مراحل مرگ عاطفی در روابط همسران

ارسال شده در ۲۳ دی ۹۰ توسط : الهام واعظ
۱ دیدگاه

زن و شوهري را در نظر بگيريد که براي شما الگوي يک زوج موفقند. آن ها با يکديگر رفتار خوبي دارند و به هم احترام مي گذارند و زندگي مالي مستحکمي بنا نهاده اند؛ به خواسته هاي هم ارج مي نهند و در نهايت زوج موفقي به نظر مي رسند. اين طرز فکر شما، يک روز در حالي که مشغول خوردن شام و گفتگوي خانوادگي هستيد به يکباره با شنيدن خبر جدايي آن زوج به هم مي ريزد. هر چه فکر مي کنيد نمي توانيد علتي منطقي براي اين اتفاق بيابيد. همه گوشه و زواياي مغزتان را مي کاويد تا نشانه اي دال بر مشکلات زناشويي آن زوج بيابيد. اما به نتيجه خاصي نمي رسيد. چه اتفاقي مي افتد که روابط همسران ،روابط عاطفي و پيوندهاي خانوادگي و اجتماعي از بين مي روند و جدايي جاي آن ها را مي گيرد؟ حتماً دليلي هست.

 

مراحل چهار گانه مرگ عاطفي در روابط همسران

زوال و مرگ روابط عاطفي در ۴ مرحله اتفاق مي افتد: ۱- مخالفت ۲- رنجش و عصبانيت ۳- عدم پذيرش و طرد ۴- سرکوبي.  که ما در چند بخش این مراحل را به اختصار شرح خواهیم داد.

۱- مخالفت در روابط همسران

در هر نوع رابطه اي که ميان دو انسان شکل مي گيرد هميشه درجه اي از مخالفت وجود دارد و تضادهاي فکري و رفتاري جزيي طبيعي از روابط همسران را تشکيل مي دهند. اما مخالفت مي تواند درجات مختلفي داشته باشد. مخالفت پنهان در برابر مخالفت آشکار. صحنه اي را در نظر بگيريد که در يک مهماني خانوادگي بزرگ نشسته ايد و همسر شما در حال تعريف خاطره اي از شما مي باشد که اصلاً دوست نداريد ديگران چيزي درباره آن بدانند؛ مضاف بر اين که اين چندمين باري است که همسرتان اين داستان را با آب و تاب تعريف مي کند. شما شروع به خودخوري مي کنيد يا طوري به وي نگاه مي کنيد که بفهمد مايل به تعريف داستان توسط وي نيستيد. اين درجه خفيفي از مخالفت است در برابر اين که شما با صداي بلند وي را از گفتن داستان منع کنيد. راه ديگري هم وجود دارد؛ سعي مي کنيد خود را آدم متمدني نشان بدهيد که اين موضوعات کوچک برايش مهم نيست و از مطرح شدن آن ها در جمع حتي لذت هم مي برد!! اگر کمي به زندگي روزانه خود دقت کنيد متوجه مي شويد که در زمينه ابراز مخالفت هاي بجا و به موقع تا چه حد فعال هستيد.

آيا حفظ ظاهر مي کنيد و در درون خود خوري؟ آيا مستقيما ناراحتي خود را به شخص مقابل انتقال مي دهيد؟

بيشتر مردم مخالفت هاي خود را به بهانه بد جلوه کردن در نظر ديگران ابراز نمي کنند و تظاهر مي کنند که چنين احساسي ندارند. آن چه در اين گونه موارد افراد به خود مي گويند اين است: «اين مسأله بزرگي نيست، اينقدر ايرادگير نباش، هيچ کس کامل نيست، فراموش کن چرا دردسر درست مي کني؟» در زمينه عاطفي و در زندگي زناشويي و روابط همسران اين مسأله مخالفت به کرات اتفاق مي افتد. زيرا تعداد تعاملات ميان فردي زوجين خيلي زيادتر از انواع ديگر روابط است و به همين نسبت احتمال بروز اختلاف در روابط همسران بيشتر است. اگر مخالفت هاي کوچک خود را بيان نکنيد و با توجه به تعداد موارد پيش آمده، از خير مطرح کردن آن ها بگذريد، اين مخالفت هاي کوچک جمع شده و کم کم به علامت هشدار دهنده بعدي يعني رنجش و عصبانيت تبديل مي شود. حال کمي به زندگي با شريک عاطفي خود فکر کنيد و اتفاقات هفته گذشته را مرور کنيد و مواردي را که با همسرتان در زمينه آن ها اختلاف داشتيد بياد آوريد. طرز برخورد شما با اين اختلافات چگونه بوده است؟ طرز برخورد شما با اين مخالفت ها در وهله اول شاخص خوبي براي سلامتي ازدواج شما مي باشد.

ادامه دارد…

الهام واعظ –   کد: ۲۲۱۰
مشاور و درمانگر در زمينه هاي خانواده،بهداشت جنسي ، ازدواج و فردی
صداي سلامت مركز جامع مشاوره تلفني سلامت
تلفن مشاوره: ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹
۱نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
  1. مهرداد :
    ۰۵ اسفند ۹۲

    سلام
    همسرم به بيماري بدبيني، حسادت و تكبر مبتلاست(طبق گفته مشاور) اما از همه بدتر اينكه در موقع بروز اختلاف رفتارهاي زشت و زننده و عكسالعملهاي بسيار بسيار بد دارد. طبق گفته خودش پرونده پزشكي دارد اما نتوانستم سر نخي گير بيارم. آيا دارويي هست كه بدون اينكه بفهمد در چايي يا نوشيدنيش بريزم كمي ارام شود؟

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت