ترک اعتیاد: ده کلید برای بهبود ذهنی و درمان اعتیاد (۱)

ارسال شده در ۱۰ خرداد ۹۶ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

ترک اعتیاد

بعد از سال‌ها کار کردن با بیمارانی که هر کدام در مرحله‌ای از بهبودی قرار داشتند، به وضوح دیده‌ام که نمی‌توان یک فرمول همگانی برای موفقیت در ترک اعتیاد پیدا کرد. برای هر فرد راه‌کارهای خاصی مفید هستند، درحالی که رویکردهای دیگر برای او بی‌تاثیرند.

اگر از افراد بهبود یافته از اعتیاد یا هر بیماری ذهنی دیگر سوال کنید، «کلید اصلی تو در بهبود چه چیزی بود؟» با جواب‌های مختلفی مواجه خواهید شد. بعضی از یک دوست نزدیک یا عشقشان که در طول درمان کنار هم بوده‌اند حرف می‌زنند. بعضی دیگر از مدیتیشن یا روان‌درمانی و بسیاری به ویژگی‌های شخصیتیشان مثل ایمان یا اراده قوی اشاره خواهند کرد.

بیایید نگاهی به ده مورد از مهم‌ترین کلیدهای ترک و درمان اعتیاد یا هر مشکل ذهنی دیگر بیاندازیم. اگر فقط بتوانم صحبتی کوتاه با یک نفر درباره روند درمان داشته باشم، چیزی شبیه به موارد زیر به او خواهم گفت.

۱.‌ به دنبال امید بهبودی بگردید.
معمولا گفته می‌شود که درمان و بهبودی از دل امید بیرون می‌آید، بنابراین  پیدا کردن امید به بهبودی اولین کلید برای ترک اعتیاد و بهبود است. اگر باور نداشته باشید که درمان برای شما امکان‌پذیر است، درمان شدنتان بسیار سخت خواهد بود. پیامی که به آن باید توجه کنید و فراموشش نکنید این است که درمان شدن و زندگی سالم داشتن یک واقعیت است، و چیزهای دیگر برروی این امید به بهبودی است که ساخته می‌شوند. باور کنید که طور دیگری زندگی کردن برای شما هم ممکن است.

۲. کمک بخواهید.
بین سی تا هشتاد درصد از بزرگسالانی که از مشکلات ذهنی از جمله اعتیاد رنج می‌برند هیچ وقت مورد درمان قرار نمی‌گیرند. بسیاری از آن‌ها به اشتباه باور دارند که راه حل و درمانی برای مشکل آن‌ها وجود ندارد. بدانید که راهی برای کمک به شما هم وجود دارد. از دیگران در مورد کیفیت سرویس‌های ترک اعتیاد یا درمان‌های دیگر موجود در منطقه خودتان سوال کنید و ببینید تاثیرات آن چطور بوده است. سپس با برداشتن یک قدم حیاتی برای شرکت در اولین جلسه درمانی اقدام کنید.

۳. اطلاعات کسب کنید.
وقتی از نوع مشکلتان با توجه به تشخیص متخصص آگاه شدید، در مورد بیماریتان، علائمش و راه‌های درمان آن اطلاعات کسب کنید. برای کسب اطلاعات می‌توانید از منابع مورد اطمینانی مانند پزشک معالج، مراکز ترک اعتیاد، روانشناس، مشاور و سایت‌های معتبر استفاده کنید.

در مطلب بعدی بررسی موارد دیگر را ادامه میدهیم.

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت