کودک و فوت والدین

ارسال شده در ۲۷ آبان ۹۵ توسط : nasiri
صفر دیدگاه

مرگ بخشی از روال طبیعی زندگی می باشد و همه می دانیم روزی شاهد از دست دادن یکی از عزیزانمان خواهیم بود ولی آیا قبول این مسئله در کودکان هم آسان است؟

یکی از بزرگترین دلمشغولی های فرزندان، از دست دادن والدین است.لذا واکنش و آسیب بچه ها در مقابل چنین اتفاقی در سنین مختلف، متفاوت می باشد. بدترین سن از دست دادن پدر و مادر بین ۷ تا ۱۳ سالگی است. فرضا اگر فرزند ۷ ساله ای دارید که مادر خود را بصورت ناگهانی از دست داده، بدانید شما به عنوان تنها والد مسئولیت بزرگی خواهید داشت و ماجرای از دست دادن آن عزیز را بدون پنهان کاری با فرزندتان در میان بگذارید و به کودکتان اجازه بدهید در مورد این اتفاق بارها حرف بزند، گریه کند و به هیچ عنوان مانع حرف هایش نشوید حتی الامکان او را از محیط پر آشوب و گریه های فراوان دور کنید و فقط در مراسم یادبود چند دقیقه ای بگذارید شرکت کند.

در این مرحله بهتر است فرزند خود را تنها نگذارید.ممکن است مشکلاتی از جمله خواب های آشفته که نشان از دلهره و اضطراب کودک می باشد به وجود آید در این موارد کافی است  در کنار فرزند خود باشید و بگذارید احساس کند شما از صمیم قلب به او توجه دارید و دوستش می دارید.کاملا طبیعی است کودک در چنین شرایطی سوالات متعددی بپرسد از جمله “مامان کجا رفته؟یعنی هیچوقت برنمی گرده؟حالا کی برام شب ها قصه می خونه؟” سعی کنید به پرسش های احساسی و ذهنی کودک جواب دهید ولی در هنگام پاسخدهی شرح و بسط دادن برای کودک شیوه مناسبی نیست و از گفتن جملاتی همچون “مامان رفته مسافرت خیلی دور”و… خودداری کنید زیرا کودک فکر می کند شاید روزی مادرش برمی گردد و همیشه انتظار بازگشت والد خود را خواهد داشت، در نتیجه با صداقت بگویید:”مامان خیلی مریض بود و از بین ما رفته ولی نگران نباش جایش خوب است اما من و مامان بزرگ و بابا بزرگ  کنارت هستیم”.

در پایان توجه به چند نکته می تواند بسیار موثر باشد. تا ۶ ماه هرشب در کنار تختخواب فرزند خود بنشینید. با تعریف خاطرات زیبا از آن شخص به فرزند خود نشان دهید که والد از دست رفته چقدر او را دوست می داشت و عکس های زیبای پدر و یا مادری که فوت شده را قاب کنید و کنار تختخواب کودکتان قرار دهید و هیچگاه پشت سر والد از دست رفته بدگویی نکنید. مهم ترین توصیه این است که مهر و محبت خود را به کودکتان نشان دهید و بخاطر نبودن آن فرد نگذارید فرزندتان آسیب ببیند و تا آن جایی که می توانید جای خالی والد فوت شده را پر کنید.

 

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت