کلیدهای طلایی ازدواج موفق

ارسال شده در ۱۹ دی ۹۵ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

ازدواج موفق

عوامل اصلی ساختن و حفظ یک رابطه زناشویی چه چیزهایی هستند؟ تقریبا همه از جمله دانشمندان این حوزه دوست دارند این عوامل را بشناسند. پژوهش جدیدی پاسخ ارزشمندی به این سوال می‌دهد و البته نتایج پژوهش‌های گذشته را هم تایید می‌کند. موارد بررسی شده در این پژوهش بسیار وسیع و از سراسر دنیا بوده‌اند.
یک راه پیداکردن کلیدهای داشتن یک ازدواج موفق، بررسی کیفیت خود رابطه است. ولی براساس پژوهش رابرت اسپین و همکاران (۲۰۱۶) از دانشگاه فیجی، بررسی مهارت‌های طرفین یک رابطه می‌تواند راه‌گشاتر باشد. البته ممکن است کسی سطح بالایی در مهارت‌های زیر داشته باشد ولی بازهم مجرد باشد. و هم‌چنین ممکن است کسی با سطح مهارت‌های بسیار پایین ازدواج کرده باشد.

مهارت‌های موثر در یک رابطه زناشویی در مدل اسپین هفت مهارت اصلی هستند که در ادامه می‌بینیم. (نمونه‌ای برای هر مورد در پرانتز آمده است.)

۱. ارتباط برقرار کردن. بدانیم چگونه گوش‌بدهیم، چگونه افکارمان را به اشتراک بگذاریم و از سرزنش بپرهیزیم.
(اغلب از طرف مقابل بازخورد می‌گیرم.)

۲. حل اختلافات. تمرکز بر موضوع اصلی و زمان حال. تمایل به بخشیدن و عذرخواهی‌کردن در صورت نیاز. (وقتی طرف مقابل معذرت‌خواهی کند، من همیشه آماده‌ی بخشیدن هستم.)

۳. شناخت طرف مقابل. بدانیم چطور می‌توانیم با هم اوقات خوشی را سپری‌کنیم. علایق او را بشناسیم و به خواسته‌های او اهمیت بدهیم. (همیشه روز تولد او و دیگر مناسبت‌ها را به یاد دارم.)

۴. مهارت‌های زندگی. توانایی مدیریت مالی، حفظ سلامتی و داشتن شغل. (من همیشه برای روزهای سخت آماده ام.)

۵. مدیریت شخصی. شناخت قدرت‌ها و ضعف‌های خود، تلاش برای غلبه بر ضعف‌ها. توانایی هدف‌گذاری و رسیدن به آن‌ها. (معمولا روی رویاها و مشکلاتم تفکر می‌کنم.)

۶. رابطه جنسی و عاشقانه. اهمیت قائل‌شدن و سوال‌کردن درباره رضایت جنسی طرف مقابل. وقت گذاشتن برای لحظات دو نفره. حفظ جذابیت برای طرف مقابل. (همیشه برای لحظات صمیمی دونفره وقت می‌گذارم.)

۷. مدیریت استرس. توانایی استفاده از روش‌های مختلف در مقابله با استرس، مانند ریلکسیشن، برنامه‌ریزی و ساماندهی (مشکلی در مورد اولویت‌بندی کارها ندارم.)

بعد از مطالعه این مهارت‌ها و نمره‌دادن به خود، به نظر شما کدام‌یک برای یافتن و حفظ یک رابطه خوب مهم‌تر است؟
با توجه به تمرکز رسانه‌ها بر داشتن یک زندگی جنسی خوب و رضایت بخش، نباید مورد ششم یعنی رابطه عاشقانه و جنسی مهم‌ترین باشد؟ مهارت حل اختلافات چطور؟ حل اختلاف‌ها با زدن کم‌ترین آسیب به رابطه طرفین به نظر مهم نمی‌آید؟
در پژوهشی در سال ۲۰۱۳ از متخصصان خواسته شد به اهمیت این هفت مورد امتیاز بدهند. شناخت طرف مقابل، مدیریت شخصی و رابطه جنسی و عاشقانه بیشترین امتیاز را به دست آوردند. ولی باید دید که آیا بررسی نمونه‌های واقعی هم همین نظر را تایید می‌کند؟
در سال ۲۰۱۳، اپستین و همکارانش این هفت مهارت را براساس رضایت افراد مورد مطالعه از طرف مقابلشان رده‌بندی کردند. آزمون مربوط به این هفت مهارت، پرسشنامه شایستگی عشقی اپستین (ELCI) نام دارد. آن‌ها بعد از بررسی ۲۰۰۰ نفر توسط این آزمون، به این نتیجه رسیدند که دو عامل مهم برای پیش‌بینی موفقیت یک رابطه، مهارت ارتباط برقرار کردن و شناخت طرف مقابل هستند. (متخصصین یک مورد را درست گفته‌بودند.)
افراد مورد بررسی در پژوهش سال ۲۰۱۳ خیلی زیاد نبودند. در پژوهش سال ۲۰۱۶ اپستین پژوهش را بر روی ۲۵ هزار نفر از سراسر دنیا انجام داد که فقط ۲۳ درصد آن‌ها سابقه شرکت در کلاس‌های مهارت‌های ازدواج داشتند.

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت