آیا طلاق واقعا برای سلامتی بد است؟ (۱)

ارسال شده در ۰۵ اردیبهشت ۹۶ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

طلاق

دهه‌ها پژوهش چیزی که همیشه تصور می‌کرده‌ایم را تایید کرده است: افراد متاهل نسبت به کسانی که طلاق می‌گیرند سالم‌تر، شادتر و صاحب عمری طولانی‌تر هستند. ولی آیا واقعا اینطور است؟

فهمیدن فواید ازدواج برای سلامتی ساده است. زن و شوهر همدم و همراه هم هستند. از یکدیگر در مقابل احساس شکست محافظت می‌کنند و در روزهای سخت کنار یکدیگر می‌مانند. زوج‌ها همچنین همدیگر را به پرورش عادت‌های خوب تشویق کرده و برای رشد یکدیگر انگیزه ایجاد می‌کنند.

گرفتار شدن در خواب نامنظم، تغذیه نامناسب، ورزش نکردن و حتی مصرف موادمخدر برای فرد مجرد راحت‌تر است. به خصوص وقتی که بهانه به تازگی طلاق گرفتن هم در میان باشد. تنهایی واقعا می‌تواند موجب سقوط شود.

با این همه روانشناسانی چون دیوید سبارا و جیمز کوآن بر این باورند که نباید ازدواج را علت سلامتی یا طلاق را علت چیزهای بد بدانیم. از طرفی اطلاعات موجود فقط نشان دهنده همبستگی هستند و هیچ نظریه‌ پذیرفته شده‌ای درباره چگونگی تاثیر ازدواج و طلاق روی سلامتی وجود ندارد. از طرف دیگر خیلی از افراد بعد از طلاق احساس بهتری دارند. باید اطلاعات مربوط به رابطه ازدواج و سلامت را دقیق‌تر بررسی کنیم.

وقتی افرادی که در وضعیت جسمی و روانی خوبی هستند ازدواج می‌کنند، آماده بهره‌بردن از مزایای یک رابطه بلندمدت هستند. برای چنین افرادی ازدواج شانس داشتن یک زندگی طولانی و سلامت، که همین الان دارند را تقویت می‌کند. به بیان دیگر ازدواج کسی را خوشبخت یا سلامت نمی‌کند. بلکه شادی و سلامتی چنین افرادی است که شانس موفقیت ازدواجشان را بالا می‌برد.

حالا بیایید نگاهی هم به ویژگی‌های روانی و رفتارهایی که منجر به ازدواج ناموفق و درنتیجه طلاق می‌شوند بیاندازیم. دو روانشناس یاد شده بر این باورند که، برای مثال، پرخاشجویی و روان‌رنجوری، یا بی‌ثباتی عاطفی، هر دو پیش‌بینی کننده یک ازدواج ناموفق و درنتیجه طلاق هستند.

در صورت وجود پرخاشجویی، زوجی که در منتهای دریافت خشم و آزار به سر می‌برد قطعا احساس خوشبختی نمی‌کند. و استرسی که در رابطه تحمل می‌کند سلامتیش را مختل می‌کند. البته همین مسئله در مورد خود شخص پرخاشجو هم صادق است و عصبانیت‌های پی‌درپی سلامتی خود او را هم به خطر می‌اندازد.

در مطلب بعد بررسی تاثیر طلاق بر سلامتی را ادامه می‌دهیم.

 

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت