هنر گوش کردن فعال

ارسال شده در ۰۷ اردیبهشت ۹۶ توسط : دکتر امیر سخاوتی
صفر دیدگاه

همیشه فکر می کردم که  شنونده خوبی هستم ولی وقتی کتاب هنر گم شده گوش کردن اثر مایکل بی نیکولز را خواندم به یک سری از نکات مهم پی بردم که شاید تا بحال به آنها توجهی نداشتم . به همین دلیل تصمیم گرفتم مطالبی را در همین ارتباط با شما درمیان بگذارم که با دانستن و بکار گیری آنها به عنوان یک شنونده خوب از روابطتان بیشتر لذت ببرید :

– وقتی کسی با هیجان ،ماجرایی را تعریف می نماید، به شنیدن آن اشتیاق نشان دهید نه اینکه صرفا به او نگاه کنید و بدون هیچ واکنشی به او گوش دهید و منتظر تمام شدن حرفهایش باشید . چون اگر هیجان های فرد مورد بی توجهی قرار گیرد آزرده می شود. به عنوان مثال فرزندتان از مدرسه به خانه می آید و با ذوق و شوق تمام شروع به تعریف ماجرایی از مدرسه می نماید و شما فقط به او نگاه می کنید و منتظر تمام شدن صحبتش هستید و بلافاصله به او می گویید که خب اگه حرفت تموم شده می خوام برم فلان کار را انجام بدم یا اگه حرفات تموم شد حالا برو فلان کار را انجام بده . مطمئنا فرزندتان احساس می کند که ناشنیده مانده و انگیزه خود را برای دفعات بعد از دست می دهد . حتی اگر موضوع صحبت ،مورد علاقه شما نیست بهتر است در گوش کردن به آن اشتیاق نشان دهید و با سوال کردن، او را تشویق کنید که بیشتر توضیح دهد .

– گاهی اوقات فردی از تجربیات شخصی خود برای شما تعریف می کند و شما هم چون تجربیات مشابهی داشتید، صحبت او را قطع می کنید و به توضیح تجربیات خود می پردازید . این شیوه ،حس خوبی به طرف مقابل شما منتقل نمی کند . او به دنبال شنیدن صحبتهای شما نبوده و فقط می خواسته که با صحبت کردن ، هیجانات و احساسات خودش را تخلیه نماید .به عنوان مثال همسرتان وقتی از سر کار برمی گردد به شما     می گوید که وای خدای من نمی دونی که امروز چه روز بدی داشتم. با یکی از همکارانم بحثم شد و … در همین لحظه شما حرف او را قطع می کنید و می گویید که وضع تو که خوب بوده، نمی دونی برای من چه اتفاقی افتاده و شروع به تعریف ماجرای خود می کنید  . این یعنی همسرتان را نادیده گرفتید و شنونده خوبی برایش نبودید . شما می بایست اشتیاق نشان دهید که خوب برام تعریف کن چی شدو … و بدون قضاوت و نصیحت به تمام حرفهای او گوش دهید و احساسات او را درک کنید .

   وقتی فردی از مشکلات ارتباطی خود برایتان تعریف می کند ، شروع به نصیحت کردن و ارائه راهکار و توصیه به او می نمایید در حالیکه او نیازی به هیچ کدام از این موارد ندارد و فقط می خواهد ماجرا را تعریف کند و از احساساتش برای شما بگوید .به عنوان مثال همسرتان از سرکار بر می گردد و به شما می گوید که ” امروز بخاطر گرفتن مرخصی برای هفته آینده با رییسم بحثم شد، اعصابم را داغون کرد و موافقت نکرد و … ” و شما شروع می کنید به نقد کردن و ارائه راهکار که ” اگه من جای تو بودم بهش می گفتم که ….” یا ” خوب تو نباید اینطوری می گفتی و … ” نکته مهم این است که همسر شما نیاز به شنیدن توصیه های شما ندارد او فقط گوش شنوا می خواهد و شما با رفتار خود نه تنها احساسات او را درک نکردید، بلکه این پیام را به او منتقل نمودید که تو نحوه برخورد درست با مشکلات را نمی دانی و من بهتر از تو متوجه می شوم و مسلما احساس بدی را تجربه خواهد کرد و ترجیح می دهد که در دفعات بعدی به هیچ وجه چیزی را برای شما تعریف نکند .

– بعضی اوقات فردی با تعریف یک ماجرا از نگرانی ها ، ترسها و عصبانیت خود برای شما می گوید و شما در پاسخ به او می گویید که تو نباید این احساس را داشته باشی ،خیلی سخت می گیری و … به عنوان مثال همسرتان ماجرایی را برایتان تعریف می کند و می گوید که خیلی عصبانی شده بودم، حالم بد شده بود و … . شما در پاسخ به او می گویید که ” این ماجرا اینقدر هم که تو می گویی جای عصبانیت ندارد و تو نمی بایست عصبانی می شدی و … ” وقتی به او می گویید که نباید عصبانی باشد ،نباید نگران باشد، نگرانی و عصبانیت او قطع نمی شود و تنها اتفاقی که می افتد این است که او حس می کند شما احساساتش را درک نکردید و دفعه بعد نباید با شما حرف بزند .

با توجه به مطالبی که به آن اشاره نمودم متوجه می شوید که گوش کردن، کار ساده ای نیست و مانند همه مهارتهای دیگر، به تمرین و تکرار نیاز دارد . خیلی از اوقات، نداشتن مهارت گوش کردن باعث می شود که در روابطتان به ویژه با افراد مهم زندگی دچار مشکل شوید و احساسات ناخوشایندی را تجربه نموده و یا به فرد دیگر منتقل  نمایید .

بسیاری از اختلافاتی که در روابط خود با دیگران تجربه می کنید به دلیل این است که شما به دیگران واقعا گوش نمی دهید یا برعکس. به همین دلیل اگر با خطاهای خود در گوش دادن آشنا شوید و آنها را رفع نمایید مسلما احساس رضایت بیشتری خواهید داشت .

شاد باشید

فاطمه نصیری عبدی

مشاور کد ۲۸۸۰

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت