فکر و خیال امانم رو بریده

ارسال شده در ۱۷ شهریور ۹۴ توسط : دکتر امیر سخاوتی
۲ دیدگاه

امان از دست فکر و خیال ها، وقتی سراغ آدم می آیند دست بردار نیستند، یک موضوع مشخص به سایر شرایط زندگی سرایت می کند.

وای به حال روزهایی که حال و حوصله نداریم و از دنده چپ بلند شده ایم، در این حالت فکر کردن به خاطرات بد وناراحت کننده بسیار ساده تر است حتی موضوعات بسیار کم اهمیت هم می توانند ساعت ها ما را دچار ناراحتی کنند و اجازه ندهند روی کارمان تمرکز کنیم و باعث می شوند روزمان را از دست بدهیم. در واقع فکر و خیال شدید باعث میشود همه چیز در نظرمان تیره و تار و نابسامان جلوه کند و همچنین موجب می شود فقط روی نکات منفی زندگیمان تمرکز کنیم و چنان انگیزه و انرژی ما را برای انجام کارهای مثبت می گیرد که نمی توانیم برای مشکل خود راه حلی پیدا کنیم حتی اگر راه حل مناسبی هم برای رفع مشکل خود پیدا کنیم توانایی اجرای آن را نداریم و مدام در مورد درستی و نادرستی راه حل خود دچار شک و تردید می شویم و در نهایت دست به کارهایی می زنیم که اصلا به نفعمان نیست. یکی از اصول مهم زندگی سالم این است که به افکار منفی اجازه ندهیم بر زندگی و تصمیم گیری هایمان مسلط شوند و اثر بگذارند.

یادم می اید روزهایی که همسرم عصبی و خسته بود و نمی توانست با من رابطه عاطفی خوبی برقرار کند در این هنگام افکار منفی پشت سر هم به ذهنم می امدند و باعث می شدند به همسرم بیشتر پیله کنم تا بتوانم علت ناراحتی اش را از زیر زبانش بکشم و با سوالات پی در پی ام همسرم را کلافه می کردم و مدام از او می پرسیدم مشکلی پیش امده و او هم با عصبانیت جواب می داد:”هیچی” ، ولی من باور نمی کردم. وقتی همسرم به محل کارش می رفت ، من در خانه تنها می ماندم فکر و خیال ها بیشتر به ذهنم هجوم می اوردند ، مدام از خودم می پرسیدم چرا همسرم ناراحت است، نکند من کاری کرده ام و باعث ناراحتیش شده ام؟ وتمام رویدادهای زندگیمان را از اول تجزیه و تحلیل می کردم و تک تک حرف های همسرم را زیرذره بین می گذاشتم تا بتوانم علت اصلی رفتارهایش را بفهمم و گاهی وقت ها در فکر و خیال شدید مشکلاتی را می دیدم که اصلا وجود خارجی نداشتند یا دست کم انقدر که من تصور می کردم مهم نبودند و بر اساس همین افکار منفی، تصمیمات نادرستی می گرفتم.

واقعا به این نتیجه رسیدم که با فکر و خیال شدید جز اینکه روحیه ام را از دست بدهم و احساس بدی نسبت به خودم و زندگیم داشته باشم، هیچ فایده ای برایم ندارد.تصمیم گرفتم از راه حل های سریع و کوتاه مدت استفاده کنم تا بتوانم ارامش خود را بازیابم و سر فرصت برای مشکلاتم راه حلی منطقی و کاربردی پیدا کنم.

بنابراین یکی از بهترین و ساده ترین شیوه ها برای منحرف کردن ذهنم از بند فکر و خیال این بود که ذهن خودم را عمدا حتی برای زمان کوتاهی متوجه چیزهای خوب و یا خاطرات خوشایند زندگیمان بکنم. برای همین گاهی اوقات آلبوم عکس های خانوادگیم را می اوردم و از اول همه را مرور می کردم. یکی دیگر از بهترین روش هایی که تاثیر فوق العاده ای بر روی افکار منفی من داشت ورزش کردن بود. من شناگر خوبی بودم ولی شنا را برای رهایی از افکار منفی ام انتخاب نکردم به دلیل اینکه در حین شنا متوجه شدم باز چرخه افکار منفی به سراغم می آیند زیرا شنا بصورت فعالیت خودکاردر من شده بود به همین دلیل ورزش جدیدی را انتخاب کردم مثل والیبال که هم با وضعیت جسمانی ام سازگار بود و هم توجه کامل مرا می خواست. من گاهی اوقات از سرگرمی هایی مثل نقاشی یا باغبانی برای منحرف کردن افکارم استفاده می کردم یا سراغ فعالیت های تازه می رفتم تا مجبور شوم مهارت جدیدی را یاد بگیرم . به طور کلی هر نوع فعالیت و تحرکی می تواند کلید نجات از فکر و خیال شدید باشد.

از طریق این تکنیک های بسیار ساده در کوتاه مدت احساس آرامشی در خودم ایجاد می کردم تا بتوانم با خونسردی بهترین تصمیم را بگیرم و از کاه ، کوه نسازم. در نهایت یاد گرفتم چگونه با عشق و محبت بیشتری با خودم رفتار کنم برای همین بجای توجه بر نقاط ضعفم، بر روی نقاط قوت و توانایی هایم کار کردم و به سراغ فعالیت های مورد علاقه ام رفتم و در ابتدا فهرستی از تمام فعالیت هایی که به خودم احساس مثبت می دادند وباعث می شدند از بند فکر و خیال های شدید نجات پیدا کنم را برروی کاغذی نوشتم و با خودم قرار گذاشتم هر روز طبق برنامه ای منظم حداقل یکی از کارهای مورد علاقه ام را انجام دهم ، حالا می خواهد این فعالیت  یک گپ و معاشرت دلنشین با یک دوست باشد، یا قدم زدن در پارک، یا خرید کتاب مورد علاقه یا…باشد.

تمام این روش ها به من کمک کردند که در کوتاه مدت از دست جریان فکر و خیال های شدید رهایی پیدا کنم ولی می دانستم با این راه حل ها مشکلاتی که باعث فکر وخیال  در من شده اند حل و فصل نمی شوند و فقط این تکنیک ها کمک می کنند تا آتش نگرانی هایم بیشتر نشوند و بتوانم در آرامش تمام جوانب مشکل خود را به خوبی در نظر بگیرم.

مهتاب تسلیمی 
مشاور کد ۳۳۷۰ صدای سلامت
۲نظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید
  1. نیرومند :
    ۲۸ خرداد ۹۶

    ممنون از راهکارهای خوب و سازنده شما

  2. S JS J :
    ۱۹ شهریور ۹۴

    خیلی خوب بود ممنون

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خرید آنلاین مشاورکارت