همدلی(۲) : همدلی چه سودی دارد؟

ارسال شده در ۲۵ فروردین ۹۶ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

همدلی

در مطلب قبل درباره چیستی همدلی صحبت کردیم. در این مطلب به فواید آن می‌پردازیم.

همدلی چه سودی دارد؟

همدلی نه فقط به خاطر خود درک‌کردن احساسات یکدیگر، که به خاطر نتایج حاصل از آن هم ارزشمند است.

انسان‌ها را به هم پیوند می‌دهد.

وقتی شما احساسات مرا درک می‌کنید، احساس هویت‌هایمان به هم مرتبط می‌شود. بنابراین من احساس تنهایی کمتری می‌کنم و حالم بهتر می‌شود. در نتیجه ممکن است که من هم شروع به تجربه احساسات شما کنم.

در یک موقعیت درمانی، داشتن کسی که احساسات شما را درک کند می‌تواند تسکین خوبی باشد. چونکه افراد با اختلالات احساسی به خاطر تفاوتشان با دیگران بیشتر احساس تنهایی می‌کنند. علاوه بر این قضاوت اخلاقی نکردن درباره فرد مقابل نیز می‌تواند به بهتر شدن حال او کمک کند.

التیام بخش است.

از نظر درمانی، همدلی کردن با دیگری می‌تواند برای خود فرد بسیار التیام بخش باشد. وقتی کسی می‌گوید «من مراقب تو هستم.» به طور ضمنی به خودش هم می‌گوید «من می‌توانم، من مراقب خودم هم هستم.»

اعتماد به وجود می‌آورد.

ابراز همدلی می‌تواند غافلگیرکننده و گیج‌کننده باشد. ابراز برای بار اول می‌تواند موجب بدگمانی دیگری شود، ولی در صورت ادامه پیدا کردن، ستایش نکردن چنین رفتاری دشوار خواهد بود. بنابراین همدلی ما را به سمت اعتماد به یکدیگر هدایت می‌کند.

ارتباط با دیگران را تقویت می‌کند.

چه می‌شد اگر هیچ تصوری از احساس دیگران در مورد رفتار و ارتباطتان با آن‌ها نداشتید؟ شما چیزی می‌گفتید و آن‌ها بدشان می‌آمد، ولی شما مانند وقتی که خوششان آمده و با شما موافقند به صحبت ادامه می‌دادید. قطعا چنین گفتگویی نتیجه مطلوبی نمی‌داشت.

هر چه بیشتر بتوانید همدلی کنید، بیشتر و سریعتر می‌توانید بازخورد دیگران در مورد رفتار یا صحبتتان را بفهمید. و در نتیجه می‌توانید رفتار یا گفتارتان را تغییر دهید تا دیگران واقعا همان چیزی که شما می‌خواهید را احساس کنند.

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت