حال بد به حال خوب

ارسال شده در ۲۲ تیر ۹۴ توسط : دکتر امیر سخاوتی
۲ دیدگاه

جمله بسیار زیبایی از بودا به یاد دارم که به من کمک می کند درک کنم چگونه انسان در حال بد ناشی از افسردگی و اضطراب فرو می رود ، او می گوید: ” در آسمان مکانی به نام شرق و مکانی به نام غرب وجود ندارد بلکه این انسانهاهستند که برای درک موقعیت خود، این مکانها را در ذهن خود خلق می کنند و آنها را بعنوان یک حقیقت باور می کنند”.

freedom-woman-arms-lifted-300x198

انسان برای درک موقعیتها و رویدادها ، تفسیرهایی در ذهن خود می سازد که اکثر آنها واقعیت ندارند و جالب اینکه او تمامی آنها را بعنوان یک حقیقت باور می کند و براساس آنها برنامه ریزی می کند ، تصمیم می گیرد ، حرف می زند ، قضاوت می کند ، عاشق می شود ، ازدواج می کند ، فرزند می آورد ، تحصیل می کند و سپس هر از گاهی در مقاطعی از زندگیش حالش بد می شود و از همه چیز ناراضی می شود. از شغلش ، از ازدواجش ، از تربیت فرزندش ، از روابطش و از … و همواره بدنبال کسی یا چیزی است که باعث این حال بد شده است، در حالیکه در تقریبا تمام این موارد همان تفسیر اولیه ای که خودش در ذهنش خلق کرده، اشتباه بوده و هست.

حال بدی که اغلب افراد بخاطر همان تفسیرهای نادرست به آن دچار می شوند، نامهای مختلفی دارد که معروفترین آنها افسردگی و اضطراب است . چگونه؟ او باور می کند که دیگران دوستش ندارند، پس اندوهگین می شود . او باور می کند دیگران عمدا در موردش با بی عدالتی رفتار می کنند و حقش را نادیده می گیرند، پس خشمگین می شود . او باور  می کند بهترین خوبیها فقط در گذشته بوده و تمام شده، پس مدام افسوس می خورد . او باور می کند که آینده ای خوش برایش وجود ندارد، پس نا امیدی تمام وجودش را فرا می گیرد. در تمامی این موارد و مشابه آنها، نکته ای اساسی وجود دارد که اتفاقا همان نیز تنها راه نجات است و آن انتخاب است و انتخاب و فقط انتخاب.

افسرده ماندن و مضطرب شدن، ساده ترین راهی است که انسان در مواجهه با رنجها و نگرانیها و فقدانهای خود انتخاب می کند . مادامیکه هرروز صبح کسی به او می گوید: در رختخواب بمان ، امن ترین جای دنیا تخت توست ”  و او این را تنها حقیقت دنیا می داند و در زیر زیر انداز، خود را امن می داند و همان جا می ماند، حال بد رهایش نمی کند اما انتخاب دیگری نیز دارد، می تواند حداقل تا در ورودی منزلش حرکت کند، دررا باز کند و دوباره ببندد. و این انتخاب ، اولین گام در رهایی از حال بد است.

همواره از مراجعینم که حالی بسیار بد را تجربه می کنند ( هیچ اسم دیگری برایش نمی گذارم ) و قادر به انجام امور روزمره خود نیستند، سوال می کنم : آیا می توانی این وضعیت رو ادامه بدی؟ و اکثرا پاسخ می دهند : نه . در این صورت به آنها توصیه می کنم فقط ۳۰ روز با سبکی جدید بخوابند، بیدار شوند ، بخورند ، بیاشامند و راه بروند . فقط همین . و سپس این جمله طلایی را به آنها می گویم :” اگر بعد از ۳۰ روز دوست نداشتی با سبک جدید زندگی کنی و حال جدیدت رو دوست نداشتی ،همیشه فرصت داری به تخت خود و حال قدیم  برگردی ، آنها سرجایشان هستند.”

حقیقت این است که سنگ بزرگ نشانه نزدن است، نمی توان از کسی که کنترلی براعمال و افکار خود ندارد و ساده ترین راه، یعنی ماندن در تختخواب و یا نشستن مقابل تلویزیون را انتخاب کرده، بخواهم افکار خود را تغییر دهد زیرا چنین هدفی از همان ابتدا با شکست مواجه می شود . تجربه به من می گوید اولین گام برای پیمودن مسیری پایدار برای رسیدن به حال خوب ، تغییر و اصلاح سبک زندگی است و پس از مدتی، وقتی فرد کنترل کافی بر خودش پیدا کرد، می توان همراه با او به تغییر افکارش پرداخت.اگر حال خوبی ندارید، مهم نیست این حال بد چه اسمی دارد، فقط اگر احساس رضایت نمی کنید کافی است از خود سوال کنید : آیا می توانم ادامه دهم ؟ اگر بله ، دیگر شکایت نکنید و بمانید همانجا که هستید و بپذیرید هر آنچه هستید . اما اگر جواب خیر است، منتظر کسی نباشید که دست شما را بگیرد و شما را حرکت دهد و حال خوبی به شما هدیه کند و بدانید اولین گام را خود باید بردارید، گامی بسیار کوچک ، خیلی کوچک و بعد خواهید دید دستان بسیاری برای یاری دادن شما از راه خواهند رسید. ما هم در کنار شما هستیم.

معصومه دانه کار مشاور کد ۳۵۶۰ صدای سلامت
۲نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
 1. سلام
  خوشحالم وارد این سایت شدم
  و امیدوارم بتونم در کنار شما عزیزان
  به خیلی از تجارب برسم

 2. S JS J :
  ۲۳ تیر ۹۴

  خیلی زیبا و کارامد بود مرسی خانم دکتر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت