ازدواج موفق با شناسایی مشکلات در کمین (۱) : گفتگو

ارسال شده در ۲۳ دی ۹۵ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

ازدواج موفق

کمتر زوجی پیدا می‌شوند که در مسیر زندگی به هیچ مشکلی برنخورند. اگر این مشکلات را قبل از به وجود آمدنشان بشناسید، شانس بیشتری در به سلامت پشت سر گذاشتنشان خواهید داشت.
میچ تمپل، مشاور خانواده می‌گوید: «اگر چه هر رابطه بالا و پایین‌هایی دارد، زوج‌های موفق یادگرفته‌اند چطور دست‌اندازها را مدیریت کنند و سفر مشترک در جاده عشق را ادامه دهند.» آن‌ها مصمم و جدی با مشکلات روبرو شده و یاد می‌گیرند چطور مشکلات پیچیده‌ی زندگی روزمره را حل کنند. بسیاری افراد این کار را با مطالعه کتاب‌ها و مقاله‌های خودیاری، شرکت در سمینارها، مراجعه به مشاور یا الگو گرفتن از زوج‌های موفق انجام می‌دهند. بعضی هم به سادگی از روش آزمون و خطا برای ساخت یک ازدواج موفق استفاده می‌کنند.
مشکل در گفتگو و برقراری ارتباط.
همه‌ی مشکلات زوج‌ها ریشه در ضعف در برقرای ارتباط و گفتگو دارند. الن شیمبرگ نویسنده کتاب «مشکلات خانواده‌ها» می‌گوید: « شما نمی‌توانید در حال چک کردن موبایل، تماشای تلوزیون یا خواندن اخبار ورزشی با طرف مقابل حرف بزنید.»
پیشنهاد‌هایی برای حل این مشکل:
•  قرار ملاقات‌های واقعی با هم بگذارید. یعنی موبایل‌ها را خاموش کنید، بچه‌ها را بخوابانید و سپس رو در رو به گفتگو بپردازید.
•  اگر نمی‌توانید بدون بالابردن صدا و فریاد زدن حرف بزنید، در مکانی عمومی مانند رستوران، پارک یا کافی‌شاپ قرار بگذارید.
•  چند قانون برای گفتگو بگذارید. مثلا اینکه جملات یکدیگر را قطع نکنید بگذارید حرف طرف مقابل تمام شود. یا استفاده از جملاتی مانند «تو همیشه…» و «تو هیچ‌وقت…» را ممنوع کنید.
•  با استفاده از زبان بدن نشان دهید که در حال گوش دادن هستید. با خودکار بازی یا خط خطی نکنید. به ساعت خود نگاه نکنید و با ناخن‌هایتان هم بازی نکنید. با سر اشاره کنید تا طرف مقابل بفهمد که شما حرف او را متوجه می‌شوید و اگر نیاز است مفهوم حرف او را تکرار کنید. برای مثال بگویید: « منظورت اینه که با اینکه هر دومون کارهای خونه رو انجام میدیم ولی بیشتر کارها گردن تو هستند.» اگر درست فهمیده باشید طرف مقابل می‌تواند تاییدکند. اگر منظور طرف مقابل واقعا  این بوده که :« تو شلخته‌ای و فقط برای من کار میتراشی.» حق زدن این حرف را داشته ولی کمی مؤدبانه تر.
در مطالب بعدی به مسائل دیگری در راه ازدواج موفق خواهیم پرداخت. مسائلی مانند تقسیم کارهای خانه،  ارتباط جنسی، مشکلات مالی و…

منبع: http://www.webmd.com

 

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت