جوامع پیش رفته و حتى در بین افراد باهوش هم به میزان قابل توجهی دیده مى شود.
شواهد نشان داده اند کسانی که در زندگى شخصى حساس ترند، احتمال ابتلایشان به بیمارى وسواس بیشتر است. معمولا در بین افرادی که والدینشان سخت گیر، تنبیه کننده و یا کمال گرا هستند، بیمارى وسواس بیشتر دیده مى شود.

تعریف وسواس

وسواس عبارت است از رفتارها، عقاید ، افکار یا تصوراتی که تکرار شونده و پایدار هستند.

علائم و نشانه های وسواس

  1. تشریفات و رفتار اجتنابی: تشریفات و رفتار اجتنابی از بارزترین ویژگی های وسواس است. مهم ترین شکل تشریفات، شست وشو و پاکیزگی است. تظاهرات دیگر تشریفات، وارسی است که هدف آن پیش گیری از فاجعه هائی از قبیل دزدی، آتش سوزی، آسیب به شخص و شرمندگی اجتماعی است.
  2. ترس: فرد وسواسی همواره می ترسد که دچار حادثه ناگواری شود (اگر از خیابان عبور کنم، تصادف خواهم کرد.)
  3. اجبار و الزام: فرد احساس می کند ناچار است اعمال و رفتاری را به صورت اجباری و تکراری انجام دهد، هر چند که به بیهوده بودن آن ها واقف است.
  4. احساس ناتوانی: در مواجهه با مشکل، احساس ناتوانی و درماندگی می کند و قادر به کنترل آن نیست.
  5. دقت و نظم افراطی: فرد در تکرار رفتارهای وسواسی دقیقاً از نظم و ترتیب خاصی پیروی می کند که موجب آزار اطرافیان می شود.
  6. پرخاشگری: گاهی برای انجام رفتارهای وسواسی دست به کارهایی می زند که با پرخاشگری و عصبانیت و حتی خودآزاری همراه است.
  7. وارسی کردن: شخص وسواسی دائماً شک می کند که آیا کاری را که باید انجام دهد، انجام داده یا نه؟ مثلاً بعد از دور شدن از خانه دچار تردید می شود که آیا در را قفل کرده یا گاز را خاموش کرده است یا نه؟
  8. شک در انجام فرائض دینی: مثلاً هنگام نماز خواندن دچار تردید می شود که آیا تکبیره الاحرام را گفته یا نه؟ یا وضو را صحیح انجام داده یا نه؟
  9. آداب و رفتار های خرافی: فرد مبتلا به برخی از اشیاء خاص حساسیت نشان می دهد. مثلا ممکن است معتقد باشد اگر موقع خروج از منزل به شیء خاصی (قفل یا دستگیره) دست نزند، اتفاق بدی برای او می افتد و یا اشیا و روزهای خاصی را نحس و موجب بدشانسی می داند.
الهام واعظ –   کد: ۲۲۱۰
مشاور و درمانگر در زمينه هاي خانواده،بهداشت جنسي ، ازدواج و فردی
صداي سلامت مركز جامع مشاوره تلفني سلامت
تلفن مشاوره: ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت