تربیت کودک باهوش: نکته‌هایی برای دوران نوزادی (۱)

ارسال شده در ۱۲ دی ۹۵ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

تربیت کودک باهوش

نوزاد شما پیش از تولد ده هزار میلیارد سلول مغزی دارد که درتمام طول زندگی به آن‌ها نیاز خواهد داشت. پیوندهای میان این سلول‌ها در چند ماه اول زندگی کودک با سرعت فوق‌العاده‌ای رشد می‌کنند.

بخشی از این رشد تحت تاثیر فعالیت مسیرهای عصبی منتهی به مغز است. هر چه کودک شما پیام‌های بیشتری از حواس پنجگانه دریافت کند، این مسیرهای عصبی بیشتر تحریک می‌شوند و پیوندهای بیشتری بین سلول‌های مغزی ایجاد می‌شود. وجود پیوندهای بیشتر در بین سلول‌ها یعنی داشتن کودکی باهوش‌تر.

به علت اینکه مغز کودک شما هنوز در مرحله رشد قرار دارد، توانایی بسیار بالایی در ساختن پیوندهای جدید دارد. به این ویژگی «انعطاف پذیری عصبی» گفته می‌شود. هرچه سن کودک شما بالاتر برود، این انعطاف پذیری کمتر می‌شود.

در سنین نوزادی، ژنتیک کودک به همراه تجربه‌ی او از دنیای بیرون موجب شکل گرفتن خلق‌وخو و شخصیت او می‌شود. این دو عامل هستند که چگونگی و کیفیت یادگیری او را در مراحل بعدی رشد مشخص می‌کنند.

چند نکته در مورد کمک به رشد هوش کودک:

  • رشد مغز کودک از زمان جنینی او شروع می‌شود. در زمان بارداری از موادی که برای رشد مغز کودک مضر هستند دوری کنید. هم‌چنین موادی که برای رشد مغز مورد نیاز است مانند فولیک اسید و روغن ماهی را به میزان کافی مصرف کنید.
  • شما نقش مهمی در رشد مغزی کودکتان دارید. وقتی احساس امنیت به او هدیه دهید، مغز او بهتر رشد می‌کند. همچنین انجام فعالیت‌های مشترکی که شما از انجام آن لذت می‌برید به باهوش‌تر شدن کودکتان کمک می‌کند. فعالیت‌هایی مانند: صحبت‌کردن، بازی‌کردن، در آغوش‌گرفتن و آواز‌خواندن.
    وقتی عشق و توجه خود را به کودک نشان می‌دهید، در حال باهوش‌تر کردن او هستید.
  • در صورت امکان، کودک خود را با شیرمادر تغذیه کنید. با اینکار علاوه بر تامین موادغذایی مورد نیاز، با در آغوش گرفتن، عشق و احساس امنیت را هم به او منتقل می‌کنید.
  • کودک را در حال گریه‌کردن رها نکنید. استرس موجب ترشح سم در مغز کودک و کشته‌شدن نورون‌ها می‌شود.
  • با کودک بازی‌هایی بکنید که حواس پنجگانه او را به کار بگیرد. هم‌چنین بازی هایی بکنید که مهارت‌های ریاضی او را پایه ریزی کند.
  • برای کودک خود کتاب بخوانید. او ممکن است معنای کلمات را متوجه نشود. ولی صدای محبت‌آمیز شما و تحریک بصری کمک می‌کنند مطالعه تبدیل به تجربه‌ای لذت بخش برای او شود.
  • هر کودکی ویژگی‌های خاص خودش را دارد. با این وجود اکثر کودکان مسیر واحدی را در فرآیند رشد طی می‌کنند. البته بعضی با سرعت بیشتر و بعضی با سرعت کمتر. هم‌چنین بسیاری کودکان رشد جسمی و ذهنی نابرابری را تجربه می‌کنند.
  • نوزاد شما برای همه چیز به شما وابسته است. با سپری‌کردن زمان بیشتر با او، تا می‌توانید او را بهتر بشناسید. خلق‌و‌خوی او را بشناسید: اجتماعی است یا خجالتی؟ بفهمید چه چیزهایی را دوست‌دارد و چه چیز ناراحتش می‌کند. توانایی شما در نشان دادن واکنش‌های مناسب به کودکتان باعث می‌شود او احساس امنیت بیشتری کند.

منبع: http://www.raisesmartkid.com

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت