ترک اعتیاد: ده کلید برای بهبود ذهنی و درمان اعتیاد (۲)

ارسال شده در ۱۲ خرداد ۹۶ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

ترک اعتیاد

در مطلب قبل سه مورد از کلیدهای ترک اعتیاد را بررسی کردیم. در این شماره درباره سه مورد دیگر صحبت می‌کنیم.

۴. از خدمات درمانی استفاده کنید.
درمان‌های پزشکی برای مشکلات ما راه حل‌های متنوع دارند و قادر به حل اعتیاد و بسیاری مشکلات دیگر هستند. امروزه بیش از هر زمان دیگری راه‌‌های مختلف از جمله گفتاردرمانی و دارودرمانی وجود دارد. از سوال پرسیدن درباره سابقه تحصیلی، تجربه‌ها یا شواهد موثر بودن یک درمان نترسید و با معالج خود در این باره صحبت کنید.

۵. دنبال حامی باشید.
حمایت نقشی اساسی در فرآیند بهبودی دارد و ترک اعتیاد بدون کمک دیگران کاری بسیار مشکل خواهد بود. دوستان، خانواده و درمانگرها (پزشک، روانشناس و غیره) افراد اصلی تیم حمایت از شما را تشکیل می‌دهند. البته حمایت افراد دیگری از محل کار، مدرسه و دانشگاه و یا جمع‌های مذهبی هم می‌تواند کمک بزرگی به شما باشد. همچنین حمایت افراد در حال بهبودی از یکدیگر را هم فراموش نکنید. در انجمن‌هایی که مربوط به افراد در حال ترک است می‌توانید علاوه بر به اشتراک گذاشتن تجربیا از تجربه‌های ارزشمند افراد دیگر هم استفاده کنید.

۶. یک برنامه کار طراحی کنید.
« اگر در برنامه‌ریزی کردن شکست بخورید، در حال برنامه‌ریزی برای شکست هستید.» بدون دانستن مسیر رفتن از نقطه الف به ب غیرممکن است. برنامه شما باید شامل اهداف کلی  و قدم‌های مشخص برای نزدیک‌تر شدن به آن اهداف باشد. حتما باید برنامه خود را بنویسید تا جلوی چشمتان باشد و جزئیات آن را فراموش نکنید. یک نسخه از برنامه را به حامیان اصلیتان بدهید تا موجب شود به برنامه پایبند بمانید و همچنین آن‌ها شما را در حرکت به جلو تشویق کنند. برای موقعیت‌های بحرانی، شماره چند نفر را کنار برنامه یادداشت کنید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

در مطلب بعدی با بررسی بقیه موارد، این سری را به پایان می‌بریم.

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت