آیا طلاق واقعا برای سلامتی بد است؟ (۲)

ارسال شده در ۰۹ اردیبهشت ۹۶ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

طلاق
در مطلب قبل باور رایج در مورد تاثیر طلاق بر سلامتی را بررسی کرده و به چالش کشیدیم. در ادامه به دنباله بحث می‌پردازیم.
در کوتاه مدت به هم خوردن ازدواج تاثیر منفی روی سلامتی دو طرف دارد. چون هم باید با استرس فرآیند طلاق دست و پنجه نرم کنند و هم خود را با شرایط جدید انطباق بدهند. ولی تاثیرات بلندمدت می‌تواند برای هر دو طرف متفاوت باشد. فرد رنج‌دیده و آزرده می‌تواند استراحتی آرام و یک شروع دوباره داشته باشد. و این اتفاق تاثیر مثبتی بر روی سلامت او داشته و باور رایج در مورد تاثیر منفی جدایی بر روی سلامتی را به چالش می‌کشد. البته فرد ناسازگار ممکن است بعد از طلاق هم به الگوهای رفتاری خود ادامه دهد و بر سلامت و خوشبختی خود تاثیر منفی بگذارد.
در موارد روان‌رنجوری یا ناپایداری عاطفی هم داستان همین است. سبارا و کوآن، دو روانشناس یاد شده، در تحقیقاتشان نشان می‌دهند که فقط کسانی افسردگی بعد از طلاق را تجربه می‌کنند که قبل از طلاق هم با آن روبرو بوده‌‌باشند. زوج غیرافسرده شانس بالایی برای بازگشت به زندگی شیرین و از بین بردن تاثیرات منفی گذشته دارد. ولی زوج افسرده نه فقط افسردگیش ادامه پیدا خواهد کرد، بلکه در معرض بدتر شدن و از دست دادن  هر آنچه در ازدواج به دست آورده نیز هست.
انعطاف‌پذیری عاطفی هم نقش مهمی در تعیین تاثیر بلندمدت طلاق بر سلامتی دارد. بر اساس تحقیقات این دو روانشناس، صرف خود طلاق گرفتن هیچ تاثیر عینی و مشخصی بر روی طول عمر و سلامت کلی ندارد. چونکه کسانی که ازدواج مجدد می‌کندد می‌توانند همان سطح از سلامتی و خوشبختی که دیگران در ازدواج دارند را تجربه کنند.
درواقع کسانی که بعد از جدایی مجرد می‌مانند هستند که در معرض کوتاهی عمر و خطرات سلامتی هستند. ولی چنین افرادی قبل از جدایی هم در معرض بیماری و کوتاهی عمر هستند. برای همین منطقی است که فکر کنیم طلاق و تاثیر منفی روی سلامتی، برای این به هم مربوط هستند که هر دو از رفتارهای ناهنجار و مشکلات روانی یکسانی ناشی می‌شوند. و نه اینکه یکی علت دیگری باشد.
در مطلب بعد بحث تاثیر طلاق بر روی سلامتی را خاتمه می‌دهیم.

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت