تكنيك هاي آسان براي مقابله با شكست رژيم در تعطيلات

ارسال شده در ۲۸ اسفند ۹۳ توسط : دکتر امیر سخاوتی
۳ دیدگاه

با توجه به اينكه نزديك تعطيلات مي باشيم ضروريست كه به  روش هايي مجهز شويم تا لذت ديد و بازديد  به عذاب تبديل نشود.

بسياري از مواقع وقتي فردي در رژيم قرار دارد و از او پذيرايي مي شود مي گويد : “خيلي ممنون من رژيم هستم “. يادمان باشد وقتي علتي را بيان مي داريم افراد  تصور مي كنند وظيفه دارند بهانه و نگراني ما را رفع كنند بنابراين وارد چانه زني  مي شوند  : ” حالا  از اينجا رفتيد جاي ديگر چيزي ميل نكنيد” ، ”  بعد  از مدت ها امدي لب به چيزي هم نمي زني ؟”  ، ”  خوبي كه ، چرا رژيم ميگيري ؟!”

بنابراين بهتر است از ابتدا هيچ علتي ارائه ندهيد تا مجبور به متقاعد شدن  نگرديد !  هرچيزي كه به شما تعارف شد را برداشته و در گوشه ي پيش دستي خودتان قرار دهيد . اگر ميزبان چشمش به بشقاب شما بود سعي كنيد وقتي براي آوردن چاي مي رود  شكلات را در جيبتان قرار دهيد ! تا بعد بتوانيد آن را به كودكي بدهيد ميل كند. از شما خواهشمندم چنانچه خودتان ميزبان شديد فردي را وادار به خوردن نكنيد و از گذاشتن انواع شيريني و شكلات روي ميز خودداري نماييد قرار است خودتان را ببينند نه خوراكي هايتان را 🙂  با رژيمي ها همدلي داشته باشيد. روزي مي رسد كه شما هم در رژيم خواهيد بود.

مسئله ي اصلي در رژيم هاي لاغري تشخيص تفاوت بين ولع و گرسنگي مي باشد. براي اينكه بدانيد آيا صرفا ولع داريد يا بدنتان به آن نياز دارد (برخي از اشخاص مي گويند اگر شيريني نخورم از حال خواهم رفت !)  كافيست از خودتان بپرسيد  ايا زمان زيادي از اخرين وعده ي غذاي مصرفي ام گذشته؟ اگر پاسخ منفي بود يعني شما هيچ نيازي به خوردن آن خوراكي نداريد. نفس عميقي بكشيد و بگوييد راه اسان تري وجود ندارد ! و نبايد بخورم ! باور كنيد كه راه آساني وجود ندارد ….اگر فكر مي كنيد كه دارد براي هميشه بايد اضافه وزنتان را تحمل نماييد.

همچنين در ايام نوروز ميتوانيد حدودا ۱۱ صبح  از دمنوش زنجبيل استفاده نماييد تا ولع شما به مصرف شيريني و شكلات كاسته شود.

قبل از رفتن به عيد ديدني حتما مسواك زده و زماني را هم صرف نخ دندان كنيد.

يادآور گوشي همراهتان را تنظيم كنيد تا ساعتي كه در منزل اقوام خود هستيد  با اين مضمون به شما هشدار دهد كه : به خوراكي اضافي نه بگو! اگر كار با تكنولوژي براي شما در اولويت نيست كارتي تهيه كنيد وهمان جمله را نوشته و در جيب لباستان قرار دهيد.

براي ايام عيد لباس هاي رنگ شاد تهيه كنيد تا چشمتان فريب نخورد و احساس نكنيد جا براي چاق تر شدن داريد! همچنين به هر شخصي برسيد اولين چيزي كه خواهند گفت اين است : چاق شدي؟! در اينصورت به قدري روحيه خودتان را مي بازيد كه اشتهايتان را موقتا از دست مي دهيد! اما اكثرا افرادي كه اضافه ي وزن دارند تمايل به مخفي كردن اندام خود با رنگ تيره داشته و يا تلاش مي كنند لباس گشاد بپوشند و يا لباس خيلي تنگ كه به خودشان ثابت كنند سايزشان كمتر است!

عكسي از خودتان كه متعلق به زمانيست كه وزنتان كمتر بوده است را در ايام نوروز روي اينه ي اتاقتان قرار دهيد. اگر مي گوييد هرگز اندام بهتري نداشته ام (كه البته اين يك بهانه براي انجام ندادن درخواست است ) مي توانيد از عكس يك هنرپيشه استفاده نماييد.

يكي از افكار مخربي كه سبب شكست رژيم مي شود جمله ي : “اشتباه كردم كه  خوردم ديگر رژيم بي فايدست … ” مي باشد. اگر اين موضوع از ذهنتان گذشت به خود بگوييد : قصد ندارم با يك اشتباه عقب نشيني كنم. از همين حالا جلوي اشتباه بعدي را مي گيرم.

براي شناسايي افكار مخرب  ديگر و راه مقابله ، با مشاور در تماس باشيد. يكي از علل شكست هاي رژيم ناشي از جنبه هاي روانشناختي ان مي باشد. مغز ما مدام در حال فريب دادن  و متقاعد كردن ما براي خوردن است تا تهديد كاهش وزن را از خود دور كند. اما توجيهي كه مغز ارائه مي دهد اين است : خوردن دست خودم نيست يك كار كاملا اتوماتيك است! اگر اينطور است پس چرا ما شيريني را مي خوريم اما پيش دستي آن را نمي خوريم؟ اين فكر اتوماتيك بودن فقط مختص به خوردن نمي باشد بلكه روزانه بارها بارها اين جمله را تكرار مي كنيم كه دست خودم نبود داد زدم …دست  خودم نبود هول شدم.

به واقع اگر اينگونه بود همه ي ما در زندان بوديم زيرا لحظاتي در زندگي مان بوده كه مي خواستيم همكار، رئيس و يا دوست و همسر و ..را بكشيم ! اما از آنجايي كه دست خودمان بوده اين كار را نكرده ايم.

براي سفر هاي خود، خوراكي هاي كم كالري را شناسايي و تهيه نماييد تا همراه خود داشته باشيد مثل پاپ كورن خانگي كه بدون روغن درست شده است و يا  ميوه. يادتان باشد تخمه و چيپس و ماست چكيده چشم ديدن اندام زيباي شما را ندارند بنابراين حاضرند خودشان را قرباني كنند و توسط شما خورده شوند تا شما لاغر نشويد! مي توانيد روي خوراكي هاي پركالري اسامي افرادي كه ناراحتتان مي كنند را بگذاريد مثلا به جاي  چيپس بگوييد جاري! به جاي پفك بگوييد باجناق ! بدين گونه بيشتر دشمني اين مواد را در مي يابيد!

و در انتها توصيه مي شود كه در ايام نوروز از مصرف سبزيجات غافل نشويد زيرا در اكثر مواقع رژيم طبيعي افراد به خاطر ديد و بازديد و مسافرت متفاوت مي شود و عملا اهميت چنداني به مصرف سبزيجات داده نمي شود.

اگر مايل هستید وزنتان را در اينجا براي ما بنويسيد تا بتوانيد بعد ازعيد مقايسه اي داشته باشيد.

همگان مي گويند نوروزتان پيروز اما من به شما مي گويم پيروز بر نوروز باشيد تا دچار اضافه ي وزن نباشيد.

 

عدم رعايت حفظ كپي رايت باعث چاقي مفرط مي شود!

مريم غفار
كد مشاوره : ۳۴۱۰
۳نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
 1. d :
  ۱۹ فروردین ۹۴

  سلام خسته نباشید.آقای دکتر من روز هفتم پریود با شوهرم رابطه داشتم بدون دخول البته نوار بهداشتی هم داشتم .بلا فاصله خودمو شستم .احتمال بارداری هست یا نه؟

 2. فاضل :
  ۲۸ اسفند ۹۳

  خیلی ممنون بابت این مطلب زیبا و کاربردی.بخصوص خشک و جدی و دستوری نبودن نگارش آن کمک میکند نکات مهم را فراموش نکنیم.
  درست است این مطلب درباره رژیم غذایی و سلامت جسمی بود ولی تکنیک هایی که بیان کردید مانند برخورد مناسب در پراگراف سوم یا گذاشتن عکس از موضوع و هدف و حرکت کردن به سوی آن یا توجه به موضوع فوق العاده مهم تفکر همه یا هیچ چیز و مقابله با آن در پاراگراف دهم،ما را برای یک زندگی زیبا آماده میسازد.
  فکر میکنم اگر بتوانیم شیوه فکر و رفتار درست در رعایت رژیم غذایی را یاد بگیریم برای دیگر مسائل و مشکلات زندگی نیز آمادگی لازم را داریم.
  از اینکه در این تعطیلات مانند این یک سال ما را همراهی میکنید ممنونیم
  به امید سلامتی و شادی ما،منتظر مقالات بعدیتان هستیم

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت