بازی های رایانه ای در روزگار امروز

ارسال شده در ۲۸ تیر ۹۵ توسط : nasiri
صفر دیدگاه

بازی های رایانه ای پدیده های نوظهور اجتماعی هستند که امروزه در تمامی رده های سنی همه گیر شده اند. همه چیز درباره استفاده از این میهمان که دیگر صاحبخانه شده است به خوشی ختم نمی شود و گاهی دردسرهای آن به جایی می رسد که فرد را درگیر لطمات جبران ناپذیری در روابط شخصی خود می کند.

چه کنیم که فرزندانمان را از پیامدهای ناخوشایند اینگونه بازی ها دور نگه داریم؟

همان طور که می دانید بازی های رایانه ای بسیار متنوع هستند و یک بازی مناسب نه تنها مضر نمی باشد بلکه اثر سازنده ای در شکوفایی استعدادهای عزیزانمان دارد.

سوال اینجاست: “آیا والدین باید نوع بازی های رایانه ای را برای فرزندانشان انتخاب کنند؟”

در جواب باید گفت در سنین پایین، شما نقش بسزایی در انتخاب نوع بازی خواهید داشت بنابراین توصیه می کنیم با شناخت و آگاهی نسبت به بازی ها، بهترین گزینه را در اختیار فرزندتان قرار دهید، نکته ای که در اینجا حائز اهمیت می باشد این است که برنامه زمانی مناسبی برای بازی کردن کودکتان وضع کنید. اما با بزرگتر شدن فرزندتان همچنین با پررنگ شدن نقش دوستان در زندگی آنها، دیگر خود او تصمیم میگیرد چه بازی را انتخاب کند، در این مرحله سعی کنید با پرسش و همراهی با آنها در بازی ها به محتوای آن پی برده و درصورتیکه احساس کردید بازی انتخاب شده نامناسب می باشد، موضوع را برای فرزندتان با لحن بسیار مناسب توضیح داده و او را متقاعدکنید تا از بازی مناسب دیگری برای پر کردن اوقات فراغتش استفاده کند.

گاهی محتوای بازی رایانه ای مسئله ساز نیست بلکه مشکل، افزایش صعودی زمانی است که فرزندمان به اینگونه بازی ها اختصاص می دهد. با وجود آنکه به اعتقاد بسیاری از نوجوانان، وقت گذرانی در این بازی ها راه مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت محسوب می شود ولی اگر تمام وقت خود را صرف تمرکز در این بازی ها بکنند، نه تنها کمکی به روابط و زندگی خود نکرده اند بلکه در بسیاری از زمینه های زندگی شان عقب خواهند ماند. از اینرو توصیه می شود با توجه به نظر فرزندتان مدت زمان بازی را بصورت تدریجی کاهش دهید بطور مثال در هفته اول ۳۰ دقیقه از زمان استفاده را کم کنید و از فرزندتان بخواهید در پایان هر روز، مدت زمان سپری شده در بازی های رایانه ای را در یک دفترچه یادداشت کند تا بهتر بتواند زمان خود را مدیریت کند. همچنین می توانید از سرگرمی های جایگزین، متناسب با علاقه فرزندتان برای پر کردن اوقات فراغت اش استفاده کنید.

 

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت