ترک اعتیاد: ده کلید برای بهبود ذهنی و درمان اعتیاد (۳)

ارسال شده در ۱۶ خرداد ۹۶ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

ترک اعتیاد

در مطلب قبل تا ششمین مورد از کلیدهای ترک اعتیاد را بررسی کردیم. در این مطلب با بررسی چهار مورد باقی مانده این سری را به پایان می‌بریم.

۷.‌ حرکت عملی را شروع کنید.
تا چیزی را تغییر ندهید، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. بهترین برنامه‌ریزی هم اگر هیچ حرکت عملی برایش انجام ندهید، هیچ سودی نخواهد داشت. مانند لاکپشت عمل کنید، آرام ولی پیوسته. حامیان خود را برای بازخورد گرفتن و تشویق نزدیک خود نگاه دارید. نقشه خود را با توجه اتفاقات، تجربه‌ها و دانش جدیدتان به روزرسانی کرده و آن را تازه، متمرکز و قابل اجرا نگه دارید. برای هر قدم محدودیت زمانی تعیین کنید تا به شما کمک کند مداوم به جلو بروید.

۸.‌ به زندگی و زیبایی‌هایش سلامی دوباره کنید.
ترک اعتیاد و بهبودی به کار جدی و زیادی نیاز دارد ولی در این میان تفریح و لذت را هم نباید فراموش کرد. دوباره به سراغ علاقه‌مندی‌ها و سرگرمی‌هایی بروید که بیماری اعتیاد از شما گرفته‌ بود. شادی، لذت و معنای زندگی را  با کمک فعالیت فیزیکی، تقویت ایمان، کارکردن، یادگیری چیزهای جدید، موسیقی، هنر، طبیعت، تغذیه خوب، شوخی و روابط اجتماعی مناسب به زندگی خود برگردانید. همیشه برای قدردانی از کارهایتان به دیگران متکی نباشید. با فعالیت‌هایی ساده و لذت بخش گاهی خودتان هم به خودتان جایزه بدهید و موجب پیشرفت خود در مسیر بهبودی شوید.

۹.‌ برنامه را رها نکنید و ناامید نشوید.
هرگز تسلیم نشوید. شکست همیشه اتفاق می‌افتد، ولی یادگیری از آن و تغییر برنامه با توجه به تجربه جدید می‌تواند شروع دوباره و ادامه راه را بهتر کند. لیزخوردن هیچوقت با سقوط برابر نیست. برای همین فکر نکید با یک اشتباه همه چیز خراب شده. بلند شوید و به ماراتن ادامه دهید. با پایداری و حمایت از ماراتن بهبودی و ترک اعتیاد سربلند بیرون خواهید آمد

۱۰.‌ به دیگران کمک کنید.
همانطور که دیگران به شما کمک کردند شما هم به دیگران کمک کنید. داستان خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، با تمام چالش‌ها و شکست ها و تمام پیروزی‌ها. هم شما و هم کسی که به او کمک می‌کنید از این کار سود خواهید برد. آن‌ها از شنیدن راهکارهایی که برای شما موثر بوده کمک می‌گیرند و بهبودی موفق‌تری خواهند داشت. شما هم به خاطر احساس رضایت از کمک به یک نفر دیگر نیروی بیشتری در مسیر ترک اعتیاد پیدا خواهید کرد.

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت