کودکی یعنی اینجا و اکنون

ارسال شده در ۲۵ مرداد ۹۴ توسط : دکتر امیر سخاوتی
۱ دیدگاه

انسان در طول زندگیش همواره با سفرهای ذهنی در زمانهای  گذشته ، حال و آینده درگیر بوده و هست. در کودکی ، بهترین درک و فهم او از گذشته ، دیروز بود و از آینده ، فردا. و هرسال که به عمرش افزوده می شود سفرهای ذهنی او به گذشته و آینده  طولانی تر می شود ،  و از امروز ، دورتر و اقامتش در” امروز” کوتاهتر می شود. یکی از ویژگی های سلامت روانی به این سفرهای ذهنی مربوط می شود.now here

دوران کودکی با بی خبری ، سادگی و شادی تعریف می شود. چرا چنین است؟  چرا اکثر انسانها با تاسف و حسرت از آن دوران بی بازگشت یاد می کنند؟ تنها دورانی از عمر، که انسان تقریبا در تمامی لحظات در ” اینجا و اکنون ” زندگی می کند ، دوران کودکی است. تنها دورانی که بیشترین فاصله از گذشته فقط یک دیروز و طولانی ترین سفرذهنی به آینده فقط یک فرداست ، کودکی است. زیرا هنوز تفکر و تعقل در درک و فهم او از جهان رشد نکرده و با احساسش همه چیز این جهان را می فهمد و مکان و زمان زندگیش ، اینجا و اکنون است ، ساده و شاد و صمیمی. با این تفکر ساده دیگر جای تاسف خوردن و نگران شدن باقی نخواهد ماند. وقتی انسان از مرز کودکی ها می گذرد گذشته ای دارد شاید غیر قابل تکرار و آینده ای دارد به احتمال زیاد مبهم و نامعلوم و بالاخره روزی  باید تکلیف خود را با گذشته و آینده معلوم کند. آیا از گذشته اش ناراضی است؟ آیا گذشته اش بسیار رنج آور بوده و امروزش قربانی دردهای دیروزهاست؟ آیا اوفقط نگران فرداهاست؟ این تکلیفی است که دیر یا زود باید با خود و زمانهای زندگیش روشن کند ، چرا که بخش مهمی از سلامت روانیش در گروی همین تصمیم است. فردی که اکثر اوقات به گذشته سفر می کند و حسرت شادیهای آن دوران کودکی را بر دل دارد و یا هنوز سوگوار اندوهی است که در گذشته بر او تحمیل شده و یا در خشمی عمیق نسبت به بی عدالتیها می سوزد و هرروز را با مرور این رنجها سپری می کند، دیر یا زود افسردگی را انتخاب خواهد کرد و امروزش قربانی گذشته ای می شود که دیگر وجود ندارد مگر در ذهن او.

از سویی دیگر، فردی که در تمامی اوقات زندگیش نگران آینده است و از ” چه می شود ها ” می ترسد ، اضطراب را انتخاب خواهد کرد و امروزش را فدای واقعه ترسناکی می کند که ممکن است هرگز اتفاق نیفتد ، اما آنچه قطعا اتفاق می افتد این است که به سادگی “اکنون و امروز ” را از دست خواهد داد و حال آنکه سلامت روانی در اینجا و اکنون زندگی کردن است یعنی مشابه دوران کودکی. افرادی که اینجا و اکنون را انتخاب می کنند ، بدون احساس قربانی بودن ، فقط تلاش می کنند و حقیقتا بی بهانه ، راضی و شاد هستند.

روانشناسی نوین در تلاش است به ما اندیشیدن ، زیستن و عشق ورزیدن در اکنون و اینجا را بیاموزد  ، پس یکبار و برای همیشه زندگی خود را مرورکن : اگرهر لحظه برای کودکی ات دلتنگ می شوی و تمامی داشته های امروزت را برای شاد شدن نادیده می گیری ؛ اگر فقدانها و بی عدالتی های گذشته را هر روز با لجاجت مرور می کنی وهیچ بهانه ای برای شاد زیستن ، نمی بینی ؛ اگر همه ناکامی های گذشته را با قطعیت به آینده تعمیم می دهی وترس از فردا ، لطف و رحمت خداوند را از یادت برده ، هرگز تصور نکن گذشت زمان، این سفرهای ذهنی پر مخاطره را برای تو ختم به خیر خواهد کرد. معلق ماندن در گذشته و آینده یعنی فدا کردن سلامت و شادمانی امروز. ما هم این سفرها را داشته ایم و داریم ، ما هم هرروز آموزه های خود را برای ماندن در اینجا و اکنون به کار می بریم  ومی دانیم آسان نیست اما محبت و لطف خداوند به قدری به تو نزدیک است که حیفمان می آید به تو نگوییم : ” آیا هرروز صبح خورشید طلوع نمی کند ؟ این همان پیام خداوند است که من هستم ، آیا تو هم هستی؟”. ما  نیز در کنار شما هستیم.

معصومه دانه کار
مشاور کد ۳۵۶۰ صدای سلامت
۱نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت