عشق، ازدواج و توهم اطمینان (۲)

ارسال شده در ۰۲ خرداد ۹۶ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

ازدواج

در مطلب قبل درباره توهم حاصل از عاشق شدن و افول ازدواج با ضعیف شدن شدت عشق حرف زدیم. در این شماره بحث را به اتمام می‌رسانیم.

داستان کامل: شما به کسی تبدیل شده‌اید که کمتر دوستش دارید.
عاشق شدن هر دو نفر شما را آدم‌های بهتری می‌کند. شما قدرشناس‌تر، دلسوز، عاشق، مهربان و حساس‌تر می‌شوید. این ویژگی‌ها (و نه همسرتان) به شما احساس محبوبیت می‌دهد و این اعتماد به نفس کاذب را در شما به وجود می‌آورد که می‌دانید چگونه یک رابطه موفق و صمیمی را اداره کنید. همسر شما، شما را تبدیل به فرد بهتری نمی‌کند، این قدرشناسی، دلسوزی، حساسیت و مهربانی است که شما را فردی بهتر و دوست داشتنی‌تر می‌کند.

وقتی شور و شدت عشق رو به کم شدن می‌رود، قدرشناسی، دلسوزی، حساسیت و مهربانی هم با آن ناپدید می‌شوند. در نتیجه شما دیگر احساس محبوبیت و همسر مناسب بودن نمی‌کنید. اگر به خاطر این دو مشکل(عدم محبوبیت و نامناسب بودن) همسر خود (یا کودکیتان) را سرزنش کنید، ازدواج شما شکست خواهد خورد.
وقتی احساس نامناسب بودن و دوست داشتنی نبودن می‌کنید، که همه ما در مواردی چنین احساساتی داریم، سرزنش همسر (یا دوران کودکیتان) فقط می‌تواند کار را خراب‌تر کند. تنها راهی که اوضاع را بهتر می‌کند این است که کاری کنید که احساس محبوبیت پیدا کنید.

چه چیزی فرد را دوست داشتنی می‌کند؟
چند لحظه به این فکر کنید که چه چیزی یک نفر را دوست داشتنی می‌کند؟ البته یک فرد بزرگسال چون کودکان به صرف بانمک بودن هم دوست داشتنی‌اند.
مطمئنا به چیزهایی مثل قدرشناسی، دلسوزی، حساسیت و مهربانی فکر می‌کنید. اگر دوست دارید احساس محبوبیت و دوست‌داشتنی بودن کنید،به قدرشناس، دلسوز، حساس و مهربان بودنی که قبلا بوده‌اید برگردید، البته این بار به اندازه کم ولی پایدار.

اگر عشقی بزرگ می‌خواهید، باید کوچک فکر کنید
امواج بزرگ عشق خوب هستند، ولی همه امواج احساسی قوی، با توهمات ذاتی خود، بالاخره به کوه واقعیت برخورد خواهند کرد.
حساسیت هرروزه به نقاط قوت و آسیب پذیری‌های همسرمان، به صورت قطرات مداومی از قدرشناسی، دلسوزی، حساسیت و مهربانی، می‌تواند توهم‌هایی که ما را نسبت به واقعیت کور کرده‌اند از بین برده و چشم ما را به ارزش واقعی یک رابطه انسانی باز کند.

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت