تقویت ذهن فقط در پنج دقیقه

ارسال شده در ۲۲ خرداد ۹۶ توسط : علی مراد
صفر دیدگاه

تقویت ذهن

ذهن انسان هم مانند عضلات می‌تواند رشد کند و کارهای سخت‌تری را نسبت به قبل انجام دهد. با تمرین‌های زیر می‌توانید فقط با صرف پنج دقیقه در روز به تقویت ذهن خود پرداخته و ظرفیت آن را چندین برابر کنید.

۱.‌ پیدا کردن سه چیز که برای آن شکرگزار هستید.
شمردن نعمت‌ها-در عوض شمردن مشکلات- تاثیر مثبتی بر روی سلامت روان شما خواهد داشت. مطالعات نشان می‌دهند که سپاسگزاری شادی را افزایش داده و افسردگی را کاهش می‌دهد.
هر روز سه چیزی که در زندگی به خاطرش سپاسگزار هستید را بنویسید. این چیزها می‌توانند چیزهای ساده‌ای مانند داشتن آب آشامیدنی سالم یا یک نوشیدنی خنک در گرمای تابستان باشند.
مطالعات نشان می‌دهد که شکرگزاری روزانه می‌تواند ساختار فیزیکی مغز شما را تغییر دهد. یک دفتر یا اپلیکیشن شکرگزاری روزانه تهیه کنید و هر روز شب بعد از شام یا قبل از خوابیدن عادت به نوشتن چیزهایی که برای آن ممنون هستید بکنید. بعد از مدتی سپاسگزار بودن جزیی از وجود شما می‌شود و موجب به دست آوردن مزایای فراوانی از جمله خواب بهتر می‌شود.

۲.‌ تمرکز حواس را تمرین کنید.
قوی بودن در شرایطی که مدام حواستان به اتفاقی در گذشته یا پیشبینی چیزی در آینده پرت می‌شود کار دشواری است. تمرکز حواس یعنی ماندن در اکنون و همینجا. از آنجایی که تنها زمانی که می‌توانید رفتار خود را در آن کنترل کنید زمان حال است، متمرکز ماندن در اینجا و اکنون بسیار مهم است.
تحقیقات علمی نشان می‌دهد که تمرکز حواس مزایای جسمی و ذهنی متعددی دارد. از آن‌ها می‌توان به کم شدن استرس و مهربانانه‌تر شدن گفتگوی درونی فرد با خودش اشاره کرد.
پس دقیقه‌ای به اتفاقاتی که همین الان در اطافتان در حال افتادن است توجه کنید. به صداهایی که می‌آید با تمرکز گوش کنید. به اطراف اتاق نگاه کنید و ببینید چه چیزهایی متوجه می‌شوید. بدن خود را یک بررسی سریع بکنید و به احساسات جسمی مختلفتان دقت کنید.
با تمرین مداوم، توانایی تمرکز در شما افزایش پیدا خواهد کرد. مهارتی که در دنیای سریع امروز یک ضرورت است. همچنین این توانایی را پیدا می‌کنید که از هر لحظه زندگیتان لذت ببرید. چون که مشکلات دیروز و نگرانی‌های فردا کمتر می‌توانند حواس شما را پرت کنند.

۳.‌ به روش «اگر اینطوری بودم» عمل کنید.
ما معمولا اینطوری عمل می‌کنیم : صبر می‌کنیم تا احساسات متفاوتی سراغمان بیایند، بعد متفاوت عمل می‌کنیم. ولی دعوت نکردن یک دوست برای گردش و منتظر یک حس خوب ماندن برای دعوت او، یا درخواست ترفیع رتبه نکردن و منتظر احساس اعتماد به نفس ماندن بیشتر نتیجه معکوس می‌دهند.
وقتی ناراحت هستید، ممکن است شانه هایتان را پایین بیاندازید و به زمین نگاه کنید. چنین کاری موجب میشود حس ناراحتی بیشتر باقی بماند. شانه‌هایتان را بالا بگیرید و لبخند بزنید، اینطور قطعا سریع‌تر حالتان عوض می‌شود.
منتظر نباشید که احساس اعتماد به نفس خود به خود از ناکجا سراغ شما بیاید. درعوض از خودتان بپرسید «چطور می توانم با اعتماد به نفس رفتار کنم؟» رفتار مانند یک فرد با اعتماد به نفس در عین نبودن این حس، به شما کمک می‌کند نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد با اعتماد به نفس رفتار کردن موجب افزایش اطمینان دیگران نسبت به شما هم می‌شود.
از خودتان بپرسید یک فرد به لحاظ روانی قوی چطور رفتار می‌کند؟ سپس طوری رفتار کنید که انگار شما هم احساس قدرت می‌کنید. خواهید دید که با این کار احساس قدرت کم کم در شما رشد خواهد کرد.

ورزش ذهنیتان را انجام دهید.
هر روز موقعیتی برای پرورش عضلات ذهن است. خیلی ساده، تمرین‌کوتاه ولی مداوم بهترین راه برای تقویت ذهن است.
همچنین به عادت‌های بدی که موجب تضعیف قدرت ذهنیتان می‌شود هم دقت کنید. احساس شرمندگی نسبت به خود و یا تسلیم شدن بعد از اولین شکست نمونه‌هایی از عادات بد هستند که می‌توانند فرآیند رشد ذهنی شما را مختل کنند. رها کردن عادات بد می‌تواند در بهتر و نه سخت‌تر کارکردن به شما کمک شایانی کند.

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت