کمال‌گرایی در کودک و رفتار والدین (۲): سه توصیه برای والدین

ارسال شده در ۰۸ خرداد ۹۶ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

کمال‌گرایی

در مطلب قبل درباره ماجرای سام کوچولو و کمال‌گرایی صحبت کردیم. در این شماره سه توصیه کوتاه برای والدین را با هم می‌خوانیم.

  • وقتی فرزندتان اصرار دارد کاری را فقط و فقط به یک روش ایده‌آل انجام دهد، با او در مورد اتفاقات غیر ایده‌آل و نتایج متفاوتشان حرف بزنید. مثلا «مامان اگر موبایلش خراب می‌شد و نمی‌توانست قبض‌ها را به موقع بدهد چه اتفاقی می‌افتاد؟»«اگر بابا در راه خانه بنزین ماشینش تمام می‌شد چه کار می‌کرد؟». درست است، آسمان به زمین نمی‌آید و گزینه‌های جایگزین هم می‌توانند انتخاب‌های مناسبی باشند و اتفاقات خوبی رقم بزنند.
  • فرض کنید فرزندتان تلاش می‌کند پازل بسیار سختی را هر طور شده حل کند. به جای اینکه پازل را کنار از او بگیرید و بعدا که بزرگتر شد به او بدهید، می‌توانید آن را با کمک همدیگر انجام داده و از آن به عنوان فرصتی برای افزایش دایره لغاتش در زمینه احساسات حین مشکلات و شکست استفاده کنید. «این یه پازل سخته، درسته؟ می‌خوای کمکت تکه درست رو پیدا کنم و بعد تو بزاری سر جاش؟ بهم بگو چه حسی داری وقتی با هم داریم پازل رو درست می‌کنیم. میبینم که خوب داری بهش فکر می‌کنی و واقعا تمام تلاشتو حتی وقتی خیلی سخته هم می‌کنی. این خیلی خوبه و این کارتو خیلی دوست دارم.»
  • انجام دادن یک کار به طور مداوم و به طور اجباری موجب پیداشدن احساسات منفی نسبت به آن کار می‌شود. به فرزندتان کمک کنید در حین انجام دادن مداوم کارها با کمک گرفتن از استراحت‌های کوتاه دچار احساسات منفی نشود. برای اینکار معرفی فعالیت‌های ساده و جذاب مانند کشیدن چند نفس عمیق، گوش دادن به یک موسیقی، کمی مطالعه حین درازکشیدن روی کاناپه یا آب دادن به گل‌ها می‌تواند احساس مثبتی درباره کاری که در حال انجامش است ایجاد کند و قطعا بهتر از انجام بی‌وقفه و اجباری کارها خواهد بود.
صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت