هومیوپاتی و شخصیت

ارسال شده در ۲۶ بهمن ۹۴ توسط : دکتر امیر سخاوتی
صفر دیدگاه

هومیوپاتی شیوه ای از درمان پزشکی به کمک داروهای گیاهی و معدنی است که به درمان مشکلات فرد در تمامی سطوح ذهنی، احساسی و جسمی می پردازد.

باید خوشحالتر زندگی کنیم

گاهی انقدر پاسخ به این سوال که ” انتظار داریم زندگی و اطرافیان مون چه چیزی به ما بدهند”  سخت میشه که چاره ای نداریم جز اینکه اول بدونیم خودمون کی هستیم و چی هستیم. خواه خاموش و تسلیم پذیر باشیم یا شعله ور و تسلیم پذیر!!!

انسانهای زیادی وجود دارند که مثل گلِ باد هستند، یعنی برای بقای خود با هر وزش شدید باد خم میشوند. این امر سازگاری بسیار قدرتمندی رو به  این افراد دربرخورد با ناملایمات زندگی می بخشد. ولی این افراد برای اینکه بتوانند چنین باشند باید محبتی را که میخواهند، کسب کنند و این بزرگترین ضعف آنان است. پس برای کسب این محبت خود نیز بسیار با محبت و دلسوز میشوند البته این اصلا یک رفتار ریاکارانه نیست بلکه نوعی خودخواهی پنهان است که اشتیاق شدیدی دارند که توجهات را به خود جلب کنند ولی به هرحال در قبالش باید انچه را که می خواهند  از محیط کسب کنند در غیر اینصورت احساس رها شدگی شدید کرده انگار که در دنیا به شدت تنها هستند.

مادری را تصور کنید که تمام زندگی اش در آرامش و تسلیم پذیری و محبت به فرزندان خود گذشته و درهنگامی که نیاز دارد فرزندانش هرروز به او تلفن زده یا مرتب به او سر بزنند فرزندانش به دلیل مشغله کاری یا فراموش میکنند یا برایشان مقدور نیست مثلا دوبار در هفته به او سربزنند. این مادر به شدت گریان شده و با همه وجود احساس تنهایی، بی کسی و طرد شدگی میکند.

این افراد مجذوب برخوردهای گرم ، نوازش یا کلمات محبت آمیز می شوند و از دلداری بسیار لذت میبرند. با اینحال اخلاقشان ممکن است لحظه ای تغییر کند به طوریکه میتوانند بسیار مردد شوند حتی در عقاید و افکار. به همین دلیل بسیار شکل پذیر و انعطاف پذیر هستند. این سازگاری و انعطاف پذیری تا جایی پیش می رود که طرف مقابل زورگو نشده باشد. بسیار زود صمیمی می شوند به طوریکه ممکن است وقتی در یک مهمانی می بینند یک غریبه به طرف آنها میرود به سرعت برای او بلند می شوند.

این افراد اغلب گرمایی هستند و نمیتوانند بدون هوای تازه باشند و حتی در سرما باید شیشه ماشین رو پایین بکشند تا هوا به سروصورتشان بخورد.

لطفا اگر این تیپی هستید به سونا نروید حتی برای لاغری چون هم هوای انجا برایتان غیرقابل تحمل است و هم محیط بسته اش. این افراد اغلب دموی مزاج هستند.

این گونه زنان اغلب دچار قاعدگی های نامنظم(سرگردان) می شوند و اگر در آب و هوای مرطوب و خیس قاعدگی شان قطع شد اصلا تعجب نکنند! ممکن است از دردهای پراکنده بدنی رنج ببرند.

این افراد باید ترجیحا از غذاهایی که ایجاد گرما در بدن میکنند بپرهیزند مثل گوشتها و لبنیات پرچرب.

غذاهای مخلوط نخورند بخصوص شبها. هر چند خوردن غذاهای سرد را خیلی دوست دارند و حال آنها را بهتر میکند ولی بهتر است در مصرف آن اعتدال داشته باشند(بخصوص بستنی).

ولی همیشه افرادی که ظاهر تسلیم پذیری دارند افکارشان این تسلیم پذیری را نمی پذیرد.

گاهی علیرغم میل باطنی خود چیزهایی را که دوست نداریم قبول میکنیم و کارهایی رو که نمیخواهیم انجام میدهیم. اگر این به  وضعیتی طولانی و همیشگی تبدیل شود انوقت است که مجبوریم برای راضی نگه داشتن دیگران (مثلا همسر) طوری رفتار کنیم که او میخواهد به طوریکه مورد قبول او باشد. و اگر غیر از این رفتار کنیم احساس خوب و مناسب نبودن به ما دست میدهد. و وقتی برخلاف میل مان و طبق خواسته دیگران رفتار میکنیم احساس بیچارگی و بدبختی میکنیم. آیا هرگز  با چنین احساس دوگانه ای در درون خود مواجه شده اید؟

یک وجه این فرد میگوید: ” کاری که دلت میخواد انجام بده و مستقل باش و کار خودت رو بکن.” ولی اگر خیلی هم مستقل باشد حمایت اطرافیان (مثلا همسر) را از دست میدهد پس نمیتواند همسر یا فرزندش را شاد و راضی نگه دارد. لذا این فرد برای رهایی از این حس ناخوشایند متضاد درونی یا طلاق می گیرد یا اصلا ازدواج نمی کند. هرچند اکثر این افراد فرزند و همسرشون را راضی و خوشحال نگه می دارند از طرفی خواسته های خودشان را هم دنبال میکنند پس بسیار پرتلاش میشوند. شبیه کسی که انگار با دو دست چندین هندوانه برمیدارد. تا زمانی که مشغول هستند احساس خوب و قابل قبولی از خودشان دارند وگرنه گرفتار احساس بدبختی میشوند. اگر این وضعیت ادامه یابد و فرد نتواند توازن درستی بین خواسته های درونی خودش و اطرافیانش برقرار کند به تدریج دچار ناامیدی، بی تفاوتی و افسردگی میشود .برای رهایی از ان سعی میکند همیشه در کار و فعالیت باشد انقدر به این وضعیت ادامه میدهد تا به فردی درونگرا تبدیل  میشود و حتی ممکن است تا جایی پیش برود که از همسر و فرزندانش بیزار شود، چون انها را علت مشکل خودش میداند. پس بسیار تحریک پذیر و عصبی میشود و گریان (همیشه اشکشون  دم مشکشون است).

 آقایون محترم اگر همسرشان در چنین تضادی به سر می برد بجای دلداری و راه حل نشان دادن برای کمتر یا بیشتر فعال شدن دو چیز به انها هدیه کنند: استقلال( در زمینه ای که خودشان تمایل  دارند) و کاهش توقعات و انتظارات. درغیراینصورت منتظر باشند دیگر هیچ چیز موجب لذت بردن همسرشان نگردد. گویی که احساسشان نسبت به محرکها خاموش و ساکن است. این افراد گاهی سخت و برنده و طعنه زن و نفوذ کننده میگردند و این موضوع خود فرد را هم ممکن است  به شدت بترساند. وقتی فرد به این مرحله میرسد دیگر درمان را هم نمیخواهد بپذیرد پس باید زمانی که در همان مراحل اولیه به سرمیبرند به فکر درمان خود باشند.

(درمان یعنی هرشیوه علمی و منطقی که تندرستی را به سرعت، برای همیشه و بی عارضه به فرد بازگرداند.)

این افراد اغلب از عدم تعادل هورمون هم رنج میبرند و ممکن است قاعدگی های دردناکی را تجربه کنند و یا احساس گرگرفتگی و برافروختگی و حتی غش و تعریق پیدا کنند. بسیار مستعد چاقی هستند چاقی که اغلب با شلی و سستی و تنبلی همراه است. چرا که انقدر میخورند و میخورند بدون اینکه احساس سیری و پرشدگی داشته باشند. بیشتر هم بخاطر احساس خالی بودن معده است. با اینحال اغلب فشار خون پایین دارند و احساس سنگینی در اندامها بخصوص در شکم دارند.

هرچند که ممکن است برعکس بلند قد ،لاغر و قابل انعطاف هم باشند (مثل مدلها).ولی درکل بسیار مستعد واریس هستند. از دیگر اعضایی که ممکن است در این افراد درگیر باشد پوست است. بخصوص شلی و افتادگی و لکه های پوستی ناشی از تغییرات هورمونی.

چند میلیارد انسانی که در دنیا زندگی میکنند ممکن است ظاهر و حتی رفتاری نسبتا  یکسان از خود نشان دهند ولی همیشه انگیزه ها و احساسات و افکار درونی همه آنها متفاوت است. این تفاوتهاست که انسانها را از هم متمایز میکند و موجب این همه تنوع در جامعه انسانی میگردد. اینها الزاما بیماری نیست قسمتی از شخصیت هر فرد است که با خودش به دنیا می اورد. زمانی به بیماری تبدیل میشود که آن انگیزه ها و افکار برای خود فرد یا اطرافیان یا جامعه مزاحم و آسیب زننده باشد. این مزاحمت و آسیب زایی رو هم خودمان میتوانیم تشخیص بدهیم، هم اطرافیانمان.

پس بیایید خودمان را بهتر بشناسیم. بر افکار و انگیزه هایمان سرپوش بزرگی از انکار نگذاریم.

چون باید خوشحالتر زندگی کنیم.

دکتر مریم صلاحیان

متخصص هومیوپاتی و مشاور صدای سلامت

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت