ناباروری زوج ها و راهکارهای مؤثر برای غلبه بر آن

ارسال شده در ۰۷ اردیبهشت ۹۴ توسط : دکتر امیر سخاوتی
۶ دیدگاه

ناباروری و درمان آن مساله ای جدی است. ناباروری ،هر نژاد ،سن ،گروه و طبقه ای را با هر سطح زندگی اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی درگیر می کند، حتی کسانی را که  یک بار به آسانی صاحب فرزند شده اند، حتی پزشکان ،سیاستمداران و مدیرانی را که برای شما برنامه ریزی می کنند .ناباروری می تواند موجب تزلزل اعتماد بنفس و تیره شدن روابط زناشویی شود ،ولی این  درست نیست. شما برای کامل شدن خوشبختی خود می خواهید صاحب فرزند شوید .هیچ کدامتان با انتخاب خود نابارور نشده اید و می توانید تلاش خود را برای غلبه بر ناباروری آغاز کنید، ولی بدانید که هرگز کنترلی بر نتیجه درمان ناباروری وجود ندارد. با این پیش  زمینه بیایید تا به برخی راهنمایی ها یا راهبردهای عمومی که ممکن است برای هردوی شما در مقابله با استرس ها و فشارهای ناشی از ناباروری مفید باشد ،نگاهی بیندازیم:

راهبرد شماره ۱: تصور نکنید که شما کنترل را در دست دارید

یکی از سخت ترین چیزهایی که  در برخورد با ناباروری باید با آن به توافق برسید این است که شما واقعا کنترلی بر نتیجه درمان ندارید.باروری دارای مراحل بیولوژیکی پیچیده ای است که به ترکیب های پیچیده هورمونی و واکنش های فیزیولوژیک و وضعیت مطلوب تشریحی و فیزیکی شما بستگی دارد.شما می توانید در وضعیت عالی سلامت جسمی و روانی باشید.مطمنا تغذیه خوب ،ورزش و دید مثبت تا اندازه  زیادی در تعدیل استرس های درمانی و پریشانی از اینکه قادر نیستید بچه دار شوید موثر است . ولی با این همه تلاش ،شما نمی توانید باروری خود را به طور کامل تحت کنترل داشته باشید .وقتی به این واقعیت رسیدید ،می آموزید که قبول کنید شما نمی توانید همه چیز را کنترل کنید .این یکی از مهم ترین چیزهایی است که می توانید برای بقا انجام دهید.

راهبرد شماره ۲: سعی کنید هراسان نباشید

اگر شما پس از تلاش در حامله شدن موفق نشدید ،نباید خود را ببازید .بعضی از زوجها در دوازده ماه پس از مقاربت منظم و بدون جلوگیری موفق به حامله شدن نمی شوند.برای اکثر ما قبول این مطلب ممکن است مشکل باشد.

راهبرد شماره ۳: به طور منطقی شکیبا باشید

صبور و شکیبا بودن در آغاز کار بسیار مهم است .صبر و بردباری در هنگام درمان از اهمیت  بسزایی برخوردار است .واقعیت این است که در بیشتر زنان و اکثر مردان ،معمولا تغییرات جزیی هورمونی از سنین ۳۰سالگی آغاز می شود و طی سالهای ۴۰ ادامه می یابد .این تغییرات می تواند به مرور زمان باروری را تحت تاثیر قرار دهد نه بطور ناگهانی.بنابراین باروری یک فرد در ۴۰ سالگی تفاوت قابل ملاحظه ای با باروری او در سن ۳۹سالگی ندارد .پس با این که مشکل است سعی کنید شکیبا باشید.

راهبرد شماره ۴: قاطع باشید

در حالی که شما با محدودیت های بیولوژیک در مورد ناباروری خود روبرو هستید ،قاطع بودن در تلاش برای یافتن جواب ها و راه حل ها اغلب نتیجه خوبی به دنبال دارد.

راهبرد شماره ۵: مددجوی مطلع باشید

تشخیص ها و درمان های ناباروری برای خود دنیایی دارد و وقتی شما به این دنیا وارد می شوید ،با درک بسیاری از مسایل آمادگی بیشتری برای درک مشکل تان پیدا می کنید.برای یک فرد غیر حرفه ای اطلاع از همه روش های تشخیصی ،داروها و راههای درمانی غیر ممکن است .ولی توصیه ای که به شما می شود این است که در رویارویی با مشکلات ناباروری و تصمیم گیری برای درمان ،مددجوی مطلعی باشید.

راهبرد شماره ۶: خود یا همسرتان را سرزنش نکنید

پشیمانی ها و همچنین سرزنش ها بیهوده اند .تصمیم هایی که قبلا گرفته اید ،گذشته اند و در مقطع زمانی متفاوتی در زندگی شما اتفاق افتاده اند .به جای اتلاف انرژی در مورد آنچه بوده و آنچه باید باشد بایستی برای فایق آمدن بر واقعیت موجود و ساختن زندگی ایده آل و تصمیم برای درمان تلاش کرد.شمانباید خودتان را برای چیزهایی که بر آن کنترل ندارید در تنش قرار دهید و خود یا همسرتان را سرزنش کنید.

راهبرد شماره ۷: احساس بی عدالتی نکنید

یکی از سخت ترین چیزهایی که باید آن را یاد بگیریم و قبول کنیم ،مقابله با احساس ناعادلانه بودن مشکل ناباروری است . پاسخی برای این طرز فکر وجود ندارد ،زیرا ناباروری حق کسی نیست.اینکه شما نابارور هستید به این دلیل نیست که شما شایستگی پدر و مادر شدن  ندارید.شما و همسرتان برای این نبرد مشکل به خاطر چیزی که در زندگی انجام داده یا نداده اید به طور اختصاصی انتخاب نشده اید.ناباروری مثل بدشانسی در یک بازی است.ناباروری فقط چیزی است که زندگی به شما می دهد …مثل بعضی از مردم که سرطان مبتلا می شوند ،تصادف بدی می کنند ،مشکلی در سلامتی خود دارند یا معلول هستند.هرکسی در زندگی مشکلی دارد که باید با آن مواجه شود .ناباروری یکی از آن مشکل هاست که ما بطور تصادفی به آن دچار شده ایم .این درست نیست که بگوییم چرا فقط ما باید با آن مقابله کنیم.

دوستان عزیز،مطالب فوق برگرفته از کتاب راهبردهای اساسی در رویا رویی با ناباروری می باشد. امیدوارم بعد از خواندن این مطلب نسبت به ناباروری ،احساس متفاوتی را تجربه کنید.و حتما خواندن این کتاب را به شما عزیزان توصیه می کنم .خواندن این کتاب خود ،یکی ازراهبردهای اساسی رویارویی با ناباروری می باشد!!!

 منتظر مطلب بعدی من ،در این زمینه باشید.به امید روزهای پربار

نازی قنبری

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

مشاور کد ۳۶۴۰ صدای سلامت

۶نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
 1. یاسمن :
  ۰۱ خرداد ۹۴

  سلام اقای دکتر من سه شنبه هفته پیش با نامزدم باهم بودیم ولی هیچ اتفاق خاصی نیوفتاد وبه من گفت که به خاطر خارج شدن اب منی اش بهتره از قرص استفاده کنم ومن شنبه از قرص استفاده کردم وحالا عادت ماهانه ام به تعویق افتاده خیلی نگرانم ایا بارداری صوزت میگیره؟؟؟

  • سوال شما به لحاظ موضوعی به این بخش مربوط نمی شود لطفا در بخش پرسش و پاسخ جدید سایت انرا مطرح کنید
   تشکر

 2. محسن :
  ۲۸ اردیبهشت ۹۴

  همسر بنده ۳۶ سال دارد و ما از اسفند ۹۳تا اردیبهشت ۹۴ در هر ماه برای بارداری اقدام کرده ایم که متاسفانه انجام نشده. قبل از این سه مرتبه هم هیچگاه برای بارداری اقدام نکرده بودیم وتمام پیشگیریهای ما بصورت طبیعی بود.حال با توجه به اینکه اندازه فولیکول های همسرم تماما از ۱۷ میلی متر بزرگتر بود و آزمایش اسپرم بنده هم کاملا نرمال بود و تمامی کارهایی که میبایست انجام میدادیم بعد از نزدیکی اعم از عدم خروج آلت از رحم تا۱۵ دقیقه و بالاگرفتن پا توسط همسرم حدود ۳۰ تا۴۰ دقیقه انجام دادیم.
  ۱-چگونه از خروج منی از رحم بعد از نزدیکی جلوگیری کنیم(تقریبا تمامش خارج میشه)
  ۲-آلت تناسلی بنده ۸ تا۹ سانت است کوتاه نیست؟
  ۳-آزمایش خاصی نباید انجام دهیم؟
  ۴-بهترین حالت وفرم جهت برقراری نزدیکی و افزایش احتمال بارداری چگونه است؟
  ۵-با توجه به سن همسرم چگونه سریع تر باردار شود؟

  • این خروج منی اصلا مهم نیست
   خیر اندازه شما نرمال است
   تا یک سال از زمان شروع روابط بدون پیشگیری نیاز به هیچ بررسی وجود ندارد
   هیچ فرم خاصی برای این موضوع ارجحیت ندارد
   بارداری یک امر وابسته با شانس و احتمال است و هر ماه نهایت ۴۰% این امکان وجود دارد لذا نگرانی شما بی مورد است و بی دغدغه به زندگی بپردازید تا حداقل ۱۲ ماه

 3. نازی قنبری :
  ۱۸ اردیبهشت ۹۴

  ازتوجه شما سپاسگزارم.

 4. فاضل :
  ۰۹ اردیبهشت ۹۴

  خیلی ممنون.خیلی جذاب بود و تازگی داشت.نظرات شما رو از قبل به خاطر دارم،انسان خوش فکری هستید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت