عشق ازدواج و توهم اطمینان (۱)

ارسال شده در ۲۹ اردیبهشت ۹۶ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

اگر شما هم مثل اکثر مردم باشید، سوار بر امواج احساسات و صمیمیت به سمت ازدواج حرکت کرده‌ و گهگاهی خود را در محاصره شک و دلهره دیده‌ و خواسته‌اید دوباره با قدرت به حرکت خود ادامه دهید. به عبارت ساده با باور به عشق ازدواج کرده‌اید.
بسیاری از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که عشق، برای نزدیک کردن دو نفر به یکدیگر کارآمدتر از نگه‌داشتن آن‌ها در کنار یکدیگر است. شاید شنیده باشید که می‌گویند «عاشق شدن آسان و نگه داشتن رابطه سخت است.» در واقع رابطه برای همین آسان بودن عشق است که دشوار است. احساسات و عواطف قوی با خود نوعی توهم اطمینان به همراه دارند. به جز احساس خشم، هیچ  احساس دیگری مانند عشق با خود اطمینان به همراه نمی‌آورد. احساس نیاز به اطمینان یکی از دلایلی است که موجب می‌شود از دست کسانی که بیشتر عاشقشان هستیم بیشتر خشمگین شویم.

داشتن احساس یا عاطفه‌ای قوی موجب می‌شود که احساسات دیگران را به خوبی تشخیص ندهیم. برای مثال اگر سردرد شدیدی داشته باشیم، بسیار سخت خواهد بود که بفهمیم فرد دیگری سردرد دارد. اگر رنجیده خاطر باشید، نمی‌توانید به آسیب‌پذیری‌های دیگران احترام بگذارید. اگر احساس هیجان یا سرخوشی زیاد داشته‌باشید، احتمال کمتری دارد که متوجه یک بی‌خانمان در خیابان شوید. عشق حساسیت ما را نسبت به پیچیدگی‌های خاص دنیای احساسی معشوقمان به خاطر فرافکنی احساسات خودمان در او، کمتر می‌کند.

نیمی از داستان: همسرشما به کسی تبدیل شده که کمتر دوستش دارید.
وقتی شدت عشق رو به افول می‌رود، ما دست از فراکنی برمی‌داریم و شروع به دیدن ویژگی‌های نامطلوب فرد مقابل می‌کنیم. نه اینکه کسی که واقعا هست را دوست نداشته باشیم، مسئله این است که در توهم اطمینان عشق، همه چیز آن‌ طوری بوده که ما دوست داشته‌ایم. با این که در سال دوم ازدواج زوج‌ها فکر می‌کنند به خاطر چیز‌هایی مثل پول، رابطه جنسی، کارهای خانه یا چیزهای دیگر در حال دعوا هستند، ولی در واقع این سرخوردگی حاصل دیدن کاستی‌ها است که  در حال دست و پنجه نرم کردن با آن هستند. بیشتر دعواهای زن و شوهری در سال دوم به این فرم هستند:
«چرا نمی‌توانی آن چیزی باشی که من می‌خواهم؟»
«تو به من این احساس را دادی که همان کسی هستی که من می‌خواستم. پس الان هم باید همان کسی باشی که من می‌خواهم.»

در مطلب بعدی ادامه بحث را پی خواهیم گرفت.

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت