احساس گناه (۳): دیگر چه می‌توان کرد؟

ارسال شده در ۱۸ فروردین ۹۶ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

احساس گناه

در مطلب قبل چهار مورد از راهکارهای کم کردن احساس گناه را بررسی کردیم. در این شماره به بررسی چهار مورد دیگر می‌پردازیم.

۵. تفکر «سیاه و سفید»‌را کنار بگذارید.

آیا در مورد وضعیت خود به صورت «یا همه یا هیچ» فکر می‌کنید؟ اینطور فکر می‌کنید که اگر همسر/فرزند یا پدر و مادری بی‌نقص نباشید، حتما بدترین روی زمین هستید؟ سعی کنید طیف خاکستری را در میان سیاه و سفید ببینید. راه‌های دیگر دیدن مسئله‌ را هم در نظر داشته باشید. فعالیت و تلاش‌های خود را در بافت زندگی خود ارزیابی کنید و نه به صورت جداگانه و با معیارهایی بی‌نقص.

۶. به احساسات مخفی زیر احساس گناه فکر کنید.

شاید احساس گناه نقابی روی احساسات دیگر مانند خشم، ترس یا رنجیدگی باشد. اگر با فردی خودخواه یا به لحاظ احساسی نیازمند زندگی کنید، توسط او یا خودتان متقاعد خواهید شد که با نه گفتن و ایجاد محدودیت در مقابل خواسته‌های او به فردی خودخواه تبدیل می‌شوید. در چنین شرایطی خشم درونی شما به مرور تغییر ظاهر داده و در زیر نقاب احساس گناه و درگیری درونی پنهان می‌شود.

۷. تصمیم بگیرید چقدر می‌خواهید و می‌توانید برای دیگران انجام دهید.

اگر صادقانه فکر می‌کنید برای همسر یا اعضای خانوادتان کم می‌گذارید، برای انجام بعضی کارهای مشخص خود را متعهد کنید. اگر نمی‌توانید همه کارهای خانه را انجام دهید تصمیم بگیرید دقیقا چه کارهایی را می‌خواهید انجام دهید. سپس درباره این تصمیم با خانواده صحبت کنید.

۸. بدانید که توجه به نیازهای خودتان هم مشکلی ندارد.

بعضی از ما محور آرامش خانواده هستیم و مدام از دیگران مراقبت می‌کنیم. شاید شما پدر و مادر داشته اید که نمی‌توانسته از شما به خوبی مراقبت کند، برای همین در بزرگسالی هم به نیازهای خود اهمیت نمی‌دهید و یا احساس می‌کنید اهمیت آن‌ها از نیازهای دیگران کمتر است. ولی نباید بگذارید چنین واکنشی به تجربه‌های دوران کودکیتان، روابط شما در بزرگسالی را اینگونه تحت تاثیر قرار دهد.

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت