تغییر عادات ناسالم

ارسال شده در ۰۵ مهر ۹۴ توسط : دکتر امیر سخاوتی
صفر دیدگاه

” یا آنطور که دوست داری خودت را تغییربده و یا دیگران آنطور که دوست دارند تو را تغییر می دهند”

(ناشناس)

اگر تغییری درعادات ناسالم خود ایجاد نکنیم ، هفتاد سال هم بگذرد یک روز، یک جایی ، یک نیرویی ، انسانی یا غیر انسانی چنان سخت و محکم در مقابل ما می ایستد و ما چنان در مقابلش به زانو در می آییم که فقط فرصت تسلیم شدن برای ما می ماند آنهم در مقابل آنچه به ما تحمیل می شود وشاید آن روز برای هر انتخاب دیگری خیلی دیر شده باشد.

وقتی انسانها ناراضی هستند به سه شکل عمل می کنند :

گروه اول : می دانند باید تغییری ایجاد شود اما نه در خود ، بلکه در اطرافیان و محیطی که در آن زندگی می کنند و اینگونه فکر می کنند ” اگر همسرم تغییر کنه زندگی ما دیگه هیچ مشکلی نداره”

گروه دوم : می دانند باید تغییر کنند اما معتقدند طرف مقابل باید اولین قدم را بردارد ( اول دیگری بعد خودم ). تفکر آنها اینگونه است ” می دونم اخلاقم خیلی تنده ولی تا همسرم رابطه اش رو با دوستاش قطع نکنه من ، همینم که هستم”

گروه سوم : می دانند تغییر لازم است و می دانند باید از خود شروع کنند اما یا نمی دانند چگونه و از کجا و یا می ترسند . آنها اینطور فکر می کنند ” اگر وضعیت بدتر شد، چه کنم؟ اگر همسرم ، همکارم ، فرزندم یا والدینم هیچ تغییری نکنند، چه کنم؟”

گرچه این سه گروه کاملا متفاوت به نظر می رسند اما یک وجه مشترک دارند و آن استرسی است که همواره در خود احساس می کنند و یا به دیگران انتقال می دهند و یا رفتارهای ناسازگارانه ای با خود و دیگران دارند. گروه اول و دوم در نوعی ناآگاهی بسر می برند که یک امنیت کاذب برای آنها ایجاد می کند زیرا خود را مسئول نمی دانند، اما گروه سوم بخاطر آگاهی از مسئولیت خود ، رنجی را برخود تحمیل می کنند و هرروز زندگی را برخود و دیگران سخت تر می کنند . شما در کدام گروه قرار دارید؟ آیا از اینکه در یک پناهگاه شیشه ای به ظاهر امن زندگی کنید راحت تر هستید ، پس وضعیت موجود را ترجیح می دهید؟ البته این انتخاب شماست . اگر در گروه سوم قرار دارید که می دانند و می خواهند حرکتی کنند اما می ترسند ، برایتان خبرهای خوشی داریم.

۱- تغییر یک جهش ناگهانی نیست بلکه یک حرکت گام به گام ، آهسته و پیوسته است حتی در یکی دو هفته اول شاید فقط خودتان متوجه آن شوید و حال بهتری پیدا کنید واین حرکت آهسته ، ترس را تا حدود زیادی از بین می برد.

۲- از آنجا که به تغییردادن دیگران فکر نمی کنید ، با دیگران درگیر نمی شوید ، کسی در مقابل شما مقاومت نمی کند و با آرامش بیشتری حرکت می کنید تنها کسی که مقاومت می کند خود شما هستید که با اولین گامی که برداشتید یعنی پذیرش تغییردادن خود ، مقاومتتان به آرامی در حال فروریختن است و البته در پی آن ترسهایتان.

۳- ترس حالتی است که معمولا از ناآگاهی ها و ناشناخته ها حاصل می شود حال آنکه وقتی از همان ابتدا با مطالعه  و مشاوره مسیر و اهداف تغییر را بشناسید ، هر چند همه چیز صد درصد نخواهد بود اما وجود احتمال بسیار بالا درموفقیت می تواند امنیت خاطر برای شما ایجاد کند.

۴- بدانید و باور کنید در این راه تنها نیستید . قبل ازشما هم افراد بسیاری این مسیر را پیموده اند اکثر آنها موفق شدند و همچنان ادامه می دهند. به تجربیات دیگران نگاه کنید تا شواهدی مطمئن برای تصمیم خود بیابید.

اگرزمانی تصمیمات غیر منطقی گرفته اید و احساس درماندگی می کنید وامروز تغییرکردن را انتخاب کرده اید ، باور کنید به گروه بسیار بزرگ مراجعان به مراکز مختلف مشاوره و خودسازی در سراسر جهان پیوسته اید مانند خود ما ، پس با هم حرکت می کنیم ، برخی می ترسیم و گامهای کوچک و لرزان  و برخی گامهای کوچک اما استواربر می داریم . در هر سن وسالی که  باشید از امروز بقیه زندگی شما آغاز می شود و می توانید نوعی دیگر انتخاب کنید و نوعی دیگر زندگی کنید. ما هم در کنار شما هستیم.

معصومه دانه کار

مشاور کد ۳۵۶۰ صدای سلامت

 

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت