از دخالت های خانواده همسرم خسته شدم

ارسال شده در ۱۱ آذر ۹۴ توسط : دکتر امیر سخاوتی
صفر دیدگاه

بحث دخالت های خانواده همسر را می توان در دو دسته تقسیم بندی نمود:

دخالتی در کار نیست فقط یک برداشت ذهنی منفی است

یکی از طرفین به دلایل متعدد از جمله سابقه ذهنی منفی نسبت به خانواده همسر، هرگونه رفتار و گفتار عادی و روزمره را به عنوان دخالت تلقی می نماید به عنوان مثال

  • مادرشوهرخطاب به عروس: فکر نمی کنی که لباس بچه کمه و سردش می شه ؟

واکنش عروس: اخم کردن ،حرص خوردن و عصبانی شدن بخاطر خودگویی های ذهنی منفی. من مادرش هستم خودم می دونم که بچم باید چی بپوشه ، انگار اون دلش بیشتر برای بچه من می سوزه ، انگار من خودم نمی فهمم باید چیکار کنم  و در نهایت اینکه پیش خودش فکر می کنه که اصلا اون چرا باید دخالت کنه

  • مادرخطاب به دختر: فکر نمی کنی که لباس بچه کمه و سردش می شه ؟

واکنش دختر: لبخند، بیان مستقیم نظر خود: نه مادرجان نگران نباش من می دونم که سردش نمی شه- مادربزرگی دیگه ، کاریت نمیشه کرد و در نهایت اینکه پیش خودش فکر می کنه که مادربزرگه و دلش می سوزه

راهکار: کمی بیشتربه این به اصطلاح دخالت ها دقت کنید که اگر جزء این دسته قرار می گیرند بهتر است با جایگزینی افکار و خودگویی های ذهنی مثبت و مقایسه آن با وضعیت های مشابه از طرف خانواده خود و مرور نوع واکنش های شما در مقابل این وضعیت از حساسیت ها کمتر کنید و آرامش بیشتری را تجربه نمایید.

دخالت خانواده همسر بصورت واقعی وجود دارد

برای این مورد هم دو حالت در نظر می گیریم :

الف- دخالت خانواده همسر وجود دارد ولی همسر بهایی به این دخالت ها نمی دهد و مستقل عمل می نماید.

با توجه به دخالت های مکرر خانواده همسر، علیرغم اینکه همسر توجهی نمی کند ولی حساسیتها برای طرف دیگر وجود دارد و بحث و تنش ایجاد می کند.

راهکارها :

همسری که خانواده اش دخالت می نمایند با احترام و خیلی دوستانه به خانواده اش یاد آور شود که ما می دانیم که شما خیر و صلاحمان را می خواهید ولی اگر اجازه بدهید ما خودمان در این مورد تصمیم می گیریم.

این همسر شنونده خوبی برای صحبتهای خانواده اش نباشد تا دخالت کردنهای آنها را کمرنگ تر نماید.

مسائل زندگی مشترک خود را خیلی جزیی به آنها بازگو نکنید تا سوژه های دخالتشان را کمتر نمایید.

همسری که خانواده اش دخالت می نمایند برای اینکه احساس بهتری به همسرش منتقل نماید و از حساسیت های او کم نماید به هیچ عنوان در مقام دفاع و توجیه خانواده اش نباشد و اگر شکایتی شنید دوستانه و صمیمانه به همسرش بگوید که آنها اینگونه اند و ما که نمی توانیم تغییرشان دهیم مهم این است که خودمان تصمیم می گیریم . بهتر است بحث آنها را بین خودمان تکرار نکنیم .

ب- دخالت خانواده همسر وجود دارد و همسر نیز کاملا تحت تاثیر آنهاست.

تغییر این وضعیت کمی سخت است و نیاز به تلاش و زمان بیشتری دارد. یکی از موضوعات مهمی که در مشاوره های قبل از ازدواج بررسی می گردد این است که آیا فرد به بلوغ عاطفی و فکری کامل رسیده یا نه . چرا که در غیر این صورت ازدواج او می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد که همین وابستگی افراطی و جدا نشدن کامل برای پذیرش استقلال در زندگی مشترک یکی از آنهاست.

راهکارها :

آرامش خود را حفظ کنید چون عصبانیت به هیچ وجه مشکل را برطرف نمی نماید.

همسر خود را توجیه نمایید که با شروع زندگی مشترک، اولویت اول برطرف کردن نیازهای زوجین در زندگی است.

یکی از مهم ترین روزنه های نفوذ خانواده ها وابستگی مالی زوجین به آنهاست پس شرایط استقلال مالی خود را فراهم کنید.

شرایط را به نحوی فراهم نمایید که همسرتان بتواند بطور مستقل و جدا از خانواده خود تصمیم گیری نماید و در اینگونه موارد تشویقش کنید.

با ملایمت و احترام کامل عواقب دخالت های خانواده را با همسرتان مرور کنید و به او بگویید که هدفتان انتقاد از آنها نیست بلکه برقراری آرامش بیشتر در زندگی است.

این دخالت ها را پتکی نسازید که در هر زمانی بر سر همسر خود بکوبید و او را سرزنش کنید.

از یک مشاور کمک بگیرید تا او ضرورت داشتن استقلال در زندگی مشترک را به همسرتان یاد آور شده و در این خصوص کمکش نماید . چون بخاطر تکرار بعضی از صحبتها همسرتان نسبت به پذیرش حرفهای شما مقاومت می نماید.

فاطمه نصیری مشاور کد ۲۸۸۰ صدای سلامت
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت