۶ مرحله برای غلبه بر احساس گناه خودساخته

ارسال شده در ۳۱ فروردین ۹۱ توسط : الهام واعظ
۳ دیدگاه

همانطور که در مطلب قبلی گفته بودم در این پست در مورد شش مرحله برای غلبه بر احساس گناه خود ساخته خواهم نوشت:

فرآیند ۶ مرحله ای برای غلبه بر احساس گناه خودساخته

 

 • قدم اول برای غلبه بر احساس گناه: لیستی از گناهان خود تهیه کنید.

یک کاغذ سفید بردارید و بالای صفحه بنویسید: “کارهایی که درمورد آن احساس گناه می کنم” و زیر آن لیستی از تمام کارهایی که درمورد آن این احساس را دارید یادداشت کنید. هر آیتم را روی یک خط جداگانه یادداشت کنید و فضایی خالی (بین ۳ تا ۴ خط) را زیر هرکدام باقی بگذارید.

نوشتن را ادامه دهید تا جایی که دیگر فکری به ذهنتان نرسد. افکارتان را ویرایش نکنید. هرچه به فکرتان می رسد را یادداشت کنید. درصورت نیاز از چند ورق کاغذ استفاده کنید. فقط از یک روی کاغذ استفاده کنید تا مرور برگه ها راحت تر باشد.

هدف این است که این افکار را از سرتان بیرون بریزید. این افکار خیلی وقت است که در ذهنتان مانده اند و جاخوش کرده اند. این تمرین به شما کم می کند بعضی از این افکار را از بین ببرید. با روی کاغذ آوردن آنها می توانید آنها را به وضوح و روشنی ببینید و با آنها رودررو شوید.

مثال:

 • اختصاص ندادن وقت کافی برای انجام کارهایی که دوست دارم در روز.
 • اختصاص ندادن زمان برای مطالعه و تفکر. من خودم را گم کرده ام.
 • ننوشتن مقاله های کافی. مقاله های نوشته نشده بسیار.
 • شب بیداری و دیر خوابیدن.
 • قدم دوم برای غلبه بر احساس گناه: برای غلبه بر احساس گناه برنامه ریزی کنید.

برای هر گناه از خودتان بپرسید، “چه کار میتوانم بکنم؟”

در فضایی که زیر هر آیتم اختصاص داده اید، کارهایی که برای رفع یا کاهش این احساس گناه می توانید انجام دهید را بنویسید. شاید لازم باشد که هر عمل را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید.

بعنوان مثال، لیست کارهایی که برای آیتم ” اختصاص ندادن زمان برای مطالعه و تفکر” از این قرار میتواند باشد:

 • برنامه ریزی برای مطالعه روزانه، حداقل ۳۰ دقیقه.
 • هر روز صبح حداقل ۱۵-۵ دقیقه را صرف تفکر و تعمق کنم.
 • زودتر از خواب بیدار شوم.
 • شبها زودتر بخوابم.

اگر تلاش کردید اما هیچ راهی به ذهنتان نرسید، می توانید جملات مثبت و واقع بینانه ای که می تواند این احساس گناه را توجیه کند، یادداشت کنید. مثلاً جملاتی که برای آیتم “ننوشتن مقاله های کافی” از این قرار میتواند باشد:

من نهایت تلاشم را می کنم

وقتی حس و حال و هوای نوشتن داشته باشم، می نویسم. اگر در نوشتن مقاله هایم تداوم داشته باشم و مقاله هایم هم کیفیت لازم را داشته باشند هیچ اشکالی ندارد اگر فقط هفته ای دو مقاله نوشتم.

 • قدم سوم برای غلبه بر احساس گناه: لیستی از ارزش های خودتان تهیه کنید.

یک کاغذ سفید دیگر برداشته و بالای صفحه بنویسید: “جنبه های مهم زندگی من” یا “به چه چیزهایی بیشتر ارزش می گذارم”. لیستی از چیزهایی که بیشترین اهمیت را در زندگی برایتان دارند تهیه کنید و لیست را با مهمترینشان شروع کنید. این چیزها می تواند افراد، احساسات، فرصت ها، اعمال و تعهدهایی باشد که ارزش زیادی برایتان دارند. باز هم هر آیتم را روی خطی جداگانه بنویسید و فضایی خالی را زیر آن اختصاص دهید.

تصور کنید اگر در زندگی می توانستید فقط یک چیز داشته باشید، آن چیز چه خواهد بود؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید. افکارتان را ویرایش نکنید. حالا، سوال را اینطور تکرار کنید، “اگر می توانستید دو چیز داشته باشید، آن چیزها چه خواهند بود؟”. خیلی مهم است که افکارتان را بدون ویرایش همانطور که به ذهنتان می رسند یادداشت کنید.

مثال:

 • احساس آرامش، سلامت، انرژی و تمرکز.
 • خانواده ام: پدر و مادرم و همسرم.
 • وبلاگم: خواننده های نوشته هایم، ارتباط با آنها.
 • شغلم و کارم.
 • دوستانم.

 سه مرحله بعدی را در مطلب آینده خواهم نوشت

الهام واعظ –   کد: ۲۲۱۰
مشاور و درمانگر در زمينه هاي خانواده،بهداشت جنسي ، ازدواج و فردی
صداي سلامت مركز جامع مشاوره تلفني سلامت
تلفن مشاوره: ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹
۳نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
 1. فاضل :
  ۰۱ آبان ۹۳

  من سعیم رو میکنم یا من نهایت تلاشم رو میکنم یعنی قرار نیست انجام بدم.

 2. س ـ عباسی :
  ۱۶ خرداد ۹۳

  سلام خانم واعظ مدتیه که دچار تغییر شدم وسط زمستون تب میکردم و بی حال می شدم با تمام انرژی که داشتم بی حوصله می شدم و در محل کارم کم می اوردم الان هم همون حالت رو دارم احساس میکنم ذوقی ندارم از ته دل نمی خندم احساس میکنم توخالی شدم همه این مسائل از بهمن ماه شروع شد که نیاز به توضیح داره چند سال پیش در یک شرکت خصوصی کار میکردم خانمی آنجا بود بسیار با ادب،فهیم،زیبا و باکمالات بیشتر که آشنا شدیم متوجه شدم خانواده بسیار خوبی هم داره من چندبار پدر و مادرش رو دیدم راستش یه کمی حسودیم شد به روش و طرز تفکری که در زندگیشون جاری بود ۳ فرزند یکی از یکی موفقتر بودند بنا به دلابلی تغییراتی در محل کارمان صورت گرفت و هر دو رفتیم سراغ کارهای دیگه همیشه تماس از طرف من بود و اون خیلی کم با من تماس میگرفت من هم میذاشتم به حساب کارزیادش تااینکه من کارمو ازدست دادم و اون منو به برادرش معرفی کرد و مدتی نزد ایشون کارکردم و بعد هم رفتم جای بهتر من همچنان با دوستم در ارتباط بودم تا اینکه فهمیدم عروسی کرده خیلی ازش دلخور شدم اون حتی به من نگفته بود که یکسال نامزد داشته البته اصلا به روش نیاوردم و براش آرزوی خوشبختی کردم و تصمیم گرفتم هیچ وقت باهاش تماس نگیرم مدتها گذشت و هیچ خبری ازش نشد این خانم قبلا مبتلا به عارضه قلبی شده بود نگرانش شدم و از تصمیمم برگشتم چندبار به موبایلش زنگ زدم خاموش بود زنگ زدم به خونشون مادرش گفت با شوهرش رفته خارج از کشور برای ادامه تحصیل و اون حس بد از همون لحظه در من ایجاد شد دائم با خودم می گفتم مگه با هم دوست نبودیم؟ چندساعت بعد از برلین به من زنگ زد و من هم بهش گلایه کردم او هم گفت تا چند روز دیگه میاد تهران و قرار ملاقات میذاره خیلی خوشحال شدم و براش هدیه خریدم تا تقدیمش کنم۱۰روز بعد از تلفن عمومی به موبایلش زنگ زدم جواب داد اما من قطع کردم و منتظر تماسش شدم ایشون هم لطف کردن و روز ۱۱فروردین از شمال بامن تماس گرفتن و قرار شد هر وقت اومد تهران با من تماس بگیره اما خبری نشد و یک ماه بعد من تماس گرفتم و خیلی کوتاه صحبت کردم و متوجه شدم تا آخر اردیبهشت تهرانه باز بدون خداحافظی رفت من خیلی امیدواربه دیدارش بودم اما اون بی معرفتی کرد من هم هدیه ای که براش خریده بودم به خالم هدیه دادم من هیچ وقت چنین اخلاقی نداشتم و همش خودمو سرزنش میکنم نمیدونم سرچشمه این دوست داشتن و دلتنگی بی منطق از کجاست؟ چندبار خواستم بهش زنگ بزنم اما پشیمان شدم و برای اینکه خودمو آروم کنم از سبزیجاتی که خشک میکنم برایش کنار می ذارم تا این دفعه که اومد خودمو دعوت کنم و برم دیدنش لطفا راهنماییم
  کنید سردرگم شدم دلتنگم،دلخورم ناراحتم و این مسایل اندکی بر روی دیگر شئونات زندگی من تاثیر گذاشته.متشکرم

  • دکتر امیر سخاوتی :
   ۲۰ خرداد ۹۳

   فقط اونو ببخشید و فراموش کنید نه بخاطر اون بلکه فقط بخاطر خودتان.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت