حقوقتان از مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

ارسال شده در ۰۳ دی ۹۴ توسط : دکتر امیر سخاوتی
صفر دیدگاه

سلام به همراهان صدای سلامت

امروزه با افزایش نرخ طلاق و جدایی، توصیه ای اکید و دو چندان بر مشاوره پیش از ازدواج مي گردد. اما به نظر مي رسد بسیاری از مراجعین گرامی علي الرغم عمل به اين توصيه مهم و ضروري، ذهنیتی که از مشاوره پیش از ازدواج دارند محدود به  يك جلسه مراجعه انفرادی نزد يك مشاور و در نگاهی خردمندانه تر جلسه ای به همراه  کاندید مورد نظرشان مي باشد که در نهايت مشاور مشخص مي كند آیا مراجع يا مراجعين مناسب هم هستند یا خیر؟

اگر به دنبال شنیدن این موضوع باشید  در واقع مشاوره شما با درصد خطای زیادی روبه رو خواهد شد. در مشاوره پیش از ازدواج همانگونه که  سنجیده  مي شود  كه آيا دو نفر آمادگی ازدواج دارند یا خیر؟ مشکل  فکری و جسمی دارند یا خیر؟ از نظر فرهنگ و اعتقادات مذهبی و خانواده و غیره تفاهم دارند یا خیر؟ ، به جهت كاهش خطا و افزايش ميزان صحت بررسي ، حق شماست که به بسياري از مسائل دیگر پرداخته شده و آنها  نیز مورد بررسي قرار گيرند، بعنوان مثال:

مبناي تفاهم يا عدم تفاهم بر اساس تست هاي شخصيتي گذارده نشود

نسبت به مشکلات و بحران هایی كه پس از ازدواج در انتظارتان مي باشد، به شما آگاهي داده شود

راهكارهاي لازم و ضروري جهت كاهش ميزان دخالت خانواده ها و نحوه مديريت دخالت هاي اجتناب ناپذير آنها به شما آموزش داده شود

  • چگونه درعين يكي شدن، خلوت خود را داشته باشيد
  • رابطه جنسی مورد انتظار چه مي تواند باشد
  • مشكلات جنسی چه هستند و چگونه بايد براي رفع آنها اقدام كرد
  • نقش شوخي در زندگي مشترك و تفاوت نگاه زوجين به آن
  • چگونه مي توان از بروز بي وفايي جلوگيري كرد
  • چه زمانی بايد تصمیم به بچه دار شدن گرفت
  • بهترين روش انتقاد و تغيير رفتار همسر چه مي تواند باشد
  • هيجان روزهاي اول تا چه زماني باقي مي ماند و چه ميزان مي توانيم از شريك خود انتظار محبت داشته باشيم
  • چه مشكلات و سختي هايي در زندگی مشترک اجتناب ناپذير مي باشند
  • از همه مهم تر که تمامی موارد بالا را در خود دارد، هنر گفتگو می باشد

البته موارد متعدد و مهم ديگري نیز با توجه به خصوصیات فردی  طرفین  قابل بررسي مي باشند و در اين مطلب  تنها سعی بر آن بود كه جهت آگاهي بيشتر مراجعين، به چندين مورد اصلی و رایج اشاره شود. چرا كه بيان و عنوان مواردي چون انتخاب همسر با نظريه تضاد يا مجاورت و اصولا مطالبی از اين دست در نوشته ای چنين مختصر، مجالي براي مطرح شدن ندارند.

مشاوره پیش از ازدواج

در ضمن هرگز برای گرفتن پاسخ مثبت از مشاور، برخی مسائل را در دل نگه نداشته و مخفي نكنيد، زیرا اول و آخر این شما هستید که تصمیم گیرنده نهايي می باشید و چه مشاور شما را مناسب يكديگر تشخيص دهد، چه ندهد تجربه ثابت کرده اکثر افراد کاری که قصدش را داشته اند انجام میدهند، حداقل اگر واقعیت را هر آنچه که هست بگویید وي می تواند تا حد امکان شما را به ابزاری مجهز کرده تا کمتر با خطر روبه رو شوید.

فراموش نكنيد پندها در مورد ازدواج فراوان می باشند که قطعا اگر از هر کدام شما درباره ی آن بپرسم جملات بسیار حکیمانه و آموزنده ای خواهید گفت اما عزیزان؛ دانستن یک مسئله و به کار بستن آن دو مقوله متفاوت هستند. از شما میخواهم به دانسته های خود جامه عمل پوشانده و تحت تاثیر هیچ فشاری آنها را نادیده نگیرید.

و در انتها به نظر مي رسد ديگر نيازي نباشد تاكيد كنم، كه هرگز با يك جلسه مشاوره، انتظار نداشته باشيد در امري بدين مهمي بتوانيد پاسخ و نتيجه مطلوب خود را دريافت كنيد.

و اكنون تنها مبحث باقي مانده تشكر است. تشكر براي آنكه وقت گذاشتيد و اين مطلب را تا انتها خوانديد، تا با دقت در انتخاب خود، خانواده اي سالم تر و جامعه اي شاداب تر را تشكيل دهيد.

مریم غفار 
مشاور کد ۳۴۱۰ صدای سلامت
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت