کودکی یعنی اینجا و اکنون

ارسال شده در ۲۵ مرداد ۹۴ توسط : دکتر امیر سخاوتی
۱ دیدگاه

انسان در طول زندگیش همواره با سفرهای ذهنی در زمانهای  گذشته ، حال و آینده درگیر بوده و هست. در کودکی ، بهترین درک و فهم او از گذشته ، دیروز بود و از آینده ، فردا. و هرسال که به عمرش افزوده می شود سفرهای ذهنی او به گذشته و آینده  طولانی تر می شود ،  و از امروز ، دورتر و اقامتش در” امروز” کوتاهتر می شود. یکی از ویژگی های سلامت روانی به این سفرهای ذهنی مربوط می شود.now here

دوران کودکی با بی خبری ، سادگی و شادی تعریف می شود. چرا چنین است؟  چرا اکثر انسانها با تاسف و حسرت از آن دوران بی بازگشت یاد می کنند؟ تنها دورانی از عمر، که انسان تقریبا در تمامی لحظات در ” اینجا و اکنون ” زندگی می کند ، دوران کودکی است. تنها دورانی که بیشترین فاصله از گذشته فقط یک دیروز و طولانی ترین سفرذهنی به آینده فقط یک فرداست ، کودکی است. زیرا هنوز تفکر و تعقل در درک و فهم او از جهان رشد نکرده و با احساسش همه چیز این جهان را می فهمد و مکان و زمان زندگیش ، اینجا و اکنون است ، ساده و شاد و صمیمی. با این تفکر ساده دیگر جای تاسف خوردن و نگران شدن باقی نخواهد ماند. وقتی انسان از مرز کودکی ها می گذرد گذشته ای دارد شاید غیر قابل تکرار و آینده ای دارد به احتمال زیاد مبهم و نامعلوم و بالاخره روزی  باید تکلیف خود را با گذشته و آینده معلوم کند. آیا از گذشته اش ناراضی است؟ آیا گذشته اش بسیار رنج آور بوده و امروزش قربانی دردهای دیروزهاست؟ آیا اوفقط نگران فرداهاست؟ این تکلیفی است که دیر یا زود باید با خود و زمانهای زندگیش روشن کند ، چرا که بخش مهمی از سلامت روانیش در گروی همین تصمیم است. فردی که اکثر اوقات به گذشته سفر می کند و حسرت شادیهای آن دوران کودکی را بر دل دارد و یا هنوز سوگوار اندوهی است که در گذشته بر او تحمیل شده و یا در خشمی عمیق نسبت به بی عدالتیها می سوزد و هرروز را با مرور این رنجها سپری می کند، دیر یا زود افسردگی را انتخاب خواهد کرد و امروزش قربانی گذشته ای می شود که دیگر وجود ندارد مگر در ذهن او.

از سویی دیگر، فردی که در تمامی اوقات زندگیش نگران آینده است و از ” چه می شود ها ” می ترسد ، اضطراب را انتخاب خواهد کرد و امروزش را فدای واقعه ترسناکی می کند که ممکن است هرگز اتفاق نیفتد ، اما آنچه قطعا اتفاق می افتد این است که به سادگی “اکنون و امروز ” را از دست خواهد داد و حال آنکه سلامت روانی در اینجا و اکنون زندگی کردن است یعنی مشابه دوران کودکی. افرادی که اینجا و اکنون را انتخاب می کنند ، بدون احساس قربانی بودن ، فقط تلاش می کنند و حقیقتا بی بهانه ، راضی و شاد هستند.

روانشناسی نوین در تلاش است به ما اندیشیدن ، زیستن و عشق ورزیدن در اکنون و اینجا را بیاموزد  ، پس یکبار و برای همیشه زندگی خود را مرورکن : اگرهر لحظه برای کودکی ات دلتنگ می شوی و تمامی داشته های امروزت را برای شاد شدن نادیده می گیری ؛ اگر فقدانها و بی عدالتی های گذشته را هر روز با لجاجت مرور می کنی وهیچ بهانه ای برای شاد زیستن ، نمی بینی ؛ اگر همه ناکامی های گذشته را با قطعیت به آینده تعمیم می دهی وترس از فردا ، لطف و رحمت خداوند را از یادت برده ، هرگز تصور نکن گذشت زمان، این سفرهای ذهنی پر مخاطره را برای تو ختم به خیر خواهد کرد. معلق ماندن در گذشته و آینده یعنی فدا کردن سلامت و شادمانی امروز. ما هم این سفرها را داشته ایم و داریم ، ما هم هرروز آموزه های خود را برای ماندن در اینجا و اکنون به کار می بریم  ومی دانیم آسان نیست اما محبت و لطف خداوند به قدری به تو نزدیک است که حیفمان می آید به تو نگوییم : ” آیا هرروز صبح خورشید طلوع نمی کند ؟ این همان پیام خداوند است که من هستم ، آیا تو هم هستی؟”. ما  نیز در کنار شما هستیم.

معصومه دانه کار
مشاور کد ۳۵۶۰ صدای سلامت
۱نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
  1. فاضل :
    ۲۷ مرداد ۹۴

    خیلی عالی بود ممنون

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت