وسواس و تاثیر آن بر رابطه زناشویی

ارسال شده در ۱۵ خرداد ۹۴ توسط : دکتر امیر سخاوتی
صفر دیدگاه

اگر مشکوک به داشتن علایم وسواس در زمینه روابط زناشویی هستید به یک روان‌پزشک یا روان‌شناس مراجعه کنید …

وسواس عموما به دو دسته تقسیم می‌شود:

وسواس فکری و وسواس عملی

همان‌طور که می‌دانید لازم است حتما برای درمان وسواس از هر نوعی که باشد اقدام کنید . دارو درمانی به‌ علاوه رفتاردرمانی توام می‌تواند مشکل وسواس را حل کند . شاید گمان کنید وسواس ربطی به مسایل زناشویی ندارد اما اختلال وسواس می‌تواند شامل عقاید، تصاویر ذهنی ، تکانه‌ها و افکار مزاحم و مکرر (وسواس فکری) یا الگوهای مکرر رفتاری یا فعالیت‌های مزاحم (عمل وسواسی) باشد .

وسواس از نوع زناشویی

وسواس و حالت‌های وسواسی و انجام مناسک خاص هنگام روابط زناشویی در برخی افراد تاثیر نامطلوبی بر فرآیند جنسی طرف مقابل می‌گذارد؛ به‌ طوری که گاهی موجب بروز اختلافات و مشاجرات می‌شود ولی این اعمال با مراجعه به درمانگر و درمان تا حد زیادی قابل کنترل است . توصیه می‌شود اگر مشکوک به داشتن علایم وسواس در زمینه روابط زناشویی هستید به یک روان‌پزشک یا روان‌شناس با تجربه در امور جنسی مراجعه کنید تا مشخص شود آیا این مسایل ناشی از یک فرآیند وسواسی است یا رفتارهای آموخته‌شده‌ای است که برایتان ایجاد شده ؟ در هر دو صورت این مساله با درمان کنترل خواهد شد و جای نگرانی نیست .

بعضی از افراد سعی می‌کنند علایم بیماری‌هایی چون وسواس یا اضطراب را در خودشان نادیده بگیرند یا مخفی کنند و حتی برخی افراد به دلیل اضطراب ناشی از این مخفی‌کاری دچار ضعف در قدرت جنسی می‌شوند که این مسئله نیز می تواند منجر به ناراحتی و دلزدگی همسران از یکدیگر شود .

وسواس در روابط زناشویی و درمان

برای درمان وسواس ، بهتر است به جای خوردن داروهای شیمیایی یا گیاهی که توسط افراد غیر متخصص به شما توصیه می‌شود و نگرانی از عوارض احتمالی آنها ، به یک روان‌پزشک با تجربه در مسایل جنسی مراجعه کنید تا هر دو مشکل (بیماری وسواس و مشکل جنسی) با هم مورد ارزیابی قرار گیرد . چرا که در برخی موارد بدون نیاز به مصرف دارو این مسئله قابل‌ حل است و اگر هم نیاز به مصرف دارو باشد با تجویز پزشک در کمال آرامش آن را مصرف کنید تا از ناراحتی و دلزدگی احتمالی همسرتان نیز جلوگیری کنید .

نوشته الهام واعظ

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت