تابلو راهنما برای تربیت فرزند

ارسال شده در ۱۶ دی ۹۳ توسط : دکتر امیر سخاوتی
صفر دیدگاه

بارها و بارها این جملات را از زبان پدر و مادرها شنیده ام که ” نمی دانم چرا فرزندم اصلا حرف گوش نمی کند ، چرا بی تربیت شده ، چرا خودخواه است ، چرا اتاقش نامرتب و شلخته است و شکایت هایی از این دست. ” اگر کمی دقت کنید فرزندان ما دست پرورده خودمان هستند زمانیکه آنها کوچکند مانند خمیری هستند که ما آنها را شکل می دهیم و ما به عنوان والدین به دلیل عدم رعایت پاره ای از اصول تربیت فرزند و ناآگاهی، شرایطی فراهم می کنیم که این خمیر بدشکل و بدقواره می شود و زمانی که بچه بزرگ شد خمیر فرم سختی به خود می گیرد و به راحتی تغییر پذیر نیست و در آن موقع است که از شکل آن خوشمان نمی آید و شاکی می شویم . بنظر شما این شکایت ها منطقی است ؟ چه باید کرد ؟

مطالبی را که ذکر کردم می تواند راهنمای هشداردهنده ای برای زوجینی باشد که قصد پدر و مادرشدن را دارند و با توجه به اینکه پیشگیری ساده تر از درمان است ، به نکاتی چند در این خصوص اشاره می نمایم :

  • قبل از بچه دار شدن روابط خود را مرور نمایید

از آنجایی که نقشه عملی تربیت فرزند، پدر و مادرها هستند و فرزندان بصورت عملی از والدین خود الگو برداری می نمایند ، پس باید در ابتدا از خود بپرسیم که آیا نقشه ای که می خواهیم در اختیار فرزندمان قرار دهیم به درد می خورد یا او را به ناکجاباد می برد ؟ به همین دلیل شاید باید یک سری تغییرات در رفتارها و گفتارهایمان و نحوه ارتباط با همسرمان ایجاد کنیم. و یکی ازمهمترین تصورات اشتباه را که می گوییم ” اگر بچه دار شوم  اخلاق همسرم خوب می شود ، یا اگر بچه دار شوم بیشتر احساس مسئولیت می کند و یا اگر بچه دار شوم ، بیشتر به حرف زدنش توجه می کند و احترام می گذارد .” از ذهنمان حذف کنیم چون نه تنها این مشکلات بعد از بچه دار شدن حل نمی گردد بلکه در برخی از موارد تشدید هم می گردد.. پس قبل از بچه دار شدن خودسازی کنید و رابطه سالمی با همسرتان بسازید.

  • به همه خواسته های فرزندمان پاسخ ندهیم

دلسوزیهای بیجا و بی مورد والدین و برآورده ساختن همه خواسته های فرزند می تواند یکی از عوامل بدشکلی خمیر باشد و خودخواهی فرزندمان را تشدید کند ، نحوه تعامل او را با دیگران دچار مشکل سازد و همچنین از او موجودی پرتوقع بسازد که هر کاری را وظیفه دیگران می داند . فرزند مان باید یاد بگیرد که برخی مواقع خواسته های او تحت هیچ شرایطی پاسخ داده نمی شود و در برخی از مواقع با تاخیر پاسخ داده می شود و این نکته مهمی است که باید در نظر داشته باشیم.

  • اصول تربیتی هماهنگ و یکسانی داشته باشید

یکی از آفتهای تربیتی فرزندان ، ناهماهنگی بین پدر و مادر در بکار بردن اصول تربیت فرزند است . حتی اگر به نحوه رفتار و گفتار همسرتان با فرزندتان معترضید و آنرا قبول ندارید، به هیج وجه در جلوی فرزندتان ابراز ننمایید چرا که باعث بی اعتمادی او به هر دو می گردید و همیشه برای او راه فراری ایجاد می کنید که از قوانین تربیتی حاکم در خانه تبعیت نکند و از طرفی بی احترامی به نظر دیگران را هم می آموزد .

مواردی که در بالا مطرح شد بخشی از اصول تربیت فرزند است که اگر قبل از شکل گیری کامل فرزندانمان ، آنها را بکار ببندیم مطمئنا گلهای زیبایی پرورش می دهیم که از دیدن آنها لذت خواهیم برد.

به امید موفقیت شما در تربیت فرزندانتان

فاطمه نصیری عبدی    
مشاور کد ۲۸۸۰
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت