آیا طلاق واقعا برای سلامتی بد است؟ (۳)

ارسال شده در ۱۶ اردیبهشت ۹۶ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

طلاق

بعد از زیر سوال بردن باور رایج درباره تاثیر طلاق روی سلامتی، در مطلب قبلی کمی بیشتر مسئله را بررسی کردیم. در این شماره بحث را به اتمام می‌رسانیم.

سبارا و کوآن، روانشناسان یاد شده در شماره‌های قبل، بر این باورند که دو نظریه رایج برای توصیف عملکرد ازدواج، یعنی نظریه دلبستگی و نظریه مبنای اجتماعی، اگر با هم در نظر گرفته شوند می‌توانند پیچیدگی‌های بین ازدواج و سلامتی را توضیح دهند.

نظریه دلبستگی به شکلی که هر یک از زوجین به ازدواج می‌دهد، می‌پردازد. دو نفر وقتی با احساس امنیت کافی به هم نزدیک می‌شوند، رابطه ازدواج را بر مبنای اعتماد و حمایت از یکدیگر بنا می‌کنند و چنین ازدواجی شانس بقای بالایی خواهد داشت. ولی وقتی پیوند بین دو نفر از احساس امنیت خالی باشد، احساس عدم اعتماد به ازدواج رخنه کرده و آن را متلاشی می‌کند. این ازدواج اگر ادامه پیدا کند هم احساس خوشبختی با خود نخواهد داشت و فردی که احساس امنیت نمی‌کرده حتی بعد از جدایی هم احساس خوشبختی نخواهد کرد.

نظریه مبنای اجتماعی به روش‌هایی که ازدواج موقعیت‌هایی برای احساس خوشبختی و سلامتی فراهم می‌کند، می‌پردازد. ما در رابطه‌ای که حمایت دو جانبه را به ارمغان آورد احساس خوشبختی می‌کنیم و هسته اصلی ازدواج هم همین حمایت دوطرفه است. ولی افراد اغلب مشکلات بیرون از رابطه مانند مسائل کاری را هم وارد رابطه می‌کنند. و به مرور چنین مسائلی می‌تواند رابطه را نابود کند.

حتی ازدواج بین دو نفر که با احساس امنیت و صمیمیت کامل زندگی می‌کنند نیز ممکن است به خاطر عوامل بیرونی به جدایی و طلاق منتهی شود. چون توان روانی فرد در مواجه با این عوامل بیرونی مانند مشکلات اقتصادی تخلیه می‌شود و چیزی برای استفاده در خانواده نمی‌ماند. با این حال کسانی که انعطاف عاطفی بیشتری دارند، بعد از شکست رابطه اول به دنبال فرد جدیدی برای ایجاد یک رابطه امن می‌گردند ولی اینبار نسبت به عوامل بیرونی حساسیت بیشتری به خرج می‌دهند.

درست است که افرادی که طلاق گرفته‌اند نسبت به افراد متاهل سلامتی و طول عمر کمتری دارند، ولی نمی‌توانیم بگوییم طلاق عامل این مشکلات بوده و برای سلامتی بد است. افراد با سبک زندگی ناسالم است که هم موجب کوتاهی عمرشان و هم موجب از هم پاشیدن زندگیشان می‌شوند. ولی برای آن‌هایی که با طلاق از یک ازدواج جهنمی فرار کرده و دوباره ازدواج می‌کنند، طلاق فرصتی برای شروع مجدد به سوی یک زندگی شاد و سالم است.

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت